Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cuplurile de homosexuali si copiii (2)


Recommended Posts

[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=76186&whichpage=1"]Prima parte[/url]
quote:
Originally posted by Luana
Poate pt. ca In adolescenta gandeam, generoasa, cu mintea mea "larga", ca na! e dreptul lor, dar cred ca dreptul lor a inceput sa inunde drepturile noastre, sa le sufoce, sa le deterioreze. Parerea mea. Cum deterioreaza si sufoca, inunda ele (drepturile lor), concret...drepurile tale? Abia de au drepturi ei, acestia, cei pe care ii aratam cu degetul ca sint altfel...cum sa te sufoce aceste drepturi? Exista cumva pancarde cu "interzis heterosexualilor" care sa te sufoce? Tu ai scris ca iti vine sa versi cind ai de-a face cu ei. Te-ai simti bine intr-o lume de homosexuali in care de-abia tu ai fi un intrus? e minunat ca puteti avea idei largi si toleranta pana la capat. asa cum am marturisit mai sus, eu mai am de invatat la capitolul asta; sunt multe lucruri "comme il faut" la care nu reactionez/simt "comme il faut" Cine poate sa spuna ca are reteta perfecta si adevarata pentru "comme il faut"? Cine a inventat "comme il faut"-ul? si inteleg opinia cuiva de mai sus: e de fapt vorba despre atitudine; inteleg mai bine ca asta ma deranjeaza si pe mine; obraznicia si imoralitatea cuplului, fie hetero-, fie homosexual, exprimate, asumate in public. Cum am mai zis: ai liberatea sa nu te uiti in directia lor, daca te deranjeaza. Pleaca, daca te deranjeaza. Desi...nici asta nu e o atitudine cinstita, daca o faci ostentativ! A avea copii tine de atitudinea si de aptitudinea cuplului de a-i creste, precum si de dorinta sincera de a-i proteja. Practic, sunt multe si triste situatii in care copiii trebuie protejati de proprii parinti sau de parintii adoptivi in formula clasica, heterosexuala, care ii abuzeaza intr-un fel sau altul. A avea sau a nu avea copii. Am putea scrie romane despre asta. Daca esti femeie , parte dintr-un cuplu heterosexual, stabil, chit ca fumezi iarba ocazional( ca asta mi-a venit in minte, insa poti inlocui cu :bei alcool sau iti place viata prin club etc) si ceri sa iei un copil in adoptie, consideri ca esti mai in masura sa o faci doar pentru ca esti "straight"? Iti poti asuma raspunderea sa dai o lege despre asta? Crezi tu suficient in tine si-n corectitudinea gindirii tale? Eu cred ca toata lumea ar avea nevoie de aceleasi sanse. Citind in urma, am simtit ca Mihai si partenerul lui o fac cu toata dragostea si cu deplina responsabilitate, pt. ca au ales asta cu toata inima. Eu cred ca esti subiectiva si bine ca esti...Asadar, exista situatii si situatii. Pana la urma, nu imi ramane decat sa ma rog pt. ca decizia de incredintare a unui copilas spre adoptie sa fie luata cu multa grija si dupa o ancheta sociala corecta, riguroasa. Si eu ma rog, ma rog impreuna cu tine si cu toata lumea care intelege ca e mai important sa cresti un copil cu dragoste si daca tine de ceilalti sa fie incredintat acel copil unui cuplu, fie el si homosexual, sa nu spunem NU doar pentru ca nu ne place sa stim ca exista si homosexuali... numai bine L. mi-e dor de mare si de soarele de acasa
Si sa nu te superi, nu e nimic personal, rindurile tale mi-au creat o buna ocazie sa scriu la subiect, in fond, iti respect parerea... Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 81
  • Creat
  • Ultimul răspuns

ma gandesc ca de multe ori sub pretext de OPEN MIND si de SA FIM SI NOI IN RAND CU LUMEA CIVILIZATA, suntem tentati sa spunem DA la ORICE. Multe valori ale vietii noastre s-au pierdut & se pierd in felul asta.

