Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Semnalul de alarma!


Recommended Posts

Primul semnal a fost atunci cand, prieteni fiind, m-a bruscat pentru ca am stat de vorba cu un amic si el m-a vazut. Apoi, faptul ca m-a indepartat de prietene, ocupandu-mi el tot timpul.

Dupa casatorie, asocierea intr-o firma, cu care eu n-am fost de acord, desi i-am explicat de ce nu e oportun sa faca asta, cu argumente solide chiar. A facut-o oricum, ca dupa aia sa spuna ca "neamurile mele" l-au adus la faliment, desi il avertizasem inainte.

Neimplicarea in tot ceea ce tine de familie, dorinta de a fi cat mai mult plecat de-acasa, cu diverse treburi. Deh, se plictisea langa nevasta si copil.

Violenta verbala si abuzul emotional, iar in final si abuzul fizic.

 

 

 

http://community.webshots.com/user/freediaro

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 42
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:Originally posted by KUKI

Craciunita, poate ca nu inteleg eu exact ce vreu sa spui. Eu cred ca e vorba tocmai despre faptul ca am ignorat niste semnale de alarma si le-am dat o a doua sansa, a treia, sau chiar mai multe.Si aici am gresit.Iulia


id="quote">id="quote">Incerc sa inteleg daca semnalul de alarma poate salva relatia. De fapt, imi doresc ca semnalul de alrma sa salveze relatia. Dar cum?Nu certati copiii cand viseaza!CopiiiNoi doiMitele iubitele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit posturile voastre pentru a folosi povestile voastre pentru nepotica mea care e foarte tanara si vreau sa-i atrag atentia ca nu toti barbatii sunt ca tatal ei (cumnatul meu), unchiul ei (sotul meu) si bunicul ei (tatal meu, ca alt bunic nu mai are).

 

Si am vazut multa tristete in povestile voastre. As vrea, daca imi permiteti, sa va relatez un "semnal" al sotzului meu.

 

Eram la 3 luni de realtie cu actualul meu sotz. La un moment dat apare un barbat (cunoscut ca libidinos si grobian) si ma mangaie pe obraz. Eu m-am retras 2 pasi in spate, iar sotul meu a facut un pas inainte si....avea pumnul inclestat. Il iubeam fantastic, dar eram la o varsta la care am luat gestul respectiv ca pe un semnal. Pana la nunta am provocat (constienta de consecinte) certuri monstru in care i-am spart paharele preferate [alcool] (deh, eram dusa...[hot]) si l-am adus in culmea disperarii. Niciodata nu m-a jignit, niciodata nu a fost gelos (decat atat cat ii sta lui bine si ma simt si io bine! [:D]).

 

Si....acum fac bilantul: 8 ani de casnicie super!

 

Si ma gandesc fetelor ca nu ati gresit cand ati trecut peste primele semnale....Poate doar si pentru faptul ca ati invatat o lectie utila pentru viitorul vostru! Si pentru ca ati povestit aici cred ca trebuie sa fie o lectie utila si pentru fete tinere!

 

Toata stima doamnelor si domnilor (care, din pacate, sunt minoritari pe DC)[il]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

craciunitza, semnalul de alarma nu e luat in seama de cei implicati atuci, pe moment, la aparitia lui, ci doar dupa terminarea relatiei.Abia dupa ce totul s-a incheita privesti in urma si iti amintesti fapte pe care abia acum la final le vezi ca au fost semnale de alarma si te intrebi, cum oare am permis sa se ajunga acolo?

In timpul relatiei se poate ca prieteni/cunoscuti sa-ti atraga atentia, dar de cele mai multe ori persoana in cauza nu ia in seama semnalul de alarma pana cand de la sine, ajunge la limita suportabilitatii si spune stop...cat timp pierdut...

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by IEPU

She,id="size3">da' cum "foloseai" tu parasuta? [pup]Magda, mami de Horia (20ian1997) si Matei (3oct2005)


id="quote">id="quote">:)Poveste lunga..imaginatie bogata.de fapt a fost o necesitate vitala cind am priceput(dar am scris asta undeva, parca?) ca sint lucruri la care nu pot si nu vreau sa renunt.Si-apoi,precum cuiul tau din usa..eu mi-am tras parasuta ca sa cad mai liiin....si mai artistic:)si tot asa...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Trist ca ajungem sa acceptam situatie de genul asta , si cred ca vina este a educatiei pe care am primito in familia noastra si exemplul mamelor noastre care ne-au crescut cu sacrificii si au facut prea multe compromisuri, in general "de gura lumii". mentalitati mostenite la randul lor.De aceea asa cum spun si psihologii trebuie sa rupem acest lant al legaturilor abuzive inca de la primele semnale.Sau cel putin sa luam masuri Urgente.

multa incredere in fortele proprii va doresc.

