Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cezariana la CF2!!!!


Recommended Posts

Fetelor, eu am nascut in 2004 prin cezariana la Municipal si am fost foarte multumita de personal, de sistem, etc. De data asta am ales sa nasc la CF2 si intelesesem ca sunt la fel conditiile daca nu chiar mai bune, ca acum sa aflu ca nu e deloc asa.[bang] Iata ce scrie cineva care a nascut acolo acum o luna: asistentele: cu exceptia asistentei anestezistei, majoritatea au fost destul de neinteresate de noi, chit ca am si cotizatde exemplu, in noaptea de dupa operatie, la reanimare, de la 11 seara la 6 dimineata NU A VENIT ASISTENTA NICI MACAR O DATA SA NE VADA, daca mai traim, daca vrem calmante, etc.... iar cele de la copii- total dezinteresate;iti tranteau bebele in brate si pa si pusi! ma rog, important e ca am putut pleca cat mai repede adica a 3a zi, ca altfel dadeam in depresii inaioana, din pacate la reanimare Nu este buton sa chemi asistenta, sau cel putin eu si celelalte 2 mamici cu cezariana nu l-am gasit, si intre reanimare si hol e si sala care face legatura cu sala de operatii deci ma indoiesc ca ar fi auzit daca ne apucam sa strigam...poate asistenta de garda o fi fost mai nesimtita, sper sa nu fie toate asa si noroc ca noi nu am avut probleme... pe bebe mi l-au adus a doua seara si deja imi venise laptele, dar o data l-am dus EU la ele sa ii dea glucoza ca transpira si mi-era frica sa nu se deshidrateze...pe urma, ii dadeam sa manance cand se trezea sau o mai trezeam eu...in salon ai buton sa chemi asistenta, insa pentru cele de bebe trebuie sa te deplasezi tu... cateva sfaturi despre bebe mi-a dat neonatoloaga pentru ca am intrebat-o eu... fetele, nu vreau sa va ingrijorati prea tare, adica 3 zile o sa rezistati acolo, insa eu cred ca i s-a cam facut reclama pe nedrept maternitatii asteia....doctorii intr-adevar, exemplari, insa personalul cam lasa de dorit... cel mai mult m-a ajutat pe mine o infirmiera , PUICA, o femeie de vreo 45 de ani, de 1metru 50, si 50 de kile, care m-a ajutat sa ma ridic, a venit cu mine la baie sa nu ametesc si careia ii sunt f recunoscatoare.... ideea e ca trebuie sa ziceti cand aveti nevoie de ceva, uite, de ex, in ziua 2 trebuia sa imi scoata branula (kestia aia de pe mana pe unde intra perfuzia) ca nu mai aveam perfuzie si mi se si invinetise mana ca o foloseam sa ridic bebele , etc- i-am zis de vreo 4 ori asistentei sa mi-o scoata si tot zicea:imediat vin! asta timp de cateva ore; pana la urma a trecut doctoru prin salon la vizita si i-am zis lui: domnu dr, nu imi scoateti si mie branula, ca dna asistenta e ocupata rau micul meu moment de glorie, sa vedeti ce cumsecade a devenit aia pe urma Acuma, mie nu mi se pare firesc sa fiu la reanimare si sa am nevoie de calmante si sa nu fie picior de asistenta, sa nu imi aduca copilul la trei ore la alaptat, sa nu fie bebe cu mine in camera de la inceput in salon (deci dupa reanimare), ...si tot asa! As vrea sa aflu si alte pareri ale mamicilor care au facut cezariana la CF2 ca sa imi fac un plan de actiune si atac[:D] prin care sa obtin ce vreau cu usurinta, fara sa dau in depresie. Ma intereseaza sa fiu ajutata de asistente (cu chestiile fizice pe care nu le pot face initial si cu cele medicale gen calmante, etc) si sa fiu cat mai devreme cu bebe si sa imi fie adus la alaptat! In fine..intelegeti voi, eu la starea mea avansata de sarcina ..poate nu-s prea coerenta! Astept experientele si parerile voastre cu mult interes![flo][pup] Ioana [gravi]36 saptamani cu Serghei[copil] si [zana] Katja (30 martie 2004) [url="http://community.webshots.com/user/inaioana"]pozici [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul răspuns

stai sa iti zic mai exact cum e cu bebele:

