Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Timisoara, impreuna (48)!


Recommended Posts

Mey...Silvana, da ati chefuit nu gluma... Si eu am fost aseara la taverna sarbeasca, cu elevii, sa sarbatorim, a fost super fain, muzica buna, am intrebat si mi-au zis ca in we au si formatie, asa ca trebuie sa hotaram cand punem intalnirea, sa facem rezervare, eu in 17 februarie nu pot, mergem la botez, la vara-mea, aia cu grasunica Alexandra. In rest, azi am deschiderea cu o noua grupa, la 16. As fugi si eu la patinoar cu Ines pana la pranz, sa vedem... DORIS si[comoara]INES [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43322&whichpage=1"]Povestea printesei mele[/url] [url="www.ines.go.ro"]Portofoliu INES[/url] [url="http://community.webshots.com/user/ines_andrada"]POZE CU NOI[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 304
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Saluti... Eheeeeiii....lumea chefuieste si se distreaza p-aici...frumos![:D] Laura,bun venit pe forum!Sa-ti creasca mare si sanatoasa printesa Maya si te asteptam la povesti! Silvana...ma bucur ca ati reusit.Cu ce companie plecati? Dana,keep in touch! Vali,petrecere frumoasa in weekend! Mey fetelor,ce mai face Anda?Care mai stiti de ea?Ce a mai rezolvat cu problema ei de demult,cu banca?care stiti? Va pup si sa aveti o zi buna.Mai vorbim! Ana-Maria,mami de[url="http://community.webshots.com/user/petenchea"]Alex&Luana[/url] si [url="http://rides.webshots.com/album/555798257CyAVzE"]Ea e TOYO...[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ciao, fetelor! Pai la noi se chefuie la inceput de an mai ceva ca de sarbatori, cel putin fasolea Dianei m-a lasat cu gura apa, si eu tocmai ma chinui sa incep o cura de slabire.Diana, si cum e la cumparaturi la unguri, sunt mai bune preturile? Al meu sot tot face lobby sa mergem un weekend la Budapesta, a fost el o data in interes de serviciu si a ramas paf de ce frumos e. Eu insa nu si nu, ca cheltuim neprevazut, buni vrea si ea si nu are pasaport, etc. Ana sunt clinet fidel la cabinetul virtual.... Doris, am fost la taverna la o cf de pres, nu mi-a placut, era mare galagie si asa, un aer de cantina, dar poate seara e mai fain... daca zici tu ...Oricum, am o mare rugaminte la tine, o buna prietena se marita, in mai, si toata se strofoaca in legatura cu freza, crezi ca ai putea sa-ti faci timp sa o vezi, sa-i dai o sugestie, asa ca de hair stylist? Laura, bine ai venit, astept mai multe povesti despre tine si bebe Maya...La ce farmacie lucrezi? Mihi .... alooooo.... ne mai auzi? Pupici, ca de obicei si totusi, te mai astept...Silva, nu-mi vine sa cred, se apropie plecarea cu pasi atat de repezi...mult succes la pregatiri. Parca vad ca acusi citimprimul mesaj transmis de acolo... Gabi, hai scoate capul din harii si zi si mie ce si cum cu ceaiul de la Carturesti. Kaik ce mai faci? Apoi bine dragelor, va doresc o saptamana frumoasa! Mamica de spiridus [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/danitin70/album?.dir=d601&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph/danitin70/my_photos"]Poze cu Loriana[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ceao,fetele va multumim pt primirea facuta.