Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ati purta ceva ce a apartinut fostei prietene?


Recommended Posts

Si fostul meu cand s-a intor dintr-o croaziera in State mi-a facut cadou un super colier cu diamant pe care i l-am dat inapoi cand ne-am despartit. Insa asa cum il cred nu m-ar mira sa-l poarte acum actuala. Decat cu barbati de genul asta mai bine lipsa.

 

Dumnezeu sa ne ajute la toti

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 48
  • Creat
  • Ultimul răspuns

De ce i l-ai dat inapoi? Nu fusese cadou pentru tine?

Nu i l-as mai fi dat inapoi, chiar daca m-as fi despartit!

 

Cat priveste actuala, fii sigura ca nu stie ca acele bijuterii au trecut si pe la tine! Si poate, cine stie, pe la cate, inaintea ta?!?

 

Kasi si Victoria ( 23 iulie 2005)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/kasivitan/my_photos

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia]

 

Multumesc mult pentru raspunsuri fetelor.

 

Hristina,Chatonel: i le-am dat inapoi pentru ca eu am fost cea care i-am spus ca nu mai vreau sa fim impreuna si ma simteam vinovata... La momentul respectiv mi s-a parut un gest firesc si normal avand in vedere ca eu l-am ranit. Acum imi pare rau pentru ca eu cand am venit inapoi acasa i-am adus si alte mici cadouri pe care el le-a acceptat cu aceeasi usurinta cu care a luat setul de bijuterii facut cadou mie.

 

Porumbita, ai dreptate.Nu trebuia sa il dau inapoi si ma deranjeaza doar pentru ca a promis ca mi-l da inapoi, iar semnficatia cadoului nu are nici o legatura cu ei doi.

 

Danyelana, ceea ce ai facut tu e de bun simt. Si ma bucur ca ma lipsesc si eu de astfel de barabti lipsiti de caracter.

 

Elise, mi se pare normal ca o relatie sa fie lipsita de orice apartine trecutului cu o alta persoana. In primul rand este respect fata de persoana pe care o ai langa tine si o dovada ca totul e in trecut si nimic nu mai conteaza decat persoana actuala.

 

Yank, sunt de acord ca bijuteriile sunt niste simboluri, dar mie, de exemplu, nu mi-ar placea sa port nimic din ce a apartinut fostei;prefer sa fie ceva numai al meu si sa nu fie nici un trecut la mijloc.

 

Putzuruca, multumesc pentru urari si sunt norocoasa ca am pe cineva langa mine care e minunat din toate punctele de vedere. Stiu ca nu a apartinut nici unei altei fete pentru ca am fost impreuna 12 ani...si am gresit amandoi si nu am mai putut sa fie...iar eu am vrut sa fiu corecta, dar m-am asteptat sa refuze,sa il dea inapoi...la momentul respectiv mi se parea ca eu gresisem cel mai mult, dar de fapt amandoi am contribuit la despartirea noastra.

 

 

Kuki, casandara, intr-adevar barbatii sunt mai pragmatici si imi dau seama ca ea l-a purtat ca simbol al dragostei lor, dar, dupa parerea mea, e un simbol la mana a doua...

 

 

 

Anabordea, Ab mi se pare corect ca tot ce a a apartinut fostei sa fie vandut...dar normal ca fiecare decide singur si are o anumita perspectiva. eu as fi multa mai bucuroasa sa port ceva foarte ieftin (oricum nici setul nu a fost foarte scump), dar sa stiu ca e de la el numai pentru mine si ca nu a fost daruit altei persoane. Dupa cate stiu eu, cam asta e eticheta in privinta cadourilor in general.

 

Da, recunosc ca ma deranjeaza doar pentru ca a facut o promisiune...si nu mi se pare potrivit ca ea sa poarte ceva ce a apartinut fostei...eu as fi foarte suparata si e mai bine sa nu stie.

 

Va multumesc la toate pentru raspunsuri.[flo]

 

Va doresc o sambata frumoasa de primavara si mmmm dragoste!!

 

Roxanik[:)]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E foarte ciudat ca el l-a luat si ti-a promis ca ti-l da inapoi.

De ce sa iti mai dea bijuterii, daca nu mai esti iubita lui?

Tu de ce sa mai primesti cadouri de la un barbat cu care nu mai vrei sa fii impreuna?

Sa zicem ca el ar fi vrut sa ti-l dea inapoi, cum i-ar fi explicat actualei iubite ca ii da bijuterii fostei? Iti dai seama in ce incurcatura s-ar fi bagat?

Mie mi se pare normal ca in momentul in care l-ai returnat, sa iti iei gandul de la el. I l-ai dat inapoi, treaba lui ce face cu el.

Dar mie nu mi se pare prea frumos ca i l-ai dat inapoi.

