Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sot/Sotie vs. Mama&Tata - Update!


Recommended Posts

quote:Originally posted by Oana C

Pai nu am asteptat nimic de la ea, niciodata


id="quote">id="quote">Dupa mine, astepti, din moment ce te superi. Uite, pe mine nu te superi ca nu am fost la spital sa va vad; inseamna ca nici nu te asteptai[:)].Lasand gluma la o parte, excluzand faptul ca are si ceva datorii morale, iti dau dreptate sa te ataci si sa mormai in barba. Dar...atat.Relatia socrii-gineri (nurori) este spinoasa de cand ne stim. Nu esti nici prima, nici ultima. Daca eu iti spun cateva chestii despre fosta soacra (nu ca sa ne comparam...), ramai masca.Va trebui sa traiesti cu satisfactia ca, intr-o zi, dupa cum spui ca face, nepoata ei ii va da cu flit. La mine s-a intamplat deja[:D].Intrebarea cu care ai deschis subiectul nu se pune si nici nu este corect sa se puna. Sau mai precis, se pune numai atunci cand vine un zmeu si te intreaba pe cine sa manance primul. Altfel, nu este corect fata de sotul tau sa il pui sa aleaga. Oricare ar fi raspunsul, tu pierzi.Iti doresc multa rabdare si intelepciune.PS: Auzi, da' casa aia cine o mosteneste?poze multe cu noi"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 38
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Sa-ti traiasca fetita, o papusica nu alta.

Pe soacra las-o in pace sau mai bine spus ai noroc cu o soacra care te nu te deranjeaza. Daca ti-ai dat seama cum e, vezi-ti de viata ta.

Cu o fetita de 10 luni ai o groaza de lucruri frumoase de facut.

Cat despre sotul tau, nu il mai pune in situatia sa aleaga intre tine si mama lui.Crede-ma daca o jignesti pe mama lui, sau ii spui ca e nu stiu cum...il jignesti si pe el.Apropo el spune ceva de parintii tai?

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by mamagiuliei

 

P.S. mai tre` sa o invat sa-i intrebe pe ei ce i-au cumparat [:-)))][:-)))][:-)))] Poate se vor simti, dar probabil ca nu [alcool]

 


id="quote">id="quote">

 

Eu de-abia astept sa o pot invata!

Va fi distractiv pentru mine si jenant pentru ei![bis]id="red">

 

Kasi si Victoria ( 23 iulie 2005)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/kasivitan/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca ai gresit cind l-ai intrebat pe sot de partea cui va fi. Cum poti cere unui om sa se imparta intre mama si sot/sotie?

Esti si tu mama...

Mama, chiar si o mama nu prea buna, denaturata sau cum vrei sa ii spui este cel mai bun lucru pe lume! Este originea noastra, poarta noastra de intrare in viata, sursa de confort sufletesc si fizic...

Si mi se pare nelalocul ei lista aia cu cerinte. Eu nu asi fi in stare sa cer un capat de ata cuiva si apoi sa ma supar ca nu mi-a luat!

 

Incearca sa dai mai mult decit primesti. Nu material, ci sufleteste. Mai multa iubire, intelegere si dragoste. Si bineinteles ca asta vei primi inapoi.

 

Fii inteleapta si ai grija de echilibrul sufletesc din familia ta.[flo]

 

Alice

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. [flo]

Am inteles ideea; ma stresez prea tare cu cineva care nu merita. Asa cum ati spus si voi, o sa-i dau "erase", din viata noastra si din mintea mea; ca altfel ajung la nebuni. [alcool]

Stiu ca nu e drept sa il intreb pe sot pe cine alege; nu ar fi trebuit sa cer asta. Cind l-am intrebat, m-am gindit la situatia in care nu vreau sa o mai vad in viata mea niciodata; iar cum fetita vine cu mine, nu o va mai vedea nici pe Eva, niciodata; pentru ca, oricum, fetita nu are nici un lucru bun de invatat de la ea.

