Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sot/Sotie vs. Mama&Tata - Update!


Recommended Posts

Cred ca, intr-un fel, alegerea am facut-o cand m-am casatorit, Oana.

 

Pe de alta parte, sa mi se impuna din afara o astfel de alegere [ de ex din partea parintilor] mi s-ar parea o intruziune pe care nu as putea sa o accept. Nu stiu detalii despre situatia la acre faci tu referinta, insa, personal, nu suport santajul sentimental sau orice alte forme de control/ manipulare exercitate asupra mea sau a sotului.

 

Daca nu e vorba de intruziune ci de necesitate, as cauta un compromis care sa nu imi pericliteze familia pe care mi-o construiesc acum.

 

astea sunt chestiis puse la rece. nu stiu cum as reactiona insa "din launtrul" unei astfel de situatii.

 

cinta

 

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;19;47/st/20060809/dt/7/k/080b/preg.png

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 38
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Situatia este aceasta:

Socrosenia a devenit o vipera cu mine de cind am ramas insarcinata. Nu mi-a dat un telefon sa ma intrebe ce mai fac, promite ca o sa faca si-o sa dreaga, iar apoi uita complet de ceea ce a promis ... Si tot tacimul.

De cind s-a nascut Eva, la fel; nu da telefon, nu vine sa o vada (desi locuieste la 5 min de mers cu masina - sau 15 min pe jos, in ritm normal), promite ca ii va cumpara cite-n luna si in stele (si uita) si ca ma va ajuta, iar cind ii cer ajutorul se face ca nu stie sau uita ...

La spital nu a venit o data sa ne vada, dupa ce s-a nascut Eva; acasa, cind am ajuns, ne-a dat o cratita de mincare: paste cu sos si cirnati, desi ea stie fff bine ca nu imi plac pastele, dar sint favoritele sotului. La Craciun i-am dat o lista cu ce aveam nevoie pt Eva, iar ea i-a cumparat mobila de proasta calitate si perdele cum ii plac ei (nu erau pe lista). A fost sotul plecat 1 saptamina cu serviciul, ea i-a spus ca o sa ne sune (pe mine si pe fetita), sotul mi-a transmis asta, pt ca era chiar f convins ca ma va suna socrosenia, dar nu a dat un tel toata saptamina; i-am spus sotului si a fost si el dezamagit, iar cind a intrebat-o, ea i-a spus ca a crezut ca dorm si nu a vrut sa ma deranjeze ...

Socrosenia fumeaza mai ceva ca un turc, nu poate sta citeva min fara sa fumeze. Sotul ei (nu tatal sotului) a fumat si mai mult, dar s-a lasat.

Am facut niste reguli in legatura cu fumatul ei si fetita noastra, pe care nu le respecta (dar nici eu nu pot sa ii mai spun nimic, pt ca i-am repetat de un milion de ori si-i intra pe-o ureche si-i iese pe alta). Regulile sint: sa nu fumeze de fata cu fetita, pe linga ea; dupa ce fumeaza, sa se spele pe miini, pe dinti si sa nu o ia in brate imediat.

Ea exact invers face totul!!! Nu se spala pe miini, o ia in brate imediat si-i vorbeste exact in fatza cu gura putind a tigara si alte alea (cred ca nici pe dinti nu se spala).

Daca ii spun ceva despre Eva, ce ii place si cum am grija de ea, ea imi raspunde ca a crescut 4 copii si stie mai bine. Da, a crescut 4, dar asta a fost acum 35 de ani si se pare ca nu i-a pasat prea mult, din moment ce nu a ingrijorat-o prea tare fumatul.

Si ceea ce ma supara foarte mult este ca ma vorbeste de rau rudelor, ca nu stiu sa am grija de fetita, ca ea vine si sta cu fetita (cind nici macar la 2 luni nu ar vedea-o, daca nu am duce-o noi la ea), ca uite ce multe stie ea despre Eva (din ce-i povestim noi, dar ea vrea sa para ca sta toata ziua cu fetita si o cunoaste f bine) ... Iar rudele, cind vin in vizita, nu ii aduc fetitei nici o mica jucarie, asa, macar de atentie; mai si comenteaza, pe deasupra, ca are prea multe jucarii si prea multa imbracaminte.