-prima data mi-au adus-o la 3 ore dupa operatie si am pus-o la san, chit ca nu prea avea ce sa suga

-in ziua operatiei ne-au mai adus bebeii o data seara si noaptea deloc

-a doua zi, i-au adus dimineata, dupa ce ne-au mutat in salon si mie mi-au lasat-o pentru ca chipurile nu mai era loc la bebei ca nasteau altele in ziua aia (ba era loc, ca am vazut eu)dar m-au vazut ca ma misc mai bine si ca ma descurc

-pe urma, au mai venit doar cand au auzit-o ca plangea f tare, cred ca de caldura, au luat-o si i-au dat glucoza, mi-au adus-o inapoi

-in rest, am mai dus-o eu o data, pentru ca transpirase

-le faceau baita seara la 10-11: in chiuveta, sub jetul de apa care le venea exact in capsor, ureki, etc- am asistat personal, mare greseala

-o mamica operata in aceeasi zi cu mine nu se simtea f bine(era anemica) si nu i-au adus bebele in salon a 2a zi, i-l aduceau la san, insa nu stiu dupa ce program...

-pentru bebei ne-au cerut hainute (dar daca nu ai nu e problema ca ii imbraca ele, eu am preferat sa duc spalate si calcate), pampersi, servetele umede si sampon, sapun (va recomand sanosan: spuma, e si sampon si pt corp) si prosopel

 

 

cat despre calmante: sotii au primit o reteta imediat dupa operatie si au luat ei tot, si seringi, etc; din fericire eu nu am avut nevoie de calmante decat in ziua operatiei, 2, in rest nu au fost dureri insuportabile; si am mai observat o chestie: o mamica ,,,,,care s-a indopat cu calmante a inceput sa se miste mai greu, i-a fost mai greu sa se dea jos din pat ca o cam blegisera calmantele alea....cred ca depinde de cat suporta fiecare

 

 

si in legatura cu maternitatea: de la mamici de martie-aprilie, suntem 3 care au nascut acolo, eu si inca o mamica ne-am simtit ca la un "hotel de o stea cazatoare" insa trebuie sa va spun ca exista o mamica,,,,(cate cacofonii![:D]) careia nu i s-a parut asa de nasol; bine, ea a nascut natural[hot]

 

[pis]Noe si Anne Biancaid="teal">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

amaid="red">, intrebai de durere dupa ce pleci; eu de la CF@ (Sofitel) pana la Unirii unde stau am facut cam 40 de minute, cu bebe in brate in masina, ca nu ma induram sa o pun in car-seat[:D]nu zic nu, ma durea operatia, dar suportabil, mai rau era ca eram obosita si ma dureau sanii[:D] de la prea mult lapte; pe urma , acasa, ma durea cand ma ridicam/asezam insa, la fel, suportabil

depinde de cum suporti durerea...

 

[flo]

 

[pis]Noe si Anne Biancaid="teal">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ina, noi ne stim de la subiectul despre medicul nostru preferat.

Ce sa iti zic: mie mi s-a parut ok, in afara de asistentele de la copii, da' nici alea toate, aia mai grasa a fost nesimtita, desi ii dadusem bani si eu si sotul.

Dupa operatie mi l-au adus pe bebe sa suga, eu nu mai tin minte dar am vazut pe caseta video filmata de sotul meu. Pe urma nu mai stiu daca mi l-au adus, eram prea drogata de la anestezie, sincer nu mai imi amintesc, nici nu stiu cu cine am vorbit la telefon si ce am zis in ziua aia[bang]. Nici ce am vorbit cu sotul nu mai imi amintesc.