Stiu ca sotul va mai merge sa o viziteze si nu vreau sa ajungem in situatia in care el va vrea sa o duca pe Eva la bunica-sa, sa o vada.

Deja m-am decis sa o invat pe Eva sa-i spuna pe nume socroseniei, daca nu se schimba si daca nu se poarta ca o bunica.

 

Sotul nu spune nimic rau despre parintii mei, pt ca ei locuiesc in tara, nu i-a intilnit niciodata si, oricum, nu uita niciodata sa il sune la ziua lui de nastere, sa sune sau sa trimita emailuri de felicitare pt fiecare lunisoara a Evei, sa ne trimita cadouri, si noua si Evei, cu fiecare sarbatoare si eveniment ... Si nici macar o zecime din cit au parintii lui, nu au, dar se gindesc la noi.

Ceea ce ma supara pe mine la ai mei, e ca mama isi gaseste toate bolile din lume; cind nu are probleme cu inima, are probleme cu capul, cu oasele, cu tiroida, cu colesterolul, cu tensiunea si multe alte boli citite in Formula As sau vazute la TV, de care crede ca are simptome.

Asa ca atunci cind ii spun sa vina sa ma ajute putin, incepe sa se plinga: ca e batrina si bolnava (56 ani [hippi]), ca de-acum se duce spre groapa, ca nu stie cum va suporta ea caldura de Florida (avem AC peste tot, dar ea nu se gindeste la asta), ca nu vrea sa stea departe de tata (ca nu au fost niciodata mai mult de 1 saptamina, iar noi ii putem tine pe amindoi maxim 1-2 luni) ... Si multe altele de genul acesta, ca sa nu vina la mine.

Acum ii da dreptate soacrei si-mi spune mie sa merg la psiholog [batcap], asa ca ce sa mai inteleg?

 

Sotul este un om si un tata excelent; ma bucur ca e sotul meu si il iubesc, apreciez si respect din tot sufletul pt tot ce face pt mine si Eva; ma ajuta f mult cu Eva in weekenduri si seara, dupa 7pm.

Doar raspunsul lui la intrebare m-a socat putin, ca nu ma asteptam la asa ceva.

Eu i-as fi raspuns, fara sa stau pe ginduri, ca aleg copilul si tatal copilului meu, pt ca asta este familia mea acum; asta este familia fetitei noastre. Nu imi las copilul fara tata. Iar Eva, cind va creste mare, daca va fi sa aleaga, tot copilul si sotul ei sper ca va alege.

 

Multumesc inca o data pentru raspunsuri.

 

ps: vineri, pe 5 mai, o matusa batrina, ramolita si bogata, va organiza o petrecere pt iesirea la pensie a socroseniei si ne-a cam obligat sa venim; aveti vreun sfat???

 

 

Oana si [copil] Eva (29 iunie 2005)

Poze cu Evaid="navy">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana,

 

nu-i cinstit sa pui intrebarea si nici nu-i cnstit sa astepti ceva. A ca-n suflet ii plange ca nu toti cei apropiati vad minunea ta ca o minune asta-i dezamagire s-atat.

Eu am doua soacre. Una vipera s-alta cool si artista asa ca ioc ajutor de l ele financiar sau moral. Dar sunt si eu cool, zambesc dulceeeeee, nu vorbesc niciodata despre copii (spun sec ca fac bine satat, nici ca merg, nici ca rad, nimic) si atat. Sunt niste straine s-atat si cand sunt la mine acasa imi respecta regulile: spalat maini, neatins bebe sub trei luni, descaltat in camere si locul de joaca, nu fumat, nu party dupa 8 seara. Adica fumatul nu se face-n casa, acus cu spalatul pe dinti exagerezi si tu. Pentru copil toxic fumatul pasiv nu si mirositul canalului[alcool].

 

Ideea e nu te transforma tu-n scorpie fata de sot, doar pentru ca ea e a naibii. Daca tu esti fata calma ai sigur castig de cauza in fata sotului pentru ca te va vedea doar in victima nu si-n agresor. Si da unii barbati sunt foarte mamosi.

