Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ce mai ramane dupa 10 ani ?


Recommended Posts

Kehleyr draga, daca sufar de ceva, si asa e sufar teribil e de dezamagire, in nici un caz de depresie. Nu sunt deloc genul depresiv, depresant si depresurizant [alcool]. Dar ma simt teribil de dezamagita si de lovita si tocmai de persoana de la care am cele mai mari asteptari si despre care pana aku un timp as fi jurat ca ca e cu adevarat jumatatea mea. Aku, ma indrept vertiginos spre convingerea ca 13 ani am avut un vis, partial frumos, uneori cosmar, partial normal daca se poate spune asa despre un vis. Dar cel mai important, e ca din visul asta a reiesit cea mai importanta realizare a mea, Mihaita.

Doar ca vezi tu, cand am realizat ca dintr-o data in familia mea vorbim despre el si noi (eu si bebe) m-a lovit asa de rau, ca m-a cam naucit.

Si din pacate in cazul meu, pasiunea oricum s-o dus de mult, incepe sa se duca respectul, iar obisnuinta devine una cu gust neplacut (nu spun acrisor pentru ca mie imi plac acriturile de fel).

 

 

Raluca, leoaica cu Pui Nazdravan

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Dupa 10 ani de convietuire normala o relatie ar trebui sa fie indestructibila...partenerii incep deja sa semene unul cu altul la rationamente, preferinte...se simt, devini indispensabili unul altuia...copiii ii unesc...

 

Dupa 10 ani de casnicie normala nici macar fluturasii treziti de vreun intrus[biz] nu cantaresc prea mult in balanta. Aia vin si pleaca, o casnicie care-a durat 10 ani - totusi, f. greu mai poate fi distrusa.

 

Dupa 10 ani partenerul iti este ca o ruda de sange. Orice s-ar intampla, chiar si o despartire, o relatie cu el tot va continua.

 

In rest, ca si in orice alt fel de relatie de pe lumea asta....cam ce dai, aia primesti. Ralcat, incearca sa zambesti tu prima, sa saruti tu prima, sa sustii tu prima, sa iubesti si sa incurajezi tu prima. Daca te plangi, oricum nu te alegi cu nimic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:In rest, ca si in orice alt fel de relatie de pe lumea asta....cam ce dai, aia primesti. Ralcat, incearca sa zambesti tu prima, sa saruti tu prima, sa sustii tu prima, sa iubesti si sa incurajezi tu prima. Daca te plangi, oricum nu te alegi cu nimic.
id="quote">id="quote">

 

Mare dreptate ai Ira. Mi-a placut tare mult ce ai scris.

 

quote:Si din pacate in cazul meu, pasiunea oricum s-o dus de mult, incepe sa se duca respectul, iar obisnuinta devine una cu gust neplacut (nu spun acrisor pentru ca mie imi plac acriturile de fel).


id="quote">id="quote">

 

Ralcat se pare ca problemele sunt si de la tine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-ati dat de gandit... Nu avem 10 ani de casnicie inca(doar 6) dar avem vreo 11 de cand suntem impreuna.

Ce ramane? IUBIREA clar ramane numai ca acum e altfel.Cel putin la mine. S-a schimbat(fizic) in sensul ca s-a maturizat, a mai pus ceva pe el si-mi place mai mult acum.

Ramane RESPECTUL reciproc si asta conteaza foarte mult.

OBISNUINTA da, vine si ea o data cu trecerea anilor.Dar asta e un lucru bun.Ajuta de multe ori. Stii deja cum reactioneaza in varii situatii, ii cunosti deja obiceiurile si asta nu te mai enerveaza ca la inceputuri.

Raman COPIII si asta cred ca e cel mai imoprtant.

Si PASIUNEA desi nu cred ca moare. Doar vegeteaza...Cum e cand va reintalniti dupa o despartire de 2 luni sa zicem? Va doriti unul pe celelalt?

Ramanem NOI, O FAMILIE.

 

Si cred ca mai sunt. Multe.

