Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ziua cea mai grea a sosit...


Recommended Posts

Oana, te admir pentru puterea si determinarea de care dai dovada, desi imi inchipui ca iti e tare greu. Ma gandeam la ce ai zis despre Robert, ca e dezamagit si ca nu intelege. Poate va trebui sa discuti cu el, asa, pe limba lui, sa inteleaga ca nu e vinovat ca tata a plecat, ca tata nu mai vine, ca nu ii aduce masina etc. Va trebui sa il iei si sa ii explici ca pentru elsi sa simta si sa stie ca tu esti langa el, ca tu il iubesti si ca voi doi sunteti o echipa puternica. In plus, cred ca i-ar prinde bine copilului sa iesiti impreuna la un film, la o plimbare in parc, la o pizza, inghetata etc, sa luati desene animate si sa va uitati la ele acasa, sa faceti lucruri impreuna, sa il implici, sa simta ca e nevoie de el, ca poate participa si el si ca e apreciat. Nu stiu exact ce varsta are, dar, de exemplu, poti sa il declari ajutor de bucatar, sa ii iei un sort si sa il lasi pe langa tine cand gatesti, sa il lasi sa te ajute cu spalatul legumelor, cu pusul mesei etc. Sau poti sa iei role pentru amandoi si sa iesiti in parc. Nu sunt extrem de scumpe, dar cred ca va insemna tare mult pentru copil. Ma gandesc ca l-ar ajuta daca i-ai lua TU masinuta. Ba sa il iei cu tine la magazin si sa il lasi sa si-o aleaga. Ii spui ca tata nu are timp sau a uitat si ca pentru ocazia ca a fost declarat ajutor de bucatar, inseamna ca primeste o masina. Nu trebuie lasat sa simta ca e tratat preferential acum, ca e ceva in neregula si incerci sa acoperi, ci sa simta ca e rasplatit pentru ce face (caci face bine). Voi doi sunteti o familie, sunteti o echipa, iar el trebuie sa se simta parte integranta. Explica-i asta si o sa vezi ca o sa fie bine.

 

Si nu pune la suflet ce iti zice fostul sot. Gata, a plecat, a tras usa dupa el, si-a taiat podurile spre familia voastra, sa fie sanatos. Iar pe ea nici atat sa nu dai. Treaba ei ce a invatat. E viata ei, alegerea ei, sa traiasca cum poate si cum o duce mintea. Tu mergi mai departe, cu capul sus - esti tanara, inteligenta, ai un copil frumos, mama ta te ajuta. O sa vezi ca o sa fie bine!!!!

 

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 96
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Oana si Simona[pup] suntem mai multe in situatia asta, nu sunteti nici primele, nici ultimele.

Eu de exemplu sunt cu un pas de un an inaintea voastra.

E greu acum, pentru voi, in timpul divortului si imediat dupa, pana se mai limpezesc lucrurile si gandurile voastre.

Dar vin vremuri mai senine si mai calme, credeti-ma.

 

Va pup si va doresc tarie si putere sa lasati totul in urma.

 

 

Iulia

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Simona, imi pare tare rau pt situatia ta...ar fi fost bine daca si mie mi-ar fi tras o palma mai demult...eram despartiti si fara nici un fel de regret...Dar asa...De fapt, fata de el ca om si sot chiar nu am nici un fel de regret..Regret doar viata mea irosita si faptul ca acest copil va creste fara tata...Regret si faptul ca mi-am pierdut increderea in notiunea de prietenie...Eu am suferit o dubla tradare..tu ai unde sa pui capul si sa plingi...eu nu...Doar aici mi-am mai gasit linistea cind nu am mai putut si ziua cea mai grea a sosit...

 

Uneori ma gindesc ca ce facem noi aici e cea mai buna psihoterapie...te descarci si primesti ajutor cind povara a devenit prea grea...

 

E greu sa ma detasez de el total: ma suna ca ba cu aia, ba cu cealalta...Duminica pleaca impreuna 3 saptamini la Constanta (exact pina la termenul urmator...) si poate imi va fi mai bine...Dupa ce se va termina cu partajul nu cred ca mai are pt ce sa ma sune..doar daca are chef de copil...

