Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

AM NASCUT LA EUROCLINIC


Recommended Posts

M-am externat vineri dupa pranz dar acasa a fost un balamuc total Revin cu impresii Cum pe cele pozitive l-am epuizat mai am cateva naspa de adaugat Foarte putin pesonal pe sectie - vineri a iesit chiar galagie si afost chemat managerul , erau apropae toate rezervele pline si personal mai nu . Adica la aceste pretentii -o asistenta medicala si o ,,debutanta -prostute rau - iar la copii la fel e grav. Asistentele merg si la sala de nasteri ori asta inseamna ca toata sectia de copii ramane pe maineile la o fata de vre-o 20 si ceva de ani care era complet depasita de stuatie cand venea ora de masa . Erau multe mamici cu cezariana care nu aveau lactatie , stiti ce greu mananca cei mici in primele zile -iti ia si 30-40 min la o masa , asa ca socotiti cam cat dura sa manace 12 _ sa nu exagerez ca erau si alaptati la san cativa -dar 8 tot erau /. Alta problema e ca nu spala copiii -sau daca o fac e foarte ara , ii sterge cu ,,servetele umdede , iar rezultatul a fost ca Bem-Bm-ul meu a fcut eritem la fundulet -dar nu din cauza lor ci pentru ca e ,,premmamele se uita ca la incarnarea atur ( si celalalt a fost ,,mai prematur dar n-am patit asa -ceva desi am stat cu el 10 zile in spital, inclusiv la incubator ) In plus -a facut si piodermita ceeace inseamna ca au serioase carente de igiena . Doctorita aia blonda la care mamele se uita ca la maicuta Teresa e numai o fita - n-a facut nici un fel de ,,instructaj- nu gasesc alt cuvant cu mamale privind ingrijirea nou-nascutului , se face in toate spitalele , iar\pe foaie de externare nu scrie decat sumar cate ceva , nici macar nu scrie formula consacrata ,,clinic /sau nu sanatos Banuiesc ca sa-si ia orice bataie de pe cap dupa externare . Am vazut un copil care a facut convulsii -cca 2 min. si i-au explicat mamei ca probabil a avut ,,febra . In fine , ultimul pe lista ar fi accesul liber si neingradit in camera unde sunt copiii- se intra ca in Mall ,tatici , bunici ertc , cu sosonii aia de hartie , nu mi se pare normal sa vina cu copilul de la sala si , in salonul unde mai sunt 7-10 nou-nascuti sa inceapa sa intre tot familionul . Pai de-aia exista rezerva , ia-ti copilul la tine si n-ai decat sa-l asfixiezi tu dar nu-i obliga pe toti ceilalti sa suporte extazul bunicilor unuia singur ,ca ei obosesc la colectiv In concluzie , e un spital de fite unde e bine sa ai -Copilul sanatos si nascut la termen -o sarcina fara probleme si complicatii -un doctor obstetrician bun Ei iti ofera -sala de operatie impecabila-atat cat ma pricep -cazare si masa bunicica -am vazut mai buna la aceeasi bani , nu in Romania - un confort cu care noi romanii nu suntem obisnuiti si pe care il platim cu varf si indesat -ingrijire medicala medie d.p.d.v calitativ -vorbim de oameni si copii sanatosi deci nu fac mari eforturi Ce le lipsescte - personal-o prietena de-a mea a nascut anul trecut cand erau 4 copii in spital si tot atata personal . Acum la capacitate maxima e la fel desi ar trebui sa fie de 4 ori mai multi .Ar trebui macar sa aiba de rezerva si sa-i aduca in situatii ca cele de fata -un management mai eficient - s-a intrat in rutian , suntem cei mai buni si lumea vine oricum . Era de asteptat ,numai in Romania ,,spitalele tin de ,,moda si acum , e la moda Euroclinic Parerea mea personala -Probabil e cel mai bun la momentul actual dar are mari deficinete pe care ar fi bine sa si le remedieze PS La externare iti da un sondaj de completat , eu l-am completat si nu de complezenta , au fost cam ofuscati . daca veti constata lucruri asemanatoare poate ar fi bine sa faceti la fel . Cine stie poate chiar le citeste cineva ... ligeea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 63
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

LIGEEA ..sunt de acord cu tine in mare si hai sa-ti spun de ce..adica iti dau un exemplu..o prietena buna de-a mea a nascut in iunie...pe bebei ii spala la chiuveta dupa fiecare caca si li s-a spus mamicilor sa faca chestia asta ori de cate ori este posibil iar servetelele umede sa le foloseasca doar cand nu au cum sa-l spele pe bebe..si prietenei mele i s-a parut(la banii pe care i-a dat) ceva foarte primitiv sa ii spele la fundulet ....si daca ea si inca doua mamici au scris in formularele alea ca nu sunt de acord sa-i spele ci sa foloseasca servetele umede ei s-au conformat...sa nu ma intelegi gresit,...nu le iau apararea..Doamne fereste..nici nu le fac reclama..eu una am groaza de spitalele de stat , nu as intra intr-un spital de stat nici moarta...deci nu te supara pe mine..pentru familia mea adica pt mine si sotul meu nu este o fitza sa mergem sa nasc la Euroclinic..este un sacrificiu pe care il facem de 9 luni ca sa mergem undeva unde sa fie conditii...pentru ca fata de spitalele de la noi din tara eu zic ca sunt conditii cu adevarat. ROXANA [gravi] cu "ursuletz"[baietel] GEORGE IONUTZ IN SAPTAMANA 40!!! BEBE TE ASTEPTAM CU DRAG!!! [batetoba][majoreta] "Doamne ajuta-ne!!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