De fiecare data cind ne intilnim, ma intreaba cind ma intorc la serviciu, ca am stat destul cu fata acasa. Noi nu vrem sa o ducem pe Eva la cresa, pt ca e pra mica; iar cu parintii mei, alta lipsa de ajutor, alte scuze peste scuze ca nu pot sa vina sa ne ajute cu fata. Asa, in vizita, ar veni oricind, dar sa stea cu fetita citeva luni, macar pina la 18 luni, au tot felul se scuze.

Am tinut totul in mine pina acum, nu i-am spus nimic, dar cred ca am inceput sa erup, ca un vulcan; putin cite putin, pina la explozia finala. Pina acum m-am gindit ca sa nu o supar pe socrosenie, ca e mama sotului si nu vreau sa creez probleme in familie.

Sotul imi da dreptate aproape de fiecare data si vede si el ce (nu) face maica-sa, dar aseara m-a surprins fff tare cu raspunsul lui (ceea ce m-a facut sa deschid subiectul).

I-am spus ca daca maica-sa nu accepta regulile mele si se poarta asa cu mine, o sa ma cert cu ea cit de curind. L-am intrebat de partea cui va fi, daca situatia va degenera, pe cine va alege: pe mine sau pe maica-sa; iar el a raspuns ca pe maica-sa ...

 

 

Oana si [copil] Eva (29 iunie 2005)

Poze cu Evaid="navy">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa nu mai spun ca la botezul fetitei nu i-a adus nimic, nici un cadou, a venit cu mina in fund, in ultimul minut inainte de a pleca la biserica, iar cind am ajuns acasa de la biserica, a fugit imediat acasa la ea, ca nu mai fumase de 2 ore [alcool] ... si dusa a fost ...

 

Oana si [copil] Eva (29 iunie 2005)

Poze cu Evaid="navy">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

doua lucruri vreau sa iti spun:

 

1. problema ta e ca astepti prea mult de la un om care nu poate oferi- de aici dezamagirea, inversunarea, etc.

 

3. total gresita faza cu "de partea cui vei fi?". nu asa se face, pe bune. nu trebuie sa pui pe nimeni sa aleaga. astfel de probleme se rezolva cu mult tact. asadar, diplomatie, diplomatie si iar diplomatie!

 

nunta mea

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana C - sa-ti traiasca fetita, tare frumoasa e [bis]

Eu nu cred ca sotul tau o alege pe ma`sa. Poate ca sa terminati certatul repede. In rest ... nu cred ca te-ar lasa pe tine sau pe mandretea mica daca ar fi sa aleaga.

Soacra ta e cam ca a mea. Dar macar a mea nu fumeaza, nu de alta, dar cred ca nu o duce capu` pan`acolo.

Sanatosi sa fim, ca asta conteaza cel mai mult ! [^] Ca sa le putem face pe toate ... [hot]

 

P.S. Cand o intreb pe Giulia ce ai primit de la buni si bunu, imi arata mainile goale, mai tre` sa o invat sa-i intrebe pe ei ce i-au cumparat [:-)))][:-)))][:-)))] Poate se vor simti, dar probabil ca nu [alcool]

 

________________________________________id="red">

Daria & [zana]Giulia (2004 08 16)id="red">id="Trebuchet MS">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu am asteptat nimic de la ea, niciodata, dar cind ea spune ca "o sa-i cumpar scaunel de masa, o sa-i cumpar scaunel de masina, o sa-i cumpar pampers, o sa-i cumpar si fac ....." si nu se mai opreste cu cite va face ea si nu le face niciodata, nici macar o jucarie de 1$ ...

Ea m-a intrebat daca am nevoie de ajutor; eu i-am spus ca da, ca sa vina la noi, ca am nevoie de ajutor, iar ea a spus ca da, o sa vina si nu o mai vede nimeni (nu da nimeni de ea la telefon) urmatoarele saptamini ... daca nu am merge noi in vizita ...

 

Macar daca nu ar spune toate astea, pt ca eu asa stiu, cind promiti ceva, te tii de promisiune.

 

Iar chestia cu daca isi permite sa cumpere ceva, are sute de mii de $$$, casa de milion de $ si multe altele, deci nu e problema saraciei, ca i-as da eu bani in cazul asta.

