Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

AM NASCUT LA EUROCLINIC


Recommended Posts

Eritemul alergic nu arata cal fi-miu, el are toata pielea rosie de zici ca e frecata cu soda si bubitele sunt mici si diseminate . E pidermita , l-au mai vazut 2 doctori de la Medlife si cineva din Iasi -prieten de familie , medic alergolog V-am spu sca pe foaia de externare nu scriu cum ar fi normal-,,clinic sanatos -sau nu , tocmai ca sa-si ia orice responsabilitate . Iar dr. aia blonda , zau ca ne ia drept fraiere , cine mai are copil acasa isi da seama din prima ce ,,valoare au cele 2-3 minute pe care ti le acorda la externare . ligeea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 63
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

LIGEEA,imi pare rau.mi se pare inandmisibil ca dupa ce dai atatia bani,asistentele sa se poarte asa...dar daca asa s au comportat o viata intreaga,e mai greu sa le schimbe cineva acum.multa sanatate baietelului! Mami de [bonjovi] Cris [url="http://community.webshots.com/user/monalaca"]Poze Cris[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa ma inteleaga nimeni gresit -am vrut ce-i mai sigur spital si cel mai curat pentru mine si pentru cel mic . Pretul pe care -l platesti ar trebui sa se reflecte in serviciile oferite -spui ca esti cel mai bun , OK am venit aici si oaresce asteptari . De ce oare nu se gandesc ca multe dintre noi , cele care apelam la serviciile lor putem face comparatii si cu alte clinici , ca serviciile medicale se vor diversifica si nu poti fideliza clientii daca doar un doctor sau un departament sunt fara cusur ? E cel mai scump spital din Romania , de ce se bazeaza doar pe renumele unor doctori si pe aparatura de calitate , ? La un hotel de 5 stele , personalul angajat este supradimensionat fata de unul de 3 -mi se paraea normal ca si aici sa fie la fel. In plus chestia cu piodermita -e de tot r... asta-i boala pe care o fac copiii fie ca o iau de la cineva care-i purtator -gen asistenta medicala , moasa etc fie din cauza igienei precare va rog sa ma intelegeti, nu scriu toate astea pentru a defaima o institutie ci pentru a va informa cu obiectivitate . Nu am de comentat nimic cu privire la doctor -foarte serios , a venit la sala in 30 minute la noaptea , in situatia in care era medic de garda . Nimic de comentat cu privire la sala de operatii sau la serviciul de c aterring din spital dar am o mare bila neagra cu privire la sectia de neonatologie - incepand cu accesul care ar trebui permis numai mamicilor , cine vrea sa vada bebe-ul sa-l ia la rezerva , igiena copiilor -l-am gasit de majoritatea cazurilor cu caca uscat pe fundulet si am iesit cu el cu eritem fesier din spital, pidermita trecuta in fisa ca ,,alergie , si lipsa oricaui instructaj de ingrijire a nou-nascutului . ligeea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca nu te intelege nimeni gresit, ai vorbit si despre punctele bune si despre cele rele. Ideea e ca Euroclinicul cu toate bubele lui este ce e mai bun in Romania in materie de conditii maternale si nou nascuti. Cred ca depinde foarte tare si de standardele personale. Eu initial aveam de gand sa nasc la Elias pentru ca mi s-a tot spus cat de ok e , ca e curat si ingrijit, si cand am fost sa vad mi s-a parut infect. Dar mai putin infect decat de exemplu, maternitatea din Buzau. Asa cum am spus, depinde ce criterii si asteptari ai. Am fost in clinici si spitale sin afara tarii si am vazut si mai bune si mai rele. Asteptarile mele personale de la Euroclinic nu sunt perfectiunea, pentru ca am fosr deja acolo pentru cateva ecografii si mi-am format o oarecare parere in legatura cu nivelul perosnalului si a dotarilor din spital. Asa cum s-a spus mai sus, e greu pentru personalul care vine tot din sistemul de stat sa se schimbe radical, multe invata doar fatada, cand de fapt lipseste esentialul : responsabilitatea. La un spital de stat nu-si pierde o asistenta slujba ca n-a folosit ace sterile, dar la un spital privat ar trebui sa zboare pe loc. [gravi] 36s + [fetita] Sophia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Iar dr. aia blonda , zau ca ne ia drept fraiere , cine mai are copil acasa isi da seama din prima ce ,,valoare au cele 2-3 minute pe care ti le acorda la externare .
