Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Scrisoare pentru cei tradati....


Recommended Posts

quote:Originally posted by ankalaura

Ceea ce eu nu inteleg: motivele pentru care traiesti ceea ce povestesti sunt concrete? Sau sunt doar banuieli?

Doar te gandeai ca s-ar putea indragosti de altcineva? Sunt banuieli infasurate in subiectivismul tau? Sau fapte de care ai cunostinta?

S-a trezit la realitate? Incearca sa se trezeasca? Spui ca nu simti ca ea ar cauta impacarea. Spui ca nu simti!

Luminita de care vorbesti, VREI tu sa o vezi, crezi tu ca exista? Este aparuta tot din subec tivism? Sau ti-a aprins-o ea?

 


id="quote">id="quote">

 

Referinta aici : http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74010

 

si un update....mi-a spus astazi ca gata, gata, vrea sa intoarca pagina, ca s-a terminat relatia lor, ca vrea sa raminem impreuna, ca ma iubeste, ca vrea sa fim din nou numai noi doi, etc. dar...i-am spus ca nu mai accept nici-o minciuna si mi-a spus ca au vorbit la telefon dar neaga ca s-au si intilnit (stiu ca s-au intilnit).

 

Sincer nu mai stiu ce sa fac....sa accept aceasta ca o ultima minciuna dintr-un lung sir si sa am incredere in ea incepind de acum sau ce? Pentru ca cealalta alternativa nu imi place deloc si nici nu vreau sa fiu eu cel care distruge familia pentru care ma lupt neincetat de 3 luni de zile. 3 luni innecate in amar, deznadejde, minciuni, suferinta si tot ce vreti voi. 3 luni in care am suferit cum nu credeam ca se poate. 3 luni incare tot ceea ce cladisem timp de 20 de ani era asemanator muncii lui Sisif. Am trecut prin stari si situatii pe care nu le doresc nimanui.

 

Ce sa fac? Sa cred in cea cu care traiesc de 20 de ani, cea care pentru mine este viata mea toata dar care nu a vazut suficient in mine dragostea mea care era acolo sau sa....nu stiu...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Vandal, daca o iubesti cu adevarat, ii vei mai da o sansa - asa se intampla intotdeauna - si inca una, si inca una...Nu poti sa o desprinzi de tine pur si simplu, nu ai alta varianta. Insa daca faci asta, eu ti-as sugera o schimbare de comportament, o altfel de atitudine, un pic mai distanta, mai rece, chiar daca arzi pe dinauntru. Arata-i ca esti altul- un pic mai putin accesibil ca inainte, ca trebuie sa lupte un pic pentru tine. Starneste-i curiozitatea, interesul...

Ruxy

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta fac de 3 luni, sansa dupa sansa si ce primesc e minciuna dupa minciuna. Invariabil. Dupa acelasi scenariu. Si o luam de la capat 2-3 zile. Este extrem de greu pentru mine sa mai cred cind de fiecare data minciunile apar si istoria se repeta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca eu am deschis acest topic (si celalalt) si cum ma simt obligat fata de cele care au fost extrem de dragute si compasionate fata de mine [il] ma simt moralmente obligat sa va tin putin la curent.

 

Sotia mi-a spus ca au vorbit, a recunoscut intr-un final ca s-au intilnit (nu stiu de ce asa greu i-a venit sa recunoasca cu toate ca imi spusese ca nu ma mai minte si o sa imi spuna cind se va intilni cu el) si ca relatie e definitiv terminat. Sau dupa vorbele ei: un capitol din viata ei a fist incheiat.

 

Ce sa va spun...sint sfisiat intre speranta ca totul e adevarat si minciuna patologica desfasurata timp de 4 luni. E greu sa imi vad viata asa mai ales cind sincer nu pot sa imi reprosez mare lucru exceptind faptul ca in dorinta mea ca ei (ea si copiii) sa nu duca lipsa de nimic am omis anumite lucruri (mai ales de natura afectiva) pe care o femeie le apreciaza. Problema e ca acum mi se reproseaza aceste lucruri (faptul ca incerc sa suplinesc aceste lipsuri).

 

Pe o alta nota, e ceva genetic cu femeile cind nu le place nici cerul senin nici marea pe furtuna?

 

pentru ca incep sa imi pun intrebari existentialiste...

