Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cuplurile de homosexuali si copiii (2)


Recommended Posts

Am cititi ce s-a mai scris si din ce se vede , e pe langa subiect. va condaniti pe tema tolerantei , dar nici una din parti nu e toleranta cu parerea celeilate . Discutia a ajuns la nivelul daca acceptam sau nu homesxualitaea ca parte integranta a societatii de azi, daca homosexualii sunt sau nu egalii nostrii.

problema eu o vad cam asa . Sunt de acord ca nu ei si-au ales ceea ce sunt . Duc o viata libera , fara constrangeri din partea nostra. Dar e echitabil ca un copil care nu poate sa fie sau nu acord cu acesta stare de normalitate sa fie adoptat avand in vedere ca normalul asa cum este el perceput acum este de doi parinti ,mama si tata ?

Stiu ca teoretc abolitionismul a inceput cu un razboi civil. Practic nici acum nu exista egalitate rasiala , nici in tarile care se bat cu pumnii in piept pe tema asta (hai sa ne uitam cine matura pa strazi ,cine lucraeza in salubritate etc.)

Credeti ca a-i expune pe cei mici la o stare de fapt este un lucru benefic pt. ei?Mie chestia asta cu infiatul mi se pare mai lut o inversunare din partea lor , ca si cum ar avea ceva de demonstrat.Ca sunt la fel. ca pot avea grija de copii. ca pot fi parinti buni .ca si cum ar vrea sa demonstreze ca integrarea lor e totala. ma tem ca nu e vorba de integrare ci de disimulare .

 

 

ligeea

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 81
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Ligeeaid="red">, tu nu vorbesti despre "normal" ci despre "majoritate" ceea ce e cu totul altceva. Sunt domenii in care "majoritatea" nu poate dicta, nu are relevanta!Normalul nu se hotaraste statistic. Daca spre exemplu este dovedit statistic ca majoritatea femeilor se indragostesc de barbati bruneti (si e adevarat pentru ca majoritatea barbatilor de pe planeta sunt bruneti) asta inseamna ca e patologic sa te indragostesti de un barbat blond? Ca e fix aceeasi demostratie statistica...

 

Nu va plictisesc cu parerea mea despre homosexualitate pentru ca am expus-o pe larg si la celelalte subiecte care au mai fost.

Vreau doar sa lamuresc ceva:

 

Paradele gay exista tocmai pentru ca majoritatea sa constientizeze existenta acestei minoritati. Oamenii in general (mai ales la noi care suntem la inceput de lume libera) nu stiu nimic despre asta, au senzatia ca nu cunosc gay, ca e ceva "acolo la ei-cah" (nu isi pun problema ca poate unchiuletzul preferat sau chiar sfatosul bunic sunt gay[:D]) si au tendinta sa respinga ceea ce nu cunosc , mai ales in cazul acestei orientari sexuale.

Primul pas inspre a accepta ceva este sa cunosti, apoi sa intelegi etc.

Deci prin parade, comunitatea gay se face cunoscuta in primul rand, este iesirea afara, modul de a se arata societatii care nu ii cunoaste, ii ignora si ii discrimineaza.Din punctul meu de vedere au un rol foarte important.

 

Si apropo: sunt heterosexuala,locuiesc in Romania, am copii si am participat la Gay Pride Parade de anul trecut impreuna cu sotul meu si fiica noastra care avea atunci un 1 si 2 luni. Nu de pe margine ci marsaluind. Si asta tocmai pentru ca am vrut ca fiica noastra sa poata fi mandra peste ani cand va vedea pozele si va stii ca a participat ea insasi la primul Gay Pride Parade din Romania, o tzara pe atunci inapoiata, in care , iata, chiar ea, a pus o pietricica la temelia unei societati normale, fara intolerantza, discriminare, nedreptate, etc.

Din pacate anul acesta nu vom putea participa pentru ca fiul meu e putin prea mic, va avea doar 2 luni.

 

Mihai si partenerul luiid="blue">: va admir foarte mult, e mare lucru sa faci totul si sa te zbati sa fi fericit si implinit intr-o societate ca a noastra! Va doresc multa fericire alaturi de fetita voastra![il]

 

Off topic: Partenerul lui Mihaiid="red">, un mic amendament: statul nostru nu este , din pacate, laic. Dupa cum poate stii (sau vei afla cand fiica ta va merge la scoala[:D]) in Romania religia este disciplina obligatorie ( mai nou doar in primii 4 ani dar si dupa aceea esti "freak" daca nu participi, plus ca tre' sa depuna parintii o cerere speciala care sa te "scuteasca"), se studiaza 12 ani la scoala (copii obisnuiti studiaza mai mult ca seminaristii[:D]). Si nu vrei sa stii ce contine manualul de religie...

Se da dreptul celor neortodocsi sa faca alta religie (cei atei sau agnostici nu exista pt statul roman) dar practica este dezastruoasa si discrimnarea pentru neortodocsi...cruda. Dar asta e o alta discutie...doar vroiam sa stii ca laicitatea in Romania e doar de forma in anumite legi si secularizarea nu s-a produs. Asa ca, si din acest punct de vedere, suntem in Evul Mediu![:D]id="Comic Sans MS">id="green">

 

Ioana cu [copil]Serghei (2 mai 2006) si [zana] Katja (30 martie 2004) id="Comic Sans MS">id="green">

 

pozici id="Comic Sans MS">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

 

Ligeea, nu este vorba de inversunare, nici de dorinta de a demonstra ceva ci este pur si simplu vorba de dorinta legitima , cred eu, de a avea drepturi egale cu restul societatii, fiinca am exact aceleasi obligatii fata de societate ca voi toti ....la obligatii egale, drepturi egale.