 

[pup]

id="navy">id="Comic Sans MS">

 

Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sã te inseli, decât sa fii pesimist si sã ai dreptateid="red">id="size1">id="Comic Sans MS">

 

Georgiana-mami de Stefania(2,3 ani)id="Script MT Bold">id="size4">id="blue">

 

Avem si POZE

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai Filofteia draga, normal ca problemele vin si de la mine, ca doara intr-un cuplu problemele pleaca de la amandoi, n-o fi el dracu si io ingeru. Nici n-am si nici n-am avut vreodata pretentia asta.

Si cand ma refeream la "cazul meu", ma refeream ca familia mea, e constatarea a ceea ce se intampla intre noi, probabil ca exprimarea mea cam lasa de dorit.

Si ce zice Ira e atat de frumos si de adevarat, dar cum e cand numai unul "pazeste dragostea" si numai el e primul.

Ira draga am insa o parte cu care nu sunt de acord, nu cred ca "ce dai aia primesti". Cred ca fiecare ofera cat poate iar cand ce primesti nu mai e echitabil fata de ce oferi apar frustrari. Parerea mea.

 

Raluca, leoaica cu Pui Nazdravan

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'In rest, ca si in orice alt fel de relatie de pe lumea asta....cam ce dai, aia primesti. Ralcat, incearca sa zambesti tu prima, sa saruti tu prima, sa sustii tu prima, sa iubesti si sa incurajezi tu prima. Daca te plangi, oricum nu te alegi cu nimic.'

 

De acord.

Si eu cred ca conteaza mult starea ta. Sunt in situatia ta legat de trezirile din 2 in 3 ore, de 1,4 ani incoace. Cred ca aceasta oboseala iti afecteaza grav cheful de viata si vezi multe chestii in negru. Si inca ceva. De obicei persoana depresiva nu isi da seama ca este in aceasta situatie. Tocmai felul in care vezi tu lucrurile ESTE o manifestare a depresiei. Incearca sa te odihnesti cum poti mai mult si sa gasesti un alt lucru diferit de copil pe care sa il faci numai pentru tine, ca hobby, relaxare. Da-i o sansa sotului. Cateodata trebuie sa faci si tu primul pas. Parerea mea este ca in orice relatie exista 2 persoane! Niciodata vina nu e in totalitate a unuia.

Am vazut acum raspunsul tau. Poate ca intradevar situatia e altfel la voi si sotul tau nu te sprijina cum ar trebui. Asta numai tu poti sa vezi cel mai bine. In orice caz, imi mentin parerea ca e o perioada dificila si trebuie facute eforturi din ambele parti. Incearca sa-l intelegi si tu pe el prima data, poate si el trece printr-o perioada grea si asa se manifesta, poate nu stie sa-i faca fata.

Coraly si bebe Sergiu

 

poze 1 an

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by ralcat

Si ce zice Ira e atat de frumos si de adevarat, dar cum e cand numai unul "pazeste dragostea" si numai el e primul.

Ira draga am insa o parte cu care nu sunt de acord, nu cred ca "ce dai aia primesti". Cred ca fiecare ofera cat poate iar cand ce primesti nu mai e echitabil fata de ce oferi apar frustrari. Parerea mea.

 

Raluca, leoaica cu Pui Nazdravan

 

 


id="quote">id="quote">

 

Dap, nu chiar in toate cazurile "ce dai aia primesti". Exista si cazuri din pacate cand un partener da iubire si primeste 'la schimb' numai indiferenta sau chiar pumni.

 

 

_________________________

 

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

staticticile spun ca dupa primii zece ani fiecare cuplu trece printr-o criza resimtita mai mult sau mai putin... Acum depinde de multe lucruri cum se depaseste aceasta criza... reteta este,dupa parerea mea, un pic de dragoste, un pic de respect, un pic de prietenie si... un bb sau 2[;)]!

 

Ionela [9cer] si Alex[copil] (DN 21.09.2004)

Cu drag, MAMA

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Noi ne-am casatorit cand eu aveam 20 de ani -chiar de ziua mea si el 22 si un pic. Si acum cred ca daca pentru a te casatori iti trebuie o stare de ,,gratie un moment care sa sa depaseasca cum spune nenea Iancu ,,uzul ratiunii ...