 

Legat de alegerea mea. In primul rand copiii s-apoi depinde de context.

 

Andreea Abushsor Aburit

Lately, I'm always late, completely disorganized, and usually a mess! A penny for my thoughts. A dime for my ideas.

Here's penny for your thoughts too, a nickel for your kiss, a dime if you tell me that you truly love me and my kids too.id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Oana C

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. [flo]Multumesc inca o data pentru raspunsuri.ps: vineri, pe 5 mai, o matusa batrina, ramolita si bogata, va organiza o petrecere pt iesirea la pensie a socroseniei si ne-a cam obligat sa venim; aveti vreun sfat???


id="quote">id="quote">Vad ca ai ceva impotriva intregii familii[:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Oana C

 

Doar raspunsul lui la intrebare m-a socat putin, ca nu ma asteptam la asa ceva.

 


id="quote">id="quote">

 

Oana, la asa intrebare, asa raspuns. Poti fi sigura ca te-a taxat pentru asta si ca pe tine te-ar alege in caz de..orice.

Cat despre petrecere, normal ca trebuie sa mergi, cand ai fost sfatuita sa o scoti din viata ta, nu inseamna ca nu trebuie sa mai dati ochii unii cu altii. Tot de dragul sotului...

 

poze multe cu noi

 

 

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, in primul rand: sa va traiasca Eva, am vazut pozele, e fff frumoasa, e adorabila si de aici... eu nu inteleg de ce iti consumi tu energia concentrandu-te pe ce face/nu face soacra, cand de fapt ar trebui sa te concentrezi pe fetita ta. Ai nevoie de ajutor, de cineva sa stea cu Eva cateva ore? F bine! Suna la baby sitter, o platesti s gata, puteti iesi! Nu te rogi de nimeni si mai ales, nu ceri ajutorul cuiva care clar nu e dispus sa ti-l ofere. In alta ordine de idei: doar ptr. ca nu sta cu fata, nu inseamna neaparat ca e o bunica rea; fiica-mea vitrega in 3 ani a stat la soacra-mea o singura noapte, dar soacra-mea de fiecare ocazie vine cu cadou ptr. fata;

Cred ca problema este urmatoarea: sa nu te superi pe mine!!! Dar sincer, aici cea care iti creaza tie probleme, esti TU! Tu ptr. ca astepti ceva de la ea, ptr. ca ii ceri ajutorul cand de fapt ti-a demonstrat deja (si nu o data) ca nu vrea sa te ajute. Promisiunile alea nerespectate; ok, sunt frustrante, dar nu e sfarsitul lumii ca a promis o jucarie ptr. Eva si nu a adus-o; tu de cate ori promite ca face si drege, aminteste-ti ca sunt doar vorbe; ca nu te poti baza pe ea. Daca tu nu vrei s-ao vizitezi, fain, don't do it! Lasa-ti sotul s-o viziteze cat si cand vrea, in final si la urma urmei, e mama lui; tu nu esti obligata nici s-o placi nici s-o accepti, dar nici nu ai dreptul sa il indepartezi pe el de maica-sa (ceea ce se pare ca ai inteles, deja. Scuze, am simtit nevoia sa repet ce s-a mai spus.)

Acum, iarta-ma, din nou, dar! In ceea ce o priveste pe Eva... nu cred ca e o idee buna sa o influentezi sa ii spuna pe nume; ia gandeste-te! Sotul tau ce parere o sa aiba de asta? Cum s-ar simti el ca fetita lui sa-i spuna mamei lui pe nume? Si nu ptr. ca asa a ales ea, ci ptr. ca asa o influentezi tu! Nu crezi ca in timp va influenta putin relatia dintre tine si sotul tau???

Eu atat am avut de spus (deocamdata), te pup, si te asteptam la Clubul Nurorilor.

 

____________________________

Winners don't quit; quitters don't win.

__________________________________

Don't give me an attitude; I already have one!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...