Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cand dispare pasiunea?


Recommended Posts

Cat priveste fluturii in stomac, eu inca ii mai simt; nu ca la inceput, dar uneori la un gest, un tricou sau altul, o atingere (si nu vb. neaparat de atingeri intime, ci de o mangaiere pe obraz, un sarut pe frunte, felul in care ma tine de mana, uneori); acum cateva seri, de fapt, el mi-a spus cand iesisem de la dus si aveam parul ud si mi-a spus ca a simtit fluturasi. (obsedat sot mai am...[:D])

 

____________________________

Winners don't quit; quitters don't win.

__________________________________

Don't give me an attitude; I already have one!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 49
  • Creat
  • Ultimul răspuns

La mine fluturasii vin si pleaca, adica uneori sunt alteori nu sunt, dar dragostea e claaaar muuuult mai profunda. Cateodata am impresia ca o sa explodez de cat de mare e dragostea mea pentru sotul meu[il], alteori explodez de nervii pe care mi-i face [bang]

 

...deh casnicie adevarata zic io [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Miramar

La mine fluturasii vin si pleaca, adica uneori sunt alteori nu sunt, dar dragostea e claaaar muuuult mai profunda. Cateodata am impresia ca o sa explodez de cat de mare e dragostea mea pentru sotul meu[il], alteori explodez de nervii pe care mi-i face [bang]...deh casnicie adevarata zic io [:D]


id="quote">id="quote">subscriu si euDANA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nadia, a aprofunda e corect si e folosit in sens corect de catre tine.

 

Cat despre subiect, hai sa fac o analogie cu caramelele. Mai tineti minte ce ati fi dat pentru o caramea in copilarie? Mai e la fel acum? Pentru mine caramelele sunt un dulce nostalgic. (Sunt perfect constienta ca un procent dintre voi puteti fi fane caramele si in ziua de astazi...)

 

Iti spun sigur cand se regaseste pasiunea: dupa despartiri,daca unul din voi pleaca.

 

You asked me if I'm happy. This is a difficult question. The problem with happiness is that you don't know when you have it. You remember it. Ask me in another ten years. Maybe I'll be able to answer.id="green">id="Comic Sans MS">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inceput sa cred ca pasiunea este o trasatura de caracter!

Ori esti o fiinta pasionata ori NU.Si daca esti, esti pasionat in tot ce faci si in tot ce iubesti.Mereu.Poate cu mici pauze de ..odihna.

Eu am simtit pasiuni de lunga durata pt fiinte care nu mi se potriveau.Deloc.Si asta mult timp.Plictisul nu a intervenit niciodata intre mine si partener.Ci altele.

 

Dar a poseda o fire "pasionata" are si "black side"-ul ei.

 

si tot asa...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si inca ceva ca uitasem.

Cred ca se face confuzie intre "fluturasi" si..pasiune.

Fluturasii sint mai degraba atractia de inceput, cea animalica, sexuala, inconstienta.Multi confunda starea asta cu Iubirea si e o mare capcana.

Pasiunea nu are treaba cu fluturasii din stomac.Este mult mai aseazata si mai puternica , ca si sentiment.De aceea multi nu ar schimba pasiunea unor ani si dragsotea puternica pt niste fluturi.

Eu nu vad nicio legatura intre fluturasi" si..pasiune..

 

si tot asa...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Nadia1976

Cat priveste fluturii in stomac, eu inca ii mai simt; nu ca la inceput, dar uneori la un gest, un tricou sau altul, o atingere (si nu vb. neaparat de atingeri intime, ci de o mangaiere pe obraz, un sarut pe frunte, felul in care ma tine de mana, uneori); acum cateva seri, de fapt, el mi-a spus cand iesisem de la dus si aveam parul ud si mi-a spus ca a simtit fluturasi. (obsedat sot mai am...[:D])____________________________Winners don't quit; quitters don't win.__________________________________Don't give me an attitude; I already have one!


id="quote">id="quote">Asa a numit-o el:"fluturi" dar eu zic ca este pasionat de tine..:)Nu este obsedat sotul tau, ci este un barbat pasional.si tot asa...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O poveste (adevarata):

Acu' vreun an jumate se plangea cumnata-mea la mine ca nu stie ce s-a intamplat cu barba-su (adica frati-miu) ca ea crede ca o insala, ca nu mai fac sex decat foarte rar si numai la insistentele ei. Si inainte de asta faceau cam de 3 ori pe saptamana. Si ma pune pe mine sa-l trag de limba pe frati-miu sa vad ce pot afla.

