Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cum sunt sotii vostri?


Recommended Posts

dupa vreo 12 ani de casnicie pot spune ca nu ne certam deloc:) sau daca se intampla sa-mi mai sara tandara dintr-un nimic ma lasa sa ma racoresc si apoi facem misto impreuna pe seama nervilor[:D] iar el... chiar nu-mi aduc aminte sa se fi suparat vreodata...orgoliile poate au fost la inceput...mai mult ale mele, recunosc. dar acum...viata e prea scurta ca sa o pierdem cu nimicuri:)

cat despre intrebarea:e bine sa vada ca il iubesti, sau e mai bine sa fii un pic temperata in demonstratii? eu fac ce-mi dicteaza inima, cand imi vine sa-l pup il pup dar eu sunt stilul mai temperat.in schimb el ma zapaceste si acum, cred ca nu e zi in care sa nu-mi spuna ca ma iubeste. o fi bine, o fi rau...mie imi cam place[;)]

 

Ioana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 33
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cum este al meu? Cel mai bun, mai sensibil, mai sincer, mai iubitor, mai calm, mai destept, mai sexy,... norocoasa de mine [bis].

Asta este baza! Si presupun ca e normal ca fiecare sa creada la fel despre "al ei".

Mai este nevoie sa se potriveasca si modelele comportamentale de "acasa". Aici este de obicei problema.

Mai este nevoie ca fiecare sa implementeze anumite modele de comportament care ii fac placere celuilalt. Daca nu e exagerat de orgolios.

De exemplu: daca sunt ingrijorata/agitata vreau sa fiu tinuta in brate, leganata si linistita. E greu? Nu! I-am spus si face asa.

 

Si sunt sute de feluri in care ii spui celuilalt ca il iubesti. In primul rand ca tii cont de dorintele lui. Ca nu uiti ca te-a rugat sa faci una, alta... Ca il vezi cand e obosit si abatut si ii iei din mana ce facea si faci tu in locul lui. Ca il mangai asa fara vreun scop, doar pentru ca treceai pe langa el. Ca renunti la ideea ta fixa ca sa il vezi fericit. Si desigur ca ii spui de cateva ori pe zi cat de tare il iubesti si ce mult iti place sa traiesti cu el.

 

Uite noi am reusit sa nu ne cartam niciodata in cei 3 ani de cand suntem impreuna, nu ne fie de deochi. [cool] Si nu pentru ca adunam ranchiuna, cum spunea cineva aici, ci pentru ca ne concentram reciproc pe ceea ce il face fericit pe celelalt.

 

 

Magda, mami de Horia (20ian1997) si Matei (3oct2005)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fara sa ma laud sau fara sa il laud este cred eu cel mai potrivit pentru mine[:D]nu zic cel mai bun dar sigur cel mai potrivit pentru mine ....il iubesc pentru ca este mai molcutz" sau mai "mototol"cum ii zic eu cand ma enervez pe el dar pentru asta ma si enerveaza cateodata eu fiind mai iute de felul meu,il iubesc pentru ca este "puturos"dar clar il si urasc pentru asta , il iubesc pentru ca este al meu si atat[hippi]

sper sa nu se schimbe nimik intre noi si sa ne intelegem la fel de bine ca si pana acum[detectiv]

 

Nushulica si finutza [copil] Ingrid(11.12.2005)[hop]id="orange">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sotul meu este un tip teribil de calm si unul dintre putini oamenii care m-ar putea suporta...

 

Practic eu sunt carcotasa, nemultumita, nerecunoscatoare etc, iar el le suporta pe toate pt ca ne iubeste pe toate 3. Eu imi dau seama de fiecare data cand sar calul si el stie ca imi pare rau ca l-am beshtelit. Ca atare, in cei 5 ani de cand suntem casatoriti nu ne-am certat niciodata la modul serios, cu zbierete, urlete si nabadai, nici nu ne-am culcat suparati. Si eu am devenit mult mai calma intre timp si am invatat sa ma temperez, eu provenind dintr-o familie de oameni "pasionali", eufemistic vorbind.

 

Este adevarat, insa, ca noi vorbim f mult. In timpul zilei pe messenger si seara acasa, dat fiind faptul ca nu ne uitam la TV decat la cate un film din an in Paste. Ne spunem absolut totul si ne aratam iubirea cat mai mult si asa i-am invatat si pe copii sa faca.

 

Ahh, si v-am spus oare ca il iubesc la nebunie si este cel mai cel barbat din lume pt mine [il][amoras][:D]?

 

Carolina, cu Alina si Ana... si tati, evident

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi suntem impreuna de 15 ani si casatoriti de 13. Am avut un mare avantaj ca ne-am rodat in facultate unde cel putin nu aveam grija banilor. El este un rac tipic: familist convins, incapatanat, retras, vorbeste putin ("nu vorbesc discutii draga!"). L-am luat harnic, destept si frumos foc, acum este si mai destept si inca destul de frumusel (cu harnicia...doar la servici). Il admir pentru creierasul lui motat, pentru cultura generala pe care o are, inca ma surprinde cu multe...Aaaa! Mai are o calitate: ii plac grasutele ca mine!

