Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Locul mamei


Recommended Posts

Marci, parintii iti iubesc sotul. Super! Deci il iubesc pe el, nu pentru ca tu esti fata lor, nu?

 

Asa si mama mea, a tinut la el, ca persoana, nu pentru mine! Si nu are numeni pretentia sa o iubeasca(dealtfel, dragoste cu sila nu se poate), ci doar de a fi mai respectuos, uneori.

 

Diferenta dintre noi este ca parintii tai nu l-au placut la inceput, dar, pe parcurs, in urma discutiilor pe care le-ati purtat, cit si datorita comportamentului lui, nu?, parintii tai au ajuns sa-l indrageasca. La mine a fost invers: mama la placut din prima, mai ales vazind cum se poarta cu mine, dar apoi, datorita comportamentului lui, mama s-a inchis in sine.

 

Oricum, multumesc, ma voi gindi la ce mi-ai transmis.[flo]

 

[pup]poze cu Nicolasid="blue">[pup]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 32
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Theiutaid="red"> - incep sa scriu si eu un mesaj, nu stiu unde am sa ajung pina la urma dar scriu - m-am casatorit de aproape un an si locuim la mama mea, mai am un frate de 18 ani - acum sunt insarcinata - avem o famile frumoasa, unita. parintii sotului meu - sunt niste persoane care nu prea stiu ei cu ce se maninca iubirea, desi au doi copii, dar aici pot vorbi ore in sir - nici sora lui nu prea stie ce inseamna iubire de frate. De cind locuim cu mama e foarte fericit - asa cum spui si tu - mamei mele ii face cadouri mult mai scumpe, fratelui la fel - e se inteleg perfect - e tot ce am visat - doar cu motanul nu se intelege, dar peste asta trec[:D]

 

Mama mea nu a avut o viata frumoasa, tatal meu a murit cu 3 ani in urma - noi suntem bucuria ei, ea traieste pentru noi - noi asta stim - si la rindul nostru facem tot posibilul ca ea sa se simta iubita de noi, sa-i fie bine.

 

Sunt foarte atasata de mama mea - poate de aceea inca nu am inchiriat un apartament, si nu cred ca vom face pina nu vom avea casa noastra - vom locui la ea, de cind ma tin minte am fost doar linga fusta mamei.

 

Avem ocazii cind iesim impreuna toti 4, dar mai des noi doi - la inceput ma simteam foarte rau cind noi plecam undeva si mama raminea singura acasa, pentru ca inafara de servici si casa ea nu merge nicaieri - dar cu timpul m-am obisnuit - si ma bucur - pentru ca am familia mea micuta, nu vreau ca sotul meu sa se sature intr-o zi ca peste tot merge mama - el prea multe face pentru ea - ca eu sa uit de intimitatea noastra.

 

Asta a dus la ceea ca mama a gasit ce sa faca cu timpul ei - are viata ei - se intilneste cu prietenele ei, rar dar acumuleaza energie pentru doua luni inainte, chiar aceiasi odihna fara noi in casa - e buna pentru ea - acum face ceea ce nu a putut sa faca inainte - citeste foarte mult, chiar o emisiune preferat poate sa o priveasca in liniste fara noi galagiosi pe capul ei- important - are viata ei - eu nu vreau ca ea sa traiasca doar pentru noi, ea nu trebuie sa uite de ea, e tinara, frumoasa, e o femei desteapta - nu vreaua sa-si dedice viata intreaga noi - eu nu fac asta - aceasta regula s-a instaurat cu timpul - adic momente care le petrecem impreuna si separat - nu vreau sa ne sufocam - in orice caz eu nu as vrea sa fiu asa cu copii mei.

 

Eu stiu ca ea ma va ajuta foarte mult cind voi avea un copil - dar voi incerca cit de mult pot sa-si nu-si dedice viata cresterii nepotilor - sa fie bunica, eu voi fi mama - si fac asta nu din egoism ca sa nu se atinga nimeni de copilul meu - ci din dragoste fata de ea - fiecare virsta are ceva frumos - si daca ea acum este singura fara tata - viata ei nu s-a terminat si nu inseamna ca ratiunea vietii ei trebuie sa fie doar grija fata de noi - vreu sa-si traisca si viata ei - vreau sa fie orice grija, ajutor cu masura - acum cind sunt insdarcinata are foarte multa grija de mine, pentru ca ma simt rau si nu prea pot sa fac multe - am mustrari de constiinta - dar stiu cum am sa ma simt mai bine - am sa fac tot posibilul sa mai respire si ea usor sa nu stea toata ziua in bucatarie.

 

Ca de obicei am vorbit mult, incilcit - nu am dat sfaturi, am povestit cum e la mine, cum gindesc, sunt convinsa ca in unele cazuri nu m-am exprimat corect - dar am scris asa cum imi vin gindurie si cum simt eu - sper sa te fi ajutat macar putin ce am scris.

