Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Locul mamei


Recommended Posts

Buna fetele! Va scrie o...persoana care sta intre ciocan si nicovala[:D]. Iata: noi trei(eu, sotul mei si cupilul de 2ani juma') locuim cu mama. Tata ne-a parasit in 2001.Precizez ca sint singura la parinti si mama mea a fost cea mai buna prietena a mea si persoana care m-a ajutat cel mai mult in viata.Avem o legatura trainica si speciala. De cind avem copilul, mama m-a ajutat sa-l cresc, a dormit majoritatea timpului cu el, desi si ea are niste probleme de sanatate, nu s-a dat in laturi niciodata pentru a ma ajuta. Ca intotdeauna, dealtfel. Sotul meu nu s-a opus niciodata sa ii luam vreun cadou mai...scumput(cind avea nevoie), sau sa o ajutam in vreun fel, sa o luam cu noi la plimbare(aici, recunosc ca ma ajuta si la a avea grija de copil) si ne e si mie si sotului mai usor, a mers si in citeva concedii cu noi, pe aceleasi principii... Uneori mama zice sa mai mergem si singuri si sa o lasam si pe ea sa-i tihneasca un pic singuratatea...Dar, pe de alta parte, cind stiu ca vin zile de sarbatoare si noi iesim si ne distram, nu ma simt bine stiind ca ea e singura acasa.Daca era tata, ar fi fost altceva. Problema este ca sotul meu mi-a zis ca simte nevoia sa mai iesim si singuri(desi chiar mama ne-a mai zis sa mai iesim si singuri).Nu, ca regula generala, sa iesim cu mama. Sotul meu a avut niste parinti foarte egoisti si reci(socru-meu traieste si acum, a divortat de mult si are viata lui bine-mersi, nu-l intereseaza de noi sau de nepotel). El nu stie ce inseamna legatura parinte-copil. Zau, va rog ajutati-ma cu niste pareri ca imi simt inima sfisiata. Am un sot foarte bun, dar pe de alta parte stiti zicala care spune:"Un barbat mai gasesti, dar o mama, nu". Mama este o fire discreta, sta in camera ei, nu se baga intre noi, dar totusi nu stiu cum sa fac sa nu o afecteze...poate sint prea dramatica acum, dar asa ma simt [url="http://community.webshots.com/user/theiuta"][pup]poze cu Nicolas[pup][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 32
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Eu sint convinsa ca mama ta, daca e asa cum ai descris-o, va intelege faptul ca tu si sotul tau constituiti un cuplu, si orice cuplu are nevoie de oarece intimitate.

 

Nu e nimic rau in asta, si cred ca exista modalitati de abordare care sa nu raneasca pe nimeni.

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

theiuta, tu insati spui ca mama ta te sfatuieste sa mai plecati si singuri. cu siguranta ea intelege. te cred ca nu iti vine sa o lasi singura de sarbatori, dar nici nu trebuie. cred ca sotul vrea doar intimitate, nu sa va petreceti singuri sarbatorile.

 

eu spun sa faci asa: ii spui sotului tau ca de sarbatori vrei sa o ai alaturi pe mama ta, deci petreceti impreuna. un week-end insa din cand in cand puteti pleca doar voi. si ii lasi si mameui tale putina intimitate.

 

pupici

 

nunta mea

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt sigura ca amandoi tineti la mama ta foarte mult dar intr-adevar este MARE nevoie sa petreceti concedii doar voi si copilul, sa va duceti la plimbare doar voi doi etc.

 

Mama ta poate iesi si ea cu prietene de-ale ei sau isi va gasi activitati placute care sa-i umple timpul. Cu atat mai mult cu cat ea v-a sugerat acest lucru, este nevoie sa faci mici schimbari.

 

Nu inteleg de ce iti simti inima sfasiata. Sotul nu ti-a cerut nimic anormal, dimpotriva, si nici nu a exagerat cu nimic. Normal este ca un cuplu sa aiba viata lui, chiar daca din viata cuplului fac parte si parintii.

 

If you don't like something, change it. If you can't change it, change your attitude. Don't complain. id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

theiutza,eu cred ca esti o norocoasa ! si ca problema e mai mult in mintea ta:)

Daca mama ta te-a rugat expres sa o lasi si singura si sa iesi cu sotzul tau,cred ca ar trebui sa o asculti.Sau pleaca numai cu sotul la munte sau la mare,un weekend sau o saptamana.Data viitoare luati si copilul cu voi.Mama ta nu se va simti neglijata,pentru ca stie cat de mult o iubiti si o apreciati.

