Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Abuzul verbal=Abuzul fizic


Recommended Posts

Nu stiu cum a fost relatia voastra de la inceput, daca el se mai poate schimba.

Fiecare om e altfel. Iti pot spune cum procedez eu in momentele mai grele. Eu nu ma dau batuta si nu accept nici un fel de jignire. Ne mai "aplicam" cuvinte grele, reciproc. Dar cind intinde coarda eu fac istericale incit ii trece cheful pe mult timp. Apoi mai uita.

Oricum, cind ma enervez am o replica si vad ca tine pina acum. E ceva de genul sint mama copiilor LUI si CER respect. Asta printre multe altele. Dar chestia asta pare sa-l atinga.

Practic tu trebuie sa-ti aperi drepturile, sa fii ferma si sa-i spui raspicat ca nu te poate trata in felul asta. Si sa crezi in chestia asta.

Succes. Cu cit esti mai tare pe pozitie, cu atit te va dori mai mult si va realiza ce poate pierde.

 

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul răspuns

nu stiu cum ai procedat pina acum, nici ce fire esti...dar in locul tau probabil as fi dat si eu cu el de totzi peretzii...verbal, evident. [:)]

 

Mi se pare ca sint 2 solutii de iesire din situatia asta:

 

1. sau vrei sa mentii relatia, si atunci incerci "inot sincron".

2. sau ii dai ignore si il lasi in plata Domnului.

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa nu renunti inca. E un copil la mijloc si sinteti datori sa incercati pina cind nu mai exista alta varianta.

Tu trebuie sa-i deschizi ochii, sa inteleaga ca nu poti accepta sa te trateze in felul asta. Cred ca e bine sa nu versi lacrimi si sa te lamentezi. Imi face impresia ca asta il inaripeaza si mai mult. Cred ca daca-i arati ca esti mai tare decit se asteapta el asta il va scutura putin. Nu se asteapta.

 

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E clar ca trebuie sa ieie atitudine! In opinia mea abuzul verbal este la fel de grav ca si cel fizic! Iar daca acum te trateaza asa...te poti astepta ca lucrurile sa avanseze spre rau, in nici un caz spre bine! Nu lasa lucrurile sa scape total de sub control; cel mai mult va avea de suferit copilasul tau care va fi traumatizat pentru toata viata si poate te va invinui si pe tine ca n-ai facut nimic sa-l protejezi. Iar tu esti tanara, nu esti martira..iar umilintele prin care treci nu vor fi apreciate de nimeni. Sa nu te astepti ca rudele sau prietenii sa-ti ridice vreo statuie pentru asta! Ridica-te! Si CURAJ! [pup]id="Trebuchet MS">

 

Roxana [gravi] 37sapt si [copil] Catalin

POZE CU MAMI SI BEBE

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Abuzul verbal este perfid pentru ca aparent nu lasa nici o urma, dar iti surpa increderea in cine esti pentru ca ti se repeta mereu o varianta plina de defecte.

 

Ce sa zic...sotul tau pare ca are planuri fara tine. Povestea cu magazinul a fost mancatorie din familia lui. I-or fi bagat in cap ca tu il furi si asa l-au convins sa-i lase pe ei. Nu m-as mira sa o faca ei in schimb... Oricum aproape as baga mana in foc ca familia lui te sapa cu o lopata mare, mare...Tu te poti descurca financiar fara el?

 

You asked me if I'm happy. This is a difficult question. The problem with happiness is that you don't know when you have it. You remember it. Ask me in another ten years. Maybe I'll be able to answer.id="green">id="Comic Sans MS">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Singurua mea sursa financiara o reprezinta, din pacate ,indemnizatia copilului ,stau cu mama in casa asa ca ma ajuta si ea , saraca cit poate ,inca mai lucraza dar cistiga f putin , in curind voi fi nevoita sa renunt si la net, e platit doar luna asta ,trebuie sa fac economie...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am stat si m-am gindit mai bine si cred ca Clover are dreptate , sotul meu nu era asa , pe zi ce trece se schimba si mai mult , in rau din pacate , nu mai reusesc sa am un dialog cu el ,parca nici nu l-ar mai interesa ceva legat de familia noastra (eu si copilul) insa pe linga problemele noastre care inevitabil dupa fiecare discutie se transforma in certuri si la sfirsit in placa esti proasta , nebuna si altele mult mai grosolane, Cred ca si soacra (impropiu spus soacra ptr ca nu este mama lui buna , mama lui a murit acum 27 de ani ,dintr-un gest disperat s-a aruncat de la balcon ca nu mai scapa de o femeie care ii nenorocise casnicia ..... cine era femeia aia ????????? actuala soacra , ei au tinut secret faza asta ani de zile dar pina la urma tot s-a aflat ) are contributia ei , faza cu datu afara de la magazin si cu divortu a avut loc dupa o discutie aprinsa intre mine si ea, nu stiu ce sa zic, nu as vrea sa acuz fara dovezi dar pare o potrivire de situatie in favoarea lor. Sa se inteleaga bine , nu ii tin apararea sotului meu , din contra sunt f suparata si dezamagita si imi pare rau ca s-a ajuns la asta nu este nici pe departe la ceea ce eu visam , dar mi se pare ca s-au pus si paie pe foc ..... iar faza cu furatul , magazinul esta facut in timpul casniciei ,avem un copil de crescut ,cum ar putea ei sa gindeasca ca as fura ?????? ar insemna sa ma fur pe mine!!!!!!! dar mai sti ce interese sunt la mijloc iar eu o "proasta " nu pricep??/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea,

 

si eu am fost 10 ani de zile moldoveanca proasta si batuta-n cap si altele pe care apoi mintea mea le-a uitat ca sa ramana intreaga.

 

Si acuma, pentru al doilea sot, sunt cea iepurasul cel mai dulce, mamicozaurul cel mai grozav, gatesc mai bine decat mama lui,...

 

Iar fostul meu, cel "destept" si "inegalabil" sta de 3 ani cuc intr-o garsoniera inchiriata si imi vorbeste politicos cum nu mi-a vorbit niciodata cat am fost casatoriti.

 

Ce sa-i faci, multi oameni se poarta cu mai multa grija cu strainii si isi epuizeaza rezervele de amabilitate si rabdare exact cand intra in casa...

 

 

Magda, mami de Horia (20ian1997) si Matei (3oct2005)

http://community.webshots.com/myphotos?action=viewAllPhotos&albumID=550146097&ran=6628

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ea si copilul sint familia lui. Asta ar trebui sa inteleaga si individul.

quote:Originally posted by Clover

Abuzul verbal este perfid pentru ca aparent nu lasa nici o urma, dar iti surpa increderea in cine esti pentru ca ti se repeta mereu o varianta plina de defecte.Ce sa zic...sotul tau pare ca are planuri fara tine. Povestea cu magazinul a fost mancatorie din familia lui. I-or fi bagat in cap ca tu il furi si asa l-au convins sa-i lase pe ei. Nu m-as mira sa o faca ei in schimb... Oricum aproape as baga mana in foc ca familia lui te sapa cu o lopata mare, mare...Tu te poti descurca financiar fara el?You asked me if I'm happy. This is a difficult question. The problem with happiness is that you don't know when you have it. You remember it. Ask me in another ten years. Maybe I'll be able to answer.

id="green">id="Comic Sans MS">
id="quote">id="quote">The best thing you can do for your children is to love your wife.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...