In noaptea de dupa operatie a dormit o infirmiera cu mine in terapie intensiva, era un salon cu 2 paturi, nu stiu daca mai sunt si altele, oricum eram doar eu acolo si cu infirmiera. A fost foarte draguta, mi-a zis sa o trezesc pentru orice as avea nevoie. N-a fost cazul, toata noaptea am stat cu ochii pe pereti ca nu aveam somn. Tot auzeam bebeii plangand si mi-era mila de ei, ma gandeam ca poate urla si al meu si nu pot sa ma duc la el. De facut calmante (mi-a cumparat sotul Ketonal) mi-au facut cat am vrut eu, mereu venea asistenta la mine si ma intreba daca mai am nevoie de ceva, asta pana pe la vreo 12 noaptea ca pe urma a ramas infirmiera dar si asta mi-a zis sa ii zic daca am nevoie de calmante, ca va cheama asistenta. Deci pentru mine a fost ok.

A doua zi m-au intrebat daca ma simt in stare sa am grija de bebe, cum toate tipele din salon (toate nascusera normal) aveau copilasii cu ele am vrut sa il am si eu pe al meu si am zis ca e ok. L-am pus eu la san da' nu prea avea ce suge mititelul, nu venise inca laptic destul. La faza asta li se cam rupea, noroc cu o infirmiera care i-a tot adus laptic (abia dupa ce i-a adus i-am dat bani), a fost foarte inimoasa si mereu il hranea, ii mai dadeam si eu la san dar nu era destul.

Am stat de luni pana miercuri la pranz.

Branula mi-au scos-o inainte sa plec, am mai avut nevoie de ea pentru antibiotic, deci nu au lasat-o aiurea. Eu am avut si cateter in coloana si am rugat-o pe anestezista (care se pregatea de o alta operatie) a doua zi dupa operatie, cand eram inca la terapie intensiva, sa mi-l scoata. mi l-a scos imediat.

Eu am fost multumita, mai putin de unele asistente de la copii care nu se preocupau destul de ei, dar asta nu inseamna ca ii maltratau sau altceva. Ideea este ca e bine sa ai cat mai putin nevoie de ele, cu cat esti mai independenta cu atat e mai bine. Eu nu prea am avut nevoie, m-am ridicat a doua zi dupa operatie, m-a ajutat asistenta si o infirmiera, m-au dus in salon si de acolo am bantuit toata ziua prin spital ca nu mai imi venea sa ma asez, ma durea destul de rau cand ma ridicam.

Durerile au fost ok, suportabile, am avut rahianestezie, se zice ca doare mai putin dupa decat la anestezia generala.

Cand am plecat de la maternitate spre casa am condus, nu am suportat sa stau in dreapta, l-am pus pe sot sa stea cu bebe pe bancheta din spate, simteam nevoia sa ma asigur ca sunt ok, ca pot face ceea ce faceam inainte. Mi-am revenit relativ repede, am mai avut dureri naspa vreo 4 zile si pe urma a fost ok.

De cotizat am cotizat la greu, sotul meu nu le-a dat bani decat dupa ce s-a convins ca se purtau frumos cu mine. Pe urma, cand eram in salon, le-am dat eu, ca sotul alerga sa faca actele lui bebe.

Cam asta a fost, eu nu ma plang, pentru mine a fost bine, dar cum nu am alti termeni de comparatie nu stiu ce sa zic.

Daca mai ai intrebari, zi-mi si iti raspund cu placere.

Pupici.

 

Anda si bebe Mark (16.01.2006)

toujours optimiste

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;52;46/st/20060116/n/Mark+-+Victor/dt/8/k/44f2/age.png

Pozici:

http://es.pg.photos.yahoo.com/ph/gatita_pequena2004/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noeid="orange"> mersi frumos![flo] Ma gandeam sa mai stau cateva zile cu bebe la ai mei sa imi mai revin si apoi sa plec la drum.Nici nu stiu cum sa fac, da' firele de la cezariana nu trebuiesc scoase la o saptamana? Mai bine stau pana imi scoate si firele si plec dupa.[biz]id="Comic Sans MS">id="purple">

 

io[gravi] 37+ cu [baietel]Seby

 

[foto]Poze cu noi,bebe si burticaid="teal">

 

Bebeid="Comic Sans MS">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu pot doar sa va zic ce mi-a zis doctorul aseara .Anestezia e cum o prefer eu , dar el cam face rahie si dupa epidurala pt dureri .Trusa de epidurala au ei la spital , tu o platesti[:D]Am intrebat de sectia neonatologia si el a laudat-o , desi eu l-am intrebat daca nu ar fi cazul sa aleg o anume echipa ...Cica nu , el e foarte multumit.

