Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

AM NASCUT LA EUROCLINIC


Recommended Posts

Ce era de asteptat s-a intamplat, am nascut cu apropape o luna mai devreme dar multumesc lui Dumnezeu si eu si cel mic suntem bine Pe 15 am fost la doctor sa stabilim data op. cezariana si a ramas ca pe 1 nov sa vin la spital pentru internare Am avut toata ziua o stare ciudata , asa ca seara pa la 10 m-am bagat in pat . La ora 11 m-a trezit un junghi in burta si desi nu am avut alt simptom am stiut ca ..gata cu copilul scorpion , vine o balanta inteleapta . revin cat de curand , acum ma simt cam naspa , va voi descrie spitalul cu minusuri si plusuri , ca si eu eram in dubiu innainte . Pot sa spu doar atat -nu e la pretentiile pe care si le aroga dar e categoric mai bine ca in roice alt spital vazut de mine in Romania -n-am vazut Med LIfe ligeea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 63
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Pai am afost cam asa ... La ora 12 m-am dus spre spital uraland ca eu nu vreau sa nasc , ca daca nu vine doctorul -chiar dimineata am fost la consult ,am fixat data . dr Hrghelegiu mi-a zis ,,cu mult noroc , ajungeti pe 1 nov , in orice situatie va prezentati la spital imediat , nu vreau contractii pe uter cicatriceal . Bun si ajung la spital unde incep sa cred ca cele mai rele presimtiri mi se vor adeveri -nimeni la receptie decat un nene de la paza , care cheama o zuza din somn si aia zice , a pai nici o problema sa vedem intai daca nasteti , nu deranjam doctorul asa... eu urlu la ea ca nasc -culmea aveam si contracii la cam 15 min , ma urc sus la maternitate cu liftul si de aici incep lucrurile bune -concluzia -feriti-va de receptionere . A venit imediat asistenta , m-a suit la control ,a azis anuntam -ce doctor , anestezist , pregatirti sala . Mi-a zis -sotul o sa vastepte la camera 303, mergeti cu mine . Eram disperata ca nu stiam daca o sa vina Herghelegiu , mi-a zis in drum spre sala ca afost sunat si va veni in maxim 30 min. Cine n-a venit n-a venit anetezistul-Stamatiade , desi vorbisem cu el de dimineata si chiar ,,plusasem dar asta e viata , nue perfecta Intre timp mare problema ca nu luasem analizele -am luat doar cutia pentru prelevarea celuleor stem dar nu si analizele . Cred cal-au trimis pe bietul barbat acasa -din Vitan pana la Floreasca , cred ca a trecut numai pe rosu si a venit cu ele ca sa vada ce tip de anestezie sa-mi faca Asta ar fi primul minus mare si adevarat - atata timp cat tu esti in evidenta unui spital ca pacienta , faci analizele la ei mi se pare de 2 lei sa nu ai o fisa a pacientului -pe calculator cu rezultatele la analize si satrebuiasac sa vii cu biblioraftu dupa tine . In fine , ii zic anestezistului ca glicemia 48 , asta nu crede decat dupa ce vededrept pentru care imi baga intai linie cu glucoza dupa care intru in sala . Sala arat bine , nu e ca aia de la Filantropia unde era masa ruginita si m-a legat cu carpe de picioare ,n-aveau decat un bec si toate panzele alea care izoleaza operatia erau murdare de sange si patate rupte etc . Au scos totul din pungi , plicuri si cutiute -cred ca platesti si actipildurile la cate aveau - si ii aud vocea dr, moment in care ma mai si linistesc . Pentru cei care nu-l cunosateti , Herghelegiu nu e un doctor ,,de gasca , e un tip introvertit , putin vorbaret si in care sincer-nu prea puneam mare baza . Avenit ca in filmele americane cu mainile sus , l-au imbracat si pe el dintr-o punga , anestezistul nu m-a mai chinuit sa stau aplecata peste burta -cum am patit prima data ci m-a culcat pe o parte si m-a intepat . La inceput ma tot intreba -simitiit picioarele si eu miscam degetele , pana cand am inceput sa amortesc . Mi-au pus toala aia in fata si dupa aia n-am prea mai simtit nimic -a , ba da , mi-a venit sa lesin rau , i-am azis anestezistuluis i ala mi-a zis ca sa nu-mi fac griji , m-a lasat cu capul in jos-cu masa cu tot , -si mi-a mai pus ceva in solutiile ale care tot curgeau chestia e ca mi-am revenit La prima operatie am simtit -cum sa spun , nu durere ci o senzatie difuza ca trage cineva de tine , ca si cum erai framantata pe burta . Acum n-am simtit nimic , mai zicea doctorul cate ceva celei de la mana a 2-a -si aia venise tot atunci ca zicea ca daca stia nici nu mai pleca la un moment dat a venit dr. cu stetoscopul am stiut ca o sa-l scoata pe bebe si hop , a iesit un fundulet rosu si o puta mica ( n-ma stiut ce e ) , are mami 2 baieti ...L-am auzit ca urla din prima dar tot nu eram convinsa ca e totul Ok S-a prelevat celulele stem , operatia cu totul a durat cca 2 ore , dupa care m-au luat de pe masa si m-au mutat pe targa cu care m-au adus in canmera . Taticul il vazuse