Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cand dispare pasiunea?


Recommended Posts

pasiunea nu poate tine toata viata cand esti cu aceeasi persoana. intr-un fel e normal sa dispara.

acuma depinde cat de multa importanta dai acestui lucru. sunt persoane care pot trai foarte bine si fara "pasiune", dar sunt si persoane care nu se pot lipsi de ea.

 


Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz[pis] Bubulina[pis] Maritza[pis] Fulgushor[pis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 49
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Ma inscriu si eu in randul acelora care se gandesc cu nostalgie la pasiunea inceputului de relatie. Si starea de nostalgie se accentueaza cand citesc cate o carte de dragoste. Stau si ma intreb daca personajele vor fi la fel de focoase dupa 5 sau 10 ani. Raspunsul : nu cred. Este normal, din pacate, sa dispara fluturasii de la inceput. Ramane dragostea, intelegerea, respestul, dar parca nu e de ajuns.Iar

in reinvierea pasiunii nu prea cred. Daca ati reusit nu tineti numai pentru voi. Impartasiti secretul fericirii!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by ymcar

In ziua cand realizezi ca ani de zile ai dat tot sufletul fara a primi mare lucru, doar sperand ca odata si-odata va fi si bine si anii au trecut si speri complet aiurea si revii cu picioarele pe pamant si iti dai seama ca ti-ai distrus singur viata. Cand realizezi ca nici macar nu ii poti reprosa nimic celui de langa tine, singura lui vina fiind ca este foarte diferit de tine sau de ce ti-ai dori tu. Si ca nu mai este nimic de facut decat sa traiesti ca o planta si sa iti zici tot timpul...My life stinks


id="quote">id="quote">Asta e sinucidere linistita a sufletului.Hrana artificiala.si tot asa...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by ymcar

Da, asa este. Dar uneori nu ai alta varianta.My life stinks


id="quote">id="quote">Intotdeauna exista "o varianta".Intotdeauna solutii.Numai moartea nu o mai poti schmba.Vezi?asa ajungi cind iti inseli si minti sufletul...pt ca asta este..inselaciunea propriei fiinte.propriilor sentimente.Si plata e mult mai mare decit a fi inselat de altcineva pt ca vine incet, pe nesimtite..ca o mica otrava fara miros.Nu moartea in sine este cumplita ci traiul pe jumatate mort..Iti trebuie curaj si atit.Si daca nici adevarul despre Noi nu ne da curaj, atunci ce ne poate da?Virusul asta al fricii este cea mai mare corvoada a vietii.si tot asa...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vai cita tristete la subiectul asta! Din cite inteleg nici nu sinteti impreuna cu jumatatile voastre de foarte mult timp.

Pai pasiunea dispare daca nu faci nimic sa o intretii. Initial e spontan, natural, fara efort. Asta mai poti gasi doar cu o persoana noua. Daca...

Dar pofta vine mincind. E usor sa-ti critici jumatatea fara sa vezi cum te-ai schimbat fata de la inceput.

E de muncit putin pentru a intretine pasiunea. Cred ca trebuie sa reusesti sa iti surprinzi in mod placut partenerul din cind in cind. Voi oare nu v-ati schimbat fata de cum erati la inceput? Poate si de asta relatiile se racesc in timp. Sigur ca o relatie care a scirtiit si initial e greu de intretinut (nu prea ai ce).

Cred ca e normal sa apara perioade de monotonie intr-un cuplu. Dar in loc sa disperam si sa ne vaicarim eu zic ca putem lua masuri.

Succes si nu disperati. E normal ca la un moment dat sa dispara fiorii inceputului. Eu ii mai simt si acum citeodata, dar ei au lasat locul pasiunii adevarate. Va urez sa o descoperiti si voi.

 

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by ymcar

Da, asa este. Dar uneori nu ai alta varianta.My life stinks


id="quote">id="quote">Mai sa fie, da' pesimist mai esti!!!Sunt atitea alte variante, dar trebuie sa faci ceva, nu sa stai sa iti plingi de mila....Cat despre pasiune nu stiu daca mai poate fi ca la inceput, mai ales daca ai si copii, jobul este mai solicitant, ai probleme (de tot felul - cineva bolnav in familie, credite, si cite si mai cite)....dar pasiunea nu inseamna ca a disparut, doar ca a capatat alta "nuanta"....mama domnisoarei Cristina [majoreta] (28.09.1993)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Dupa 8 ani de cand suntem impreuna si casatoriti de 3 eu inca simt fluturasi si ma bucur cand il vad sau ii aud vocea la telefon. Iar el nu a fost niciodata o pers care sa faca declaratii verbale, el si acum imi da 20 de telefoane pe zi asta fara sa exagerez cu ceva, imi cumpara flori si cadouri cu o ocazie anume s-au nu, ma ajuta cand poate, la treaba in casa si la cresterea copilului. Nu doarme noaptea fara sa ma tina in brate, nu pleaca nicaieri fara mine(inafara de ceea ce tine de servici).Si lista poate continua.

 

GiurcaR

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tind sa-i dau dreptate lui She: pasiunea ramane daca ambii sint firi pasionale, desi uneori asta e cea mai distructiva combinatie pentru restul componentelor relatiei....

 

Nu stiu daca o sa ne schimbam dupa aparitia unui copil, dar acum ne tine impreuna faptul ca ne iubim, dar si iubirea asta e cu scantei, si probabil daca n-ar fi pasiune n-ar fi nimic, ca la alt tip de echilibru inca n-am ajuns...in caz ca vom ajunge vreodata.

 

Si au trecut 5 ani....

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...