 

 

 

Oana si [copil] Eva (29 iunie 2005)

Poze cu Evaid="navy">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana,

 

 

Cred ca tie ti-ar fi muuult mai usor daca ai considera ca nu exista, daca soacra mea nu exista cum sa ma supar ca nu suna, ca nu ne viziteaza, ca abereaza.

 

Cred ca in asentimentul majoritatii fetelor cu soacre iti pot spune ca ar fi o surpriza deosebit de placuta daca AR FACE vreodata ceva bun pt tine, eu nu ma astept la asa ceva de la a mea.

 

Mie imi e foarte clar ca nu o sa ma ajute in nici o imprejurare si stii ce usor imi e, nu-i cer niciodata ajutorul.

 

Mie mi-a devenit asta f clar, cand eram acasa racita cobza si ma suna sa-mi spuna nici nu mai stiu ei ce prostie si-mi povesteste de nu-s ce peste super pe care l-a vazut, da nu-mi cumpara, ca eu ma urc in masina si-mi iau ce vreau. Conteaza ca aveam febra, ca nu puteam sa ma ridic din pat, ca evident nu mancasem nimic si oricum pestele e preferatul meu?

 

Asa ca sper sa nu ajunga vre-odata la mana mea, ca o sa primeasca ajutorul pe care mi l-a dat si ea mie!

 

cristiama

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mama, Onutza, ce[drac] de soacra ti-a dat si tie DD.

pe a mea nu o mai astept la cotitura sa vad ce va face cand se naste bebelusha, pt ca i-am dat ERASE din viata mea si a viitorului bebe saptamana trecuta.

 

Iar pe sot nu l-am intrebat ce parere are. si nici nu i-am cerut sa leaga. doar l-am informat ca eu de acum la ei in casa nu mai calc. si ca ei nu mai au ce cauta in casa mea. din moment ce suntem parteneri de viata, de pat si de cheltuieli, normal ca apartamentul comun il consider si casa mea. deci, daca moare de dor si drag nu are decat sa mearga sa ii viziteze. DAR: fara copil. copilul asta va fi vazut de catre socri doar in prezenta mea si pt cat timp consider EU necesar. pt ca pana una alta EU sunt mama copilului. Daca arde de nerabdare sa faca pe dadaca ori sa isi faca copil ori sa ia o pisica, un caine, etc. Copilul nostru nu va fi niciodata substitutul unui animal de companie pt ea.

 

Si cu asta, am incheiat subiectul SOCRI cu sotul. In ceea ce priveste implicarea mea directa. pt ca nu pot sa il pun sa aleaga. NU. dar, in acelasi timp, ma astept sa inteleaga care ii sunt prioritatile, care ii este rolul atat in viata noastra cat si a parintilor sai si sa nu sara calul. ca altfel e de jale nu cu socrii ci cu el.[bruta]

 

Daca inca nu ai vizitat clubul nurorilor, eu te invit si pe la fete sa te racoresti.

 

si, ca de la o "instrainata" la alta[pup] iti spun sa lasi deoparte orice asteptari din partea familiei sotului: faptul ca tu ai ales sa lasi casa, parinti, prieteni, etc, si sa te stabilesti definitiv in State pt sotul tau nu inseamna ca vei fi vreodata adoptata si integrata in familia sotului by default. Nu mai astepta nimic de la ei. Ei nu au nici o legatura de rudenie directa cu tine. Asa ca trateaza-i cum ai trata o cunostinta care te deranjeza: eject. Nu trebuie nici sa le suporti magariile, nici sa le ceri parerea in legatura cu Eva - cum sa o cresti, cate jucarii sa ii oferi, etc. Si, mai ales, nu tanji dupa aprobarea si aprecierea lor. Nu va veni in veci daca nu a venit pana acum.[pup]

 

cinta

 

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;19;47/st/20060809/dt/7/k/080b/preg.png

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana C, eu totusi nu pricep ceva. In mod evident, ea nu are nevoie de voi sau de prezenta nepoatei ei, nu e dispusa sa aloce timp/cadouri, dar voi va duceti la ea, o solicitati, etc...de ce?

 

Da-i "erase" cum zicea cineva mai sus, intrerupe orice legatura cu ea, si o sa vezi atunci...Decat sa vina sa-ti promita marea cu sarea, sa fumeze, etc, mai bine deloc...de ce ii tot cautati in coarne?

 

V

 

veni, vidi, Victorie!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...