I- fi spalat atunci -erau probabil 2-5 copii si 2 asistente dar acum sunt 10-12 copii si una sau doua asistente . Cand crezi tu ca fetele alea pot sa spele , sa schimbe si sa hraneasca copiii , in conditiile in care vin si ,,musafiri in vizita non-stop iatr ele trebuie sa aiseze un zambet profesional ? Nici pe mine nu ma intelege gresit, eu n-am facut economii sa ma duc acolo , am vrut doar ce-i mai bine pentru mine si copil in conditiile in care sarcina mea era cu risc de nastere prematura -ceeace s-a si intamplat -dar la atataia bani-multi oriunde in lume -nu mi se pare normal sa iau copilul acasa cu fundul si puta rosii ca focul , si cu caca intarit -meconiu intre fese . E problema lor , sa angajeze personal daca sunt mai multe nasteri , nu sa faca rabat la calitate ca nu e sezonul de discounturi ligeea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Doctorita aia blonda la care mamele se uita ca la maicuta Teresa e numai o fita - n-a facut nici un fel de ,,instructaj- nu gasesc alt cuvant cu mamale privind ingrijirea nou-nascutului , se face in toate spitalele , iar\pe foaie de externare nu scrie decat sumar cate ceva , nici macar nu scrie formula consacrata ,,clinic /sau nu sanatos Banuiesc ca sa-si ia orice bataie de pe cap dupa externare .
Doctorita aia mie mi-a facut "instructajul" (pe care ti-l da si listat pe vreo 2-3 foi . Eu am avut o groaza de intrebari si mi-a raspuns amabil la toate. chiar m-a rugat daca vreodata am vreo problema sa sun la maternitate indiferent de ora decat sa plang cu copilul in brate. Am respectat tot ce mi-a spus si am un bebe sanatos tun. Am revenit la ea cu drag la control cu copilul. Si din surse sigure stiu si-a facut specializarea in SUA (ma gandesc ca are ceva in cap).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Revin . Am fsost cu Luca la G Alexandrescu la prof... si mi-a onfirmat ca a luat piodermita din spital. E clar ca e din spital deoarece pe fisa de externare au trecut ,,eritem alergic desi sunt aceleasi bubite -pielea rosie si multe bubite cu un cap alb si nu avea cand sa le faca de vineri de la externare pana ieri cand am fost cu el Vor avea ceva explicatii de dat , altfel cred ca ii dau in judecata . E chiar culmea , sunt suparata de nu vad . ligeea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Revin . Am fsost cu Luca la G Alexandrescu la prof... si mi-a onfirmat ca a luat piodermita din spital. E clar ca e din spital deoarece pe fisa de externare au trecut ,,eritem alergic desi sunt aceleasi bubite -pielea rosie si multe bubite cu un cap alb si nu avea cand sa le faca de vineri de la externare pana ieri cand am fost cu el Vor avea ceva explicatii de dat , altfel cred ca ii dau in judecata . E chiar culmea , sunt suparata de nu vad . ligeea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bine faci, poate iau masurile necesare. Mai ales ca nu e vorba de ceva prea complicat, sa aiba o asistenta in plus si sa aiba grija de igiena. Totusi sunt 13 rezerve, ceea ce inseamna putini copii de ingrijit fata de spitalele de stat. Una peste alta, eu o sa nasc cam pe la mijlocul lui noiembrie si sper ca pana atunci macar partea cu igiena sa fie remediata. Desi e o chestie care tine de personalul angajat, nu de managementul spitalului. [gravi] 36s + [fetita] Sophia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

m-am uitat pe biletul de iesire al copilului si la fel scrie...eritem alergic (dar bb nu a avut bubite cum spui tu decat punctele alea albe pe nas cu care s-a nascut)am cautat pe net si uite ce am gasit.. Eritem alergic sau piodermita? Eritemul alergic (sau toxic) se întâlneste la 70% din nou-nascuti. Se manifesta în primele 2-3 zile, uneori chiar din prima zi, prin pete rosii diseminate pe tegumente, cu mici papule (ridicaturi) galbui, uneori vezicule cu lichid clar. Cauza nu a fost bine stabilita. Au fost incriminati diversi factori iritanti din mediu (microbieni sau alergici): sapun, haine, scutece, pudre etc, cu care pielea copilului vine în contact. Continutul lichidian al veziculelor are un procent ridicat în eozinofile (celule specifice afectiunilor alergice). Nu necesita tratament, ci doar o toaleta atenta cu agenti antibacterieni (alcool alb sau iodat, betadina, violet de gentiana, albastru de metil, etc) si o pudra cu bacitracina.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...