Ma simt datoare sa comentez chestia asta pe care o afirma repetat ligeea. A doua zi dupa ce am nascut asistenta mi-a adus sa citesc "instructiunile de folosire a bb" (asa am botezat eu cele cateva pagini cu recomandari) Mi s-a spus sa le citesc cu atentie iar intrebarile pe care le am sa le scriu ca atunci cand vine "doctorita aia blonda" sa i le adresez... O sa le scriu mai jos poate o sa fie de folos viitoarelor mamici. "DE CUMPARAT PENTRU BEBE: •Pampers •Hainute (bluza, body, pantalon, sosete, salopeta, boneta) •Ser fiziologic steril (fiole de 10 ml) •Seringi sterile (de 10 ml) •Comprese sterile de tifon •Alcool sanitar de 70 grade •Gel de bale, sampon, lotiune grasa, crema pentru zona fesiera - pentru bebelusi (Nivea, Sanosan, Penaten, Klorane, Chicco) •Anticolicative (Sab simplex, Bonnisan, Debridat) •Termometru (temperatura se ia intrarectal sau timpanic- NU axilar sau cutanat) •Antitermice de uz pediatric: Paracetamol (Efferalgan, Panadol, Calpol - suspensie orala sau supozitoare), Novocalmin (supozitoare). •Detergent hipoalergenic (ex. Dermalin); NU balsam •Forfecuta, betisoare pt. urechi •Vigantol (solutie orala) •Aspirator nazal (pompita) •Cantar GHID DE INGRIJIRE A COPILULUI LA DOMICILIU! 1. ALIMENTATIA •La cerere, nu cu orar fix •Mananca complet un san; daca poate, si o parte sau tot din al doilea (sanul neterminat va fi primul la masa urmatoare) •Daca a terminat ambii sani (nu mai iese lapte la compresie) si inca ii este foame, primeste completare cu lapte praf (cat doreste) •II mai treziti in timpul suptului, daca adoarme (la un san plin, copilul poate suge 1 ora – 1 1/2 h!) •nu are nevoie de "suplimente" de apa sau ceai (laptele de san are cam 92% apa in compozitie!) •dieta mamei este foarte putin restrictiva (evitati doar: Cafea tare/cola/ceai negru; citrice din abundenta; branza cu mucegai; alimente care dau discomfort digestiv si la adult - fasole uscata, mazare, varza; orice aliment pe care nu-I tolerati dvs.) •mancati fructe si legume proaspete, lactate, carne, prajituri (proaspete!); este permis un pahar de vin sau here la masa in fiecare zi i( fara legatura cu lactatia, din pacate) •nu trebuie sa creasca in greutate in fiecare zi (il cantariti o data pe saptamana, in aceeasi zi, dezbracat complet, inainte de masa) •nu trebuie sa manance la fel la fiecare masa •nu trebuie sa se comporte la fel in fiecare zi in materia de alimentatie si somn •in prima luna de vista trebuie sa creasca minimum 500g •corect, evolutia greutatii copilului se evalueaza pe curbele de crestere, si nu comparativ cu o valoare fixa 2. TOALETA ZILNICA Baie generala in fiecare seara, in cadita sau chiuveta (fara imersia bontului ombilical, daca nu e detasat), cu apa de robinet (nu e nevoie de apa sterila la baie!), inclusiv pe cap (cu sampon) •Teoretic, orice produs pentru copii (Nivea, Sanosan, Penaten, Klorane, Chicco, Mustella) •Nu folositi altceva in apa de baie (ceai, galbenus de ou, ulei de masline, tarate, cloramina)! •Spalat la fundulet de cate ori face scaun (si cu sapun) sau pipi (fara sapun, doar apa calda) peste zi; pastrati servetelele umede pentru situatii critice (noaptea sau cand sunteti plecati de acasa cu copilul) Prosop de bumbac, spalat, numai al lui •Uscat pe cap cu prosopul (nu cu uscatorul de par) •Sters bine de apa peste tot, mai ales la pliuri •Uns cu crema sau ulei numai in zonele cu piele uscata •Toaleta bontului ombilical cu tifon steril si alcool sanitar •toaleta oculara cu ser fiziologic