Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cand langa tine se afla o femeie tanara...


Recommended Posts

[hopsieu] mama mia!

un sfat "original" nu am, decat ce au zis si fetele inainte: si anume sa o indepartezi cum crezi tu ca e mai bine, ori repede ori usor.

insa stii ce mi se mai pare mie aiurea? ca in ciuda faptului ca, din cate am inteles, la un moment dat ea a aflat ca tie ti se pare cam suspecta relatia ei cu sotul tau, ea a continuat sa va viziteze. parerea mea ca o fata demna si cu constiinta curata nu ar fi continuat sa vina, cel putin o perioada.... asa gandesc eu, poate's prea orgolioasa, poate nu concep sa fiu pusa intr-o asemenea situatie (a verisoarei tale), mi se pare nasol rau sa fi acuzata ca vrei sa ai de-a face cu sotzul cuiva. as intoarce spatele si nu m-as mai intoarce never. dar ea continua sa vina... nu inteleg...

 

sper sa iti fie bine...si sper sa nu ma fi inteles gresit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 103
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Imi dau si eu cu parerea, o fi bine, o fi rau, vina cea mai mare in faza asta revine sotului tau irene, asta e parerea mea, fiindca atunci cand tu i-ai impartasit temerile tale, el putea si trebuia sa reactioneze cu totul altfel -cu atat mai mult cu cat nu s-a intamplat nimic intre ei. Eu nu as putea sari direct in capul unei femei daca sotul meu ar avea acest comportament descris de tine. Vina este in primul rand a lui ca permite asa ceva, pe urma a verisoarei tale si pe urma a ta ca nu a intervenit la timp.

 

Sotul meu ar fi foarte rezervat si nu ar lasa nici cea mai mica urma de indoiala in astfel de cazuri, ca am avut si eu o prietena care si-a permis cam multe.

 

Ea trebuie indepartata, dar daca sotul tau se comporta astfel... mie nu mi se pare normal. Deci mie asta mi se pare problema reala, comportamentul sotului, in circumstantele potrivite ar zice pas sau nu?

 

Some are born great, some achieve greatness and some hire PR officers id="size3">id="Courier New">id="purple">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga mea joceylin,

eu stiu ce sublinezi tu...

am cu el 12 ani de casatorie dintre care 10 au fost perfecti,iar 2 din ei i-am pierdut efectiv,dandu-ne in cap unul altuia cu ochii inchisi...bine ca totusi am dechis ochii la timp amandoi...

eu, personal, am o parere destul de proasta despre barbati,desi pe al meu il iubesc foarte mult...

insa asta nu-mi pune ochelari de cal:cred cu sinceritate ca cei dispusi sa nu greseasca sunt extrem de rari,ii intalnesti unul la un milion,cei nascuti cu adevarat fideli...

iar sotul meu,desi este un prudent,sunt convinsa ca nu face parte din aceasta categorie...

raman o romantica insa...:)probabil de aceea imi bat capul in continuare cu aceasta probleam pe care una sau alta dintre fete ar fi rezolvat-o mai simplu...

reactia sotului meu a fost una atat de tipica,atat de clasica si atat de banala incat nu stiu de ce i-am mai sesizat problema...glumesc acum,va dati seama...in momentele de furie,de umilinta sau de disperare,cand vezi lucrurile sub alt ochi,sub alta pleoapa,sa zicem,

totul capata alte valori,cumva distorsionate...normal ca reactionezi sub presiune...

uite ca valul acela de emotii a trecut,au ramas insa gudroanele in relatia mea cu fata asta,regretul ca nu mai pot fi la fel de sincera cu ea ca atunci cand era mai mica(of,credeti-ma ca i-am schimbat scutecele cand era cat o gogoasha:) ),un sentiment de frustrare care aduce cu el uneori(doar uneori,slava domnului!!!) senzatia ca sunt daca nu sociopata,macar mai proasta ca de obicei,si revenirea (cel mai des) la gandul ca totul e controlabil,ca depinde eminamente de mine,ca felul in care gandesc mi se citeste pe fata...hmmm,ia sa simulam noi,in asta pot sa-mi dau doctoratul,cel putin asa am pretentia...