deja pe cel mic nu ca data trecuta cand a iesit scandal ca nu-i dadeau voie sa-l vada nici dupa 3 zile , mi-a zis ca alisor si doarme , il pusesera un pic sub un clopot cu oxigen . Eu n-am avut somn deloc , parca nu-mivenea sa cred ca s-a terminat , cu sarcina , cu durerile de spate ,cu frica ca nasc mai devreme -ceeace s-a si intamplat . Parca era un vis si il traiam . Pana la acest punct , o singura concluzie -doctorul superserios , operatia ok , mai bine ca prima oara -si n-am avut nici atunci probleme , --totul foarte curat si steril mai scriu un pic mai tarziu ca am obosit in pozitia asta ... ligeea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intr-un tarziu am decis sa-mi trimit sotul acasa -am vorbit cu asistentele si mi-au aspus ca voi fi monitorizata in permanenta , aveam oricum si buton de sunat direct la receptie asa ca am ramas in rezerva Senzatie a fost oarecum stranie -la prima operatie a stat mama cu mine o zi si o noapte , mi-a adus paturi , halate , papuci , vata , comprese , heparina , pampersi , biberoane si cate altele-mereu trebuia sa fie cineva la ,,shopping acum am venit doar cu hainele de strada si in afara de lenjeria de corp nu mi-am luat nimic de acasa nici pentru mine nici pentru cel mic Sonda mi-a fost monatata bine , n-am avut dureri ca prima data , m-am dat jos din pat la 16 ore de la operatie -cu ajutor , n-a facut nimeni misto de mine , n-am auzit expresii triviale sau care tin de ,,ramura In permanenta asistenetele vin al tine daca le suni -chiar daca vrei doar sa-ti indrepte perna -apropo , pernele sunt naspa , sunt din niste vata care e numai cocoloase , cand nu te poti misca stai pe ele ca pe bolovani -ai medicatia opitma -nu m-a mai invinetit nimeni pe maini , nu mi-a mai zis nimeni ca ,,asta e doare sa ai un copil . N-am platit nici un leu fata de factura -8030 lei mancarea este foarte buna vine toata calda , nu luati de-acasa si nu trimiteti consortii la butic , cel putin azi -a doua zi a fost dimineata sunca 2 feluri , cascaval, unt , gem ( la cutiute mici ) , salata de rosii -buna , prajiturele -fursecuri si cornulete -3 felii de toast , ceai pranz -supa de vita cu galusti -foarte buna , cu legume naturale nu din punga , piept de pui la gratar cu piure din cartofi cu unt , o felie -bucata mare de strudel cu branza cu stafide , 3 felii de paine toast seara- va tin la curent La minusuri as putea sa trec personalul nu este profesional egal -sunt cateva ture mai proaste , genul de ,,moasa de spital de stat iese in evidenta imediat ( ex. vine , face injectia si lasa lumina aprinsa , -da nu-i problema ca o suni si tot ea o stinge ),sau la copii cateva asiatente ,,debutante , dar oricum nu va ganditi la enormitati . Ideea e ca atunci cand toata lumea se poarta supercivilizat petele ies suprafata . Curatenia -e cam de mantuiala , in 3 zile nu spalat niciodata la dus decat pe jos , in camera raman pete , nu se sterg mesele , astazi a trebuit sa le spun sa-mi aduca alta lenjerie de pat si alta camasa . cand maternitatea e plina sunt putine 2 asistente pe tura si 2 fete la neonato -se merge si la sala , si pe etaj raman doar 2 -e putin una la copii si una la mamici -se suna la sonerie intr-una si nu fac fata . In principiu sunt lucruri perfectibile , nu e nimic de substanta . Revin ligeea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LIGEEA in primul rand sa va traiasca minunea si sa aveti parte numai de bucurii din partea ingerasului vostru..asteptam si niste pozici[pup] ...in al doilea rand refacere rapida !!! ..eu de maine intru in saptamana 40 si as vrea sa incerc sa nasc natural..dr mea este Emel...si eu am auzit multe despre Euroclinic si apoi am zis sa vad cu ochii mei...sincer fetele de receptie sunt de o prostie crunta, analizele de 2 sapt trebuiau sa-mi iasa si in fiecare zi ma incurcau cu altcineva , imi dadeau alte analize, etc..nu mai conteaza...dar din experienta mea nu foarte mare in materie de spitale ..eu zic ca este pe primul loc la noi in tara...cel putin la curatenie si conditii..adica daca m-ar durea ceva si tip cred ca in sec doi nu ar sti ce sa imi mai faca ca sa tac sa nu aibe probleme....eu fac antibiotic si merg dimineata si seara la ei ca am branula...mi-e frica de ace, injectii, perfuzii si alte dracovenii..nu am facut niciodata dar sincer iti spun ca aici ma simt ok si oarecum in siguranta avand in vedere frica mea de dr si de spitale...nu ma doare si vin de placere..exceptand anumite chestii eu zic ca totusi fata de spitalele de stat este de 5 stele.....eu iti doresc din suflet tot binele din lume si multa , multa sanatate si tie si celui mic...sa veniti repede acasa!!![pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...