Atentie la Neatentie![hopsieu]

 

any

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by IEPU

O mare tampenie inainte de casatorie: daca nu bea, nu fumeaza si nu umbla dupa alte femei inseamna ca e OK [:D]. Cam ca la piata, daca e buna comparatia; fluturi in stomac? adica ce sunt aia? Ce sa-i faci, daca atata ma ducea mintea...Tot inainte de casatorie. Stateam la camin in camera mea ca el terminase de un an da' nu-si gasise de lucru [:D]. Stabilisem data, ai mei pregateau nunta, purtam verighete pe mana dreapta si verighetele fusesera platite de tata. Ne-am certat urat si i-am cerut inapoi verigheta. M-a aruncat pe un pat urland deasupra mea. Si mie mi-a fost jena sa anulez tot si sa dau explicatii si asta m-a costat 10 ani din viata.La nunta, lume multa, neamuri, prieteni. Nu mai stiu de ce s-a suparat. Nu stiam niciodata. I se punea pata pur si simplu. S-a suparat si a plecat la hotel si s-a culcat. Si eu muream de rusine si de nervi ca ma lasase singura si lumea ma intreba unde e mirele. Pana la urma m-am dus cu nasii si s-au rugat aia de el sa binevoiasca sa vina inapoi.Pe urma toate au devenit mult mai urate.Ca sa nu innebunesc imi imaginam ca usa de la intrare are pe exterior un cui in care imi las eu sufletul cand intru. Asa nu ma mai atingea nici o insulta...Magda, mami de Horia (20ian1997) si Matei (3oct2005)


id="quote">id="quote">[q][q][q]6 ani - 14 februarie 2006 [i]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va citesc, mai nou, de cand prietena mea are necazuri, si ma ingrozesc de asemanarile care sunt acuma in viata ei cu ale voastre.

Nu pot sa vorbesc in numele meu pentru ca nu trec prin asemenea probleme, dar am inceput sa le cunosc de cand Ana, fata cu care sunt ca si o sora mi le-a destainuit.

Nu stiu cum s-o ajut si ma simt totusi implicata in problema ei.

As vrea sa va spun si voua situatia prin care trece si sa va dati cu parerea!

Intai, trebuie sa va spun cine e Ana.

Ne stim de 15 ani. Nici ea si nici eu nu avem frati. Amandoua avem parintii departe si, practic, noi ii ajutam pe ei. Nu are pe nimeni in afara de familia mea. Desi pare o femeie cu initiative se pare ca nu stie cum sa procedeze acum. S-a casatorit inaintea mea si totul era bine. Asa ca a facut si un baietel.

Problemele au inceput de cand era gravida, adica dupa 3 ani de la casatorie.

Sotul a inceput sa:

- o injure si sa foloseasca cuvinte de genul: caretino, proasto, tampito...

- banii stau numai la el in portofel (toti ai casei), daca ia ceva din ei trebuie sa-i spuna si are senzatia ca parca i-ar fura

- in afara de mine nu-i cunoaste decat pe prietenii lui cu care nu are mari legaturi

- numai el vorbeste oriunde se duce, dar ii face observatie ei ca nu stie sa socializeze cu oamenii pentru ca-i proasta

- o demoralizeaza si-i face observatii tot timpul din orice

- ii spune ca nu-i in stare de nimic bun

- a ridicat mana la ea in prima luna dupa sarcina si, mai nou, acuma cand mi-a marturisit tot ce i se intampla

- ultima data a tras-o de par si a batut-o cu copilul in brate

- tipa la ea de fata cu copilul fara sa tina cont ca ala mic incepe sa planga

- ii cere socoteala oriunde se duce, in concluzie, nu mai iese nicaieri

- nu face absolut nimic in casa, dar nici ei nu-i recunoaste un merit sa au casa mereu curata si copilul ingrijit