 

Danielei:

si despre imoralitate in public: e dreptul meu ca ei sa nu faca gesturi imorale in public; tu ce ai face daca esti pe strada cu copiii si cineva extrem de indecent iti apare in fata? sa zicem ca tu intorci privirea; cei mici ce fac? asta chiar nu sta in picioare. Parerea mea.

 

E tare frumoasa ziua asta. Bucurati-va de ea!

 

mi-e dor de mare si de soarele de acasa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Luana

ma gandesc ca de multe ori sub pretext de OPEN MIND si de SA FIM SI NOI IN RAND CU LUMEA CIVILIZATA, suntem tentati sa spunem DA la ORICE. Multe valori ale vietii noastre s-au pierdut & se pierd in felul asta.Danielei: si despre imoralitate in public: e dreptul meu ca ei sa nu faca gesturi imorale in public; tu ce ai face daca esti pe strada cu copiii si cineva extrem de indecent iti apare in fata? sa zicem ca tu intorci privirea; cei mici ce fac? asta chiar nu sta in picioare. Parerea mea.E tare frumoasa ziua asta. Bucurati-va de ea!mi-e dor de mare si de soarele de acasa


id="quote">id="quote">Asa cum am mai zis...nu sa intorci privirea e MAREA SOLUTIE...Daca in preajma mea se pupa cineva cu careva .. sau fac si mai mult decit atit ( se pipaie, scot zgomote sau...cine stie ce fac ei acolo) ma straduiesc sa dau o explicatie copilului despre ce se intimpla...raportata (explicatia)la virsta lui...In nici un caz nu fug sa rup pamintul sa-l feresc pe copil de "imagini nocive". Copilul meu trebuie sa vada totul si sa aleaga ce spune inima si inteligenta lui ca e bine pentru el...De aceea, pentru ca-i ferim de multe, ei ajung sa creada ca e gresit ceea ce ei nu cunosc ca fiind obisnuit fiindca eu ca mama fug de raspunderea de a-i explica ceea ce e greu de explicat.Sa fim seriosi si sa recunoastem ca inca si acum, multi oameni ocolesc sa explice copiilor cum au venit pe lume si apeleaza la povesti despre barza. La ce foloseste asa ceva, in final?Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ultimile schimburi de mesaje-mi aduc aminte de maica mea ce incerca sa mi spuna ca nu exista raporturi sexuale insotite de placere.. )(pentru simplul motiv ca viata ei a fost marcata de un tata... sa zicem.. indecent [V] si de frigiditate... treburi pe care mi le-a ascuns). O buna parte din viata mea, la randu-mi, m-am autoconvins ca sexul inseamna ceva urat, murdar, pentru care sa ma simt vinovata si clar lipsit de orice sens al placerii.

 

Ce rost are sa-i indopi copilului tau ideile tale daca nu sunt pozitive?! Crezi ca ducem lipsa de negativism pe lume? nu mi se pare o educatie de vreun fel sa te manii la vederea unor "indecenti" si sa indepartezi copilul fara sa i explici ce insemna acel lucru... la varsta lui, desigur, dar trebuie sa aiba o imagine corecta asupra lucrurilor, altfel risti tu mai mult pentru mai tarziu. Citeam o chestie despre psihologia copiilor care spunea cam asa : considerati educatia un soi de investitie... rezultatele copiilor reprezinta dobanda.. Imagineaza-ti ca inoculezi intoleranta [:(!] unui individ aparte! sigur, depinde de tine, e al tau, dar este un individ aparte, indepedent si cu mintea lui! si ce se poate intampla mai tarziu...[haibat]

 


