Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bucataria indiana


Recommended Posts

Nu stiu daca s-a mai discutat...daca da...scuze:). In orice caz...am descoperit cateva retete extraordinare a bucatariei indiene... Una dintre ele, cea mai de succes in familia mea este pieptul de pui cu ananas:) De fapt e pui cu mango, dar cam greu de gasit si destul de scumput. Reteta rapida si gustoasa! Prin urmare: Ingrediente: - 2-3 piepti de pui dezosati si fara piele - 1 cutie cu iaurt (de preferat cat mai gras) - usturoi pisat (cat mai mult) - ceapa taiata solzisori - ananas (o cutie) taiat cubulete - 2 rosii - zeama de la o lamaie - boabe mustar - chilli, sare, piper, tumeric (se poate si fara) Se taie puiul cubulete, se adauga iaurtul, chilli, sarea, piperul si usturoiul pisat. Se lasa la marinat aprox. 1 ora. Dupa o ora, se prajeste puiul, putin pana se . Intr-o alta tigaie se caleste ceapa, usturoiul si boabele de mustar (am incercat o data sa sting cu vin alb si a iesit superb). Dupa ce s-au calit, se varsa peste puiul deja calit. Se adauga ananasul/mango, zeama de la lamaie. Se amesteca bine si se mai lasa pe foc 5-10 min. Se adauga la final tumeric si chilli. Ca si garnitura...orez sau legume congelate...Daca e prea picant, puneti o lingurita de iaurt peste carne. Pofta buna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul răspuns
  • 7 months later...

da, intr-adevar, dar sunt subiecte inchise, asa ca propun sa continuam aici.

Am si eu o intrebare: stie careva cum se face halvita de morcovi cu miere si alune?? Face parte din "arsenalul" indian, dar nu stiu de unde s-o incep...

 

Diana Maria,mami de GLAD

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MANCARE INDIANA DIN CARNE TOCATA SI CURRYid="red">

 

3 bucati de praz

100g alune sarate

2 linguri unt

500g carne tocata mixta

sare si piper dupa gust

4 banane

150g iaurt

praf de curry

 

Prazul setaie inele.Alunele se taie in bucati mai mari.

Untul se pune intr-o tigaie la incins si se prajeste prazul, apoi se adauga alunele si carnea tocata.Se condimenteaza cu sare si piper si se prajesc.

Se decojesc bananele, 2 bucati se zdrobesc, restul se taie felii.Se amesteca iaurtul cu aproximativ 2 lingurite de curry si cu bananele zdrobite.Aceasta compozitie se pune in tigaie peste celelalte ingrediente.Se da un clocot dupa care se adauga feliile de banane si se lasa sa mai dea un clocot.

Se serveste cu orez.

[papica]

 

http://s145.photobucket.com/albums/r237/VL-AD/?sc=3

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...