Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cand langa tine se afla o femeie tanara...


Recommended Posts

mara 76,

sa stii,draga mea,ca nu e exclus nici ce zici tu:probabil am ramas mai sensibila in ceea ce priveste relatia mea de cuplu.

a fost cu siguranta o situatie de natura sa ma sensibilizeze si sa ma faca sa fiu mai atenta ...

dar si celelate fete au dreptate,pentru ca o rupere brusca a relatiei nu ar face decat sa denatureze totul.

am s-o iau treptat,de la mic la mare.

iar cu sotul meu voi vorbi cu proxima ocazie cand simt ca ma enerveaza situatia.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 103
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Irene, fetele ti-au dat deja sfaturi de bun-simt referitor la situatia ta, asa ca nu o sa le repet. Daca-mi permiti, voiam sa-ti mai recomand un lucru: schimba-ti culoarea parului, coafura, tipul de machiaj, fa-ti timp sa mergi putin la sala sau la masaj. O sa-ti creasca gradul de incredere si asta se va transmite si in jur. Fa-ti un ritual din a iesi cu prietene sau colege de birou, strecoara in conversatiile cu sotul tau numele unui barbat, fictiv,coleg de serviciu, de ex. Nu-i da detalii despre cum ti-ai petrecut timpul, vezi cum reactioneaza, daca nu-i convine ceva, raspunde-i folosindu-i replicile. Fa-l sa te simta putin inabordabila, independenta, o sa-l innebuneasca cu siguranta. Referitor la cum te-ai caracterizat, mi-ar placea sa am o prietena ca tine.Fii sigura ca ce seamana omul, aia si culege (principiu valabil in ambele sensuri, si pozitiv, si negativ). Nu-ti face reprosuri si actioneaza. Succes[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

zanazanelor,mdaaa

trista experienta si urata!

eu,din pacate,nu pot s-o elimin brusc si dintr-odata,desi tare imi doresc asta uneori:)

legaturile astea de familie ma impiedica sa provoc o ruptura brusca fara un motiv absolut serios:am mai incercat asta si totul s-a transformat intr-un mare faaaas...

ba acuma ma stie fata si de gloasa"deh,ai o varsta"

lilianasoare,asta e un sfat pe care-l urmez constant(fireste ,in masura in care timpul mi-o permite...stii bine ca pe toate ne asteapta acasa,indiferent de ora la care ajungem cate o chiuveta plina cu vase:)...).probleme in legatura cu modul meu de a fi,de cum arat nu am.sunt sigura pe mine,pana in momentul cand vara-mea intra pe usa,totdeauna plina de surprize placute,pe care le simt efectiv dedicate sotului meu:ba mancare chinezeasca,ba o demonstratie de forta si vointa de genul"eu m-am lasat de fumat,stii ca lui nu-i place,de ce nu incerci?",meciuri urmarite impreuna(mie meciurile nu-mi plac,nu sunt pe gustul meu,iar fanatismul dezvoltat pe tema asta mi se pare aberant si pueril...)...

si totul,cum sa spun,cu urme de malitiozitate,cu trimiteri mai fine sau mai putin fine,la eventualele mele greseli...lucruri pe care eu le sesizez,lucruri care ma fac de cele mai multe ori sa-mi pierd aura si jovialitatea,lucruri care ma enerveaza subtil si constant...

o discutie cu ea ma face sa par ridicola si mai infantila decat ea insasi...

tipa nu e un om extrem de profund,insa are un talent de a se inconjura de mister,lucruri care eu nu le-am dezvoltat suficient...

eu...

eu sunt alt gen:sunt exuberanta,rad mult,imi place societatea,imi place sa ma alint si sa arat lumii cand imi merge bine si cand sant iubita,dar,in acelasi timp stiu sa simulez cand am probleme...