[pis] [gravi], mami de [copil] ( 13oct04 )

id="green">

id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Luana

ma gandesc ca de multe ori sub pretext de OPEN MIND si de SA FIM SI NOI IN RAND CU LUMEA CIVILIZATA, suntem tentati sa spunem DA la ORICE. Multe valori ale vietii noastre s-au pierdut & se pierd in felul asta.Mintea deschisa nu are nimic de-a face, in mod direct, cu lumea civilizata, asa cum se presupune ca e, aia care este indeobste cunoscuta, mintea deschisa nu spune "DA" de aiurea, niciodata si nicidecum nu se poate spune ca avind o minte deschisa si spunind "DA" , valori ale vietii noastre ( apropo...cine are ocaua ce masoara valoarea..?)s-au pierdut si se pierd...Cum adica? Ce se pierde? Care sint alea "valori ale vietii noastre"?Danielei: si despre imoralitate in public: e dreptul meu ca ei sa nu faca gesturi imorale in public; tu ce ai face daca esti pe strada cu copiii si cineva extrem de indecent iti apare in fata? sa zicem ca tu intorci privirea; cei mici ce fac? asta chiar nu sta in picioare. Parerea mea.E dreptul tau ca ei sa nu faca gesturi imorale in public. Si dreptul lor ca sa nu fie priviti din curiozitate...Ce inseamna aceste gesturi imorale? Unde le-ai vazut tu, fara ca sa vorbim de o strada principala pe care doi , de acelasi sex se tineau de git, afectuos ? Ce inseamna extrem de indecent?Asa, deci eu merg pe Principal Strasse ( din orice oras vrei tu...), tin de mina un copil si apare un homosexual, are o alura ingrozitoare!!! Isi tine doua degete in sus si e dat cu ruj de buze...oh my Lord, are si ciorapi de plasa Si mai apare inca unul.. Si se pupa cu altul!!@! Oribil! NU?Ce fac? 1. Imi pun copilul cu fatza la perete: nu te uita scumpi! nu te uita la ciudati!2. Zimbesc, sint nepasatoare, nu-mi pasa...imping copilul sa nu observe...si ma prefac bibneinteles ca n-am auzit cind ma intreabace e aia..3. Copilul ma intreaba si eu ii raspund: dragule, asa a vrut nenea ala sa fie azi...(si astept ocazia sa fiu mai explicita, fara sa fortez nota)Tu ce ai face, de fapt, in situatia data?E foarte interesant de dezbatut...ce ai face?E tare frumoasa ziua asta. Bucurati-va de ea!mi-e dor de mare si de soarele de acasa


id="quote">id="quote">Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pe mine agreseaza uratul, proasta crestere, obraznicia si mi se pare cinstit ca acel comportament amendabil care trece limita bunului simt elementar sa fie amendat (indiferent de optiunile religioase, sexuale etc. ale celui care il provoaca);

 

dar asta nu inseamna ca imi izolez copiii de realitate, de raspunsurile corecte la intrebarile lor; nu incurcati lucrurile.

 

cand am inceput prin a spune ca

"imi vine sa vars" a fost pt. ca - poate din vina prejudecatilor mele - prima reprezentare care imi vine in minte despre gay - ei/ele - este agresivitatea cu care apar in lume (unii, nu toti; asta-i drept.), prezentarea violenta (uneori imorala) a identitatii lor sexuale, a nevoii lor, poate pt. a refula tot ce au tinut ascuns, pt. a-si exprima revolta pt. frustrarile pe care le-au simtit. Simt nevoia sa-si strige libertatea in toate formele de limbaj pe care le stiu. E ca si cum as privi pasarile in sezonul de imperechere, dar intr-un peisaj dezolant, patetic, disperat.

 

Poate ca asta e un cliseu de care tre' sa scap. Poate.

 

Ma mai deranjeaza ca brusc si deodata s-a descoperit ca tot ce-i mai important pe lumea asta are o relatie cu homosexualitatea. Cam mult, totusi. Iarasi, numai o parere.

 

 

Daniela, tu ai copii? In urma cu 10 ani gandurile mele erau altele, mai "largi", nu pt. ca imbatranesc si ma prostesc, ci pt. ca am inteles ca lumea are mai multe capcane decat banuiam la inceput si pt. ca am devenit mai vulnerabila si mai prudenta de cand ii am pe copiii mei.

