Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Abuzul verbal=Abuzul fizic


Recommended Posts

Eu nu sunt abuzata fizic ci verbal si nu stiu care este mai dureros :cel fizic sau cel verbal? din proasta nu ma mai scoate incit char am avuns sa cred si io asta, nebuna sau ultimul lucru care l-a spus :f____gura de proasta!!! nu mai stiu ce sa cred , avem un copil de 1 an , peste citeva zile face un an , scriu atit de haotic ,sunt atit de suparata incit stau in fata cal si nu stiu de unde sa incep, imi este atit de greu sa povestesc , nu pot sa-mi adun gindurile sa scriu ceva coerent...nici lacrimi nu mai am ,de la jicniri am ajuns stana de piatra...simt nevoia sa ma descarc undeva , sa povestesc ce s-a intimplat dar nici puterea asta nu o mai am insa am ajuns la concluzia ca ABUZUL FIZIC= ABUZUL VERBAL , nu da cu parul dar in timp sa ajunge la acelasi lucru deprecierea , degradarea fiintei tale ...sper ca ati inteles ce am vrut sa spun .. poate am sa revin cu amanunte dar acum nu pot sa o fac ...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul răspuns

abuzul fizic nu este egal cu cel verbal, sunt doua lucruri diferite dar care au acelasi impact si fac la fel de mult rau. imi pare tare rau pentru ce ti se intampla, inttodeauna am fost impotriva abuzurilor de orice fel. parerea mea este ca intre oricare doi oameni civilizati nu ar trebui sa existe vorbe urate, nu mai vorbesc de cuplu, iubire si respect- cred ca nu are rost.

 

de ce nu ii demonstrezi tu ca nu esti nici proasta si nici nebuna nemaisuportandu-i comportamentul???

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Abuzul verbal e destul de grav,deoarece daca nici macar respect nu mai e atunci ce mai ramane dintr-o casnicie?

Nu accepta se te umileasca pt ca nu meriti,nici o femeie n-ar trebui sa accepte asa ceva si incearca sa nu raspunzi la injuraturi ca va fi tot mai rau.

Ai grja de tine si de bb!

[pup]

 

DANA

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Amindoua sint la fel de dureroase.

 

Mi se pare de neacceptat o astfel de situatie. Nu este casnicie, camin, casa civilizata.

 

Ca sa nu mai vorbesc de copil, care peste putin timp va intelege exact ce spune taticul si va considera poate peste ani ca asa e normal, poate, sau cine stie ce alte consecinte mai pot fii.

 

Nu stiu cum de poti accepta asa ceva. [bang]

 

"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga mea,

 

si eu am trecut prin acelasi lucru....violenta verbala ...care in timp , din pacate, s-a transformat in violenta fizica. SI atunci nu am mai suportat si am luat decizia....DIVORT. Nu spun ca trebuie sa faci la fel, fiecare situatie este unica in felul ei, dar mare atentie sa nu degenereze si la tine in violenta fizica. Odata ce a ridicat mana, data viitoare va fi mai rau....cel putin asa a fost la mine!

 

Mare atentie cum gestionezi situatia....in mod evident, insa, ea nu este acceptabila asa cum o descrii tu!

 

Cu drag si sa auzim de bine!

dani

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pur si simplu e o tortura psihica:ne cunoastem de 12 ani dar ultimi 5 parca au trecut prin vis de cind a inceput totul , dupa un soc emotional prin care am trecut atunci, nu aud decit :te iubesc nu te iubesc , acum divortez acum nu mai divortez , acum peste o luna are un contract in strainatate pentru citeva luni , de care eu am aflat intimplator si mi-a dat de inteles ca in acest timp se gindeste la relatie si ca o sa-mi spuna el la intoarcere ce hot a luat sau o sa-mi dea tel !!!!aseara faceam baie la copil , cind am iesit din baie nu mai era acasa si nici nu a mai venit ...am inebunit eu sau el?????? plus ca avem un magazin de care mi-a spus ca cit timp e el plecat se va ocupa de el fratele lui!!!!!!!! oricum eu nu am nimic de spus de pe acum :fratele lui se ocupa iar actele le face cumnata mea !!!!!!!! ca ste ea mai bine , desi eu astea le facea eu la fostul meu de munca pina sa inasc si sa intru in cic , nu ma incurazeaza cu nimic sunt doar proasta de acasa ... nu stiu mi se pare ca il influienteaza cineva , cind am luat magazinul eram numai noi doi , eu am muncit acolo 2 luni si la curatenie si la vinzare pina la epuizare si l-am facut super de ti-e mai mare dragul sa intri si sa cumperi de acolo iar intr-o zi dupa o discutie aprinsa cu soacra aflu de la altcineva ca eu nu mai am nici un drept acolo ca se va ocupa fratele lui si cumnata , era sa cad din picioare cind am aflat i-am spus si a zis ca eu mu ma ocup cum trebuie de el : repet asta a fost meseria mea , eu am fost sefa de magazin , eu stiu tot orice distibuitor, orice producator !!!!!!! nu inteleg ce cauta ei acolo ????????nu stiu cum sa mai reactionez , vad cum sunt data la oparte , probabil o vrea sa divorteze si ii este frica sa nu cer vreun drept de parca pe mine asta ma intereseaza , eu nu mi-am dorit decit liniste , sa ne crestem copilul si sa avem un trai linistit ...cer prea mult????
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Abuzul verbal si cel fizic se deosebesc doar prin "dinamica" sa zic asa dar au acelasi impact si provoaca aceeasi durere dupa parerea mea.

