Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cea mai importanta calitate a unei neveste


Recommended Posts

Mi-am intrebat sotul...si mi-a spus ca niciodata nu s-a intrebat ce calitati sau defecte am, dar acum ca-l intreb, crede ca ceea ce conteaza este ca sunt langa el si sunt a lui. Atat timp cat atunci cand ii este bine se gandeste la mine, cand ii este mai putin bine se gandeste tot la mine este cel mai important. Si concluzia lui a fost ca cea mai importanta calitate a unei neveste este faptul ca e nevasta lui!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 91
  • Creat
  • Ultimul răspuns

si eu credeam ca " gospodareala " il lasa rece pe barbatul modern.( al meu imi spunea intr-una ca nu trebuie sa gatesc ca lui ii e egal etc). Cand am ajuns in US si am devenit inevitabil casnica , gospodareala a devenit incet incet un obicei. Ce am observat cu surprindere a fost un sot de doua ori mai indragostit de mine, aproape transformat intr-un copil alintat atunci cand ii gatesc ceva ce-i place. In concluzie vreau sa spun ca expresia " dragostea trece prin stomac" e adevarata cel putin in cazul meu.

In ceea ce priveste titlul subiectului , cred ca cea mai imp calitate a unei neveste ( sau a unui sot) e moderatia. e important sa te pricepi cate un pic la toate dar sa nu fi expert in nimic[:D]. N-am chef acum sa dezvolt dar ganditi-va , o persoana experta in sex- vai e cea mai buna la pat ( e buna ca-i place sexul = ai sanse maxime sa te insele) ,vai e cea mai tare la ea la serviciu= nu e niciodata acasa. vai e obsedata de gospodareala = miroase continuu a ceapa si pune folie pe canapea sa nu se murdareasca. vai e cea mai buna mama din lume = sotul e inutil , copilul ocupa 100% din timpul mamei.

vai ce mult ma iubeste= ma sufoca, nici nu mai stiu daca o iubesc ca nu se dezlipeste de mine ca sa vad daca mi-e dor de ea samd

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pot sa ma pronunt si eu? Cred ca principala calitate a ambilor intr-un cuplu e reciprocitatea. In sentimente, atita timp cit se iubesc reciproc, e totul ok; in plus fiecare partener are propriile standarde vis-a-vis de cit de gospodina, frumoasa sau desteapta trebuie sa fie "ea", ori daca aceste calitati sint la nivelul "cerut" de el, e ok, iar cuplul merge fericit mai departe.

Iar standardele acestea trebuie sa corespunda cu ceea ce e dispusa ea sa ofere, sa fie. Daca ea se simte bine lasind farfuriile in chiuveta dupa masa, si el nu vede nimic anormal in asta sint ok. Daca ea considera ca la servici o face fericita avansarea in functie iar el o sustine si o si ajuta ...iar e ok.

Ma rog exemplele care mi-au venit acum in cap sint cam lipsite de imaginatie dar intelegeti ideea de baza.

Concluzia mea: cit timp sint reciproce cerintele lui si ale ei cu ceea ce poate el sau ea...

 

"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara." - proverb suedez

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by bogdan_ant

pentru ina78 reciprocitatea se aplica si in cazul in care ea te inseala ? ar trebui si tu sa o inseli pe ea ?


id="quote">id="quote"> Reciprocitatea de care vorbesc eu trebuie sa se aplice in ceea ce e benefic relatiei, in momentul in care unul insala cred ca nu mai vorbim despre o relatie sau o casnicie. Ar trebui sa se vada de ce s-a ajuns acolo si daca se mai poate remedia."O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara." - proverb suedez
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sincer eu cred asa: putem vorbi "vorbe" o gramada, suntem asa de diferiti cu totii [;)]...asa ca normal si in materie de gusturi sau cum ne evaluam noi viata, principiile, valorile se nasc o multime de scenarii...deci io urasc sa fac curatenie, imi place mai degraba sa ma sui in varful patului si sa citesc o carte, decat sa fac curat(mi se pare pierdere de timp cand viata e asa de scurta[hot]) la mine cam ca la ocebine, cursa contra-cronometru[:D]...plus ca sunt perfectionista in materie de companie si ii scot peri albi lu barbate miu, dar zau de nu stiu, cu toate astea, el saracu vesnic imi declara ca ma iubeste asa cum sunt[:-)))] asa ca nah, de la teorie pana la practica...e mult de povestit!!

 

daniela b eu cred ca ai dreptate in ceea ce priveste un pic chestia cu diferenta intre o iubita vesnica si sotie, diferenta insa cred eu ca vine de la urmatorul fapt...ia incercati sa va aduceti aminte de voi cum erati la 17 ani si cum sunteti acum, adevarul e ca pe vremea aia mi-ar fi placut si un pirat[:D]...numa sa fie asa misterios, seducator, nebunatic...nah si acu mi-ar place dar doar sa ma joc cu el si atat [:I] de-asta cred ca si barbatii trec prin aceleasi "zburdalnicii" plus ca sa nu uitam si ei cresc odata cu noi!! romeo si julieta aveau 14 si 16 ani, pai nu prea se compara nu??[:D]

 

guestus pai si mie imi place 90-60-90, ce-i frumos si lui Dumnezeu ii place nu[:D]!!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by ocebine

Daniela_b...[cool]...pina la urma vezi ca ne intelegem[:D]Anamaria mama la Nick (8)& Alex (5)People who say they sleep like a baby usually don't have one.


id="quote">id="quote">Oid="blue">(si)cebineid="blue"> ne intelem, daca exista buna vointa.Desi expresia "daca vrei, poti" s-a banalizat de atita folosire, eu chiar o pun la baza intelegerii in cuplu. Buna vointa ( sau bunavointa) poate repara multe "fisuri".Da, doresc sa il inteleg si sa-l cunosc.Da, doresc sa ascult si ce are el de spus.Da, il pot ierta si admit ca si eu as putea gresi.Da, am suficienta rabdare ca el sa ma inteleaga, intr-un final.Da, pot pricepe ca un barbat e un barbat si o femeie e o femeie si ca e nevoie ca asa sa ramina.Da, stiu sa-mi cer iertare cind e cazul.Da, nu astept sa "ghiceasca" cu ce m-a ranit si atunci devin explicita fara sa bat cimpii si fara sa tip.Da, pot sa-l iubesc dar nu ma las coplesita numai de asta, pot crede ca iubirea lui se termina pur si simplu. Bineinteles ca imi doresc sa nu se intimple asa, de aceea ma straduiesc sa-i ofer "material de iubire" permanent.Da, cred in dragoste si in toate manifestarile ei. Si cred si in eterna iubire.Da, stiu ca uneori "lasa-ma in pace" poate sa insemne de fapt "te iubesc".Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Ca sa fiu sincera, mie mi se par irelevante cel putin 3 calitati care probabil pt. altii sint importante:

 

1 frumusetea - pentru ca top model sau boccie, barbatul se obisnuieste in scurt timp cu imaginea nevesti-sii, deci n-o sa mai fie nici extaziat, nici oripilat dupa ce trece de primul shok."

 

Si barbatii accepta teoria ta dar numai dupa ingurgitarea a > 2 sticle de Bordeaux.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...