Ei, ce-am aflat... Am aflat motivul pentru moartea pasiunii. Chiar asa s-a exprimat frati-miu: "Tu stii ce-i aia moartea pasiunii?" Si eu care ma uitam tembelizata, gandindu-ma la ce ar putea sa se refere; zic: "Ce?" Zice: "Moartea pasiunii... {cu pauza - de zici ca se pregatea sa spuna o poveste vanatoreasca, nu alta!}... s-a produs in ziua cand am venit de la servici si am gasit-o in baie cu o masca pe fata si cu juma' de masca si in par (iacccc...) si m-a rugat sa-i storc un cos de pe spate ca ea nu putea ajunge la el" (brrrrrrrrrrrr)

Eu imi si imaginam scena... parca mi se zbarlise si mie parul in cap. Dar am zis repede: "Hai ma, fii serios, de la atata lucru?" (ce era sa zic?)la care el a inceput sa urle ca un apucat:"Nu mai pot s-o vad!!! Nu mai pot s-o ating!!!"

 

Si-a revenit in scurt timp si acum au o fetita de 3 luni.

Dar "moartea pasiunii" a recidivat, de data asta din partea ei. Fiindca s-a chinuit enorm la nastere, a avut complicatii, etc - il considera pe el un fel de autor moral al celor intamplate (gandire mai tampita ca asta n-am mai auzit, dar exista persoane care trebuie sa dea tot timpul vina pe altcineva)si nu mai suporta s-o atinga nici macar pe par sau pe mana.

 

In concluzie nu le vad bine casnicia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Si inca ceva ca uitasem.

Cred ca se face confuzie intre "fluturasi" si..pasiune.

Fluturasii sint mai degraba atractia de inceput, cea animalica, sexuala, inconstienta.Multi confunda starea asta cu Iubirea si e o mare capcana.

Pasiunea nu are treaba cu fluturasii din stomac.Este mult mai aseazata si mai puternica , ca si sentiment.De aceea multi nu ar schimba pasiunea unor ani si dragsotea puternica pt niste fluturi.

Eu nu vad nicio legatura intre fluturasi" si..pasiune..

 

si tot asa...

 


id="quote">id="quote">

 

Ai dreptate cu confuzia, dar totusi nu se poate pasiune fara fluturasi

 

 

 

Mari & Bianca(18.07.2004)

 

Oamenii uita ce ai zis sau ce ai facut, dar nu uita niciodata cum i-ai facut sa se simta.

 

http://community.webshots.com/user/viermisor100

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by amarantina

Ei, ce-am aflat... Am aflat motivul pentru moartea pasiunii. Chiar asa s-a exprimat frati-miu: "Tu stii ce-i aia moartea pasiunii?" Si eu care ma uitam tembelizata, gandindu-ma la ce ar putea sa se refere; zic: "Ce?" Zice: "Moartea pasiunii... {cu pauza - de zici ca se pregatea sa spuna o poveste vanatoreasca, nu alta!}... s-a produs in ziua cand am venit de la servici si am gasit-o in baie cu o masca pe fata si cu juma' de masca si in par (iacccc...) si m-a rugat sa-i storc un cos de pe spate ca ea nu putea ajunge la el" (brrrrrrrrrrrr)

Eu imi si imaginam scena... parca mi se zbarlise si mie parul in cap. Dar am zis repede: "Hai ma, fii serios, de la atata lucru?" (ce era sa zic?)la care el a inceput sa urle ca un apucat:"Nu mai pot s-o vad!!! Nu mai pot s-o ating!!!"


id="quote">id="quote">

 

[:)]

Cam bizar...

Pe mine nu ma dezgusta scena. Ce daca avea masca pe fata? Asta-i buna!

Sotul meu m-a vazut si cu masca cu miere (ba i-am facut si lui pentru ca ii place mult sa am grija de el si sa-l dau cu diverse creme), si cu bigudiuri in cap, mi-a stors si cate un cos (chiar din proprie initiativa), m-a epilat cand eu nu puteam. La fel i-am facut si eu lui (mai putin faza cu bigudiurile [:D]) Nu vad nimic gretzos care sa-mi omoare pasiunea.

Cred ca pasiunea moare din nepasare sau din neglijenta cand, furati de lucrurile importante care ne umplu viata, uitam sa mai avem grija si de partenerul nostru de viata.

Fluturasii de la inceput (cand te infiori la fiecare atingere) nu cred ca se mai simt, dar este o bucurie care-ti inunda sufletul de fiecare data cand il vezi sau atingi. E demonstrat stiintific: feromonii sau hormonii fericirii se secreta doar in primii 2 ani ai relatiei; mai incolo sunt secretati alti hormoni, ai iubirii - nu mai stiu cum se numesc - care ne fac sa simtim o dragoste mai putin tumultoasa ca la inceput, dar mult mai profunda.

Deci e normal asa cum simti, Dana [;)] pentru ca acum ati trecut la o alta etapa.

 


Aid="teal">Did="limegreen">Did="limegreen">Aid="teal">id="Comic Sans MS"> [^] ... incepand de azi ...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...