Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cea mai importanta calitate a unei neveste


Recommended Posts

Anamaria,

 

n-a zis nimeni doamne fereste ca trebuie sa avem 90-60-90 sau sa spalam 10 m de covor in 5 minute.

Dar asa cum pot exista defecte care fac "viata grea" intr-o casnicie, pot exista si calitati care sint mai mult sau mai putin puse in valoare de acest context.

 

De exemplu, nu te ajuta faptul ca... esti un bun matematician, nu?

La asta ma refeream: ce calitati sint puse in valoare acasa.

 

 

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 91
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Dupa perioada de indragostire, fluturasi in stomac, etc, etc, o casnicie presupune convietuire. Pentru a convietui linistit si armonios doua persoane trebuie sa se potriveasca. Cum nu sintem la fel toti, nu putem sa decretam care sint calitatile unei neveste. Chiar ideea de calitate a nevestei ma irita. Inainte de a fii nevasta sint in primul rind om.

 

Anamaria mama la Nick (8)& Alex (5)

 

People who say they sleep like a baby usually don't have one.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Elise

Pai am putea la fel de bine sa discutam despre calitatile barbatilor... si cred ca n-ar oripila pe nimeni - si ce, ei nu sint oameni?!Eu stiu ca am un defect major: nu sint gospodina. M-a luat shi asha.... [:)]Elise


id="quote">id="quote">Nici io nu-s gospodina...urasc sa fac curat...de gatit imi place (cu o musica de salsa in CD player data la maxim chiar imi ies lucruri buna) dar nu ma puna sa spal dupa mine[bang]Putem vorbi de calitatile barbatilor nostri, dar nu putem generaliza (ve subiectul cu barbatii mamaliga). Ce inseamna calitate pentru mine, inseamna defect pentru tine.Iar ideea de nevasta are pentru mine o anumita rezonanata iar pentru multe altele, conceptul este total diferit.Anamaria mama la Nick (8)& Alex (5)People who say they sleep like a baby usually don't have one.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by ocebine

Daniela_b, imi mentin opinia ca ideea ta este misogina. Acest site mi-a dovedit in nenumarate rinduri ca inamicul #1 al femeii in Romania este insasi femeia (nu generalizez, dar in mare proportie asta este concluzia mea). De ce insistati sa creati aceste etichete/idealuri nerealiste si va autosabotati? Pina la urma revenim la ideea de baza de drepturi ale femeii. Cit valoreaza o femeie in societate? Daca ne luam dupa modelul tau, o femeie sa masoara in metri de intelegere/gatit/curatenie/supunere/frumusete (nu neaparat in aceasta ordine). Dar asta este scara de valori universala?De ce nu ne judecam dupa baremuri individuale? De ce nu putem fii unice? De ce trebuie sa ne integram intr-un format care nu mai primeaza in lumea moderna?O femeie (si un barbat la fel) inainte de casatorie trebuie sa se descopere pe ea insasi, sa fie independenta, sa fie sigura pe ea. Nu trebuie o casnicie sa defineasca femeia. Casnicia este o completare a ambilor parteneri in masura egala.Anamaria mama la Nick (8)& Alex (5)People who say they sleep like a baby usually don't have one.


id="quote">id="quote">ocebineid="blue">, te rog sa ma crezi ca nu am inteles nimic. Stii de ce? Vorbesti ca din carti (niste carti), si dupa cum cred ca ai observat, eu (probabil) nu citesc aceleasi carti ca si tine.Normal. Eu nu traiesc aceeasi viata ca si tine si nu am aceleasi experiente ca si tine. Normal.Explica-mi tu cum sint eu misogina, te rog.Sau explica-mi tu de ce ideile mele sint misogine?Oare tu nu intelegi mesajul mesajului meu?Ocebine[:)] ar fi sa fie precum spui:O femeie (si un barbat la fel) inainte de casatorie trebuie sa se descopere pe ea insasi, sa fie independenta, sa fie sigura pe ea. Nu trebuie o casnicie sa defineasca femeia. Casnicia este o completare a ambilor parteneri in masura egala.Mie imi suna a "rasuflat", sincer.Stii de cite ori am auzit asta?Si, cu toate astea (adica acuzatiile de misoginism care uite....chiar m-au intrigat), ma declar ultrafeminista.Eu cred ca pur si simplu nu ai inteles ce am vrut eu sa zic....Insa, nu ma supar, accept ca exista si oameni care au puncte de vedere comune cu tine.Exista tot felul de oameni, nu crezi?Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Mi-am intrebat si eu sotul. Mi se par interesante parerile lor, pentru ca in cele din urma noi, femeile, gandim altfel (asa ca s-ar putea sa tragem si ceva concluzii nu tocmai reale):

 

Deci, cea mai importanta calitate:

 

- sa nu fie doar "nevasta", sa fie "partener" si sa priveasca/actioneze amandoi, impreuna, spre aceeasi directie.

 

Ce ziceti de asta? Vad ca gatitul si alte lucruri de genul asta nu isi au locul aici. Sunt lucruri la care, considera tot el (si eu!!!), putem gasi solutii impreuna.[8D]

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista nevasta perfecta.Daca ar intelege ei asta, nu ne-am mai pune noi intrebarea.Treaba e ca ei stiu ca nu exista si ma indoiesc ca o cauta, cred ca noi cautam printul perfect, ei se multumesc si cu o matraguna!

Serios!!Fara misto!

 

si tot asa...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniela_b, imi pare rau ca nu intelegi ce spuneam mai sus. Greseala mea, probabil ca nu sint suficient de explicita. Este adevarat ca traiesc in alta societate si probabil de aceea nu vedem situatia cu aceeasi oki. Nu vorbesc din carti, ci din experienta personala.

 

Daca ideea mea (relativ la faptul ca trebuie sa fii independenta si sigura pe tine inainte de a te casatori) ti se pare "rasuflata", ce sa mai zic de antica gospodina/geisha/doamna/sau mai stiu eu ce....ce face un barbat se casatoreste cu o o femeie cu personalitati multiple[bang]? De ce e rau ca o femeie sa fie capabila sa isi cistige existenta inainte de a se casatori? De a avea o viata plina inainte de a se lega de cineva? De ce trebuie sa fim implinite doar prin casatorie? De ce sa plecam de la parinti direct la soti?

 

Aceasta gindire este misogina pentru ca implica ca barbatul poate fii simplu barbat (cu bune, cu rele, cu amante, cu nervi, cu pretentii, cu picioarele sus pe canapea si berea in mina) dar femeia trebuie sa indeplineasca multiple roluri in familie indiferent de aptitudinile ei si intotdeauna cu zimbetul pe buze. Iar cele care nu indeplinesc toate aceste muuuuulte atributiuni sint "defecte"...nu sint bune de nevasta, rebuturi sociale.

 

 

 

 

Anamaria mama la Nick (8)& Alex (5)

 

People who say they sleep like a baby usually don't have one.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...