Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cezariana la CF2!!!!


Recommended Posts

fetele, eu am nascut cu rahie (asa mi-a recomandat Gherasie si nu am avut nimic impotriva); in afara faptului ca anestezista (damn, nu ii retin numele, o tzatza ocosha[:D]) a fost cam nesimtita la faza cu cotizatu (m-a urmarit peste tot, doar doar pica ceva- plicul era la sotu, si dupa ce i-am dat: vai, ce draguta esti, vezi ca vine si asistenta, sa ii dai si ei ceva!.....), si dupa ce ii dadusem 2 mil , doar a 3a oara mi-a nimerit locsorul ala din coloana- deci, in afara acestor mici inconveniente[:D], anestezia a fost SUPER!!!, nu am simtit absolut nimic, nu i-am auzit vorbind si daca vorbeau pariu ca vorbeau despre copiii lor (m-a operat dru cu sotia lui mana a doua), tin minte doar asistenta care ma mangaia pe cap[xx(][:D]si imi strica restul de freza[:D] si momentul in care am auzit puiutza plangand, cand efectiv au inceput sa imi tasneasca si mie lacrimi din ochi...

 

deci[:D]daca credeti ca rezistati, eu va sfatuiesc sa alegeti rahie, fara sa ascultati de miturile din popor; nu m-a durut deloc capul dupa, chit ca l-am si miscat cand mi-au adus-o la san si inca eram amortita, nu m-a durut spatele (decat mai tarziu, de la carat bebe[:D]) si nici nu am avut stari de greata, lesin , etc

 

 

operatia in sine si anestezia mi s-au parut partea cea mai usoara din timpul spitalizarii; nu am nici un repros pt doctor si pentru calitatea 'lucraturii'- vi-l recomand pe dr Gherasie din toata inima, e un profesionist, nu sta la discutii fara legatura cu sarcina, si eu exact asta imi doream

 

pupaturi![flo]

 

[pis]Noe si Anne Biancaid="teal">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:Originally posted by dolcebaby

cypocs si eu tot anestezie totala vreau si sper sa vrea si Nael[:D]Imi este foarte frica si prefer sa dorm si sa ma trezesc dupa cu toate ca am inteles ca recuperarea este mai usoara dupa rahie...Simbata viitoare ma duc si eu la spital sa stabilim ultimile detalii.Nu stiu ce simtiti voi , fetele care faceti cezariana, mie imi este foarte frica de pregatirea pt opertie adica pina ma adoarme... ca dupa cred ca voi suporta oriceDolce


id="quote">id="quote">asa ziceam si eu[:D], mai ales ca ma gandeam cu groaza la toate chestiunile de tip perfuzie, sonda, epilat, etc- eu fiind o mare pudica[:D]dar acum daca stau si ma gandesc, astea au fost doar amanunte neimportante:1. am ajuns la spital, m-a preluat o asistenta sa ma schimb de haine (in baia aia mica din sala de asteptare[xx(]), mi-am luat camasuta mea de noapte, am facut strip-tease in fata lu tanti aia care m,a linistea2.m-a dus intr-un salon temporar, ca mai era o cezariana, si a venit o infirmiera sa imi verifice freza- o simpatica tipa, i-am dat un gillete sa aranjeze ce omisesem eu si oricum nu vedem ce face din cauza burtii [:D]3.cultura de col (da , abia atunci mi-au facut-o):hopa sus pe o masa ginecologica, un betigas si gata, nici un stress4. sonda urinara de care ma temeam: pe aceeasi masa, o chestie luuunga si subtire si NU am simtit mai nimic, in nici un caz durere- si pe urma aveam si pungutza dupa mine, cool, nu?[:D]5. perfuzia, asta chiar nu se pune la stressuri6. sus pe masa de operatie: mi-au pus tensiometrul, mi-au aranjat freza [:D] sa nu ii incurce( freza din cap, ca sunt pletoasa), anestezia, mi-au legat picioarele ( ma simteam ca pe masa de tortura, da ma amuzam in sinea mea, mai ales ca toate asistentele alea barfeau si rideau), le-am rugat sa imi lase o mana nelegata si mi-au lasat-o, paravanul in fata nasului..si cam asta fu tot7. neplacut: sunetul instrumentelor in cutiile alea sterile de metal, asta da, brrr.....deci, crede-ma, o sa fie super ok [flo][pis]Noe si Anne Biancaid="teal">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

NOE da ai simtit cind ti-au bagat acele alea in coloana??? te-au mai intepat si de 3 ori pina au nimerit locul[bang]

 

Si eu stiam ca de la rahi ai dupa aceea dureri de cap si greturi...

