Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce lectie de viata invata aceste personaje???


Recommended Posts

Citesc de multa vreme mesajele de la aceasta sectiune si nu de putine ori ma ingrozesc[:(]... Vad ca sunt asa de multe femei inselate, mintite, si nu inteleg de ce continua in acea relatie, cu acea persoana care le face asa mult rau... Nu inteleg de ce accepta femeile asa multe umilinte??? Am citit multe postari in care femei inselate sunt dispuse sa-si ierte partenerul care le-a inselat. CARE ESTE LECTIA DE VIATA INVATATA DE ACESTI BARBATI???!!! ...ca pot sa insele oricand si pe oricine ca ei vor fi iertati, ba ma mult intelesi pentru ca ...ei sunt barbati si ei au acest drept[xx(] Mai mult, o iau razna efectiv cand mai aud si "incurajari" in situatii de acest gen de felul : " aranjeazat-te, fii seducatoare, schimba-ti look-ul, asteapta-l in nush ce lenjerii"[bang] Si atunci ce intelege "fericitu"???? ...ca e super tare ce face el!!! Are amanta, sotia e mai seducatoare ca oricand, asta era secretu fericirii[xx(] Ba mai mult si ceilati din jurul lui ii vor urma exemplu': " Ia iute ma la asta, pleaca de la amanta si nevasta-sa saraca il asteapta cu bratele deschise[cina2] Nu am copii dar faza cu statu' de dragul copiilor mi se pare o lasitate... Deci, chiar nu intelg, (pentru ca in conceptia mea un barbat care inseala nu isi respecta partenera), care sunt motivele pentru care unele femei accepta aceste situatii??
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul răspuns

ar fi multe de spus legate de postarea ta, dar prefer sa le las onoarea celor care se simt aratate cu degetul...

Doar dau sa spun un exemplu de mentalitate al "acestor personaje"... Un tip bine, mare amator de dame, dar totusi casatorit, a fost foarte uimit de raspunsul uneia din floricelele culese in tp mariajului in sistem "bonus" , floricica nestiind ca el era insurat i-a spus pe un ton de oarecare repros ca, de-ar fi stiut-o, n-ar fi fost nicicand floricica lui.. "DA?? M-ai fi lasat in starea aia???" [alcool][alcool][alcool]

sunt sigura ca asemenea sonde de distinsa cugetare se mai pot culege de la "personaje"...

 


[pis] [gravi], mami de [copil] ( 13oct04 )

id="green">

id="right">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Personajele, draga mea , se gasesc la teatru .Aici e vorba de viata reala , durere reala si iubire reala .

Nu crezi ca poti fi acuzata de mandrie ???... atunci cand survolezi niste situatii care te depasesc , nu esti in stare sa le intelegi si sincer nu-ti doresc sa devii vreodata "personaj".

Si mai ceva , draga mea nu poti judeca decat atunci cand esti mama ce inseamna sa.ti doresti pentru fiul tau o familie unita.

Si eu , aveam o viata minunata si nu credeam ca ceva ar distruge-o, crede-ma .Si tot ca si tine eram tare sigura ca daca as fi in locul asa numitelor de tine "personaje" ar rupe muntii, dar tare s-a schimbat placa cand am inteles ce inseamna tradare , durere si am invatat sa inghit ( e adevarat pana la un punct ) si orgolui si mandrie de dragul notiunii de FAMILIE , nu de dragul barbatului ...e o mare diferenta.

CIAO.[haibat]

 

Alexmona

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Karamely

Exprimarea ta mi se pare cam lipsita de sensibilitate - nu cumva esti barbat?! Dar nu, de fapt tot noi parca suntem mai rele cand e de judecat - mai ales cand nu avem copii. Apropo eu am! Lipsa noastra de discretie si de atentie cand e vorba de durerea alteia ma scarbeste! Cat va este de usor sa spuneti pleaca - atentie nu stam toata viata in GARA! Ce e asta ii schimbam pe barbati ca pe trenuri? Da! daca nu esti casatorita! Fa-o cat iti place inainte, cunoaste o mie de barbati, dar dupa, cand ai stiut ca il accepti si iubesti asa cum este el, macar din dragoste daca nu din principiu lupti pentru familia ta. Atentie! scara de valori nu se cumpara creste o data cu noi! Deci maturizare si nu va infierbantati asa de iute...gresala nu este numai la masculin ci si la feminin, si barbatii iarta...

