Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

AM NASCUT LA EUROCLINIC


Recommended Posts

quote:
eu am nascut la euroclinic in iunie. acum, daca imi aduc aminte si al nostru bebelus a facut eritem fesier chiar cand l-am scos din spital, dar nu am facut nici o asociere ca l-ar fi luat in spital.
Eritemul fesier nu se ia de nicaieri, il face bebe daca nu-l speli la funduletz, daca nu il schimbi la timp, scaune acide etc. Ligeea vorbea de eritem alergic si piodermita care e altceva (am dat mai sus definitiile)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 63
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

khrisu, total de acord cu tine la cauze. eu faceam o legatura cu ce spunea ligeea ca si bebelusul ei a fost externat cu eritem fesier din spital. La noi s-a activat puternic chiar cand am iesit din spital si ma gandesc acum ca nu putea sa apara totusi peste noapte chestia asta. Poate o fi fost si din cauza ca in spital nu era foarte bine curatat. Poate la fel de bine sa fi facut si din cauza ca la inceput eu aveam doua maini stangi [:D] si mi-era frica sa-l manevrez ca la carte. in fine, e o chestie absolut minora, in rest totul a fost ok cu el. si eu respect tot ce-mi zice doctora cobac si baiatul creste foarte bine. apropo de doctora, m-au anuntat ca s-a schimbat programul ei de la spital si acum vine doar dupa-masa. sanatate multa mamicilor si bebelusilor! Andreea si Vladut (22.06.2007) [url="http://community.webshots.com/user/sobi_baby"]POZE[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu , am spus ca a facut eritem fesier -adica funduletul si zona din jurul oranelor genitale rosie cu piela putin crapata la pliuri si piodermita -care a fost taxata drept ,,eritem alergic , da erau bube de piodermita care au trecut la tratament adecvat in 3 zile Ambele sunt periculoase la un nou -nascut , -piodemita poate duce si la infectia bontului ombilical si la omfalita , deci nu sunt de trecut cu vederea In plus , sunt ,,boli care se fac din cauza lipsei de ingrijire sau se iau de la alt purtator , fapt impardonabil pentru pretentiile spitalului Nu stiu daca ati mai vazut alte fise de externare ale copiilor , dar una mai sumara ca cea de la Euroclinic eu nu am vazut , repet in orice fisa de externare se scrie o formula standard ,,clinic sanatos sau se enumera problemele avute si tratate . De ce pe fisa de externare de aici nu se scrie nimic ? Nu cred ca am sa mai insist , cine vrea sa ma creada , ma crede cine nu sa fie macar atent in perioada spitalizarii Si nu e vorba de denigrare cum s-a insinuat , e vorba ca la acest pret de spitalizare e normal sa am pretentii -zic eu justificate Faptul ca nu au personal e recunoscut chiar de cei care lucreaza in spital , si ei sunt chemati sa faca garzi in plus , sunt extenuati , nu mai fac fata etc . ligeea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca nu ai citit tot ce am postat ...eu am ffacut cezariana -lactatia nu incepe sau cel putin la mine nu a inceput in spital-deci a fost alimentat exclusiv cu lapte praf-exceptand vre-o 20 ml de colostru luat de la mine si pe care in ,,desteptaciune dr de care vorbeai a fost amestecat cu apa si lapte praf , Nu avea cum sa faca scune de la mine de la san... la externare avea cele 2 probleme de care am amintit , pe care le-am rezolvat DESI incepusem sa-i dau san si au aparut scaunele dese ,( in spital facea un fel de bobite , nici vorba de scaune dese ) normale in prima luna la sugar . COPILUL NU A MAI FACUT ERITEM FESIER -I-A TRECUT SI CEL DIN SPITAL LA CCA 3-4 ZILE CU TRATAMENT ADECVAT-NU CREMA CU ZINC CI BEPANTHENE SI O ALTA CREMA PREPARATA LA FARMACIE Daca tu ai avut numai experiente OK la Euroclinic e foarte bine , asta imi doream si eu , de asta am fost acolo. Nu pun problema banilor -nu m-am gandit nici o clipa ca e mult sau putin o pun numai d.p.d.v al calitatii serviciilor -care nu sunt de standardul la care ei aspira si pe care eu l-am platit . ligeea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
ligeea La inceput nu putea sa traga fiind prea mic asa ca il puneam la ambii sani -la inceput vine mai usor . Acum suge la fiecare masa de la cate unul -la cca 3-3, 5 ore . Ce lalat -si daca mai ramane si in cel de la care suge il scot cu pompa si il arunc -nu stiu cum sa-l congelez , in ce , chiar mi-ar prinde bine niste sfaturi Daca-i dau laptele meu dar din biba nu mai are colici atat de mari dar e in continuare cu probleme la burtica -cum il pu la san dupa ce se scoala cum face caca -el se fataie cca 1 min da din picioruse si se aude un jet puternic in pampers
quote:
ligea O sa incercam sa mai scot cu pompa si sa-i pun in biba -nopatea ca atunci are durerile de burtica mai mari iar in rest ne vom descurca cu scunele . E tare greu ca scaunele sunt acide si are funduletul rosu desi il sterg , il spal si-l dau cu toate cremutele auzite .
Cum am spus nu am avut numai experiente OK. Nu ma mai repet.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare mililitru de colostru conteaza foarte mult pentru bb. Daca 20 ml ii pui intr-un biberon cu capacitatea de 250 ml, cu siguranta cativa ml pretiosi vor ramane pe peretii biberonului. Cu cateva notiuni elementare de chimie oricine isi da seama ca acesti 20 ml colostru amestecati cu lapte formula au sanse mai mari sa ajunga aproape in intregime in stomacelul bebelusului iar pe peretii biberonului va fi mai multa formula decat colostru (un castig pentru bb). Apropos de "desteptaciunea doctoritei" desi dilutiile laptelui praf cu siguranta e de competenta asistentelor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ligeea, te felicit din suflet pt bebe ! chiar ma intrebam ce-ai facut ! multa sanatate ! [pup] mult ! oana [mamica] de [bibe] Sosonica 6.06.2007 [yum] [url="http://b1.lilypie.com/l6UXp1.png[/img]"]asa creste Sonia [/url] [foto][URL="http://community.webshots.com/user/kay_al"]Sonia ACTE diferite interventii, diagnostice etc.[/URL] 50.000(germania)-75000(sua) euro pt a salva viata Sosonicii!!!www.helpsonia.com rest de strans : 17.000(germania)-42.000(sua)euro !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...