Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mincinuna sau teama de a nu rani?


Recommended Posts

Nu am mai postat de mult pe acest forum insa as dori sa va cer parerea legata de o situatie prin care eu nu am mai trecut. Poate voi aveti mai multa experienta in a-mi putea explica ceva ce mie imi este greu de inteles. Cu un an in urma am iesit dintr-o relatie de 4 ani. Nu am facut-o de buna voie insa nu am prea avut de ales. Am fost pusa oarecum in fata faptului implinit. Persoana cu care am fost s-a indragostit lulea de o persoana cu mult mai tanara si si-a exprimat dorinta de a fi cu persoana respectiva. Am incercat sa discut, sa deschid ochii persoanei respective insa nu m-a ascultat si am considerat ca dragoste cu forta nu se poate. Asa ca m-am impacat oarecum cu gandul si am incercat sa imi vad de viata mea. A trecut un an de atunci si de-a lungul acestui an persoana respectiva nu a incetat sa ma caute. Relatia lui cu persoana mai tanara nu merge extraordinar si nu a mers oarecum de la inceput, pe motivul ca nu isi poate lua gandul de la mine si ca ceea ce a facut a fost o mare greseala. Insa cu toate ca mie imi zice un lucru, el continua sa se complaca in relatia respectiva. Am incercat sa fiu intelegatoare, sa am rabdare, sa ii dau lui timp sa realizeze unele lucruri. Am rupt la un moment dat orice contact cu el in efortul de a-mi vedea de viata mea. Insa de fiecare data cand m-am indepartat a gasit moduri de a ma trage inapoi. Si stiu ca asta este greseala mea, pentru ca l-am lasat sa faca asta. Insa tin in continuare la el. Recent a afirmat ca vrea sa iasa din relatia respectiva si ca nu vrea sa raneasca persoana si ca mai are nevoie de timp sa o poate face. Motivul este ca ar avea un prea mare impact asupra ei in momentul de fata si ca vrea sa gaseasca momentul oportun sa o faca. Nu imi aduc aminte sa ma fi menajat pe mine cu asemenea considerente, insa am zis ca poate pentru faptul ca este mai tanara si este prima ei dragoste trebuie luata un pic altfel, mai ales ca si parintii ei se cam implica in relatia cu pricina. In momentul de fata continua sa iasa si sa se vada cu persoana respectiva. Ceea ce eu nu inteleg, este, cum vrei sa rupi o relatie cand continui sa sustii bazele ei? Sau sunt mintita fara nici o jena si profita de intelegerea care am avut-o fata de el in al mai baga in seama dupa tot ceea ce a facut? Aveti vreo explicatie logica in ceea ce priveste o asemenea comportare? Multumesc de pe acum pentru raspunsurile voastre.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Mie mi se pare manipulare.

 

Daca are de gind sa incheie cealalta relatie, sa o faca.

Daca nu e hotarat, sa ia o pauza de amindoua si sa mediteze la problema asta.

Daca vrea sa ramina cu ea, sa fie iubit.

 

Nu exista decit aceste 3 posibilitati.

Orice discutii suplimentare sint de prisos.

 

Cu "daca si cu parca" va manipuleaza pe amindoua cu succes!

 

Tie iti spune "saraca de ea, cit va suferi dupa mine!".

Ei ii spune, probabil, "saraca de tine, cit ai suferit dupa el!"

Foarte milos tipul, ce sa spun....[alcool]

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg de ce mai vrei sa fii cu cineva care s-a purtat atat de josnic (si continua sa o faca). Sa zicem ca incheie relatia cu tinerica si se intoarce la tine (desi mi-e clar ca nu e prea hotarat - vrea si caruta si teleguta). Nu te gandesti ca daca te-a parasit o data te poate parasi si a 2-a oara pentru vreo alta tinerica? Eu zic sa-i spui pa,pa.

Imi cer scuze pt tonul agresiv.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Amarantina, nu iti fa probleme pentru tonul agresiv. Si eu cred ca as fi dat acelasi sfat. E mai greu cand in situatie esti implicat tu.