 

Cand a inceput abuzul verbal in fosta mea casnicie,m-a strivit pur si simplu,nu-mi venea sa cred ca mi se intampla mie.Am plans mult si incercam sa-mi explic ce se intampla si sa nu provoc scene ...pai daca din orice se declansau,la un moment dat am inceput sa fac pe nebuna si eu.

Ieseam din casa automat si ma intorceam la cina,coboram din masina si o luam pe jos uneori chiar amenintand ca sar din masina daca nu opreste.Si atunci mi-a spus el,"nu esti cu toate tiglele pe casa" adica sunt nebuna ca vreau sa sar din masina in mers.

Apoi cand ma enervam mai spargeam cate ceva...doar asa sa dau impresia ca cine stie de ce as fi in stare daca n-ar atinge,in realitate mi-era o frica teribila de el.

 

Eu am avut parte de abuz verbal cu varf si indesat si recunosc ca dupa ce am vazut ca ani de zile nu se ajunge la niciun rezultat cu frumosul la un moment dat (atunci cand am zis GATA DIVORTEZ) raspundeam cu lovituri sub centura gen "frumos te exprimi,nici nu-i de mirare ca doar atat esti capabil,de-ar fi sa zici ceva inteligent si sa te explici omeneste ti s-ar sufoca unicul neuron".

Dupa care sigur urma o alta ploaie de cuvinte de nespus aici si amenintari cu bataia...dar macar ma descarcam si eu ca nu rezistam.

La amenintarea cu bataia din start i-am spus "sigur ca ai putea sa ma bati dar nu uita ca poate nu-s cu toate tiglele pe casa si s-ar putea ca in timp ce dormi sa prind ocazia sa-ti tai gatul de la o ureche la alta"...n-as fi fost in stare bineinteles dar un pic de indoiala si sa fac pe nebuna n-a stricat macar pana am terminat cu divortul.

El s-a intins pana intr-acolo incat nu-i mai pasa cine-i de fata,important era sa ma umileasca si sa-si satisfaca instinctul de macho.

De as fi ajuns si la batai,cred ca nu mi-as fi iertat-o eu niciodata.

unele poate sunt mai rezistente decat mine.Eu atat am rezistat atat a durat casnicia mea.

 

Tudorr,nu lua exemplul meu,eu faceam treburile astea cand deja ma hotarasem sa divortez.Inainte,au trecut ani de explicatii de jonglari sa nu provoc iritarea lui(asta nu e o solutie,ce naiba de viata e aia in care stai mereu cu garda pusa? e degradant si n-am rezistat mult timp),bineinteles inutile.Ca unde dragoste si respect nu e nimic nu e.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am crescut cu un tata care nu ne-a batut niciodata, doar cu gura.

A fost extrem de dureros.

 

Eram f mica si-mi doream ca mama sa divorteze, nu-i spuneam nimic din visele sau ideile mele.

A murit deja de cativa ani, dar inca nu l-am iertat.

 

Eu nu cred ca e diferenta, sunt abuzuri amandoua.

 

eu cred ca tu esti puternica si curajoasa si o sa ai puterea sa-ti afirmi aceste calitati.

Si desteapta, atat de desteapta, incat daca sotul tau nu observa asta, tu sa crezi cu hotarare mai departe.

 

Magazinul nu e pe numele amandouora? Nu poti sa-ti gasesti alt servici, chiar daca ar trebui sa gasesti femeie la copil?

Un servici in care sa te simti implinita si sa muncesti pt bani, la urma urmei.

 

Mie mi se pare ca sotul tau profita urat de un moment in care tu nu poti lucra, probabli nu ai venituri, adica esti vulnerabila.

Cred ca e un om slab, si pur si simplu acum i-ai ajuns la mana si profita.

Depinde de tine sa nu lasi asta sa se intample.

 

cristiama

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...