[:)] Sa va spun ceva despre noi. Maya s-a nascut pe 19 Septembrie 2006,ora 3.50 dimineata,3050 g,49 cm,APGAR 9,o bombonica de fetita. A venit pe lume dupa multe si grele incercari dar au meritat toate durerile si tot efortul,rezultatul a fost unul pe masura asteptarilor. Are atata par pe cap cat pt 10 copii la un loc,putem sa-i facem codita iar bretonelul ai intra in ochisori si tot timpul trebuie sa-l bagam sub caciulita. Asa ca sa fie totul bine si frumos Maya mea la 2 luni jumate a facut varicela,dar o forma usoara cum max 15 bubite pe tot corpul,dr a spus ca este o forma usoara. A patit cineva asa ceva cu bb asa mic?? Am inceput deja sa bem de o saptamana suculet de morcovi iar de ieri suntem pe suc de mar,este f incantata dupa ce ai dau tot sucul plange sa-i mai dau dar mie imi este frica sa-i mai fac. Am zis sa o iau si eu treptat,nu stiu procedez corect? Poate ma sfatuiti si voi ce mancarici sa-i dau,ce suculete? Am uitat sa va spun Maya are acum 7 kg iar prin parc la mine in Dacia aud unele mamici ca la 3 luni,3 luni jumate bb lor mananca deja mancare . Eu inca nu m-as baga sa-i dau carnita si cereale de pe acum pt ca este destul de grasuta si are destul timp de aici inainte sa pape mancarica. Asta este parerea mea,sa stiti ca nu ma supar daca va d-ati si voi cu parerea. A,mai ceva nu-i bai ca-i dau 100-120 ml de ceai pe zii? Va pupam pe toate [mamica]de [bibe]Maya. Doris mutumim pt introducerea facuta [pup][pup][pup][pup][pup] Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, o mai alaptezi? sau lapte praf? Pai acum poti sa-i dai sucuri de fructe, la inceput pe rand, de mar, de morcov, apoi de portocala. Daca e ok, le poti combina. Supa de zarzavaturi, zeama, apoi treptat, pui in supa si pulpa de pui. Poti sa-i dai si mar cu biscuiti, si banana, branza de vaci, facuta cu calciu lactic. Sau, cereale Milupa, pentru 4 luni. Poti apoi introduce iaurtul. O sa o mai intreb si pe Vali, ca si al ei are 5 luni. Si Katik, te mai poate sfatui, eu am cam uitat... Cat despre ceai, Ines pana la 2 ani, a baut si 1 litru pe zi. De bebe ii placea ceaiul. DORIS si[comoara]INES [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43322&whichpage=1"]Povestea printesei mele[/url] [url="www.ines.go.ro"]Portofoliu INES[/url] [url="http://community.webshots.com/user/ines_andrada"]POZE CU NOI[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare... Silvana...sa dea Dumnezeu sa fie bine!Indiferent cu ce veti merge important e sa ajungeti sanatosi si sa fie bine cu tot ce v-ati propus...Ce-a fost cu aglomeratia aia de azi din parcarea de la gardi...ca nu am avut loc sa parchez si a trebuit sa las masina pe straduta....Sper sa n-o gasesc cu stopurile sau farurile crapate... Dana,cum e azi? Laura,pai ai deja o domnisorica la casa voastra...sa creasca mare si sanatoasa!Chestia cu varicela am mai auzit-o,la bebelusi...Nu stiu daca sti,dar varicela este produsa de virusul herpesului...o data facuta varicela ea nu mai apare,pentru ca sistemul imunitar il stie si lupta cu el,chiar daca virusul ramane in organism,nu dispare si exista posibilitatea ca peste vreme copiii mari si adultii sa dezvolte zona zoster.S-ar putea,totusi,ca atunci cand va merge in comunitate sa mai faca o data varicela,intr-o forma tot usoara...Cu mancarica...ce sa zic?Depinde de la copil la copil.Eu Luanei i-am la 2 luni jumate supica de legume,nu carne,apoi pe la 3 luni am inceput si cu piept de pui fiert...si tot asa.Si suculete...De supt a supt tzitzi pana la 1 an si 3 luni.Eu una am fost cam nonconformista cu treaba asta,am tinut cat de cat cont la anumite chestii-cum ar fi treaba cu glutenul si ouale etc...