Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Lista legume , fructe + retete sanatoase


michelle7

Recommended Posts

quote:Originally posted by michelle7

Salata Horiatiki - reteta traditionala greceasca se taie cubulete:1 ardei rosu ( bell pepper)1 ardei galben2 rosii 1 castravete curatat de coaja 1 ceapa rosie+ 1 pahar de masline negre feliate1 pahar de inimi de anghinarie ( optional)1/3 pahar busuioc proaspat maruntit1/3 pahar patrunjel maruntit1 lingura oregano (proaspat daca e posibil)1/4 pahar ulei de masline extravirginsucul de la 2 lamaisucul de la 1 portocalasarepiper1 salata verde mare1 pahar de branza Feta taiata cubulete


id="quote">id="quote">Miam, miam imi place! Si anghinaria se poate manca deci cruda? E amara rau?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 36
  • Creat
  • Ultimul răspuns

habar n-am . eu folosesc cu succes anghinaria murata de la COSTCO in salate sau in paste si e beton.

hai sa va dau o reteta

 

tortellini fierte- cam 2 pahare masurate inainte de fierbere

marinated artichoke hearts 1/4 pahar taiate fasii de 1cm

1 lingura de marinata din borcan sau 1 lingura ulei de masline

parmezan sau gorgonzola razuit 1/4 pahar

usturoi 4 catei razuiti

coriandru sau patrunjel frunze o lingura

1 lingurita mustar Dijon (sau ce aveti in casa)

se amesteca toate ingredientele fara tortellini sau coriandru

se amesteca tortelini si se presara coriandru pe deasupra. e f. bun si cred ca e MONTIGNAC daca renuntati la branza si inlocuiti tortellini cu paste integrale simple

 

eu folosesc tortellini cu 4 branze ( de la COSTCO) la reteta asta

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am descoperit cel mai bun dressing neingrasator pt salate. stiu ca e banal dar pe mine nu m-a dus capul sa ma gandesc pana acum la asta

 

ulei de masline+ usturoi razuit+ suc de lamaie proaspat stors

 

am auzit la TV ca e mai bine sa mananci rosiile + ulei de masline pt ca rosiile contin niste chestii anticancerigene care sunt solubile in grasimi si deci nu pot fi asimilate fara.

eu incercam sa evit uleiul cat mai mult dar se pare ca e important sa consumam ulei de masline dar nu oricare ci doar ulei de masline presat la rece extra virgin. si sa avem grija sa nu-l incalzim ca devine un banal ulei hidrogenat.

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...

ma intreb oare de ce nu mai scrie nimeni la acest topic. eu acum l'am descoperit.. eu una mananc numai cruditati de mai bine de jumatate de an..inspirata fiind din retetele din cartile elenei nita ibrian si a lui ernest gunter.. bineinteles, in tot acest timp am mai descoperit alte retete..propriile mele retete.daca mai e cineva interesat, putem continua topicul..

 

Un zambet n ucosta nimic, dar daruieste multe; dureaza o clipa, dar amintirea lui ramane de-a pururi.. Concluzia?Smile more, get more!;)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...