 

Aliona

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Theiuta, nu, nu-l iubesc pt ca este el X, ci pt ca au vazut ca imi este bine cu el. Daca nu-mi era bine cu el, iti garantez ca nu-l iubeau, din contra. Si e normal sa fie asa!

Sa nu crezi ca incerc sa te judec, departe de mine acest gand!

Tu tb sa intelegi ca si in dragoste este bine sa ai masura, alfel risti sa le faci rau celor pe care pretinzi ca ii iubesti. Chiar tu ai spus ca mama ta s-a ichis in ea si ca sotul tau se poarta altfel cu ea. Problema este la tine, tb sa-ti reanalizezi relatia cu mama si cu sotul tau.

Eu nu vad nimic gresit in faptul ca s-a apucat sa faca schimbari in casa fara s-o anunte pe mama ta. Imi este grau sa cred ca s-a gasit sa faca modificari chiar in dormitorul ei.

Sotul se poarta asa cu mama ta datorita neputintei pe care o simte in fata ei, in ceea ce te priveste.

Nu te supara pe mine, dar din multe chestii postate de tine mie mi s-a parut ca iti iubesti mama mai mult decat iti iubesti sotul (nu tb sa fie asa, ci doar sa fi inteles eu aiurea). Tu nu trebuie sa te simti intre ciocan si nicovala, fiecare are locul lui bine stabilit in inima ta.

Cel mai bine pentru voi, asta si daca va permite situatia financiara, ar fi sa locuiti singuri. Las-o pe mama ta sa-si faca prietene, ajut-o atunci cand are nevoie de tine, spune-i o vorba buna , dar fii atenta si la necesitatile sotului si ale copilului.

Mai mult te-ar ajuta ca atunci cand observi un comportament neadecvat al sotului fata de mama ta sa incerci sa afli de ce procedeaza asa, reprosurile nu duc la aflarea cauzei, mai mult rau fac.

Pot sa-ti dau un exemplu de la mine, poate te ajuta cumva. In toamna am avut-o pe mama la noi pt o luna de zile,fiind bolnava. Avand in vedere starea ei, ma ocupam mai mult de ea, incercam sa fac totul ca sa-i fie bine,neglijandu-mi un pic sotul. Culmea e ca nici nu mi-am dat seama ca fac asta.

Cand m-am dus in dormitor mi-a zis f sec:"du-te la ma-ta!" Atunci am inteles ca s-a simtit neglijat si ca asta era motivul pt care trantea si bufnea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Theiuta, la noi situatia e putin altfel adica mama sta cu noi dar in casa noastra si ne ajuta foarte mult cu Otilia. Otilia mea are tot 2 ani si jumatate. Ma ajuta enoem de mult cand ajung acasa gasesc curatenie, mancare calda dar ceea ce e mai important un copil fericit si sanatos. Ceea ce spui tu ca ii oferi mamei tale ii oferim si noi -cadouri, plimbari si concediu dar in acelasi timp incerc sa-i ofer si timp liber pentru a face ceea ce isi doreste si sa-i respect intimitatea.

Sunt oameni care se simt bine si singuri stiu sa-si umple timpul. Asa cum spunea Alionushca, mamei mele ii place sa citeasca, sa urmareasca o emisiune sau de ce nu o telenovela, sa se plimbe prin magazine sau piata (de piata chiar ii este dor [:D]eu fac aprovizionarea) sa mearga la biserica.

Sunt lucruri pe care ele si le doresc si nu le pot face deoarece sunt legate de copii nostri, ele sunt bone non-stop. Imi doresc sa treaca timpul sa o pot da Pe Otilia la camin si pe mama sa o pot trimite in statiuni sau in pelerinaj la nustiu cate manastiri sau sa faca si altceva decat sa ma ajute pe mine.

O iubesc foarte mult pe mama dar de multe ori ma simt vinovata pentru ca oarecum i-am ingradit viata.

 

carmen

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

 

am citit subiectu' mi se pare f bun, am putea discuta la infinit relatia mama-fiica sau mama-ginere si de ce nu soacra-nora ?

 

Carmens in cazul tau, cum reactioneaza sotul la faptul ca mama ta sta la voi? Sau mama ca sta in casa ginerelui? Asta in afara ajutorului cu copilul, ptr care cred ca ii e recunoscator.

Noi suntem 2 surori, acum mama sta cu sora mea ptr ca are unul mic si evident ca o ajuta, dar probleme mai apar (de diverse tipuri, asa e cand convietuiesc doua generatii diferite) nu e totul chiar roz.Si inca ceva, simt ca relatia mea cu mama parca s-a racit de o vreme, nu mai are timp de nimic, mereu cu cel mic (pe care-l iubesc si eu si sotul la nebunie, fiind unicul copilutz in familie si botezat de noi, noi avand doar speranta unui bebe)id="size1">, cu bucatareala...la mine aproape ca nu mai vine, nu mai e langa mine desi stie ca am si eu necazurile mele, efectiv nu mai are timp...Eu ma straduiesc cat pot, ii vizitez des, pastrez aparentele (nu stiu daca am zis bine) unei comunicari normale, dar vad ca ceva nu mai e ca inainte.