 

de"dat din casa"(stiti vorba aia,ce-i place sa vorbeasca despre problemele ei)nu mi-e teama pe forum.

dar,fiind o problema atat de delicata si de subtila am simtit nevoia de a cere si parerea unor oameni complet straini.

se spune uneori ca acestea pot conta...

si cred ca asa se intampla:langa voi am capatat iar forta...

acum plec acasa,ea e acolo,a venit in bucuresti sa-si rezolve ceva probleme,sper din tot sufletul sa plece si sa nu-mi stric

weekend-ul cu tot felul de ganduri

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by IRENE11

.....sunt sigura pe mine,pana in momentul cand vara-mea intra pe usa,totdeauna plina de surprize placute,pe care le simt efectiv dedicate sotului meu:ba mancare chinezeasca,ba o demonstratie de forta si vointa de genul"eu m-am lasat de fumat,stii ca lui nu-i place,de ce nu incerci?",meciuri urmarite impreuna(mie meciurile nu-mi plac,nu sunt pe gustul meu,iar fanatismul dezvoltat pe tema asta mi se pare aberant si pueril...)...si totul,cum sa spun,cu urme de malitiozitate,cu trimiteri mai fine sau mai putin fine,la eventualele mele greseli...lucruri pe care eu le sesizez,lucruri care ma fac de cele mai multe ori sa-mi pierd aura si jovialitatea,lucruri care ma enerveaza subtil si constant...o discutie cu ea ma face sa par ridicola si mai infantila decat ea insasi...tipa nu e un om extrem de profund,insa are un talent de a se inconjura de mister,lucruri care eu nu le-am dezvoltat suficient...eu...eu sunt alt gen:sunt exuberanta,rad mult,imi place societatea,imi place sa ma alint si sa arat lumii cand imi merge bine si cand sant iubita,dar,in acelasi timp stiu sa simulez cand am probleme...


id="quote">id="quote">...ah, revin ca nu ma pot abtine.1. .....sunt sigura pe mine,pana in momentul cand vara-mea intra pe usaAcest lucru trebuie sa-ti iasa din minte, pentru totdeauna. Cred ca realizezi ca, asa cum tu iti dai seama de niste subtilitati, asa si micutza ta verisoara simte vulnerabilitatea ta iar asta ii da tot dreptul din punctul ei de vedere sa te trateze cu superioritate, aparent afectuoasa gen: "eu m-am lasat de fumat,stii ca lui nu-i place,de ce nu incerci?"Asa ca ce ai scris mai sus trebuie sa se transforme in: "sint sigura pe mine intotdeauna!Punct si de la capat. Iar daca intra vara mea pe usa nu o sa-mi creez nici un stres, pentru ca sint in casa mea, linga sotul meu si asa o sa si ramina!"id="red">2....tipa nu e un om extrem de profund, vezi...deci nu e chiar o zeitza intangibila...insa are un talent de a se inconjura de mister,lucruri care eu nu le-am dezvoltat suficient...Dezvolta-le! Incepind chiar de acum.Tu joci tenis de cimp si ea joaca tenis cu piciorul si dupa cum observ mai si faulteaza...Daca spui ca nu-i poti da eject imediat, atunci inarmeaza-te cu rabdare...Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irene, nu stiu daca fatuca o fi constienta sau nu de ceea ce face, dar mie imi pare ca parca ar fi intr-o competitie cu tine, prea incearca sa te intepe cu fiecare ocazie, prea vrea sa se puna pe ea in valoare constant. Asa ca, dupa cum bine ti-a spus si Daniela, tu trebuie sa incerci sa intorci roata, sa o bati cu propriile ei arme, sa fii sigura pe tine, sa flirtezi cu sotul tau de fata cu ea, sa o ironizezi (trebuie sa-i stii cateva puncte nevralgice) subtil, dar sa vada ca nu ti-e superioara cu nimic. Hai, nu te enerva si sa ai un week-end frumos![pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hai ca ma bag si eu in seama.

cred de maine ar trebui sa iti schimbi "look-ul" cum se spune in limbaj modern. sa te uimesti pe tine cat de bine ai putea arata. redescopera-te![ispita]

 

nici sa nu te gandesti sa strici relatiile cu sotul pt ce va care poate nici nu exista.

insa adopta strategia "teatrului" adica bate-o cu armele ei.

lui nu ii mai pomeni nimic, chiar daca te macina anumite chestiuni legate de ea. nu ai nimic concret din cate zici ca sa te iei de sotul tau.

iar ei aminteste-i ca "sarpele pe care il cresti la san te omoara intr-o zi", asa frumos cu zambetul pe buze si daca se poate sa fiti doar voi doua. pune-o la respect pt. ca isi permite prea multe. cred ca ea iti e datoare si nu tu.

si pana la urma mai lasa deoparte simpatia si "legaturile de familie" ca nu trece nimeni dintre ei prin ceea ce ai trecut tu, chiar ar trebui sa atragi atentia (dar numai daca se intampla si de fata cu rudele vostre) asupra obrazniciei si superioritatii ei fata de tine care aproape ai crescut-o.

pana la urma e vorba de sotul tau si ai tot dreptul sa iei masuri ca sa te aperi.