 

Elise, in ceea ce priveste manipularea sunt de acord cu tine. Face asta de un an de zile si ai totala dreptate cand zici ca le vrea pe amandoua.Sunt constienta de asta. Iar pauza la care te referi tu, i-am sugerat-o si eu, insa nu este destul de curajos sa faca lucrul asta. Daca cade intre doua scaune acordandu-si timpul asta?

 

El sustine ca nu are nici un viitor cu persoana respectiva, insa continua sa stea in relatie si eu daca incerc sa imi vad de viata mea, apare cand mi-e lumea mai draga. Nu imi dau seama ce il tine acolo, daca afirmatia lui este adevarata. De ce ii este asa de greu de a lua o hotarare de o parte sau de alta? Cred ca un an de zile de cand sunt impreuna a avut destul timp la dispozitie sa afle daca este ceea ce vrea el, nu? Pentru ca daca ar fi fost fericit si multumit nu cred ca mai era o problema. Insa daca este asa de nefericit de ce continua sa se complaca?

 

As fi tare curioasa sa stiu ce i se zice fetei celeilalte, insa e prea tanara sa pot purta o discutie cu ea si ar fi cuvantul meu impotriva cuvantului lui. Nu merita osteneala.

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca individul nu e cinstit nici cu tine, nici cu ea si in cazul asta oare ce mai astepti de la el in viitor ?

 

Din tot triunghiul asta, el e singurul care castiga. "Macho men" ravnit de doua femei. Ramane doar sa aleaga unde e mai caldut locul.

 

In schimb, pentru tine timpul se scurge altfel...Ai pierdut 4 ani cu el, cat vrei sa mai pierzi ?

 

 

 

 

Iulia

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce sens are sa te intorci la el? Esti manta de vreme rea? Nu-i merge cu respectiva si se intoarce la tine, de voie de nevoie? Te incalzeste chestia asta? Esti sigura ca ceea ce spune este si adevarat? Sa nu suferi mai tare. Cand un barbat decide sa renunte la femeia pe care sustine ca a iubit-o (sau poate chiar a iubit-o candva)inseamna ca nu mai are nimic pentru acea femeie.

Fetelor, daca gresesc treziti-ma!!!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca e minciuna! Ii pare rau probabil pt ca tu ai anumite calitati pe care cealalta nu le are, e perioada trecuta...amintiri, iar daca tu ii dai voie sa faca asa, de ce nu?

 

Pentru binele tau, renunta. Chiar daca se intoarce la tine o sa doara rau toate amintirile , sentimentele provocate si inevitabil, teama de a fi parasita din nou.

Nu e corect! El profita cu "nesimtire" de tine, si parerea mea este ca nu o sa renunte la acea persoana.

 

zepellina

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca departe de mnealui teama de a nu rani. Tot ce face este sa minta, categoric. Am trecut si eu prin asta, ajunsesem chiar sa-i gasesc eu justificari atunci cand nu avea, asa eram de oarba. In cele din urma am renuntat si bine am facut. Si altceva, odata ce s-a produs ruptura, oricat am incerca noi sa facem o relatie sa mearga, in cele din urma ea tot se va destrama.

 

 

Nana Motoc

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este aceiasi ca ar trebui sa-l uiti pe aces tip,lasa-l in pace gasesteti altceva de facut ocupati mintea cu ceva iesi cu altcineva ,mergi la distractie ,petrecere nu are rost ,crezi ca daca v-a renunta la ea si veti fi din nou impreuna nu vor iesi discuti ,certuri ,amintiri ca a fost cu cealalta si toate se vor tine lant si vei ajunge tot la suferinta trece timpul si s-ar putea sa-ti para rau mai tarziu ,chiar daca iti cere sa te impaci cu el sau sa mai iesiti la o cafea eu cred ca ar trebui sa-i dai exit,era o vorba <pe cine nu lasi sa moara ,nu te lasa sa traiesti >parca asa era,ce sa zic e la alegerea ta ce vei face asta a fost sfatul meu si incearca sa vezi totul din exterior ,cred ca vei privi altfel lucrurile,Bafta si nu mai sta pe ganduri sunt atatia barbati care te pot face fericita deci NEXT

 

lidia

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...