 

Dupa dr si anestezist cine urmeaza la cotizat ? adik in ce ordine se plateste amenda[alcool]id="Arial">

 

Dolce

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by dolcebaby

NOE da ai simtit cind ti-au bagat acele alea in coloana??? te-au mai intepat si de 3 ori pina au nimerit locul[bang]Si eu stiam ca de la rahi ai dupa aceea dureri de cap si greturi...Dupa dr si anestezist cine urmeaza la cotizat ? adik in ce ordine se plateste amenda[alcool]id="Arial">Dolce


id="quote">id="quote">normal ca am simtit: ca si cand mi-ar fi facut o injectie cu cel mai mic si mai fin ac X3 [:D], serios acum, simti dar ca durere pe o scara de la 1 la 10 (10 fiind max), simti cam 2..irelevantcotizatu la mine a fost cam asa: cand sotu s-a dus la dr inainte de operatie, el i-a zis ca mai e timp si ca sa fie totul ok, asta e important(deci i-a dat plicul DUPA); la anestezista cand a venit sa ma intrebe una si alta inainte de operatie, pe urma la asistenta ei care mi-a pus perfuzia...si in rest, la cine parea mai de treaba [:D][pis]Noe si Anne Biancaid="teal">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, Noe si Pisoi id="red">va multumesc mult pentru explicatiile si povestile atat de detaliate.[asia][floare3] Va dati seama ca avem nevoie de cel mai mic detaliu, oricat de neinsemnat ar parea![:I] Orice amanunt va mai aduceti aminte, nu ezitati sa il scrieti aici![pup]

 

Dolceid="brown">, durerile de cap etc dupa rahi sunt povesti. Eu am facut rahi si n-am avut nimic, a fost foarte bine. Se pare (DianaR spunea la subiectul nostru) ca apareau mai demult din cauza acelor prea mari care se foloseau dar acum nu mai exista acest risc, acele sunt subtirele!

In schimb anestezia totala e pacatoasa rau inca, din cauza intubarii, etc. Eu zic sa te mai gandesti![flo]id="Comic Sans MS">id="green">

 

Ioana [gravi]36 saptamani cu Serghei[copil] si [zana] Katja (30 martie 2004) id="Comic Sans MS">id="green">

 

pozici id="Comic Sans MS">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nasc cu anestezie generala, nu ma speriati cu refacerea mai grea!![help] Si nu pot alege altceva pentru ca dr mi-a recomandat anestezia generala..cred ca din cauza ca n-au anestezisti buni pentru rahi la Bucur..[ups]id="Comic Sans MS">id="purple">

 

io[gravi] 37+ cu [baietel]Seby

 

[foto]Poze cu noi,bebe si burticaid="teal">

 

Bebeid="Comic Sans MS">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by ama_kaly

Eu nasc cu anestezie generala, nu ma speriati cu refacerea mai grea!![help] Si nu pot alege altceva pentru ca dr mi-a recomandat anestezia generala..cred ca din cauza ca n-au anestezisti buni pentru rahi la Bucur..[ups]id="Comic Sans MS">id="purple">io[gravi] 37+ cu [baietel]Seby [foto]Poze cu noi,bebe si burticaid="teal"> Bebeid="Comic Sans MS">


id="quote">id="quote">ama, nici generala nu e capat de tara[:D]refacerea e mai grea in sensul ca: gandeste-te ca si dupa un somn profund iti trebuie ceva timp sa te dezmeticesti, sa iti revii (zic eu, care azi dimineata cand a sunat interfonu si m-a trezit nici nu stiam cum ma cheama [:D]), deci la modul asta, dar de revenit iti reviieu am preferat rahi ca sa fiu treaza tot timpul, si stiam ca la CF2 se face bine anestezia asta;inaioanaid="red">, ai dreptate, mai demult foloseau ace uriase, acu sunt niste acutze mici si dragutze [:D] de nu le simti deloc;capul te mai poate durea dupa anestezie (orice fel) si daca ai tenisunea mica in general, acum fiind si mai mica; mie mi-a povestit maica-mea ca dupa cezariana cu mine s-a refacut dupa o cana de cafea (ea fiind si mare bautoare de cafea), insa pe ascunselea [:D] ca dr ei nu o lasase[:D][pis]Noe si Anne Biancaid="teal">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!vreau sa va spun ca am la activ 2 rahianestezii si 1 anestezie generala si,fara sa stau pe ganduri,as alege anestezia generala.Si acum sa va spun si de ce prefer anestezia generala: 1.Dupa cele 2 rahii am zacut efectiv cca.2 saptamani cu dureri de cap ingrozitoare iar daca eram nevoita sa ma ridic din pat trebuia sa stau numai cu capul aplecat mult in fata. 2.Dupa anestezia generala doar a doua zi am avut o stare de ameteala care a trecut dupa ce am baut o cafea mare.Mentionez ca rahiile au fost facute pentru apendicectomie si histeroscopie iar generala pentru cezariana.Acum sunt insarcinata si vreau sa nasc tot cu anestezie generala.Deny75[gravi]+10
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca ai avut aceste reactii de la rahi dar ele sunt din cauza acelor folosite mai demult (si acum in anumite locuri in provincie)se pare. Eu am facut rahi la prima cezariana si nu am avut nici un fel de inconvenient de la ea. Voi face si acum si o recomand calduros tuturor. Mai nou si mai ales in Bucuresti nu mai exista asemenea reactii pentru ca s-a modificat modul de a proceda.

[flo]id="Comic Sans MS">id="green">

 

Ioana [gravi]36 saptamani cu Serghei[copil] si [zana] Katja (30 martie 2004) id="Comic Sans MS">id="green">

 

pozici id="Comic Sans MS">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...