Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Puteti ierta?


Recommended Posts

Lulu,despartirea parintilor nu e intotdeauna o trauma pentru copil,dimpotiva!Un mariaj nefericit al acestora insa il poate marca pe viata;fara chiar sa realizeze asta.

In situatia ta nu mi-as pune problema de iertat tatal "fugar";asta ar fi ultima mea problema!Daca atat poate si e capabil de chestia asta,duca-se!Sa vedem dac-o sa se ierte el mai tarziu,cand va realiza ce-a pierdut;clar copilul ar fi avut mai mult de suferit crescand in prezenta unui munte de egoism decat langa un singur izvor de dragoste,cel matern.

Multa putere si intelepciune iti doresc![:)]id="Comic Sans MS">id="maroon">

 

Irina,veve & croko[hia]id="size2">id="violet">id="Times New Roman">

poze1,2,3,4,5,6id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 37
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:Originally posted by AbraMack

Doamna Lulu75id="size3">, eu am fost crescuta de bunici. Nu mi-au ascuns niciodata ca m-au crescut fiindca parintii m-au abandonat. Imi cunosc parintii, i-am cunoscut mereu. Sunt separati de mult... Ce vroiam sa spun, sa nu ma pierd in detalii, este ca un copil crescut cu caldura - fie si doar de un parinte - va fi bine. DAR! Intotdeauna va avea o parte in suflet unde va tzine intrebarea: "Cum ar fi fost daca am fi fost totzi trei laolalta?" Eu asa cred... Din punctul meu de vedere tot ce potzi face, ca oricare mama, este sa fii alaturi de el si ... sa fii alaturi de el! Si nu fii necajita, viatza se poate reface! Potzi gasi un inlocuitor pentru tatal sau fiindca, vorba aia: "Nu-i parinte ala care te face si te lasa (arunca), ci acela care te creste!" De acord, doamnelor? Numai bine si o viatza faina sa avetzi! Va tzuc!id="green">id="size2">AbraMack si a ei... astrala!!! http://www.babiesonline.com/babies/a/astra/


id="quote">id="quote">Multumesc foarte mult pt raspuns. Din pacate si tatal lui Andrei a crescut fara tata de foarte mic, deci stia la ce il supune. Asa ca nu are nici o scuza.Ai o fetita frumoasa si haioasa!Luminita si [copil] Andrei Tudor - copilul meu cu ochii ca cerul(16 august 2005)Album Andrei id="red">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu l-as ierta....copilul tau va semana si cu ex-sotul tau, fii sigura, va semana acolo unde te astepti mai putin...

Copilul va va iubi pe amandoi si nu-i poti cere sa aleaga sau sa gandeasca prin prisma ta....

 

Daca nu vei ierta, primul care va suferi va fi copilul tau.

 


eibi si ceata de pitigoi

(22.07.2003),(19.06.2005)

ei bi the Extra-Bramburici!!

ei bi, ei bi. B! good. ei bi go home!id="size1">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by lulu75

Este vorba despre raul pe care i-l face tatal unui copil, lasandu-l sa cresca fara el, asta in conditiile in care nu existau motive intemeiate de divort. Eu cred ca e vorba de o trauma psihica pt toata viata.


id="quote">id="quote">da, nu l-as ierta in sufletul meu.si nu m-as ierta nici pe mine ca am lasat sa se intimple asta.dar, din prisma actiunii, as face tot posibilul sa fac situatia mai buna pentru copil. daca maica-sa s-ar razbuna pe taica-sau, l-ar denigra sau l-ar trata ca pe ultimul om, asta n-ar face situatia mai buna pentru cel mic.Din contra.Elise
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa lasi sentimentele fata de ex-ul tau sa tulbure lumea celui mic. Eu cred ca intr-o mare masura tu esti furioasa ca te-a parasit PE TINE si pe cel mic. Cel mai bun lucru pentru copil este sa-i povestesti despre tatal lui cateva lucruri frumoase, sa-i spui ca desi a trebuit sa plece, tatal lui il iubeste. Daca nu faci asa - da, te razbuni pe ex, dar te razbuni si pe copil. Pentru un micut este foarte important sa stie ca mami si tati il iubesc, dar ca nu mai sunt impreuna din motive de oameni mari, care o sa-i fie explicate cand va fi si el mare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg ceva: el cat de des il vede pe Andrei? E vorba de o absenta continua sau de faptul ca nu mai traiti in aceeasi casa?