Ama , tu de ce ai ales anestezia generala .??Eu i-am zis doctorului ca nu as vrea sa aud ce se intampla in timpul operatiei , iar el a zis ca sunt tare draguti cand opereaza si ca o sa-mi placa [:D]id="Comic Sans MS">id="brown">

 

ALIA 35W

http://tickers.TickerFactory.com./ezt/d/1;10042;30/st/20060515/dt/7/k/9ad9/preg.png

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cypocs si eu tot anestezie totala vreau si sper sa vrea si Nael[:D]

Imi este foarte frica si prefer sa dorm si sa ma trezesc dupa cu toate ca am inteles ca recuperarea este mai usoara dupa rahie...

 

Simbata viitoare ma duc si eu la spital sa stabilim ultimile detalii.

Nu stiu ce simtiti voi , fetele care faceti cezariana, mie imi este foarte frica de pregatirea pt opertie adica pina ma adoarme... ca dupa cred ca voi suporta orice

 

Dolce

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ba mie mi-e groaza de perioada de dupa, cu recuperarea... asa mi-as dori sa fiu fresh , sa pot avea grija de bebe si sa nu ma tarai pe acolo doua zile si pe acasa inca cateva...

 

Aliaid="brown">, abia astept sa vad ce se va discuta cand ma opereaza ca la cezariana trecuta aia vorbeau intre ei despre un caz dificil dinaintesi alte chestii personale si ma enervau, ma simteam in plus pe acolo![:D]id="Comic Sans MS">id="green">

 

Ioana [gravi]36 saptamani cu Serghei[copil] si [zana] Katja (30 martie 2004) id="Comic Sans MS">id="green">

 

pozici id="Comic Sans MS">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, io jur ca nu mai tin minte despre ce vorbeau in sala, nu ma gandeam decat ca il vad pe bebe si abia asteptam. Nici nu ma gandeam ca ma taie sau alte alea, pe bune, intri intr-o stare de asta, cred ca de la anestezic, nu mai iti pasa de nimic, vrei doar sa il vezi pe bebe. La mine asa a fost.

Cat despre rahianestezie, eu pledez pentru. E mult mai marfa, iti revii repede, iar in timpul ei nu simti nimic. Eu sunt super fricoasa, dar pe bune ca nu mi-a fost frica, a fost totul ok, in afara de faptul ca mi-a scazut tensiunea dar m-au facut sa imi revin repede.

Cat despre perioada de dupa, e mai nasol cateva zile, dar eu l-am avut pe sotul meu, am fost doar noi amandoi si ne-am descurcat. Eram atat de entuziasmata de bebe incat nici nu ma mai gandeam la dureri.

Astea trec repede si se uita. Ideea e sa te ridici repede din pat ca sa te lase sa pleci acasa. Acasa e totul mai simplu, mai ales daca ai ajutoare.

Fetele, acum serios vorbind, e mai mare stresul decat operatia in sine. Trebuie sa fiti curajoase si sa va ganditi la bebitul pe care il veti cunoaste in sfarsit.

Pupici multi la toate[pup]

 

Anda si bebe Mark (16.01.2006)

toujours optimiste

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;52;46/st/20060116/n/Mark+-+Victor/dt/8/k/44f2/age.png

Pozici:

http://es.pg.photos.yahoo.com/ph/gatita_pequena2004/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dolcebaby , cred ca de data asta am sa aleg rahie ca recuperarea e mult mai buna , rapida .Plus ca data trecuta am avut sentimentul mortii , la anestezie generala , asa ca nu pot sa spun ca chiar mi-a priit anestezia aia , desi m-am recuperat repejor.

Ioana , mi-a dat 10 zile de clexane.Sper ca sa nu te mai simti in plus de data asta[:-)))][:-)))][:-)))]id="Comic Sans MS">id="brown">

 

ALIA 35W

http://tickers.TickerFactory.com./ezt/d/1;10042;30/st/20060515/dt/7/k/9ad9/preg.png

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...