Candva, cu multi ani in urma, am daruit ceva, cuiva. Nu un set de bijuterii, ceva mult mai putin valoros. La un moment dat, in conditii

similare cu ce povestesti tu, mi l-a adus inapoi. M-a ranit atat de tare gestul asta, cu adusul inapoi, de nici nu-ti poti imagina. E dureros sa daruiesti ceva si sa ti se returneze. Ca un rebut la magazin.

 

Pe de alta parte, nu inteleg repulsia fata de ce a apartinut candva fostei. Chiar iubitul in sine a aprtinut fostei, candva. Si ce-i cu asta? Fosta-i fosta, adica fost-a, veni, fuse si se duse.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Casandra, setul de bijuterii era al meu si mi se parea normal sa imi apartina...Din prima clipa cum am desfacut bagajele, el m-a intrebat: "Dar mi-ai adus tot ce ti-am dat: inel, setul de bijuterii?" Nici nu apucasem sa scot nimic din bagaje...

 

Actuala nu ar fi stiut nimic daca mi l-ar fi dat inapoi. Daca mi l-ar fi dat inapoi, nu ar fi insemnat ca as fi primit bijuterii de la altcineva decat iubitul meu de acum, ci doar ca mi s-ar fi returnat ceva care imi apartine.

 

Nu ar fi trebuit sa i-l dau...si oricum nu mai conteaza...faptul e deja consumat, dar ma bucur sa aud parerile voastre si le apreciez pe toate.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am dat inapoi cadourile foarte scumpe primite, atunci cind m-am desparit, cind e vorba de sume mari sau bijuterii de familie mi se pare corect sa le dai inapoi cind te desparti, chiar daca au fost cadou. sau oi fi eu fraiera? [:D]

 

Cipcipcip si bebe Julia 4 august 2005

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si mie mi se pare normal ca atunci cand te desparti de cineva sa dai cadourile ff scumpe inapoi sau macar sa sugerezi ca ai vrea sa le inapoiezi dar nu mi se pare normal ca el chiar sa le ia inapoi.Adica eu iti sugerez dar tu ca un barbat dragut trebuie sa spui sa le tin.Mie asa mi se pare normal.Pentru ca dupa parerea mea o femeie chiar daca spune ca vrea sa le dea inapoi in sufletul ei ar vrea sa tina bijuteriile.eu una daca ar fi Doamne Fereste sa ma despart de iubitiul meu eu nu ii dau inelul de logodna inapoi si daca as sugera sa il dau inapoi sunt sigura ca l-ar arunca in fata mea la gunoi.

 

 

http://community.webshots.com/user/AnaMaria360

"Moare incet cel care nu schimba foaia atunci cand este nefericit,cel care nu risca certitudinea in favoarea incertitudinii pentru a urma un vis,moare cate un pic cel care nu-si permite macar o data in viata sa fuga de sfaturi intelepte"-Pablo Neruda

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cele care ati zis ca ati astra bijuterile si dupa despartire de cineva...

Ce ati face cu ele... le-ati purta iesind cu sotul? Cu ce ar fi mai putin penibil decat sa le poarte noua amica a ex-ului?[:D]

 

 

Andreea ex-Acushor, actual Aburel Aburit

Lately, I'm always late, completely disorganized, and usually a mess! A penny for my thoughts. A dime for my ideas.

Here's penny for your thoughts too, a nickel for your kiss, a dime if you tell me that you truly love me and my kids too.id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by AB

Cele care ati zis ca ati astra bijuterile si dupa despartire de cineva...Ce ati face cu ele... le-ati purta iesind cu sotul? Cu ce ar fi mai putin penibil decat sa le poarte noua amica a ex-ului?[:D]Andreea ex-Acushor, actual Aburel AburitLately, I'm always late, completely disorganized, and usually a mess! A penny for my thoughts. A dime for my ideas.Here's penny for your thoughts too, a nickel for your kiss, a dime if you tell me that you truly love me and my kids too.id="size1">


id="quote">id="quote">Io le tin si le si port[:D] Si nici nu am nici o problema. Pai e simplu de ce. Inainte la momentul daruirii aveau o anumita semnificatie, imi rapeau un zimbet, erau simbolul iubirii cuiva ori simbolul unui moment special. Cind ex-ii s-au dus ele nu mai sunt decit niste bijuterii pe care uneori imi vine cheful sa le pun. Stii cum se zice apa se duce pietrele ramin[:D] Si daca mai sunt si pietre din "alea"..[:D] Si daca o anumita bijuterie imi aminteste de un un fost iubit nu vad ceva de care sa-mi fie rusine. Cind te casatoresti nu-ti stergi cu buretele tot trecutul, adik tot ce a fost ramine parte din tine, nu la fel de vibranta, dar e acolo. Eu nu am nici o problema cu pozele vechi cu fostele sotzului, sunt aici in casa intr-o cutie, are si casete video cu diferite vacante si sigur e pe acolo cu exa. Ok nu le vizionez in fiecare seara[:D], dar ce vreau sa zic e ca nu am nici o problema cu dovezile trecutului. Si sunt sigura nici al meu.Vikinga& micul viking Aldo(15noi2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...