 

cred ca si tu te vezi intr-o anumita "competitie" cu ea, chiar daca nu constientizezi.

asa ca fa ceva sa fii incat sa iti capeti increderea in tine. o schimbare de look, cum am zis, o toaleta noua sau mai multe care sa te faca sa te simti femeie, fii mai deschisa unor iesiri care sa nu il implice si pe el, fii mai enigmatica, asa cum ii sta bine oricarei femei.

s-ar putea ca ea sa faca doar pe interesanta sau sa doreasca ceea ce ai tu adica un sot, o familie fericita s.a.

nu stiu si nici nu vreau sa cred ca o doreste pe a ta, dar nu poti sa sti. sa nu bagi mana in foc pt. nimeni. poate e invidioasa pe tine, cine stie?

poate e genul de femeie careia ii place ca toti barbatii sa o curteze ca asa se simte bine, sau filtreaza, tu ar trebui sa o cunosti cel mai bine.

toti barbatii se uita si la alte femei cu atat mai mult daca sunt tinere, asa ca poate ca intr-o zi sotul tau a vazut-o pe verisoara ta intr-o alta postura de femeie. si vorba aceea, ca a avut si ocazia sa ii urmareasca evolutia fiind atat de aproape.

nu stiu daca il poti condamna pe vreunul dintre ei de ceva, dar e bine sa iei masuri (si cred ca ar trebui sa fie de acord si sotul cu tine) ca este cam "obraznicuta" in ceea ce te priveste si sa intorci cu talentul specific femeiesc situatia in favoarea ta.

asa cum am spus mai sus "teatrul" este cel mai bun. poate nu esti asa, dar trebuie sa te faci ca sa iti alungi temerile tale si ai sa vezi ca pana la urma vei fi "o victima" si toti se vor uita urat la ea.

asa daca nu ai nimic concret tu vei fi de vina, tu vei fi nebuna pt. toata lumea.

asa ca o poti provoca, poti sa arunci ceva de genul: "uite cate am facut eu pt. ea, am crescut-o, am tinut-o etc. si ea ma ironizeaza", dar pe un ton credibil si frumos, asa indurerata.

iti mai pui si capul pe umarul sotului si zici "uite, (cum se numeste sotul) asta se numeste recunostinta? fata de cate am facut noi pt. ea. of!"

fa-te ca suferi pt. nerecunostinta ei si nu pt. povestea pe care ai relatat-o. si sa vezi tu ca o sa devina "oaia neagra" pt. toti, iar tu o sa fii o victima si sotul tau va incerca sa te consoleze, iar in felul acesta sper sa scapi de ea si de povestea care te macina.

incearca si strategia asta si poate o veti ocoli "in familie" in felul acesta.

poate planul meu ti se pare ciudat pt. ca tu esti sincera cu amandoi, dar in viata, cand nu mai poti suporta ceva eu cred ca trebuie sa iei si astfel de masuri. e vorba de viata ta si de ceea ce ai tu si trebuie sa aperi. uneori, "scopul scuza mijloacele", cum se spune.

scuza-ma, dar ar fi nebuna sa creada ca te poate concura. tu care esti mama copiilor lui si ati impartit atatea bucurii si tristeti impreuna in anii care au trecut. ai niste atuuri care de care nu ai cum sa nu tii cont.

fa-te frumoasa. de fapt, scuze, eu zic ca esti deja pt. ca eu nu cred ca exista femeie urata, ci numai femeie care nu stie sa se puna in valoare. asa ca, draga mea, pune-te in valoare. ai si de ce. e primvara, e soare. fii sigura pe tine!