Si sotul tau te-a rugat sa iesiti doar voi...nu ca i-ar sta pe cap mama socra,ca trag concluzia ca au o relatie cel putin buna,dar oricum ar fi,sunteti mai..retinuti,cand e si mama de fata.Valabil si pentru tine si pentru el.

Parintii mei sunt la fel...de fiecare data cand au venit la mine in vizita,pe rand,din pacate,erau de-a dreptul "groaznici" la modul ca nu i-am putut scoate sa vizitam Köln-ul sau ceva,nimic,ei n.-au nevoie,sa ma duc numai eu cu sotzul meu,ca noi avem nevoie de pauza,de timp in doi.Am fost si la soacra mea,aproape ca nu voiau sa iasa din casa,in afara de vizitele"oficiale" la neamuri..ei sa stea cu nepotul pe care il vad atat de rar si noi sa ne ducem,noi sa facem.

Eu plang amar ca nu am parintii aproape,sunt cei mai extraordinari bunici pentru puiul meu si de cel mai mare ajutor in casa pentru mine.Si avem o relatie la fel de frumoasa,sunt prietena cu adevarat si cu mama si cu tata.

 

Eu te sfatuiesc sa-ti pui toacele de 10 cm si sa o tai cu sotul tau la distractie,macar o data-de doua ori pe luna!!Si o data la doua luni sa innoptati in alta parte[:D]Ai sa vezi ce frumos o sa fie si cat de mult bine o sa va faca!Si mama ta o sa aiba si timp pentru ea,pentru prietene,impletit,gatit sau stat singura,daca asta e ceea ce simte nevoia din cand in cand.

Eu zic ca nu ai de ce sa-ti simti inima sfasiata...

 

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the

moments that take our breath away.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca nu prea ai de ce sa te simti intre ciocan si nicovala,cu atat mai mult cu cat chiar mama ta v-a sugerat sa mai iesiti si fara dumneaei(te-ai gandit ca si dansa are uneori nevoie de un ragaz?)...Nu cred ca a zis-o doar de dragul de a o zice,avand in vedere ca relatia dintre voi este foarte buna din cate spui tu...

Si ar mai fi o problema...sotul tau cum se intelege cu mama ta?Daca ei se inteleg bine,atunci nu e nici o problema.O poti ruga pe mama ta sa stea putin cu nepotelul ei,iar voi doi sa iesiti din cand in cand singuri.Categoric,la ocazii deosebite -si ma refer aici la sarbatori,aniversari,etc- nu trebuie sa o lasati singura.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Theiuta, eu spun ca este bine sa mai iesiti si singuri... Chiar mama ta simte ca stanjeneste si sa stii ca se simte mai prost asa decat daca ar sta acasa. Voi sunteti tineri aveti alte preocupari si mai multa energie.

Oricum ai o mama super si ma bucur pentru tine ca ai o astfel de relatie, dar este bine pentru casnicia voastra sa mai rasuflati si voi...

Eu chiar iti sugerez un weekend in doi undeva, numai voi, ca baietelul este destul de mare, iar mama ta se descurca cu el... Asa si sotul tau isi mai incarca bateriile...

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Theiuta [pup], si eu zic ca n-ai nici un motiv sa te simti vinovata daca iesi singura cu sotul tau. De Sarbatori puteti sa stati cu dansa, dar daca sunt mai multe zile libere, tot puteti sa iesiti o zi/jumate de zi numai voi doi, nu ?

Esti norocoasa ca ai asa o mama buna si intelegatoare si daca si sotul tau se intelege bine cu dansa atunci e super !!

 

 

 

_________________________

 

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-ati mers la suflet cu raspunsurile...m-ati inteles.

 

Asa e...si noi vrem sa plecam un wk. doar noi.Mi-ati dato idee buna: nu singura de sarbatori(mama), din cind in cind singuri(noi).

 

Din pacate mama nu are prietene la care sa se duca si sa piarda vremea pe acolo. Si e si cam comoda.[:D]

 

Multumesc pentru raspunsuri.

 

[pup]poze cu Nicolasid="blue">[pup]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Teiutza tu ai 18 ani. Asta ma face pe mine tehnic cam de virsta mamei tale. Daca femeia a zis du-te, pai du-te. vrea si ea sa mai rasufle linstita sa fie un pic singura sa stea cu picioarele pe pereti si sa-si bea cafeaua la pat, sa citeasca ziarul si sa stea cu vasele nespalate pina la prinz, ok? De ce-i rapesti bucuria asta? Ia-ti familia si du-te.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...