Aliona nu pot decat sa te felicit ptr familia ta si iti doresc sarcina usoara si bebe cum ti-ai dorit.

 

flory

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, fara a spune vorbe mari, sotul meu se simte foarte bine, o respecta si tine foarte mult la mama mea. Mama mea e o femeie deosebita, cu foarte mult bun simt care nu se baga in viata noastra iar in ceea ce o priveste pe Otilia ( fetita noastra ) respecta tot ceea ce ii spun in ceea ce priveste mancarea, cu ce trebuie imbracata si educatia.

Sincer in aproape doi ani de cand este la noi nu au fost niciodata discutii.

 

carmen

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

 

am niste intrebari: ce ar trebui sa faca sotul pentru a ti se parea mai afectuos cu mama ta? si de ce ar trebui sa-i spuna mama? mi se pare ciudat, de ce sa nu-i spuna pe nume? nici eu nu as spune la nimeni altcineva mama, decat la mama mea.

si mama ta are nevoie de intimitate. la fel ca voi.

din moment ce stati impreuna si tu vrei ca sotul tau sa se simta bine si acasa, ajunge daca se consulta cu tine la schimbari, ceea ce face. de altfel, cine ar fi el acolo? un musafir?

daca tu si totul v-ati desparti: crezi ca mama ta l-ar mai cauta si intretine relatii cu el? daca da, m-as mira. pentru ca nu cred ca il are drag de dragul lui, ci prin tine. iubindu-te pe tine, iubeste si pe cei pe care-i iubesti tu.

eu personal n-as suporta sa stau cu nimeni altcineva in casa, ma inteleg bine cu mama, dar fiecare cu viata lui, ca doar suntem adulti si facem propriile experiente. zic eu!

 

dar chiar, ce-ar trebui sa faca el ca sa fii fericita?

 

numai bine

 

 

Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da fetelor, m-am mai lamurit.Am inteles ca de unde nu e, nici Dumnezeu nu cere!

 

Acum...este sotul meu si il iubesc foarte mult si ma iubeste si el la fel(el zice ca mai mult[:D]).Nu as vrea sa il critic, dar atitudinea deranjanta fata de mama mea se compune dintr-o multitudine de gesturi(ca de cuvinte nu poate fi vorba ca nu prea vorbeste cu mama).Cum sa va spun?chiar bunica lui, cu care vorbesc ades, a recunoscut ca parintii lui nu le-au dat educatie lui si fratelui lui. Pe el nu il intereseaza ca de cca. 2 ani el doarme bine noapte pentru ca mama s-a sacrificat si doarme cu copilul.Vai de capul ei, are un somn usor si asta a dat-o peste cap, cu trezirile dese si somn insuficient.El nu stie sa intrebe"ce faceti? va ajut cu ceva?"

Mama, desi are gonartroza la un genunchi, a iesit tirindu-si piciorul cu copilul afara si asta de nenumarate ori si cind il roaga sa stea si el cu copilul2-3 ore ca sa mai mearga si ea la dr. isi da ochii peste cap.

 

fetelor, sint multe de povestit, mama face toate astea pentru mine, pentru ca e MAMA adevarata.Maica-sa nu a fost.El a crescut la bunici.Cind a emigrat in Israel(inainte de 89), cu frate=su, in loc sa-i lase apartamentul sotului, ca nu avea undee sa stea si se elibera din armata, ca sa ii faca in ciuda lu' socru-meu, l-a lasat si l-a luat statul.Sotul meu nu stie ce INSEAMNA LEGATURA MAMA-COPIL, indiferent ca este fata sau baiat.Sotul meu a crescut singur, nimeni nu l-a ajutat, dar si acum, daca mama ii pune masa i se pare normal.Daca are grija de ce ii place, i se pare normal.

 

Am fost cam incoerenta, pentru ca mi-am zgindarit niste frustari.

 

Mama mea ar vrea doar putin mai multa comunicare. Mama este genul de persoana discreta, care nu se baga in viata noastra cu nimic, inceraca sa nu ne supere cu nimic.Si, credeti-ma, cind mi s-a parut mie ca a mai exagerat, m-am certat cu ea pentru sotul meu.

 

Ma rog, una peste alta, nu stiu daca v-am lamurit, dar mi-a placut mult ce a zis Aliona:ca ginerele(adica sotul ei) face totul pentru ca mama ei sa se simta bine.

 

Si mai e ceva:spunea cineva aici, la subiectul despre bone ca au o bona super(urma descrierea), care merita toata aprecierea, pe care o luau si in concediu si pe care o inconjurau cu dragoste toti membrii familiei pentru ca, pe linga calitatile de netagaduit, ea avea grija de cel mai iubit membru al familiei-copilul.Fara comentarii!

 

 

O zi buna si va pup.Theiuta

 

[pup]poze cu Nicolasid="blue">[pup]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...