-dar in general am mers pe incercate si pe cum am simtit eu...Iar ceai i-am dat piticoatei pana acu' juma de an in loc de apa...neindulcit,de fructe...fel de fel...ii spuneam ca e suc...Numai bine va doresc! Doris....vad ca Laura cu Maya te-au facut sa scotocesti prin amintiri...hehehehe...Ma uitam acu' cateva zile la pozele Luanei de cand era mititica...si ne minunam si eu si Marius:"Ce-a zburat timpul!iti mai amintesti cand era asa si facea asa....?!".Parca era doi mosnegi amintindu-si de zapezile de altadata...Ce face Ines?Merge la gradi? Dragelor...va pup in gashca si va doresc o zi faina!Mai vorbim. Ana-Maria,mami de[url="http://community.webshots.com/user/petenchea"]Alex&Luana[/url] si [url="http://rides.webshots.com/album/555798257CyAVzE"]Ea e TOYO...[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ciao, fetelor! Eu, ca de obicei, dispozitie albastra... zilele trec rand pe rand, pana la plecare nu mai e mult, si inima bleaga fiind ma cam palesc nostalgiile. Dar, dupa cum spuneam cale de intors nu mai este.... Ana, nu scapi de mine... vezi ca ma prezint la consultatie. Laura sa-ti zic ce-mi mai amintesc, chit ca pentru noi a fost o perioada fooooarte stresanta, Lori nu era deloc fan lapte dar si diversificarea a acceptat-o foarte greu. Din cate imi amintesc sucul de fructe se da treptat, pentru a depista din timp eventualele intolerante si nu se depaseste un biberon mic - nu mai stiu exact cat are - pentru ca, zicea doctorita, nu e hranitor si risti sa reuze lapticul din cauza de stomacel plin. Tot asa, cica sucul de portocale e indicat bebeilor cu tendinta de constipatie, cel de morcovi celor cu scaune mai moi, iar cel de mere inmoaie si el putin scaunul dar nu chiar ca cel de portocale... Daca ii dai de morcovi vezi sa nu patesti ca mine care m-am panicat la maxim ca am vazut in scaun firicele rosii care erau de fapt resturi mititele de morcoveata. Dupa suc de fructe, a, vezi ca nu se introduce mai mult de o noutate pe saptamana, ca daca face diaree sau alergie sa-ti dai mai usor seama de la ce, a urmat supica de legume. Eu o preparam fierbaind o ceapa (recomandarea homeopatului), un morcov, un patrunjel, o bucatica de telina si putin pastarnac. Urmeaza legumele astea pasterate bine, dupa care se introduce carnita - mai intai i-am dat pui, si tot asa...Cat despre ceai, Lori bea cantitati industriale de ceai de fenicul neindulcit. Prima dr. spunea ca nu e bine ca se suprahidrateaza, dr. urmator - in care avem maaaare incredere spune sa lasam copilul in pace ca nu are nimic. Doris sper ca dupa ce plec sa am mai mult timp de intalneli....pana la urma cand va fi cea in cinstea plecarii Silvei? Nu ma uita cu prietena viitoare miresica si sugestia de freza... Restul trupei? Liniste? Mult de lucru? Probleme, Gogule? Mamica de spiridus [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/danitin70/album?.dir=d601&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph/danitin70/my_photos"]Poze cu Loriana[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineata fetele!!! scuze de absenta dar nicicum n-am reusit sa intru. am fost tot pe drumuri: du-te la gradi dupa don'soara, cumparaturi, dr etc... sunt fericita ca am fost cu robi la eco de sold si n-are nimik[cool]. acu' m-am linistit. in rest, liniste si pace: krisztina la gradi, si-a mai revenit si cu somnul, nu se trezeste decit o data la wc apoi adoarme la loc. laura, bine ai venit pe la noi! sedere placuta! sa-ti traiasca printesica si sa va bucurati de ea. alaptezi? sau bibe? ca in functie de asta se cam stabileste diversificarea. eu cu kriszina am inceput pe la 3 luni si 1/2 cu suculet de mar, portocale, intii diluat cu apa fiarta, apoi numai suc. ea a mincat doar lapte praf. apoi de la patru luni brinza calcica cu fructe: banana, mar, piersica.apoi supa de legume si pireuri de legume, dupa aia cu