 

Robertel are 2 ani si 4 luni si e un baiat ff sensibil, din pacate... Ii place sa se joace singur, nu se indeparteaza daca vin alti copii dar nu interactioneaza cu ei..Are doar unul cu care se vede zilnic si pe care il mai ia de minuta(e mai mic decit el) si se joaca la groapa de nisip...Se joaca si la leagan daca il da "bica" ...ma uit la el si-mi dau seama ca-i lipseste exemplul masculin si autoritatea unui barbat...Mama il alinta peste masura(poate si datorita situatiei..) iar eu trebuie sa o fac pe "Gigi duru' " si nu e bine...Altii sunt galagiosi, obraznici el e f cuminte...Afara...pt ca in casa se urca pe pereti si ne maninca urechile..noroc ca s-a lungit ziua si mama sta mai mult afara cu el...

 

Trebuie sa-mi gasesc eu echilibrul si apoi sper sa i-l ofer si lui..Mai mult nu stiu ce as putea sa fac...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, Simona sunteti niste tipe pe cinste!

Va cred ca trebuie sa va fie extrem de greu, dar, dovediti ca sunteti niste luptatoare si asta e un lucru extraordinar.

Vedeti-va de vietile voastre, aveti grija de pruncii vostrii si faceti ca "barbatii" care au fost langa voi sa crape de ciuda ca v-au pierdut!

Cat despre ei...niste bestii cu chip de om, scuzati-mi exprimarea. Isi vor primi rasplata cu varf si indesat, Dumnezeu nu doarme niciodata.

Voi, trebuie sa aratati bine, totdeauna zambitoare, feminine si puse la punct (stiu, stiu ca va e greu), dar asta ii omoara.

Si de ce nu, cat de curand in compania unui alt barbat! Nu-mi spuneti ca e prea devreme sau ca ce exemplu o sa dau copilului, voi sunteti tinere, frumoase si viata trebuie traita la maxim! Nu merita sa "purtati doliu" dupa niste barbati care nu v-au meritat. Va spun eu, nimic nu omoara un barbat, decat sa-si vada fosta sotie/prietena in compania altuia (la majoritatea functioneaza al draku de bine). Nu va dau acest sfat numai pentru a a razbuna, ci pentru ca a repet sunteti tinere si viata trebuie traita la maxim.

Sa auzim de bine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor cand Dumnezeu inchide o usa lasa loc la deschiderea unei ferestre [toanerele

trec si oricand va doare sufletul , va rasari soarele si pe strazile voastre ,

Nici una dintre voi sa nu creada ca anume cu un divort s-a rezolvat totul ,oamenii se mai schimba , mai ales ca sunt si copii la mijloc ,e bine sa fiti linistite , optimisite , eu cred ca totul va fii bine peste ceva timp

Si vorbesc despre experienta mea am trecut si eu prin asa ceva dar fara divort , poate mai rau el s-a mutat 600 de km de noi , mi-a zis clar sa nu il caut dupa ce pleaca de la noi cu greu dar asa am facut , el nici atat ca Doamne mare e si orgoliul acesta , ca sa aud dupa luni de impacari ca nu m-a interesat persoana lui , ca l-am lasat in voia sortii , am ras de el si i-am adus aminte ce mi-a cerut , dar a trecut si tot ce a fost dureros am lasat uitarii , reprosurile nu fac bine , stiti ce mi se pare interesant si eu am luat mult dupa sarcina dar acum ma gaseste mult mai sexi la cei 85 de kg ale mele decat cand am avut 58 , am 172 cm sunt una bucata mare [ispita]

decand suntem iar impreuna are grija mult mai bine de noi ,

nu imi mai este frica de [vampa],

Va doresc multa putere si Tot binele din lume sa stiti sa zambiti din nou [hia]

 

evi , Eric 14.06.2000

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum am mai spus azi pleaca la Constanta...Ramasese sa treaca ieri sa-mi aduca niste acte...Pe la ora 17 ii dau un sms intrebindu-l cind vine totusi...Mi-a zis ca la 20. La 20.15 sun..ca cica a adormit un pic(adica s-au...) si ca vine miine(adica azi..)...Am facut ca trenul..adica sa mai stau inca o zi dupa el...A venit si i-am spus ca 12 ani ne-am tot certat si am facut acest pas pt ca ca sa nu o mai facem..daca stabilim o ora sa vina, sa se tina de ea nu sa ma tina pe mine in sah cit si cind vrea el...Sau daca nu poate sa anunte din timp...

