Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cand langa tine se afla o femeie tanara...


Recommended Posts

Irene,

 

trebuie sa-ti scriu si eu 2 rinduri, in primul rind ca sa te rog sa continui jurnalul [:D] care pe mine m-a cucerit [flo]

 

Despre verisoara... numai de bine: daca tot e ea asa buna prietena cu baietii, fa-i cunostinta cu unul, ca daca va avea alte preocupari nu te va mai bate pe tine la cap cu siguranta. Asta e problema cu femeile singure de multe ori, ca ajung sa fie dispuse sa faca orice fel de compromisuri si sa treaca peste prietenii si bun simt, ca sa intre in rindul lumii; si cu cit zic mai abitir ca lor nu le trebuie, cu atit mai mult tinjesc dupa o relatie.

 

Despre sot... nu e el ok daca intra in jocul ei, dar pe de alta parte e normal, ca doar nu-i din lemn, si eu daca un var mai tinar de-al sotului ne-ar calca frecvent si mi-ar face complimente, mi s-ar parea foarte dragut si amuzant, prin comparatie cu sotul care nu spala vasele si sforaie alaturi zi de zi (si atit [:D]).

 

Ma mai gindesc ca ii poti avea ca aliati de partea ta pe copii, ptr ca ei constituie un atu al tau pe care ea nu il poate avea in nici un caz: poti face si tu glume la adresa ei cu copiii, eventual pregatite intr-o discutie anterioara, sa nu priceapa bine de unde i se trage; cind apare ea, copiii sa vrea brusc sa iasa cu tati in parc ca le promisese demult si sa ramine ea cu tine, care, asta e, programasei sa te epilezi chiar atunci...

 

Musai trebuie sa faci in asa fel incit sa suna inainte de venire, ca sa poti sa-i faci vint sotului la cumparaturi, bere cu baietii sau orice altceva ai la indemina.

 

Ma mai gindesc ca poti pune accent pe chestiile pe care tu le stii si le faci bine, iar ea nu, ca din cite te cunosc trebuie sa fie multe.

 

din experienta as garanta ca la ea trebuie sa umbli, ca barbatii fac lucrurile astea mai mult inconstient, femeile ii fraieresc usor, si nici macar nu-si dau seama si de-aia apoi neaga cu fermitate, majoritatea nu sint de rea credinta, doar usor de tentat. Si in plus, discutiile ii enerveaza, nu le place sa fie pusi la zid, nu le place sa explice si sa se justifice, o discutie n-ar face decit sa te faca pe tine antipatica si sa-i deschida lui ochii, cumva i-ai face publicitate fetei ("asa, deci fata e draguta, mda, a crescut frumos, deci nevasta-mea se simte amenintata, deci e ceva de capul ei"). Ea trebuie sa dispara, iar cind apare sa fie pusa in situatii neplacute: rugata fr frumos sa te ajute si plantata in bucatarie sa te uiti tu cu el la meci, iar cind vine sa va gaseasca intr-o scena tandra spre sexy sau sa stea cu tine la discutii, nu cu el sau pusa sa se joace cu copiii ca e de virsta lor...

 

Scuze ca am scris atit, dar imi place de "voi" din povestile tale si as vrea ca totul sa mearga bine si verisoara sa dispara din peisaj pina la nunta ei cu un nefericit cel putin.

 

Si nu in ultimul rind, repeta-i: orice minz ajunge gloaba!

 

pup u,

Andra

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 103
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Asta seamana cu povestea mea...Numai ca nu-mi era verisoara ci cea mai buna prietena...Care saraca divortase pt ca barbatul ei o lasase pt o colega de servici..Am luat-o la noi acasa, am incercat sa-i gasim un prieten,am consolat-o,avea 34 de ani cind a divortat..azi are 38,eu 32, ea e cu sotul meu si luni dam divort...

Am invatat o lectie grea si trista pe care imi permit sa ti-o spun si tie..daca nu-i este sora sau mama nu mai adu nici o femeie in casa..Lucrurile astea nu se intimpla deodata...sunt relatii care se cristalizeaza in timp si se cultiva pt ca tu (si eu) am permis sa se intimple...tu vrei sa o ajuti si te trezesti ca ai ajutat-o bine...

 

Eu,personal,as intrerupe orice legatura cu ea si daca sotul spune ceva ii spui scurt ca e ruda ta si te porti cum consideri ca e mai bine cu ea...Daca vrea sa se intilneasca cu ea fara ca tu sa fii de acord treaba e grava...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citesc...citesc...pagina dupa pagina...poveste dupa poveste si ma minunez cat de perverse pot fi unele femei.Eu sunt foarte naiva...de multe ori m-am certat cu prietenul meu pentru prietenele mele...invat foarte multe citindu-va si vreau sa va multumesc.Sper sa nu trec niciodata prin asa ceva,sper ca prietenul meu..viitor sot sa aiba mai multa minte(acum are dar mai incolo..nu se stie)

Eu nu imi perimit sa dau sfaturi vreau doar sa va multumesc pentru ca sincer mi-ati deschis ochii si ma invatati ca intotdeauna trebuie sa fii precaut si sa nu ai incredere in nimeni.Este foarte greu sa fac lucrul asta dar o sa incerc.