steril (turnat cu o seringa sterile fara ac, in loc de pipeta) si comprese sterile de tifon, NUMAI daca are secretii oculare; sters de la nas spre templa, aruncati tot ce ati folosit si tot ce v-a ramas neutilizat •Taiati unghiile cu forfecuta spatulata (rotunda la varf), dezinfectata cu alcohol •Nu are nevoie de nici un fel de toaleta in gurita i!! (candidoza bucala, daca apare, se trateaza cu Nystatin si glicerina simpla - nu boraxata! - conform indicatiilor medicale) •Secretifle nazale si laptele se scot cu pompita numai daca il deranjeaza (nu poate respira bine pe nas) •Apa din urechi se absoarbe cu betisoare cu vata, fara frecare 3. CAMERA SI IMBRACAMINTEA •Temperatura 22-23° C (mai cald: la baie!) •Aerul comfortabil de umed •Doarme pe cearsaf de bumbac, fara perna, pe o parte sau pe spate (la cel putin 1 '/2 h distanta de masa); NU DOARME NICIODATA PE BURTA, PANA LA VARSTA LA CARE SE INTOARCE SINGUR (5-6 luni)!!! •Este imbracat pentru comfort termic, nu exagerat (manutele si picioarele sunt totdeauna reci; incercati temperatura pe torace sau abdomen) •Nu infasati copilul ; nu puneti caciulita pe cap decat daca are parul ud 4. AMBIENTUL •Sonor i! (muzica, radio, zgomotele din casa; NU televizor sau calculator) •Musafiri redusi la minimum inevitabil •Scoateti copilul afara in ziua imediat urmatoare ajungerii acasa •Nu exista nici o justificare imunologica pentru restrictionarea contactului cu aerul rece, indiferent de varsta copilului •Nu asezati copilul in fundulet in scaunul de masina sau in casa •Nu scoateti copilul afara cu fata acoperita (fular, batista)!!!! •Daca aveti animate de casa, nu intra in contact fizic cu copilul , iar dvs. aveti grija de igiena personala dupa contactul cu ele •Nu iesiti cu copilul in locuri aglomerate (supermarket, mall, locuri de joaca pentru copii mai marl)" Ar mai fi si niste instructiuni pt lehuza dar nu mai am timp acum sa le scanez... Orice mamica responsabila avea datoria macar sa citeasca "instructajul" de mai sus..Mie mi se pare foarte util sa dai "in scris" pentru acasa proaspetei mamici. Daca doctorita mi-ar fi povestit chestiile astea pana acasa sigur as fi uitat in mare parte (pana sa-l am pe baietel n-am avut nici un fel de experienta cu copii). Eu si sotul meu am citit ca alta treaba n-am avut (n-am luat laptop-ul cu noi), ne-am notat intrebarile iar inainte sa ma externez A VENIT DOCTORITA AIA BLONDA sa discutam. Draga ligeea de ce crezi ca te-a luat de fraiera??? Ca pe mine sigur nu m-a luat de fraiera...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie nu mi s-a dat nici un instructaj , nimic , am cerut eu de 2 ori sa vorbesc cu neonatologul ca sa-mi dea referinte despre bebe-daca e OK , cum s-a comportat in prima nopate -daca a avut detresa , daca l-au tinut la O . la sfarsit , am fost sa iau foaia si singurul lucru pe care l-am obtinut a fost sa ma duc peste o sapt la control dar cu programare din timp ca e ,,foarte ocupata . daca nu aveam experienta primului copil eram in ceata rau -si asa mi-a fost greu cu buricul , am citi pe net cum se ingrijeste -primul bebe a iesit din spital fata buric . Am spu-o si o repet -e problema cu personalul , ei sunt pregatiti -la standardele pe care si le-au impus numai pentru 2-6 bebe in acelasi timp , nu pentru capacitate maxima , toate rezervele ocupate .Am mai spus-o prietena mea care anascut acolo anul trecut in aceeasi perioada a ramas blocata cand a auzit ce i-am povestit . Ca dovada , dupa 4 zile