In ceea ce priveste adoptia fetitei noastre, nu a fost o chestiune planificata, nu am planuit sa facem asta ca sa demonstram noi heterosexualilor de ce suntem in stare;)) s-a intamplat pur si simplu sa o intalnesc si sa fie dragoste la prima vedere:)(am povestit la alt subiect cum a fost si nu vreau sa plictisesc povestind din nou).

Religia in scoli mi se pare in principiu ceva benefic, cu conditia sa se predea la un anumit nivel. Din pacate stiu de la prieteni care au copiii la scoala ca ora de religie se rezuma la memorat rugaciuni etc.

 

Cu stima, Mihai

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inaioana,

 

nici ca se putea spune mai bine decat ai spus tu!!! [flo]

 

Ligeea, pentru un copil este "echitabil" asa cum spui tu sa fie crescut cu dragoste; iar dragostea nu este un sentiment specific persoanelor heterosexuale; nu detinem monopolul acestui sentiment.

 

 

 

 

 

Gabi

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Luana

dar asta nu inseamna ca imi izolez copiii de realitate, de raspunsurile corecte la intrebarile lor; nu incurcati lucrurile.


id="quote">id="quote">Ba exact asta inseamna.II izolezi de o realitate.Indiferent ca ne place sau nu, "Ei" exista si se comporta ca atare.Teama lor, cred, deriva tocmai din reactiile jumatatii care nu tolereaza si nu tolereaza pe fata! daca acestia nu ar fi violenti( cuvintul l-ai folosit tu la adresa homosexualitatii si a comportamentului acestora)in "voma" lor si in intoleranta lor, probabil ca generatia urmatoare ar fi mai flexibila.Si flexibilitatea duce la cunostiinta.Si cunostiinta la un anume succes uman.De fapt,totul se limiteaza la necunoastere.Si la intelepciune.Si la acceptarea unor realitati.Nu de mult negrii erau considerati ca fiind inferiori din punct de vedere al IQ.Nu de mult..Adevarul insa este altul...si tot asa...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oricum ideea este ca de-a lungul istoriei specia umana a fost reticienta la nou si cei cu idei "altfel" sau care aratau "altfel" sau aveau un comportament "altfel" au fost pusi la zid, neindreptatiti si supusi tratamentelor "rasiste".

 

Si dupa atatia ani, tot nu am invatat ca normalul, frumosul, sanatosul nu se supune majoritatii!!!

 

Si dupa atatia ani tot nu am invatat ca noi, specia umana am evoluat tocmai datorita celor care au fost DIFERITI!!!!

 

Fiecare dimineata e un nou inceputid="purple">id="Book Antiqua">id="size3">

 

Sinzi, Radu[avion]si David[marinar]

 

 

 

David[cool]

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

stiti cum e

ca si cu vecinii

ii accept si ma accepta, ne salutam cordial, chiar daca uneori nu imi inteleg modul de viata - nu le inteleg modul de viata, ca practic n-avem acces unii la viata celorlalti ata de intim, nu ii plac pe toti - nu ma plac toti. Si toata lumea-i multumita si cu lacrimi pe obraji.

 

(fireste ca voi va iubiti si va intelegeti toti vecinii; asa e in lumea voastra perfecta, cu sufletele voastre impecabil construite. La mine e un pic altfel.)

 

 

 

mi-e dor de mare si de soarele de acasa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Luana

stiti cum e ca si cu veciniiii accept si ma accepta, ne salutam cordial, chiar daca uneori nu imi inteleg modul de viata - nu le inteleg modul de viata, ca practic n-avem acces unii la viata celorlalti ata de intim, nu ii plac pe toti - nu ma plac toti. Si toata lumea-i multumita si cu lacrimi pe obraji.(fireste ca voi va iubiti si va intelegeti toti vecinii; asa e in lumea voastra perfecta, cu sufletele voastre impecabil construite. La mine e un pic altfel.)mi-e dor de mare si de soarele de acasa


id="quote">id="quote">Drept sa-ti spun nu stiu nimic despre vecinii mei, ma salut cu unii cu care ma intalnesc mai des la lift (poate nici nu imi sunt de fapt vecini)Si stii de ce? Pentru ca nu ma intereseaza viata lor. Ar putea fi cu totii homosexuali, mai stii? Pur si simlu nu ma deranjeaza cu nimic , nu ii deranjez si gata! Nu imi pun problema sa "ma inteleg" cu ei, sa avem conceptii de viata identice, sa fim toti blonzi sau intre doua varste... si tot asa...pentru asta exista prieteniile care se stabilesc pe afinitati nu pe vecinatate. Vecinii nu imi plac si nu imi displac ca persoane, pur si simplu nu ma deranjeaza. Daca m-ar deranja ar fi pentru ca fac zgomot sau mizerie pe scari sau mai stiu eu ce...nu ca fac sex in 5 sau poate au altare si cadelnitzeaza toata ziua.Asta nu ma priveste si sincer iti spun, habar-n-am ..poate chiar am niste vecini foarte kinky..mai stii?!![:D]Corinaid="red">, Dark Bendisid="navy">, Gabiid="purple"> ...floricele si voua[floare3][flo2][flo][pup]id="Comic Sans MS">id="green">Ioana cu [copil]Serghei (2 mai 2006) si [zana] Katja (30 martie 2004) id="Comic Sans MS">id="green">pozici id="Comic Sans MS">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...