Irene11 sa dea Dumnezeu sa se rezolve situatia ta.

(scuza-ti ca m-am bagat in seama dar Vroiam neaparat sa va multumesc)[:D]

 

 

http://community.webshots.com/user/AnaMaria360

"Moare incet cel care nu schimba foaia atunci cand este nefericit,cel care nu risca certitudinea in favoarea incertitudinii pentru a urma un vis,moare cate un pic cel care nu-si permite macar o data in viata sa fuga de sfaturi intelepte"-Pablo Neruda

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt de parere ca ar trebui sa te convingi daca sotul tau te iubeste. Hai sa zic ca incet, incet (sau mai repede) iti indepartezi verisoara, dar in viata de zi cu zi a sotului tau pot aparea alte persoane, o colega de servici, o fosta prietena... etc si pe alea cum le indepartezi???

 

Iti admir iubirea ce i-o porti sotului, dar cred ca trebuie sa ai o discutie serioasa cu el si sa te convingi tu daca merita sa lupti.

Iti doresc numai bine

 

Ana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da, oamenii mai fac si acte de caritate, si eu am patit o poveste asemanatoare....oarecum...si cand s/a ingrosat gluma....m/am luptat pentru linistea caminului meu, si atunci va cunosteam pe voi, fetele de la DC dar nu am avut curaj sa va vorbesc despre asta...???

si uite ca rau am facut, pentru ca agonia mea de a lua o hotarare ferma a intarziat, si cine a suferit???

pai ala care face bine....si e....stiti voi,

se mai intampla estfel de lucruri, dar trebuie sa tii cont ca o casnicie e in doi, si familia, e ei doi si copii, deci nu cred ca intra nici o rubedenie in schema....pare rautacios, dar nu e, fiecare are drumul lui...

si...fetelor tinere....tuturor le place barbatii mai maturi, mai copti, le fascineaza....asa ca... sa nu ai surprize urate....inlatura raul din timp.

cu bine, any

mama de baietel micut dragut.[hopsieu]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine, poate pentru ca sunt de virsta verisoarei tale si nu am experienta suficienta pentru a da sfaturi, vreu doar sa=ti povestesc o situatie:

 

De curind m-am casatorit - am niste nashi superbi, extraordinari, as putea sa-i laud o zi intreaga - ei sunt de virsta parintilor mei, ea este femeia exemplu pentru mine, pe care am cunoscut-o cu putin timp pina la nunta, iar pe el il cunosc de mai mult timp - si il iubesc ca pe un tata, tot respectul fata de ei doi. Bine pina aici - el - ne iubeste foarte mult si e foarte pupacios de felul sau poate sa vina tam-nisam sa ma cuprinda, sa ma pupe pe obraz, eu tot sunt pupacioasa si de fiecare data cind veneam la ei sau plecam ii pupam pe amindoi - noi stim ca aceasta relatie este ca intre o fiica si tata - ma uit cu ochi duiosi la el - pentru ca nu am avut norocul sa am un tata in adevaratul sens al cuvintului si poate de aceea aceasta atasare.

 

Bun pina aici cred s-a inteles situatia.

 

De la o vreme observam ca ea, nasha este geloasa, intuitia imi spunea si unele fraze aruncate ,, ce va pupati asa de tare,, etc Situatia era foarte incordata - nu pentru toti, pentru mine, deoarece ma durea atitudinea ei, pentru ca, nu va amuzati dar spun vorba ,, ca nu era ceea ce credea ea,,

 

Ce m-a socat /uneori credeam ca-s fantezii d-ale mele timpite/ a fost atunci cind i-am povestit sotului de banuielile mele - ca este geloasa - el mi-a spus pe sleau - da, eu tot asa cred, si nu doar cred, ea este geloasa pe tine, dar hai sa facem asa ca sa redresam situatia si sa-si schime parerea despre tine.

 

Pai uite ce am facut eu si nu a facut verisoara ta - cind vin la ei nu-l mai pup, fac tot posibilul ca sa nu fiu alaturi de el, stau mai mult cu ea de vorba, cind el e singur undeva nici nu ma apropii, cind esim in oras stau doar linga sotul meu sau linga ea, ma stradui sa fiu dragastoasa cu sotul meu si fooarte atenta cu nashul meu.

