Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

circulara de cordon


andira

Recommended Posts

BB-ul meu a avut dubla circulara. Nu stiam desi in ultima luna fusesem saptamanal la monitorizare si cred ca nu s-a vazut (bb statea cu fata spre coloana mea) , cred ca nu s-a vazut dar nu sunt sigura.

 

Eu oricum trebuia sa nasc prin cezariana din cauza problemelor pe care le am cu ochii, deci bb n-a avut probleme. M-am socat efectiv cand eram pe masa de operatie si dna doctor dupa ce m-a taiat a spus "are circulara". Sotului meu i-a spus ca nu l-as fi putut naste normal.

 

Eu te sfatuiesc sa optezi pt. cezariana. E mai sigur pt. bb. Si se mai poate face cezariana si dupa ce s-a declansat travaliul asa cum a fost si la mine. E mai bine asa pt. mama si pt. bb.

 

Iti tin pumnii.

 

Mandy si Krisztián (23.10.2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 31
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu am incercat pana in ultimul moment sa nasc normal, fiindca circulara nu se vazuse la eco. Insa copilul era sitiat foarte sus, cu putin inainte de nastere si doctorul meu a suspectat circulara de cordon. Si m-a convins sa nu risc si sa nasc prin cezariana. A avut dreptate si bebitza mea a avut dubla circulara la nastere. Bafta multa!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si fetita mea a avut circulara de cordon dubla. La ecografie nu s-a vazut insa in timpul travaliului medicul a observat ca nu coboara copilul si atunci a decis cezariana. Daca nu facea acest lucru imi pierdeam copilul!Cordonul era scurt si infasurat in jurul gatului copilului si de aceea copilul nu putea sa coboare. Daca deja stii de aceasta problema FA CEZARIANA fara sa te mai gandesti! Nu risca pt. nimic in lume ca nu poti sti ce se intampla, mai bine sa fii sigura ca se termina totul cu bine, de ce sa risti?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Laura Ioana

Sunt una din cele trei mamici de la martie- aprilie care si-a pierdut puiutul... Cine spune ca nu pateste nimic atata timp cat e in burtica nu stie ce spune... Fetita mea a avut tripla circulara de cordon si am fost anuntata ca e moarta la mine in burta...Am facut cezariana la cerere (ei voiau sa nasc natural copilul mort). Cel mai bine e sa mergeti in ultima perioada cat mai des la eco, sa-i vada bataile inimii si voi sa fiti foarte atente la cat de des misca puiutul vostru. Sarcina usoara si sanatate!http://pg.photos.yahoo.com/ph/lauricisolomon/my_photos


id="quote">id="quote">Eu am auzit mai multe cazuri cc ca cel al Laurei...ai foarteid="red"> mare grija la miscarile bb-lului(daca se misca sau nu)....
Mihaelaid="green">[mamica] si bb[copil] Amaliaid="red">
id="right">[paste]Sarbatori fericite!!!id="orange">[paste]"La douazeci de ani, domina vointa; la treizeci, mintea; la patruzeci, ratiunea." (Benjamin Franklin)id="size1">id="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc mult pt raspunsuri!

 

Da, mi-a zis si dr ca nu e nimic sigur, chiar si daca bb e inca in burtica. Eu m-am cam hotarat, voi face cezariana, sper sa ajungem cu bine acolo. Fetita e ok, voi vedea la echo peste o sapt cum mai e.

 

Laura Ioana - nu am cuvinte... iti doresc mult curaj si putere sa mergi mai departe!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andira[pup], tin pumnii!

Nastere usoara si un bebe sanatos!

Si nu mai fi inspaimantata de cezariana, serios ca nu e mare lucru, cele mai mari dureri sunt in prima zi, mai bine zis cand te ridici din pat, a treia zi se diminueaza, a patra zi le simti mai putin. Eu dupa o saptamana eram ok. La o luna eram ca noua.

Imi pare bine ca ai ales varianta asta, asa esti sigura ca bebe va fi bine.

 

Anda si bebe Mark (16.01.2006)

toujours optimiste

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;52;46/st/20060116/n/Mark+-+Victor/dt/8/k/44f2/age.png

Pozici:

http://es.pg.photos.yahoo.com/ph/gatita_pequena2004/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate fi si poate nu fi o problema circulara de cordon. Fii si tu atenta cat de vioi este copilul, cum misca...Inainte de a naste sa reamintesti medicului,mai ales medicului neonatolog care preia copilul, de circulara copilului,pentru ca el si asistenta neonatoloaga reanimeaza copilul in caz de apnee,detresa...id="limegreen">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu trebuia sa fac cezariana (miopie forte -15),dar am nascut natural,pentru ca am ajuns la spital cu dilatatie maxima (la ora 9 mi s-a rupt apa,la 9,45 am intrat in spital si la 10,15 am nascut natural [alcool]).

Diana avea circulara de cordon simpla,care se pare ca n-a constituit o problema,dar acum ma gansdesc cu groaza ce se putea intampla,mai ales ca eu in ultimele trei saptamani de dinaintea nasterii n-am mai fost la control sau eco.Nici nu m-a controlat nimeni ca pentru o viitoare nastere naturala,eram sigura ca va fi cezariana.Dar am avut foarte mare noroc...

Eu zic ca daca faci un eco chiar inainte (in cazul ca ai un travaliu normal nu inexistent ca al meu) si e totul ok,poti incerca sa nasti natural.

Pusi!

 

MONI [mamica][9cer]care[balcon][comoara][bb] DIANA (01.01.2006)

[colegi][fetita][colegi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Circulara de cordon pericervial la fat nu va complica nasterea pe cale naturala.o viitoare mamica are anumite "trairi" psihologice, cate odata si senzatia de neliniste. Este important sa gandesti pozitiv, sa fii optimista; toate aceste "trairi" le transmiti viitorului copil. Sa stii ca din punctul meu de vedere sustin operatia cezariana . Dar trebuie sa stii ca circulara de cordon pericervial la fat nu va complica nasterea pe cale naturala . Au existat multe nasteri pe cale naturala cu circulara simpla sau chiar dubla de cordon si au iesit copii de nota zece ( APGAR -10 ). In timpul sarcinii, prima perioada se dilata calul uterin, capusorul fatului sta fix la intrarea in bazinul mamei, deci acea circulara de cordon nu il deranjeaza, iar perioada a doua ( de expulxie a fatului ) este foarte scurta ( 15-20 min.) cand gatul fatului este imediat eliberat de acea circulara. Pe toata perioada nasterii, bataile cordului fetal sunt monitorizate si daca apar modificari ale cordului se intervine urgent, prin operatie cezariana. id="Verdana">id="red">

 

 

RAALUCUTZAid="red">[gravi]35+id="red">cu[fetita]CELESTINAid="red"> http://community.webshots.com./user/raalucutza

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...