acasa , copilul are funduletul OK -tu crezi ca e OK sa iesi din spital cu meconiu intarit intre fese ? si cu pielea curatata de bubite . cand am intrebat de ce e pielicica asa rosie -era deja rosie , patata dar cu putine bubite mi s-a spus ca ,,rozul e culoarea naturala a bebeilor Zau asa , intre roz si rosu e diferenta de culoare , nu de ton In plus nu evorba de asteptari , ca nu sunt os domnesc , e vorba de minimul ce poti cere -igiena la copii , e primul lucru care ma deranjeaza , nu ca asist nu vine la max 1 min de cand sun la sonerie . ligeea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Matei a eliminat meconiul a doua zi cand il tineam eu in brate si normal ca eu l-am spalat nu am chemat asistenta... Nu, nu mi se pare normal sa iesi din spital cu copilul prost ingrijit cum spui... Mi-e greu sa cred ce-mi povestesti tu ca se intampla acum la euroclinic cand cu doar cateva luni in urma era totul super ok (eu cel putin am fost foarte multumita). Am mai spus-o si o repet: singura chestie pe care le-o reprosez e ca au lipsuri in ceea ce priveste consiliere alaptat. Am facut greseli care au dus la intarcarea precoce a copilului si am trecut printr-un episod de depresie din cauza asta. E drept ca nici eu nu m-am asteptat sa fie asa de greu si nu am citit in prealabil mai nimic despre capitolul asta.. credeam ca e foarte simplu..ridici doar tricoul si gata.. Dar asta e alta problema.. In ziua in care am nascut erau vreo 3 copii dar cand m-am externat se umpluse de patuturi cu bebei la neonato... cu toate astea eu l-am luat curat pe matei acasa fara bube si eritem fesier (nu a facut niciodata chestia asta). Ce explicatii ti-au dat cand le-ai spus de piodermiota fiului tau?? L-a extenare in cele cateva plicuri am mai gasit cate un exemplar la ambele instructaje (pt mine si bb)... poate ti-a scapat [:)] si DA la externare medicul ginecolog m-a chemat la control la 4 saptamani si mi-a spus sa am grija sa-mi fac programare chiar atunci cand ies din spital pentru ca are foarte multe programari (adica e foarte ocupata)...ce e asa cu suparare chestia asta??? in august am ajuns in regim de urgenta la euroclinic cu copilul pt ca facea febra si nu stiam de ce (noi eram la mare si ne-am speriat cumplit)..."doctorita aia blonda" l-a consultat si am lasat un exudat faringian urmand ca eu sa-i fac in orasul nostru o urocultura si sa-i transmit prin email rezultatul...Am corespondat prin email si sms-uri..a fost foarte draguta cu noi...ar fi putut sa-si bage picioarele atat timp cat nu am putut reveni in 3 zile la control (locuim la cca 500 km distanta de bucuresti)..NU CRED ca aceeasi persoana a devenit in 2 luni "o fita care ne ia drept fraiere"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Revin cum am promis cu "recomandarile nursing la externare" pentru mama care a nascut natural pe care mi le-au dat cei de la euroclinic "- toaleta zilnica cu apa si sapun a tegumentelor - dupa baie (dus) se tamponeaza cu solutie antiseptica (betadine) plaga operatorie - nu folositi unguente la nivelul plagii decat cu recomandarea expresa a medicului - faceti toaleta mainilor ori de cate ori mergeti la baie sau va pregatiti de alaptat. - toaleta sanilor cu apa si sapun, inainte si dupa fiecare alaptat. - aveti grija ca sanul sa fie golit dupa alaptat (excesul de lapte va fi muls si pastrat la frigider). Ex: daca sunt durerosi, apar zone fierbinti si dure, goliti sanii, manual sau cu pompa, puneti comprese reci (nu