 

De atunci au trecut vreo doua luni - nu va puteti imagina ce se facea atunci in sufletul meu - eu tin la amindoi, familia lor este un exemplu pentru mine, se iubesc foarte mult si tin la ei ca la ochii din cap - acum avem o relatie frumoasa cu nasa, continui sa fiu rezervata in comportament - dar mi-a intrat deja in obicei - nasa se comporta cu mine foarte frumos, am ajuns sa ne facem confidente.

 

Am vorbit mult ca sa ajung aici - cred ca verisoara ta isi da foarte bine seama de ce se intimpla, insa mai cred ca nu-i pasa de uniunea dintre tine si sotul tau, de ce nu spun familie ci uniune pentru ca mai presus de stampila in pasaport si faptul ca sunteti casatoriti legal - ea ar trebui sa va respecte pe ambii - si nu o face pentru ca nu-i pasa - eu asa cred si poate cred mai multe, dar nu le pot pune in cuvinte - pentru ca am fost in situatia ei si am procedat corect fata de amindoi, chiar daca stiam ca nu este ceea ce crede - dar am facut asa ca sa nu o traumez pe ea si sa fac asa cum ii place si cum e ma bine - si asta din respectul pentru familia lor

 

Dar in situatia ta este mult mai complicat - se pare ca o face intentionat si asta nu-i bine, dar sotul tau poate sa nu-si dee seama asa cum nu si-a data seama nashul meu - asta a fost intre noi doua, ca suntem femei si ne simtim mai bine, intuitia bat-o vina, decit barbatii pe noi - eu as vorbi serios cu sotul, dar i-as pune asa pe shleau cum ma simt - iar ei i-as face foaie de drum.

 

M-am pus in situatia ta, am analizat posibilele verisoare care mi-ar putea face asta, m-am uitat la relatiile in famile si sa stii ca eu sunt rautacioasa atunci cind este vorba de mine si sotul meu - eu as spala podele cu ea - nu mi-ar pasa de nimic - pentru ca ei tot nu-i pasa de nimic - as inchide usa intregii familii daca asta ar fi sa-mi salvez familia mea micuta, cei care au de inteles or sa inteleaga, cei ce nu - n-o sa inteleaga niciodata - dar eu am sa am familia salvata.

 

Bine eu am avut doua variante - sau ma comport asa in continuare, pentru ca stiu ca ca nu-i ceea ce crede sau fac asa cum am facut - din respectul pentru ei - imi schimb putin comportamentul dar nu afrim ca verisoara ta ca sunt asa de cind ma stiu si toi asta stiu - si asta pentru ca imi pasa

 

Scuze pentru ca am vorbit prea mult, si poate am vorbit incilcit dar am vrut sa spun exact cum simt.

 

Numai bine

 

Aliona

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nota 10 fetei din moldova pentru povstea ei, iata o fata inteligenta!!!!

bravo!!!

si....nasha ta cred ca te apreciaza acum mai mult....barbatii sunt barbati....ai salvat 2 casnicii, nu numai pe a ta, dar daca pe a lor nu ai salvat/o, cel putin nu tu ai destramat/o, si nevinovata fiind,

bine, pa

any [bis]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru aprecieri Anyid="red"> [flo]

Poate m-am exprimat eu gresit din cauza emotiilor - e foarte bine in familia lor, nu a fost nici rau - asta a fost doar intre femei - ne-am inteles telepatic - imi manifestam afectiunea mea poate prea mult si asta nu i-a placut - asta nu a dus la certuri nici la ei in familie nici la noi - toti patru suntem foarte bine acum - a fost doar o criza care ma bucur ca a trecut. Sunt convinsa si acum ca nashul nu a observat situatia care se crease - pentru ca dragostea lui fata de noi este ca a unui parinte - pentru care-i multumesc din suflet.

 

 

Aliona

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Natasa

Daca intre e si sotul tau este ceva, va fi si daca o indepartezi, nu distanta le va sta in cale. Daca nu e nimic si doar se agreeaza, pune lucrurile la punct cu amindoi, nu mai pune bot si explica-le ferm ca un anumit comportamnt nu-l tolerezi. Nu stiu daca e o solutie sa strici relatiile complet cu verisoara ta, daca tot ai ajutat-o pina acum, ajut-o si de acum incolo si educ-o :) Repet, asta in conditiile in care doar gura ei e prea mare, daca e si altceva intre ei, asta e in primul rind vina sotului (eu nu fac parte din categoria care crede ca o femeie ia barbatul alteia si bietul de el n-are incotro si se duce :)).