- nu fac dragoste cu lunile (dar ea zice ca nu crede sa aiba pe cineva pentru ca sta tot timpul acasa, iar cand pleaca undeva se intoarce repede si stie unde se duce)

Acuma ea nu poate sa se intretina singura ca sa plece. Are un salariu mic fata de al lui. Nu au casa, stau cu chirie. In afara de noi, nu stie pe nimeni in Bucuresti. Copilul este mic. Nu are martori si nu a lasat urme prea vizibile cand o lovea ca sa mearga la spital sa ceara certificat medico-legal. Nu are internet, ca sa mai obtina informatii despre situatii asemanatoare.

Ar vrea sa consulte un jurist care sa-i de-a sfaturi nu neaparat cum sa divorteze, ci de ce trebuie sa tina cont, ca sa poata fi aparata in caz ca astfel de intamplari vor mai aparea. Cu ce sa se protejeze ca sa se simta cat de cat aparata in fata sotului. Poate chiar sa-l aiba la mana cu ceva ca sa-l tempereze.

Disperarea ei e ca nu se poate intretine singura si cu un copil.

Eu nu stiu ce sfaturi sa-i dau, dar din experientele voastre anterioare, nu ati putea sa o ajutati voi?

 

Cristina si D[bibe]amiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

 

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pe mine m/a invatat tata[:D] sa ascult si sa observ semnele...

- se imbata des??? e violent??? vorbeste urat??? cum se poarta cu parintii??? f.important cum s/a comportat cu fostele...si cum vb.despre ele...ca asa va vb si despre tine (poate chiar inainte sa se termine relatia[bang])...cum se poarta cu colegii/prietenii??? cum se poarta cu copiii???

 

si ceva f.important: tine cont ca nu poti sa/l mai educi tu...e gata educat si dc are pb.comportamentale...nu se va schimba niciodata...si apoi de ce sa te chinui tu/sa suferi tu ca sa/l educi????

 

in general o relatie se rupe din vina ambilor parteneri...vina luiid="red"> ca e violent/betiv,etc...vina taid="red"> ca te/ai incurcat cu el...

 

[flo][flo][flo][flo][flo] la toate fetele care sufera...si ... deschideti ochii fetelor...daca/s idioti merita sa moara singuri...nu sa va chinuie voua zilele...

 

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

 

http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

 

http://www.magnetoterapie.ro

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by anca tanasica

pe mine m/a invatat tata[:D] sa ascult si sa observ semnele...- se imbata des??? e violent??? vorbeste urat??? cum se poarta cu parintii??? f.important cum s/a comportat cu fostele...si cum vb.despre ele...ca asa va vb si despre tine (poate chiar inainte sa se termine relatia[bang])...cum se poarta cu colegii/prietenii??? cum se poarta cu copiii???si ceva f.important: tine cont ca nu poti sa/l mai educi tu...e gata educat si dc are pb.comportamentale...nu se va schimba niciodata...si apoi de ce sa te chinui tu/sa suferi tu ca sa/l educi????in general o relatie se rupe din vina ambilor parteneri...vina luiid="red"> ca e violent/betiv,etc...vina taid="red"> ca te/ai incurcat cu el...[flo][flo][flo][flo][flo] la toate fetele care sufera...si ... deschideti ochii fetelor...daca/s idioti merita sa moara singuri...nu sa va chinuie voua zilele...Anca si Alexandra (10 nov.2003)http://community.webshots.com/user/alexandra_ioanahttp://www.magnetoterapie.ro


id="quote">id="quote">Anca, astea sunt semnale clare, insa(!) daca e perfect educat nu vei putea vedea asta si totusi poate ajunge foarte repede sa te sufoce la figurat de sa nu mai stii pe ce lume de afli. Mai spunea cineva inainte ca nu e grav sa nu am dat curs la semnale, eu as zice ca lucrurile nu sunt atit de simple. Semnalele le vezi de la bun inceput (chiar daca esti in saptamina chiorilor), dar ii (iti) mai dai o sansa ! Si repet, nu e vorba de abuzuri violente fizice sau verbale, si de ceva mai subtil si mai greu de parat. Culmea este ca iti dai seama si ii spui clar ca iti maninca viata si nu ai decit una. Si e mare pacat de anii pierduti ! Mik.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...