gheata). - verificati-va temperatura dimineata si seara. - tineti legatura cu medicul dumneavoastra obstretician si neonatolog si nu uitati ca si noi va putem sfatui cand aveti vreo nelamurire. - regimul alimentar nu trebuie sa fie o problema. Hrana trebuie sa fie diversificata, proaspata, cat mai putin condimentata si nu foarte parfumata. - evitati tocaturile, fasolea, mazarea, usturoiul, prajiturile cu crema, cafeaua, sucurile acidulate. Copilul face colici si daca mananca lapte praf. Asa ca supele, ciorbele, friptura slaba la gratar sau la cuptor, legume fierte sau fripte, compoturile, placinta cu fructe coapta la cuptor, ceaiurile de plante vor putea alcatui un meniu echilibrat - nu faceti cure de slabire severe atat timp cat alaptati. Va doresc succes!! Moasa: ......"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca depinde in principal de personalul mediu, asistente, infirmiere, sau ce or fi. Daca e vreuna care tocmai s-a angajat, probabil ca e obisnuita ca acolo unde lucra inainte, sa foloseasca servetele ca e mai comod si sa nu ii spuna nimeni nimic. Pe de alta parte, eu am de gand sa cer bebelusul in camera cat de repede pot , in functie de cum ma recuperez (nasc prin cezariana) si am sa chem asistenta sa imi arate cum sa il (de fapt o ) schimb, spal, etc. Nu ma astept sa fie totul perfect, dar ma astept daca e ceva care ma nemultumeste sa pot sa atrag atentia persoanei in cauza si sa se ia masuri. Ca partea asta lipseste la spitalele de stat. Sincer nici afara doctorii nu stau la taclale cu pacientii pe subiecte la care face fata personalul mediu. Ei sunt chemati doar daca sunt probleme. [gravi] 36s + [fetita] Sophia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am nascut la euroclinic in iunie. acum, daca imi aduc aminte si al nostru bebelus a facut eritem fesier chiar cand l-am scos din spital, dar nu am facut nici o asociere ca l-ar fi luat in spital. mie mi-a placut mult de emel, am gasit la ea suportul de care am avut nevoie tot timpul sarcinii. doctorita blonda e dr.cobac, un pic fitoasa as spune, insa cu noi a stat la externare de vorba mai mult de o ora. tin minte ca-mi notasem cam 30 de intrebari si vreau sa zic ca la toate mi-a raspuns. si acum tot la ea mergem la control lunar. ce m-a deranjat a fost ca mi-au pus pe nota un garmastan si niste biberoane - iar garmastanul venisem eu cu el de-acasa, iar biberoane nu le-am vazut. bine, chestia asta am remarcat-o acasa dupa ceva timp, ca altfel le-as fi atras atentia - nu era vorba de bani, ci de principiu. editez sa spun ca mi-ar fi placut sa insiste mai mult cu alaptatul natural, sa-ti explice cat e de important, sa nu se grabeasca sa-i dea celui mic lapte praf, sa te ajute pe tine ca mamica incepatoare sa-ti vina lactatia prin ceaiuri, pus la san des, pompa. cred ca sectia neonato e ok daca bebelusul nu are nici un fel de complicatii. spun asta pentru ca intr-o seara cand eram acolo, s-a nascut o pereche de gemeni prematuri si au fost trimisi la polizu. alta mamica, care statea langa rezerva mea era tare nemultumita de un diagnostic pus bebelusului ei si a chemat un medic peditru (deghizat in vizitator) sa-l consulte pe cel mic. eu una am fost multumita per ansamblu, daca mai facem unul mic tot acolo m-as duce, dar asta in special pentru doctora ginecolog de care am fost tare incantata. Andreea si Vladut (22.06.2007) [url="http://community.webshots.com/user/sobi_baby"]POZE[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...