id="quote">id="quote">Irene, sunt si eu de acord sa pui lucrurile la punct, cumva. Insa nu ai da ei puteri mai mari decat vrei tu sa ii dai. Daca ii iei pe amandoi si le spui in fata, e ca si cum tu ai acceptat deja ca ea face parte integranta din viata voastra, din familia voastra, din CUPLUL vostru, ceea ce cred ca e gresit, avand in vedere sentimentele tale. In locul tau cred ca as dicuta frumusel cu sotul meu. Dar nu acasa, ci la un restaurant cochet Si nu din prima, ci la a 3-a, a 4-a iesire. Adica nu il scot la un restaurant si ma fac frumoasa doar ca sa fiu "paranoica", ci vrei sa creezi un locsor doar al vostru, o apropiere doar intre voi, niste legaturi, o anumita intimitate. Si dupa cateva iesiri din astea, care probabil se vor intinde pe cateva luni, sa aduci la un moment dat in discutie situatia cu verisoara ta. Bineinteles ca intre timp ai urmarit totul indeaproape, ai tinut sub control si ai facut un plan maleabil, in functie de cum evolueaza lucrurile.Irene, ea ii e un camarad acum, un coleg de suferinta la universitate si un coleg de chef. Iar daca mergi impotriva ei, in ochii lui vei trece pe post de mama, de cicalitoare, el se va simti ca un pusti, tinut sub papuc si nu vei obtine decat o apropiere mai mare intre ei. Trebuie sa fii diplomata. Organizeaza iesiri cu prieteni buni de familie, care insa au copii si ei. Iesiti 2 cupluri la iarba verde, la tenis, la plimbare in parc si mergeti dincolo de discutiile despre copii. TU trebuie sa ai grija sa ii dovedesti sotului tau ca familia voastra, cuplul vostru nu inseamna doar grijile zilei de maine, stresul pentru copii etc in comparatie cu relatia lipsita de griji dintre el si verisoara ta. Si tocmai pentru ca ai zis ca e usor de manipulat, o sa ai sorti de izbanda.Nu ii zice direct si nu il pune sa aleaga intre tine si camarad. Atrage-l in jocul tau, iar pe ea "impinge-o" in cercul celorlalti camarazi si prieteni de bere.Nu cred ca e ceva ce se poate rezolva de azi pe maine. Trebuie sa fii atenta, diplomata, rabdatoare si inteleapta. Cu scandaluri, reprosuri si acuzatii nu vei obtine nimic. Si cred ca nu vei obtine nimic nici daca le spui in fata la amandoi. ASta nu va face decat sa ii "uneasca" si mai mult impotriva ta, sa le dea apa la moara in jocul lor si sa adanceasca diferentele intre tine si ea.Eu asa as face. Insa tu te cunosti pe tine, tu iti stii sotul, familia si pe fatuca asta.Am avut si eu o situatie similara, insa tipa (ce il monta si pe sotul ei) nu s-a dat la sotul meu, ci a vrut sa ne distruga ca familie, ca si cuplu, sa ne amarasca viata, sa ne nimiceasca. Si eu sufeream ca proasta. Si uneori stateam toti si ei veneau cu tot felul de reprosuri, ca am facut una sau alta, blah-blah, insa cand ziceam si eu ceva ce nu imi convenea, se mirau si nu "reuseau" sa inteleaga despre ce vorbesc. Apoi se asteptau ca lucrurile sa se schimbe conform dorintelor lor pe care ni le-au facut cunoscute, insa ei nu miscau un deget in semn ca au priceput ca si noi aveam anumite cerinte. Si m-a desteptat. Am inceput sa iesim in locuri care lor nu le conveneau, cu oameni care pentru ei nu insemnau nimic, vorbeam la telefon si ne promiteam mereu ca trebuie sa ne vedem, sa iesim etc, insa nu se intampla decat foarte rar, poate o data la luna. Si uite asa am reusit sa ma indepartez sufleteste de o relatie nociva. Tipa inca tese si musteste, insa eu sunt la distanta, o observ si ii vad clar toate masinatiile si pot sa ma feresc de ele. Iar prietenii au inceput sa isi dea seama si sa vada dincolo de masca pe care ea o afiseaza. Iar eu am crescut in ochii lor pt ca nu m-am coborat la nivelul ei [:D]. Dar uneori e greu, pentru ca relatia dintre noi a fost apropiata, mai ales din partea mea, mi-am pus multe sperante in legatura cu ei, insa asta e viata, mergem mai departe, caci roata se intoarce si va veni apa si la moara noastra.Revenind la tine, Irene, tu esti o femeie inteligenta, puternica si stiu ca te poti distanta de fata asta, fara sa cazi in capcana ei pe care constient sau inconstient ti-a intins-o. Noi suntem aici si te sprijinim moraliceste [majoreta]. Mult succes!!! [pup]"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...