Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Locul mamei


Recommended Posts

  • Răspunsuri 32
  • Creat
  • Ultimul răspuns

theiuta,

 

Hai sa-ti spun si din alt unghi, nu e vorba de mama mea ci de soacra:

 

Sotul meu era cam asa cum sunteti voi cu mama ta in relatia cu mama lui: la plimbare impreuna, in weekenduri cu noi, de sarbatori cu noi.

Si folosea expresiile tale: saraca mama, nu are cu cine sa iasa la plimbare, stea de sarbatori, nu are prietene, etc.

 

Poate daca voi nu ati mai lua-o la plimbare cu voi, ceea ce mie mi se pare oricum exagerat, si-ar gasi prietene cu care sa iasa, sau ar face altceva care sa-i faca placere.

 

Ti-e ti-ar convenii daca in locul mamei tale al fi mama lui?

Esti sigura?

 

 

 

cristiama

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu vreau iconita care sa reprezinte ... [aiacareteinvidiaza] adeka io. As vrea io sa-mi am Mama care sa ma ajute, tu stii cel mai bine ca o Mama te ajuta absolut din suflet, daca ti-a spus ea sa plecati, apoi mergeti si simtiti-va bine. De Sarbatori sunteti o familie mai maricica, iar cand puteti, taiati-o voi doi sau cu cpilul.

Eu stau cu taica`miu si crede-ma ca daca as putea ... l-as lasa singura cu fi`mea, dar mi-e mila de el[:D], profit asa, in casa de el, iar el e cel mai bucuros din lume si se simte tare bine in postura de bunic care are grija de mandra mica.

Bucura-te ca ai asa o persoana draga tie, responsabila si iubitoare [bis] care iti intelege nevoile si te ajuta de cate ori poate [flo]

 

 

________________________________________id="red">

Daria & [zana]Giulia (2004 08 16)id="red">id="Trebuchet MS">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mama mea a avut o relatie speciala cu sora mea. Am stiut mereu ca este favorita ei (dar nu m-am suparat niciodata). Visul ei a fost sa locuiasca cu sora mea, in doua apartamente diferite, dar in aceeasi casa. Si...s-a implinit visul. Sora mea s-a comportat exact ca tine, fiica devotata, tot timpul sa-i duca, sa-i faca, sa manance orice are ea bun in casa, sa fie impreuna cat mai mult...

Desi coplesita (in sens bun) de atentiile fiicei, dupa cateva incercari (nereusite), mama m-a rugat sa-i spun eu sorei mele sa o mai rareasca cu atentiile. Nu pentru ca nu-i placeau...dar a intuit ca intra in competitie cu ginerele. Pur si simplu voia sa...mai fie si singura. Nu cred ca era agasata, pur si simplu voia sa ocoleasca vreun posibil incident. Ea nu facea parte din familia sorei mele, decat prin faptul ca era mama.

Te sfatuiesc, deci, sa faci ce-ti spune, pentru ca o mama are mai multa minte, vede lucrurile mai bine si are si ea nevoie de intimitate.

 

poze multe cu noi

 

 

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Fetelor si Rufus, am mai recitit o data raspunsurile voastre si le-am simtit foarte sincere si venite din inima.

 

Revin putin asupra subiectului sa va spun ca s-a rezolvat cu iesirile(din cind n cind) si e mai bine asa.

 

Eu ma simt intre ciocan si nicovala din alt motiv:unul pur afectiv.

 

M-a iritat teribil ca azi, fiind Marie< sotul meu nu binevoit sa ii zica "La multi ani". A cam inceput sa faca modificari in casa si sa nu-i mai ceara parerea(fie si doar din politete). Mentionez ca stam in casa ei. Fi-ar educatia de [vom]care a primit-0! Uneori zice ca el a fost silit sa se descurce singur si a facut-o cu succes, ca niciodata nu i-a interesat pe parintii lui de el...dar acum cind are o soacra care tine la el si i-o demonstreaza, o ignora.

 

Fetelor, mama, impreuna cu baietelul meu, sint cele mai importante fiinte pentru mine si ORICINE se poarta nerespectuos cu ea, ma raneste profund.

 

Voi stiti ca nici acum, dupa 4 ani de la casatorie nu i se adreseaza in nici un fel????

 

Ca...mama nu-i poate zice ca una a fost ma-sa(desi nici cu aia nu a avut o relatie buna, dupa cum v-am zis) si nici soacra nu-i poate zice pentru ca nu i se pare rea ca o soacra.

 

Mama zice ca sa-l las in pace, dar eu vad ca se consuma ca e ignorata, cind ea a afcut si face tot ce este posibil ca noi si copilul nostru sa ne simtim bine.

 

Zau, sint tare amarita...vazind cum se poarta cu ea...ma intristeaza rau de tot...

 

[pup]poze cu Nicolasid="blue">[pup]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Theiuta,

 

Problema ta este ca voi locuiti cu mama ta.

Sa inteleg ca nu va permiteti sa stati singuri?

 

Noi am trecut printr-o situatie asemanatoare, doar inversa, adica sotul meu vroia sa stam cu mama lui.

Si mi mi se parea inacceptabil sa stau intr-o casa in care sa nu am voie sa misc NIMIC de la locul lui, oricum soacra punea totul cum era inainte, in care soacra hotara ce mananc, pana si in ce ordine mananc din farfurie!!!