 

succes![:X]

 

mamitza lui Papitza[baietel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cu sotul as sta de vorba in primul rind.Si nu cind te enerveaza cum ai scris mai sus undeva, ci cind esti calma...numai voi doi.Sinceritatea poate salva, spunindu-i exact ce spui aici dar calm si fara suparare.Si nu as astepta raspunsuri de la el.L-as ruga sa-si raspunda singur si daca crede ca e cazul si considera ca trebuie, sa mi le spuna si mie.

 

Intimplari de acest gen se mai pot intimpla.Peste 10 ani.La lucru, poate chiar tie?

Nu as pune focusul pe EA ci...pe sotul meu.As vrea sa stiu ca indiferent ca este atras de cineva , va dori si ca va putea sa "handle" , eventual sa-mi spuna si mie ce se intimpla.

E mai dureros ca nu recunoaste decit fapta in sine.

 

Ai incredere in anii vostri impreuna si in el si stati de vorba.

 

si tot asa...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irene, eu am impresia ca ea nu-l vrea pe sotzul tau, ci doar vrea sa-tzi demonstreze ca ea e mai buna decit tine in toate privintzele, kiar daca asta inseamna sa-tzi destrame familia, nu cred c-ar conta prea mult pentru ea, pare fara scrupule shi animata de-o dushmanie ascunsa.

Itzi doresc multa intzelepciune [flo]

 

Io shi plozii turbulentziid="Comic Sans MS">id="blue">

 

 

In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.id="purple">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

IRENEid="red">, parerea mea e ca nu e nevoie sa-ti provoci sotul la discutii interminabile despre ce a fost sau ce ar fi putut sa fie (intre el si verisoara ta)... ca sa ce? e absolut de inteles de ce s-a intamplat asa, poate faptul ca erau studenti impreuna, etc etc etc... In locul tau as mai rari-o cu verisoara, nu brusc, ci treptat... in fond si la urma urmei fiecare are viata ei cu traseul ei, ea e libera, tu ai o familie... chiar daca tii enorm la ea sufleteste... Ai dreptate si ai intuit perfect, barbatii sunt foarte usor de manipulat... poate pt versioara ta a fost doar un joc inocent prin care si-a exersat farmecele femeiesti si nu o intentie rauvoitoare, de fapt sunt aproape sigura ca asa a fost.

In concluzie, chiar daca ti se pare cinic, 'mai rarutz, ca-i mai dragutz'...

 

*******************************

Este inutil sa fim mereu ingrijorati pentru ziua de maine fiindca fiecare zi vine cu problemele ei. La urma urmei, azi este ziua de maine pentru care iti faceai probleme ieri.id="size1">id="Comic Sans MS">id="navy">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetele.

E greu,e foarte greu si daca va spun ca totusi chinul lui IRENE11 e doar un joc langa ceia ce traieste sora mea.

Tot din cauza femeilor.Deja a ajuns sa`si distruga casnicia.

Ma gandesc des sa deschid pentru dansa un subiect aici printre voi, pe forum, ca are mare nevoie de sfaturi.Eu ma simt fara putere neputiincioasa sa`i mai fac ceva sa`i fie de folos.Situatia ei e mult mai complicata,decat ati auzit vreo`data.Chiar ieri seara m`a anuntat ca vrea sa parasesca casa si cei 4 copii ai ei, preferand sa traiasca anii ramasi din viata ei, departe de monstrul care i`a rapit tineretea, frumusetea si chiar si acele trasaturi de OM.Arata ca o mumie din cauza chinului pe care l`a avut in toti anii casatoriei.Prefera sa inceapa de la zero, departe chiar de copiii ei, copiii care i`a crescut singura,i`a ingrijit cum se poate mai corect si pt care a suportat toti anii astia.Dar e epuizata,nu mai poate continua.Are sa se intoarca in tara numai cu pretul biletului de tren, care are sa o conduca acasa.In rest nimic altceva.Ma rog pt dansa Dumnezeu sa nu o uite.

Poate cineva dintre voi ma ajuta sa deschid un subiect care sa fie pt dansa si am incredere ca exista multa lume buna care o poate ajuta.Numai bine va doresc, si Dumnezeu sa`ti de`a putere IRENE11 si sa ne anunti ca o sa fie ok.Nu lasa lucrurile sa ajunga unde au ajuns la sora mea.Va pup.[flo]

 

magnolia__

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...