Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Manastirea Radu Voda


goldi

Recommended Posts

Pentru cei care nu o cunosc, este in zona Camerei de Comert Bucuresti (pod Marasti). Am descoperit-o intamplator si m-am indragostit de ea. Am descoperit o biserica f frumoasa, cu verdeata si liniste multa de jur imprejur, de parca nu ai fi in mijlocul orasului, o slujba autentica, dar mai ales pe preotii calugari, profesori si la seminarul teologic din apropiere, cu o puritate si o dragoste de oameni care m-a impresionat. Am descoperit niste oameni care iubesc un Dumnezeu bun si iertator, care ne primeste pe toti, la orice varsta, pacatosi sau mai putin pacatosi, un Dumnezeu care nu judeca in trecut daca te caiesti sincer si vrei sa-ti indrepti greseala. Un mic exemplu, dupa cum mi se spusese in mai multe ocazii de catre alti preoti, am cerut un canon pentru un pacat greu care imi apasa sufletul. Mi s-a spus: Iti pare rau? Dar sincer rau, cand esti tu cu tine si te gandesti la trecut, simti cum te apasa lucrul rau care l-ai facut?Chiar daca nimeni in afara de Dumnezeu nu ar stii, tot ti-ar pare rau? Doresti sa nu-l mai faci niciodata ? Da. Bine, atunci acesta este canonul tau, nu e nevoie de altul, de n acatiste sau cruci batute la rasarit si la apus, doar ca sa indeplinesti o norma.Trebuie doar sa ceri iertare din suflet lui Dumnezeu sau daca mai e posibil, omului caruia i-ai gresit si apoi sa incepi un drum curat, caci din momentul acela, Tatal nostru ne-a iertat. Si sa ajuti si tu semeni de-ai tai asa cum si pe tine te-a ajutat Dumnezeu. Proetul de care va vorbesc este Pr Ipolit si nu este singurul care gandeste la fel. Toti sunt tineri si dedicati.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Initial creeata de goldi
Pentru cei care nu o cunosc, este in zona Camerei de Comert Bucuresti (pod Marasti). Am descoperit-o intamplator si m-am indragostit de ea. Am descoperit o biserica f frumoasa, cu verdeata si liniste multa de jur imprejur, de parca nu ai fi in mijlocul orasului, o slujba autentica, dar mai ales pe preotii calugari, profesori si la seminarul teologic din apropiere, cu o puritate si o dragoste de oameni care m-a impresionat. Am descoperit niste oameni care iubesc un Dumnezeu bun si iertator, care ne primeste pe toti, la orice varsta, pacatosi sau mai putin pacatosi, un Dumnezeu care nu judeca in trecut daca te caiesti sincer si vrei sa-ti indrepti greseala. Un mic exemplu, dupa cum mi se spusese in mai multe ocazii de catre alti preoti, am cerut un canon pentru un pacat greu care imi apasa sufletul. Mi s-a spus: Iti pare rau? Dar sincer rau, cand esti tu cu tine si te gandesti la trecut, simti cum te apasa lucrul rau care l-ai facut?Chiar daca nimeni in afara de Dumnezeu nu ar stii, tot ti-ar pare rau? Doresti sa nu-l mai faci niciodata ? Da. Bine, atunci acesta este canonul tau, nu e nevoie de altul, de n acatiste sau cruci batute la rasarit si la apus, doar ca sa indeplinesti o norma.Trebuie doar sa ceri iertare din suflet lui Dumnezeu sau daca mai e posibil, omului caruia i-ai gresit si apoi sa incepi un drum curat, caci din momentul acela, Tatal nostru ne-a iertat. Si sa ajuti si tu semeni de-ai tai asa cum si pe tine te-a ajutat Dumnezeu. Proetul de care va vorbesc este Pr Ipolit si nu este singurul care gandeste la fel. Toti sunt tineri si dedicati.
Foarte frumos! Giuliano
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Subscriu si eu Goldi impresiei tale.Acolo am facut si botezul fetitei mele.Exista si icoana facatoare de minuni a Sf. Nectarie. Intr-adevar, mirific loc. Nicole si [copil] Daria Sofia [bibe][bibe] (1.02.2006) ""Dumnezeu ne poate darui lucruri mari si negraite, dar noi ne ocupam de nimicuri "
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Astazi din unul din mormintele din incinta bisericii izvora miros puternic de mir..A fost prezenta si televiziunea...Merge-ti si va inchinati. Mia, mami de [bonjovi][url="http://community.webshots.com/user/miaroli"]ROLAND[/url](18 Noiembrie 2004) Winners never quit, quiters never win! Leeloo-Olo-ZisaCami-Miag[majoreta][majoreta][majoreta]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Foarte frumoasa aceasta Manastire! Sf Nectarie ma calauzit pana la ea. Asta vara dupa ce am citit viata sfantului si mi sa lipit sufletul de el, mi-am dorit sa ajung la moastele lui. Am cautat pe internet si astfel le-am aflat si mai apoi le-am gasit la Manastirea Radu Voda.Am luat mir din candela aprinsa pe mormantul Sf Nectarie cu care am unso pe soacra mea bolnava de cancer, si care parea ca-si traieste ultimile clipe,pur si simplu zacea la pat. Acum este mult mai bine, Slava Domnului si cu multumiri sfintilor Nectarie si Pantelimon,soacra mea umbla singura, chiar iese din casa la plimbari destul de lungi isi face singura de mancare, parca a inviat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...