 

Si ne-am despartit dar sotul meu a mers la un psiholog si a avut noroc sa gasesca unul bun. Ce spunea psihologul:

- Nu e rau in sine sa stai cu mama, atat doar ca atat timp cat stai sub acoperisul ei tu nu-ti dai seansa sa te maturizezi,ramai mereu un copil.

Copil: nu ai responsabilitati, mama ta iti creste copilul, probabil gateste, face curat, plateste facturi, etc.

DAR nici tu nu devii un adult, care e in stare sa-si asume niste responsabilitati care ii revin.

 

Asa ca sotul meu, dupa ce o fi folosit si el expresia ta cu mama numa una, si restul mai gasesti, a ales sa ma mai gasesca o data tot pe mine.

Noi am reusit sa ne luam casa noastra si reusim sa ne descurcam fara ajutorul "mamei".

 

Si, sa stii ca atat de tare m-am saturat de prezenta ei, de sfaturi pe care nu i le cere nimeni, de faptul ca venea la noi acasa si-mi rearanja vasele in bucatarie, incat nu-mi vine sa o sun de ziua ei.

Stiu ca nu-i politicos, da chiar daca o sun o fac doar din obligatie.

 

Nici eu nu-i spun soacrei nici cum....

 

cristiama

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Theiuta parerea mea e ca tu nu reusesti sa te rupi de mama ta, te simti inca copil sau pur si simplu ti-e comoda relatia in care mama ta are grija de tot. Da, e importanta, dar si sotul tau e la fel, e tatal copilului si tu te pui intr-o tabara cu copilul si mama si sotul il lasi afara.

La 34 de ani si el are niste nevoi, stati in casa aia de ceva vreme banuiesc, face o modificare, lasa-l sa faca, cu tine se consulta macar? Atunci spune-i tu mamei. Ca nu i se poate adresa, stiu cum e, eu soacrei dupa 10 ani de la nunta nu-i spun nici cum. Dar, uite, al meu sot ii spune mamei mele "mama Paula" si e undeva la mijloc, nici pe nume, nici mama.

Nu stiu care sutn motivele reale, dar tu te separi in minte de sotul tau si mi se pare pe nedrept.

 

Cristina si ghighiloi [foto] id="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Theiuta,

Eu si mama mea avem o relatie tare frumoasa si asa cum spui tu a fost si ramane prietena mea cea mai buna! Cred ca ar fi insa timpul sa te gandesti si la ea. Spun asta pt ca si eu am ajuns la concluzia asta! Dupa nastere mama m-a ajutat ca pe tine dar ajutorul acesta este destul de tracasant dupa cate am vazut eu la mama. Daca o mai lasi sa se bucure din cand in cand de intimitatea ei, si ii dai cate un moment de respiro ii faci un mare serviciu.

In plus familia ta este acum copilul si sotul tau! Deci fara sa simti ca-ti abandonezi mama mai daruieste-i si ei cate un moment de liniste!

te pup si incearca sa gasesti echilibrul necesar familiei tale!

 

FATA FANTASTICA

DIEGO

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

...E posibil sa ai dreptate Aissa...[:(]Da, pe mine ma consulta in tot ce face.

 

Multumesc, Diego[:D]. Intradevar, si pe mama a solicitat-o extrem de mult cresterea copilasului. Tocmai de aceea, imi doresc ca din cind in cind sotul meu sa fie putin mai recunoscator.

 

A venit cumnata-mea din Israel in vizita pe la noi si l-a intrebat pe barbatu-meu: si Nicolas doarme cu bunica? Da-a raspuns el. Eee, pai atunci este boierie pe voi...[cool]. Nu mai spun ca sint atitea persoane straine de casa care ne zic ca ce bine ca avem pe cineva care sa ne ajute.

 

In fine, problema mea era ca mi se pare ca el da foarte putin, dpdv afectiv, iar mama, foarte mult. Nu prea e echilibrata balanta.

 

[pup]poze cu Nicolasid="blue">[pup]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca pui problema gresit, nu cauta sa pui in balanta. Mama ta da pt ca esti tu fata ei, nu pt el.

Mi se pare gresit sa ai pretentia ca sotul sa-ti iubeasca mama. O iubesti tu si este de ajuns. El tb doar s-o respecte.

Intreaba-l ce simte, cum si-ar dori sa decurca relatia dintre voi si mama ta. Nu incepe discutia prin a-i reaminti ce-a facut mama ta pt voi, ar fi inutil.

Si eu sunt singura la parinti si-mi iubesc mama enorm, dar stiu cand sare parleazul.

Iarta-ma ca iti spun, dar cred ca relatia dintre tine si mama ta nu este f sanatoasa si in timp va dauna relatiei tale cu sotul tau.

Daca am intelege, atat noi , cat si parintii nostri ca ne putem iubi partenerii si pe ei la aceeasi intensitate, dar ca forma difera, s-ar rezolva multe probleme in relatiile cu parintii si cu sotul. Eu intotdeauna le-am explicat alor mei asta si au inteles pana la urma. La inceput, sotul meu era dusmanul lor declarat, le furase fata si implicit dragostea ei. EU am avut rabdare cu ei si i-am ajutat sa inteleaga, fara a-mi strica relatia cu partenerul. EL habar nu are ca ai mei l-au vazut o vreme, mai pe la inceput, ca pe cel mai mare dusman al lor. Bine ca au reusit sa ascunda asta, alfel cine stie cum iesea.

Acum, dupa ce s-au asigurat ca am dreptate il iubesc f mult.

Uneori parintii pot fi egoisti, dau impresia ca ne dau, dar o fac in asa fel incat sa ne simtim vesnic indatorati.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...