 

de bine!

 

L.

 

mi-e dor de mare si de soarele de acasa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Luana

Daniela, tu ai copii? In urma cu 10 ani gandurile mele erau altele, mai "largi", nu pt. ca imbatranesc si ma prostesc, ci pt. ca am inteles ca lumea are mai multe capcane decat banuiam la inceput si pt. ca am devenit mai vulnerabila si mai prudenta de cand ii am pe copiii mei.de bine!L.mi-e dor de mare si de soarele de acasa


id="quote">id="quote">Nu, nu am copii, am scris, printre altele, mai sus...Am crezut ca citesti cuvint cu cuvint.Sper ca asta nu ma pune in "grupul cu femei care nu au copii si gata" in care se mai arunca din cind in cind cite o rosie pe care scrie" nu ai copii, nu te pricepi la copii" si sper din toata inima ca nu inseamna ca nu pot avea opinii in directia asta si ca parerea mea are aceeasi valoare, la subiect.Ce relevanta ar avea? ca am copii sau nu? nu vin sa dau exemple/exercitii despre educatia copiilor, imi exercit dreptul sa fiu toleranta cu oamenii.De oricare ar fi ei...Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Luana

imi vine sa vars de fiecare data In adolescenta gandeam, generoasa, cu mintea mea "larga", ca na! e dreptul lor, dar cred ca dreptul lor a inceput sa inunde drepturile noastre, sa le sufoce, sa le deterioreze. Am urmarit in ultimii doi ani imagini de la paradele lor publice din Toronto, le-am rasfoit publicatiile (unele se distribuie gratuit si se gasesc pe strada; le luasem, deoarece crezusem ca's despre muzici, spectacole). Vorba cuiva: "cred ca au buba la cap". Nu mi-au parut prea normali. Parerea mea.


id="quote">id="quote">Luana, de ce sa-ti vina sa versi numai de la paradele homosexualilor?de la astea de mai jos nu-ti vine?http://images.google.ro/images?hl=ro&q=carnavalul%20de%20la%20rio&btnG=C%C4%83utare+Google&sa=N&tab=wipun pariu ca nu, ti se par frumoase (culmea, ca chiar asa si sunt), dar atat timp cat mintea ta le asociaza cu "normalul" e in regula, altfel iti vine "sa versi"si NU, drepturile lor nu prea exista, nimeni nu-ti "inunda" dreptul tau, ei cer numai ce li se cuvine.fetele de pe DCid="size1"> sexy babuscaid="size1">Viata e ca carosabilu'...unii vine....altii trece....id="blue">id="size1">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by roxana1974

care studii? care populatie? in fond 10% nici nu e mult, eu cred ca nu poti face o statistica, unii se ascund [:D]Michelle, uitasem, ia si de la mine [8] stii tu de ce ...


vidiazni, sticla [alcool] ... dauneaza grav sanatatii...id="green">id="size1">
id="quote">id="quote">studiile sunt facute de mai multe tari unde lumea e sincera in ceea ce priveste orientarea sexuala. S-a concluzionat ca 10% din populatia globului e gayMichelle[neand]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma distreaza ca folositi scuza" daca ai avea copii ai gandi altfel, nu ai fii atat de deschisa fatza de homosexualitate" .eu as zice ca ar trebui sa fie fix invers- cand ai un copil- care atunci cand creste ar putea fi gay, ar trebui sa incepi sa fii mai toleranta ca nu se stie cand " statistica " are loc in ograda ta.

Am o matusa care intr-una comenta cand cineva se marita in rochie de mireasa desi era gravida. Vai nu-i e rusine, rochia alba e pt virgine. Banuiti ca stiti ce s-a intamplat. Fiica ei era gravida in 5 luni cand a imbracat rochia alba de mireasa.

 

Michelle[neand]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...