Eu sunt geamana 100%: capricioasa, incapatanata, vorbareata, generoasa. Am multe calitati dar si un mic defect: nu suport sa-mi impuna cineva ceva si mai ales sa nu ma asculte. Fac urat rau, dar sotiorul meu pare ori ca s-a obisnuit ori ca nu-i pasa. Ne certam cu adevarat cam la 2-3 luni pentru ca daca depasim perioada iese si mai rau. Nu-mi amintesc sa-l fi ciocanit (desi el jura ca in facultate l-am articulat pe spinarusa) sau sa ma fi corectat el vreodata, dar cand nu aveam fata si ne certam cam trebuia sa-ti pui casti. Consider ca ne completam bine, ca eu sunt o zapauca si el un calm, eu sunt afurisita si el blajin, eu destul de desteapta pentru o femeie iar el prea destept pentru un barbat, eu f. frumusica si el suficient de frumos...Partea cu curatenia am rezolvat-o: menajera; cu soacrele: el o iubeste pe mama ca pe "bunica Ozanei si mama sotiei" eu pe soacra mea aidoma, cu ajutorul bunicilor ma ocup eu (am grija sa preintampin unele nevoi consistente, gen bani de operatii, mobilier sau electrocasnice cumuland mai multe ocazii). Dar toate astea le-am invatat in timp.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E bine sa vada ca-l iubesti, daca il iubesti, de ce sa te ascunzi dupa deget? Ce, tie nu-ti place sa vezi ca te iubeste? Oricum eu consider ca e o minune sa iubesti, daca o tii pentru tine se transforma in altceva, nu mai e iubire.Eu zic ca nu trebuie sa-ti temperezi sentimentele bune: dragoste, bucurie, fericire, cu gandul la ele trecem peste greutati, nu?

Adriana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sotul meu e diferit de mine: calm, rabdare cat cuprinde, echilibrat, eu reversul: impulsiva, repezita, panicoasa... Dar ne potrivim de minune(A stiut Dumnezeu ce face!). Cert e ca si in ganduri ne potrivim, de multe ori nici nu apuca sa zica el ceva ca zic eu sau invers!!! Este un sot extrordinar care ii pasa de mine, de gandurile mele, de starea sufleteasca a mea, de mine. Nici nu imi imaginez viata fara el.

De certat? Ne certam, la inceput cand nu "ne cunosteam",pe timpul prieteniei, acuma din ce in ce mai rar, aproape deloc. Si cand se intampla e tot din cauza mea ca sunt mai "aprinsa", dar el ma "stie".

A, avem un an de can ne-am casatorit, si avem si [bb], suntem fericiti!!![;)]

va doresc la toate fericire!

 

 

Adinella

 

"Cand Dumnezeu este cu tine, nimeni nu poate sta imptriva ta"!

 

Andrei si Adriana

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da, buna treaba aia cu vorbitul intre 4 ochi, fara tv., etc, cel mai bine e sa iesiti la o plimbare, noi nu avem timp de discutii decat atunci cand suntem afara, e asa de frumos...in spatiu inchis, in casa, etc., ceva tot distrage atentia, dar pe strada e super,

cu bine,

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna la toata lumea.......initial aveam multe de spus dar daca fac o medie aritmetica din cateva raspunsuri gasesc exact ce voiam sa spun.

Eu sunt casatorita de 9 ani si impreuna suntem de 12, spre surprinderea mea si a sotului inca nu ne-am plictisit.

Eu sunt un temperament coleric si am un caracter autoritar,cu alte cuvinte dificila,dar sotul meu a fost singurul cu care m-am inteles si nu am avut certuri .De ex...eu ma iau si de vanzatoare ca nu ma serveste cum vreau,de soferii de pe strada,...de tot ce nu imi place.

Avem noroc ca nu se amesteca nici parintii nici rudele...nimeni.

E normal ca nemultumiri au fost si sigur vor mai apare si la noi ....dar consider ca 2 oameni care se considera "de aceeasi parte a baricadei" nu au de ce sa se comporte ca la un concurs"care e mai tare,mai capos,mai ambitios,care cedeaza..." .Viata e prea scurta ca sa iti pierzi vremea cu aiureli din astea.Orgoliul nu are ce cauta intr-o relatie...fiecare trebuie sa-l aseze pe celalat deasupra orgoliului ...si gata (daca se poate) .

Poate pare ciudat ,,,dar o cearta e benefica din cand in cand...pt descarcare.

Nu am mers niciodata suparati la culcare...de fapt daca avem o problema o rez pe loc...nu lasam timpul sa treaca.indiferent care a gresit...nu tinem cont,unul dintre noi incepe cu discutii sau dragalasenii si trece.

sper ca pisucmicid="red">se gandeste la ce am scris.

 

diana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...