 

Nu stiu care catalizator e mai bun pt o despartire: sa iei o palma sau sa te insele...Ideal ar fi fost sa nu ajunga nicuna dintre noi aici pt ca pina la urma rezultatul a fost acelasi...Propria durere e cea mai mare pt fiecare dintre noi si e usor sa spui ca ar fi fost mai bine asa sau altfel..De aceea imi fac mea culpa daca am suparat pe cineva..

 

In ceea ce priveste sa redevenim un cuplu...mi-ar trebui ff mult curaj pt asa ceva si nu-l am...Curajul de a crede ca a doua oara nu va mai fi la fel..pt ca am citit si povesti cu femei care si-au iertat sotul si acesta a recidivat mai devreme sau mai tirziu...Poate daca astia 12 ani ar fi fost buni si el ar fi dorit cu adevarat la un moment dat cine stie...Dar au fost destul de rai...fara bataie dar cu certuri multe pe motiv de bautura multa[alcool], indiferenta fata de copil si tot asa...Asa ca in aceste conditii rezultatul nu poate fi decit acelasi si nu am pt ce sa incerc..asta desi mi se rupe sufletul de fiecare data cind il vad cum intra in casa si mai ales cind iese...Ca un ciine..La telefon raspunde aiurea pt ca e ea tot timpul cu el si vrea sa-i demonstreze ca eu il stresez dar cind ajunge acasa sau ea nu e cu el vorbeste exact cum vorbeeam cind eram impreuna, o familie si asta doare..doare al naibii de tare pt ca imi dau seama ca in fata ei joaca un teatru, incearca sa se adapteze la o noua situatie si in acelasi timp desi si-a dorit-o nu se poate rupe de mine..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Artar, ti-am citit povestea cu sufletul la gura, printre lacrimi... esti o femeie puternica si vad ca Dumnezeu iti da putere sa lupti, sa mergi mai departe. Ai un copil, pe Robert, trebuie sa fii in continuare puternica pt. el, roaga-te si vei reusi. Sunt alaturi de tine si ma voi ruga pentru tine...

Cu respect!id="red">

 

Adinella

 

"Cand Dumnezeu este cu tine, nimeni nu poate sta imptriva ta"!

 

Andrei si Adriana

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

artar, esti o femeie puternica. Ai luat cea mai buna hotarire si te felicit. Succes in cresterea copilului. O fi greu fara tata, dar nu vrei asa un exemplu in preajma lui.

Va urez tot binele din lume.

 

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

oana draga, am citit tot! acuma problemele sunt 2, din punctul meu de vedere:

1. Sa nu cumva sa inceapa sa ti se faca mila de el! Taie scurt chestiile cu pupat, imbratisat, telefoane si intalniri dese. Daca nu vine cand zice, tu tine-te de programul tau, sa te caute el pe tine dupa aia, daca are nevoie de acte sau haine. Apropo, cate haine are domle omul asta, ca am citit de nu stiu cate tel ca vine sa-si ia hainele. Ia fa tu un bagajel cu toate lucrurile lui, pune-l la usa si da-i-l cu prima ocazie, ca sa nu mai aiba cuiul lui Pepelea!

2. Copilu! Nu cred ca are el o idee prea clara despre viata de familie, daca zici ca ta-su venea asa de rar acasa, probabil ori il vede ca pe un Mos Craciun care vine cu Ferrari, ori ii este o persoana cunoscuta, dar relativ indiferenta, din moment ce nu vrea sa il pupe. Faptul ca nu mai vrea sa doarma singur, arata ca se simte oarecum stresat, te simte pe tine trista, etc. Trebuie sa petreceti mult timp impreuna, cu activitati care sa il implice, sa il incite, sa il amuze. Cu socializarea cred ca se va rezolva in momentul in care va merge la gradi, nu mai are mult.

Cam asta cred eu. Aveti grija de voi, si mai lasati-i pe altii sa doarma cum si-au asternut!

Pupici.

 

 

ANCA

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...