carnita(pui, peste) dar carnea fiarta separat de legume pt. inceput. dupa ce s-a obisnuit le-am fiert impreuna. a urmat iaurtul cu fructe (fructele le-am bagat eu in iaurtul danone natural simplu), mamaliga cu brinza si smintina, oul.incetisor i-am dat pe la un an, cam ce mincam si noi dar usor, fara grasimi si condimente. eu am avut noroc cu pediatra ca la fiecare vizita la cabinet imi spunea programul pe luna urmatoare si a mers f. bine. krisztina nu mi-a refuzat niciodata nici o mincare si nici rau nu i-a fost. eu asa am facut, tu vezi ce si cum se potriveste la printesa ta, cum simti tu ca e bine. pofta buna si sa cresteti mari! vali, iti spun si eu LA MULTI ANI!!! cu intirziere dar din suflet!!! danitin, te rog, nu te mai necaji acum pt. ei ca nu merita! tu trebuie sa te bucuri ca ai apucat pe un drum nou, cu incredere inainte! totusi, nu-mi spui si mie unde te muti???[:I] doris, felicitari pt. noua grupa! buna profa esti, bey!!!la tot mai multi elevi!!! silvana, pina la urma important e sa ajungeti bine la locul faptei, in rest se aranjeaza incetisor toate. aveti deja ceva stabilit unde mergeti etc? intreb si eu ca habar n-am ce e aia loteria vizelor si ce presupune.[ups] ana mama, noroc cu tine pe aici! ia mai scoate o cugetare a la ana, ca tare imi lipseste![:D] diana, te distrezi tu, nu gluma! i-auzi tu, ungaria la cumparaturi, patinoar...[cool]. miine ce mai urmeaza????? simona filipas, pe la noi nu mai intri, ca pe la alte subiecte te-am mai vzut!!!![:D] amutza, ce face printesa ta? nu mai stim demult nimik de voi! felicia, cum e burtik? sper ca esti bine! sa ne dai si noua de stire daca a venit ziua Z! Mihi, [pup] la tot familionul! va pupez pe toate in gashca, sa aveti o zi buna! Kati +Krisztina(28.07.2003)+ Robert (19.08.2006) http://pg.photos.yahoo.com/ph/katiktm/album?.dir=e12f http://pg.photos.yahoo.com/ph/katiktm/album?.dir=/7c3ere2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doris nu mai alaptez de la 6 saptamani,am trecut de atunci pe Milupa 1 iar de maine trecem pe Milupa 2 ca suntem fetite mari. Supa de zarzavat am vazut la voi ca trebuie sa pun 3-4 legume odata nu se incepe la supa cu 2 legume apoi din ce in ce mai multe? Ines e bine ? Tu? Mai iesi si tu prin parc cand mai ai timp sa mai palavragim despre piticoata mea,poate mai dai si tu cate un sfat ca voi sunteti mari deja. S-au ai uitat?[:X] Maya acum face[nani]si cum nu ma simte langa ea cum se trezeste,doarme cu mana mea pe obrazul ei.Vorbesc prostii ca face nanii,s-a trezit si se smiorcaie ca nu ma vede. Te astept la o vorba. ANA incerc sa-i dau acum asa cum stiu ca deja o cunosc pe printesa,mai face mofturi dar facem sa-i treaca,are o personalitate........ Danitin sa stii ca si eu m-am speriat f tare,l-am strigat pe sotul meu si i-am spus Maya a facut kk cu sange. Si dai si scormoneste prin kk pana cand mi-am dat seama ca alea erau firisoare rosii de la morcovei.Acum nu mai avem treaba mai intai ma benoclez... bine si dupa aia imi fac probleme. KATIK mersi de sfaturi o sa o luam incet,incet. Acum vreau sa va spun ceva.De vreo 3-4 zile Maya nu mai mananca cum trebuie din 200-250 ml lapte cat manca pana acum, daca papa 120-150 max, alteori mananca la o masa 80 ml si atat. Nu e un motiv de ingrijorare sau ii trebuie mancarica? Nu are febra,nu vomita,nu are diaree in loc de mancare isi suge pumnii de numa.I-am luat azi o cutie de Milubrai Orez si Porumb, pot sa-i dau la masa de diseara?Dar cate cupe sa pun ca eu vreau sa-i dau cerealele cu laptic Milupa. Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...