 

Eram amandoi studenti si n-am mai facut nici o faculatate ca parintii ne-au zis ca daca vrem familie sa ne-o intretinem. Pot sa spun ca daca nu am fi impartit totul de la incaput daca n-am fi fost impreuna aproape in fiecare moment nu am fi rezistat . Sunt prea mari orgoliile paersonale, prea mare e imixtiunea egoului in tot ceea ce faci. La noi de baza a fost totala incredere pe care ne-am acordat-o unul celuilatau fost perioade cand plecam cu singura pentru cate o saptamana -cu afaceri -si nu mi-a pus nici macar o intrabare desi barfe...au fost destule .Si acum daca sotul meu intarzie seara si nu ma suna sau nu raspunde la tel. sunt mai degraba ingrijorata ca a avut vre-un accident(s-a intamplat ) decat ca umbla brambura.Noi am avut sansa de a ,,creste impreuna , de a descoperi lumea prin propriile noatre puteri. Singurul regret pe care il am este ca, din cauza ca nu am avut posbilitati financiare la inceput nu am avut copii decat tarziu -acum 3 ani .

In rest, am muncit extrem de mult si acum am dobandit o independenta totala.Avem o afacere de o asemenea natura incat nu ne solicita prezenta in permananta. Pun cheile in cui si plecam de nebuni.

Scoala -facultatea am facu-o tarziu , am terminat-o la 30 de ani . La inceput mi-a fost greu sa ma acomodez cu toate pustoaicele de 18 ani, chiar eram si un pic geloasa , dar apoi m-am uitat si m-am gandit ca nu arat mai rau ca ele , ba chiar sunt mai bine mobilata la etajele superioare. Chiar ne-a facut placere perioada de ,,studentie , in care mergeam cu colegii la munte , la petreceri , era ceva ce noi nu traisem . Nu m-a facut sa ma simt nici o clipa amenintata , ba chiar imi spunea arat mai bine ca pustoaicele din an. (mare pisicher)

Nu m-a intrebat niciodata pe ce cheltui bani , cati mai am sau de ce-am cumparat vre-o prostie. Singurele pasiuni pe care nu le impartasim sunt vanatoarea si masinile . E iinebunit dupa masini ,pentru mine ele sunt doar un mijloc de locomotie . In schimb la amandoi ne place sa calatorim , facem diving , schiem , tot timpul liber ni-l petrecem impreuna cu placere , firesc. Avem prieteni comuni cu care ne intalnim .Ne pupam cand ne intalnim sau cand pleca , ne uram s-avem o zi buna din suflet , nu din automatism.

Cred ca e inportant pentru o femeie sa ramana femeie chiar si dupa multi ani de casnicie.

Ne si ciondanim , mama , mama . Cu pasiune , asa cum ne certam si la inceput .Motivele sunt in general legate de parerile divergente privind serviciul, el e mai ingaduitor , eu nu .Cine greseste plateste Eu sunt o fire foarte imprevizibila , niciodata nu stie la ce sa se astepte .

Ne pupam cand ne intalnim sau cand pleca , ne uram s-avem o zi buna din suflet , nu din automatism.Cred ca e inportant pentru o femeie sa ramana femeie chiar si dupa multi ani de casnicie. Trebuie sa te redescopere -si nu e doar o bla bla bla .

E important -asa cred ,sa nu devina obisnuinta sa te vada doar manajera si mama . Trebuie sa ramai si amanta lui , care nu mirosi a ceapa . Nu stiu , prietenii nostrii spun ca aratam cu 10 ani mai tineri desi nu stiu cati dintre ei au muncit atat de mult ca noi.

Trebuie sa ramai pe cat posibil omul de care s-a indragostit . barbatii au un ideal feminin pe care il gasesc la tinerete si pe care daca il pierd il cauta mai spre 40-50 de ani.

Nu am pijamale de-alea cu nasturi pe burta si nu ma doare capul daca se-ntampla chiar sa n-am chef de sex .

Cand a venit cel mic am avut noroc cu parintii care ne-au ajutat extraordinar de mult. E un rasfatat ......Desi am 33 de ani , ma gandesc ca la anul sa mai am un copil . Stiu ca M. isi doreste enorm sa fie doi , desi nu mi-a impus nimic.Ce credeti ?e de bine sau e de rau cu noi?

 

ligeea

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...