fetelor,multumesc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Atunci nu pot sa-ti doresc decat sa o indepartezi pe verisoara ta care clar, nu va face bine si sa continui o relatie frumoasa si o casatorie la fel cu sotul tau.[flo]

 

Some are born great, some achieve greatness and some hire PR officers id="size3">id="Courier New">id="purple">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca intre e si sotul tau este ceva, va fi si daca o indepartezi, nu distanta le va sta in cale. Daca nu e nimic si doar se agreeaza, pune lucrurile la punct cu amindoi, nu mai pune bot si explica-le ferm ca un anumit comportamnt nu-l tolerezi. Nu stiu daca e o solutie sa strici relatiile complet cu verisoara ta, daca tot ai ajutat-o pina acum, ajut-o si de acum incolo si educ-o :) Repet, asta in conditiile in care doar gura ei e prea mare, daca e si altceva intre ei, asta e in primul rind vina sotului (eu nu fac parte din categoria care crede ca o femeie ia barbatul alteia si bietul de el n-are incotro si se duce :)).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irene, nu cumva tu ai ramas cu niste sechele din perioada in care lucrurile nu mergeau prea bine in casnicia ta? O oaresce nesiguranta poate? Nu spun ca n-ai dreptate, ca din ceea ce spui verisoara ta n-are deloc o atitudine corecta, dar poate si tu simti lucrurile mult mai acut decat inainte, nu crezi? Poate gesturi si glume pe care inainte le-ai fi tolerat acum nu le mai inghiti... Oricum, eu in locul tau, dupa ce m-as analiza bine pe mine, as avea o discutie extrem de sincera cu sotul meu, sa-i explic foarte clar cat de mult ma deranjeaza situatia. La el trebuie sa vezi schimbarea de fapt, ca asta te doare, nu? Faptul ca il simti mai apropiat cu ea decat este cu tine e si normal sa te doara. Ca iti spun eu, daca vedeai ca ea era familiara cu el, dar el nu-i dadea nas, nu te deranja atat de tare. Numai bine si incearca sa vorbesti cu el, fa-l sa inteleaga cat de mult de marcheaza toata situatia asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O persoana care aduce prejudicii starii de bine a cuplului/familiei si implicit confortului psihic a celor doi/sau mai multi daca vorbim despre copii, luati separat sau impreuna, nu are ce cauta in preajma acestora. Indiferent despre cine vorbim...

 

Indepartarea "inamicului" nu trebuie facuta pe ascuns si nici pe indelete (dupa parerea mea) pentru a nu da ocazie diverselor interpretari ce ar putea destabiliza si mai rau situatia...

 

Daca verisoara ta ar fi fost complet inocenta se retragea singura sau si mai bine, isi revizuia comportamentul, in numele relatiei voastra calduroase si a recunostintei pe care inteleg ca ar trebui sa ti-o poarte.

 

Acest raspuns gen "hai...doar ma stii...asa sint eu.." denota totala nepasare fata de cum "esti tu" si ce simti tu.

Fiecare are un fel de-a fi insa felul nostru de a fi nu trebuie sa deranjeze felul altora de-a fi.

 

Daca indepartarea ei din caminul si viata voastra sau clarificarea situatiei il va face pe vreunul sau pe amindoi sa riposteze, sa se supere sau sa-ti arunce in fata ca esti paranoica, este un indiciu ca atingi coarde sensibile.

 

Nu conteaza daca intre ei chiar exista ceva sau nu...

Conteaza ca tu suferi dintr-o pricina (reala sau nu) iar ei trebuie sa inteleaga asta si sa repare prin comportament raul pe care iata ca intr-un fel sau altul ti l-au facut.

 

 

 

 

 

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...