 

Anyway...vom vedea ce se va intimpla...va multumesc pentru suport - [flo] - o frezie pentru voi si pentru cei si cele ce au trecut sau trec prin momente dificile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:E greu sa imi vad viata asa mai ales cind sincer nu pot sa imi reprosez mare lucru exceptind faptul ca in dorinta mea ca ei (ea si copiii) sa nu duca lipsa de nimic am omis anumite lucruri (mai ales de natura afectiva) pe care o femeie le apreciaza. Problema e ca acum mi se reproseaza aceste lucruri (faptul ca incerc sa suplinesc aceste lipsuri).

 

Pe o alta nota, e ceva genetic cu femeile cind nu le place nici cerul senin nici marea pe furtuna?

 

pentru ca incep sa imi pun intrebari existentialiste...


id="quote">id="quote">

 

Pai... cred ca orice femeie (obisnuita [:)]) nu numai ca "apreciaza lucrurile de natura afectiva", dar chiar le considera vitale.

Vitale pentru reusita relatiei.

 

Fara ele, o casnicie ar fi un parteneriat sec.

In care tragi la jug pentru un scop comun.

Si nu pare un scop pe care sa vrei sa-l urmezi pe termen lung....

 

De ce ti-ar reprosa faptul ca incerci sa suplinesti?

Poate are senzatia ca e o masca.

Ceva fals.

Ceva ce faci doar pentru ca vrea ea.

Greseste?

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

cad emigrarea ca pe un test dur pentru fiecare cuplu.

acasa e familia, e societatea, conventiile, obisnuinta, compromisuri, masti, etc. aici cada totul si ramane sa te descoperi reciproc, sa vezi daca partenerul e in echipa sau tradeaza...;

daca echilibrul era deja fragil, daca femeia ajunsa aici a descoperit aripile libertatii si pe fostul partener o piedica in calea visului...s-a dus cuplul.

daca dragostea exista, chiar acoperita de furtuni in vint determinate de viata de zi cu zi din Romania, aici-sau aiurea in lume- iti redescoperi partenerul si dragostea, si separarea de familii, de prietenii vechi, de o parte din viata te apropie de celalalt, de partener. il redescoperi, te indragostesti din nou, parca cuplul se sudeaza mai bine- sunt doar ei doi, si eventual progeniturile ce trebuiesc ocrotite.

 

http://community.webshots.com/user/pozemontreal

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Elise

 

De ce ti-ar reprosa faptul ca incerci sa suplinesti?

Poate are senzatia ca e o masca.

Ceva fals.

Ceva ce faci doar pentru ca vrea ea.

Greseste?


id="quote">id="quote">

 

Problema este ca nu e o masca. Pur si simplu nu realisazem à quel point este important pentru o femeie. Plus ca eram relativ ocupati, si multe schimbari sociale.

 

Pot sa inteleg indoiala dar chiar si cind faci ceva obligat la un moment dat se vede, ori la mine aceste lucruri vin acum cit se poate de natural...e greu sa explic....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aha! Deci esti cu o mare musca pe caciula!

Atunci, nu te supara, dar incep sa dau dreptate sotiei. Nu inseamna ca as incuraja-o!

Dar daca ea a rabdat 4 ani sau poate mai mult faptul ca tu n-ai realizat a quel point este important pentru une femme, atunci, monsieur, tu n'as qu'a accepter toanele ei de acum. Daca ii ceri sa uite in 4 luni suferita ei de 4 ani sau mai mult,... cu musca asta mare de pe caciula ta.... nu mai stiu ce sa spun. S-ar putea sa considere ca asa cum ea a suferit x timp, ia mai bine sa vezi si tu cum este.

Nu stiu cum gandesc alte femei (s-ar putea sa gandeasca destul de multe ca mine), dar eu asa cred: Cand esti inselat, nu inseamna neaparat ca sotul tau are o relatie fizica. Cand e absent, e absent. Nu conteaza foarte mult daca e la serviciu sau e cu alta, atata timp cat absenta te face cu adevarat sa suferi. Nu ma refer la statul la serviciu in limite normale, fireste.

In concluzie, cred ca nu poti decat sa ai rabdare tot atat timp cat a avut ea. Indiferent cat vei mai avea de suferit de acum inainte. S-ar putea sa dureze.

 

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Eliza mica, Eliza mijlocie, Eliza mai mare

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...