 

Andrei va avea destui prieteni cu parinti in aceeasi situatie cat sa nu se simta deosebit in vreun fel. Si decat certuri toata ziua mai bine vizite scurte si placute.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In 5 luni a venit sa il vada de 6 sau 7 ori.

Fetelor, eu nu vreau sa sufere Andrei, denigrandu-l pe tatal lui. Eu va spuneam despre faptul ca in sufletul meu nu il voi ierta niciodata. Preocuparea mea este Andrei, nu un o persoana care si-a parasit copilul. Cand Andrei o sa vrea sa stea mai mult cu el, il voi lasa. Pana atunci voi respecta programul de vizite hotarat de tribunal.

 

Luminita si [copil] Andrei Tudor - copilul meu cu ochii ca cerul(16 august 2005)

 

Album Andrei id="red">id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Puteti ierta un om care i-a facut copilului vostru un rau psihic care il va marca toata viata?
id="quote">id="quote">

 

Luminita draga, eu iti cunosc povestea, ai deschis ceva subiecte incercand sa rezolvi problemele tale de cuplu. Inainte de nasterea baietelului tau. Ne-ai surprins de cateva ori intorcandu-te la el dupa ce ti-a facut chestii absolut de neiertat!!!

 

Ceva n-a mers de la inceput intre voi, asta-i adevarul. E trist dar tu stii ca-i adevarat... Eu chiar nu cred ca sotul tau, parasindu-va, ii face copilului un rau psihic pentru toata viata. Ar fi mult mai greu pentru copil sa va vada certandu-va, secvente cu dat afara din casa (cum au mai fost, nu?) sau, pur si simplu, neiubindu-va. Lasa-l sa plece, iti va fi mai usor fara el.

 

Eu stiu, tu ai sperat sa se schimbe radical relatia voastra, dupa nasterea copilului. Dar era totul prea zdruncinat ca sa se poate intampla asta. Un copil poate face o casnicie mai solida dar nu o poate construi, nu pune copilul "la inaintare", nu-i cinstit fata de el.

 

Sincer cred ca si tie si copilului tau va va fi mai bine fara acest domn. In adancul sufletului tau cred ca deja stii asta... Hai, scutura-te si bucura-te de Andrei, de soare, de primavara, inchide capitolul asta din viata ta, mai ai atat de multe de facut!

 

Succes!

 

Noraid="red">[hia]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sotul meu a crescut cu "tata", adica parintii lui au hotarat sa ramana impreuna pt copil.

 

Crezi ca lui i-a fost bine? Sa-i vada pe ai lui fiecare cu mancarea lui in frigider, fara sa-si vorbeasca, sau doar ca sa-si reproseze ani de zile unul altuia relatia oribila la care au ajuns? Socrul a incercat sa se sinucida....

 

Eu zic ca asa este afectat pe viata un copil.

 

Socrul a plecat de acasa cand sotul meu avea 18 ani si el zice ca ia fost mult mai bine dupa, ca era linsite!!!!

 

Mie nu mi se apre decat ca au reusit sa-si amarasca viata unul altuia si ca sotului meu i-au trebuit ani buni ca sa invete ca o relatie poate fi frumoasa, ca te poti simti bine, implinit si culmea chiar fericit. EL NU STIA ASTA!!!!!

 

Esti sigura ca ai prefera asta pt copilul tau?

 

cristiama

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, este o dilema...

Sa stai cu el, sa nu creasca copilul fara tata, in schimb sa suporte tipetele, scandalurile si toate scenele jenante la are asista chiar si in conditiile in care incerci se le "produci" cand este in camera ei/lui sau cand "doarme".

Sa-i spui sa se duca invartindu-se si sa incerci sa-i fi copilului tau si mama si tata, dar in primul rand sa-i creez o atmosfera linistita si calda.

Categoric votez pentru a doua. Nu mai suntem pe vremea parintilor nostrii cand divortul era ceva rusinos. Daca nu exista alta cale, este ceea mai buna. Pentru toata lumea.

Iar in ceea ce priveste "iertatul", il ierti. Il ierti pentru ca nu poti sa-l izolezi de tot de copilul lui, il ierti pentru ca ti-a daruit acel copil minunat, il ierti pentru ca ati trait candva si clipe frumoase. Il ierti pentru ca l-ai iubit.

Asa suntem noi femeile. Suferim, dar iertam. Dar asta nu inseamna neaparat ca si uitam!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...