Nu vei intelege niciodata pentru ca probabil, dupa cum te-ai exprimat, nici nu ai instrumentele necesare pentru a pricepe situatii atat de complexe despre care scrii cu o usurinta ce frizeaza superficialul!

Si tin sa specific, sotul meu nu m-a inselat dar daca s-ar intampla fi sigura ca nu i l-as da la alta pe o tava de argint!

Cris[haibat][grup]

 

 

ioana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

karamely, probabil ca si si mie mi se va scrie ca sunt mandra,dar....eu ma alatur tie!![cheers]si eu gandesc la fel ca si tine si sunt o persoana mandra si nu inteleg de ce femeiile sunt cele care ´´invata´´ sa inghita in timp ce barabtii ´´invata sa greseasca´´ ,pot sa insele,iar sotia,draga de ea...iarta,asteapta...eu am o vorba si pt ca fiecare e liber sa aiba un punct de vedere, am sa scriu ´´vorba´´: UNUL PIERDUT,ALTII 10 SE GASESC!!!![;)]

Daca cineva imi va zice ca atunci cand sunt sentimente, nu se poate spune asa ceva,am sa zic: daca un barbat insala,inseamna ca nu-i pasa de sentimente,nu se gandeste la ce durere poate provoca celei de langa el,asa ca....a se citii vorba de mai sus!

 

Inca o zi(Mela)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu pricep de ce unele raspunsuri sunt suturi in fund cand de fapt topicul e foarte clar. E o problema reala: de ce accepta femeile in repetate randuri sa fie inselate?

 

Si sunt de acord ca sfaturile alea cu aranjatul ma scot si pe mine din minti. Nu sunt papusa Barbie.

 

You asked me if I'm happy. This is a difficult question. The problem with happiness is that you don't know when you have it. You remember it. Ask me in another ten years. Maybe I'll be able to answer.id="green">id="Comic Sans MS">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine nu ma deranjeaza sfaturile cu aranjatul. Imi si mie femeile aranjate care se vede ca sunt atente cu ce se imbraca, fardate discret si lasand o dara subtire de parfum. Stiiti doar ce se spune " e o doamna, nici gunoiul nu-l duce nemachiata". Eu nu sunt foarte ingrijita, mai ales daca sunt un pic suparata asta se vede imediat.

Pe de alta parte am o prietena care atunci cand este suparata, se aranja si mai tare, ea zicea ca-i ridica moralul, mie nu mi s-a intamplat.

 

Nu vad nici o legatura cu Barbie.

 

6 ani si ...

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred cu tarie ca "daca dragoste nu e.. nimic nu e!" si "dragoste cu sila nu se poate!" N-as sta niciodata alaturi de un barbat care m-ar umili indiferent cati copii as avea cu el. Daca eu nu sunt fericita cu siguranta nefericirea mea se transmite copiilor. N-as suporta sa-i ranesc! Sunt convinsa ca in situatii similare oamenii iau altfel de hotarari in functie de taria de caracter a fiecaruia. Spun asta pentru ca si tatal meu o insela pe mama pe vremea cand eram micutza si chiar daca nu intelegeam ce se intampla.. o simteam pe mama suparata. Ma ascundeam si plangeam. Nu stiam de ce plang.. stiam doar ca trebuie sa plang pentru ca mama era trista. Acele timpuri m-au marcat profund. Mama nu a divortat niciodata de dragul meu.. sa am tata, sa am o situatie. N-am inteles-o niciodata chiar daca acum sunt in relatii foarte bune. Tata este schimbat 90%! Poate in opinia ei a meritat sa traiasca asa atatia ani pentru ca tocmai acum sa fie fericita. Sanatoasa din pacate nu prea este pentru ca anii udati cu lacrimi i-au afectat ochii, are probleme cu inima.. etc etc. N-as vrea niciodata sa ajung in situatia ei. Iar daca as ajunge cu siguranta as alege alt drum.

Aceasta este doar opinia mea![flo]

 

 

 


Fiecare zi, plina de lumina, ma face sa-mi aduc aminte ca traiesc!

id="red">

Biby [floare3]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca totusi in generatia noastra, de la 15 la 40 ani cel putin, nu ti se spune decit ce minunat esti tu, ce viata minunata trebuie sa ai, cum sotul tau trebuie sa fie "sufletul tau pereche" si tot asa, ca-n filmele hollywoodiene. Dar....viata nu e chiar asa! Ce nu ti se spune, ce nici acasa nu esti invatat, nici in filme nu prea vezi e ca o casatorie e o chestie complexa, in care fiecare vine cu bune si rele, ca viata alaturi de un om zi de zi, noapte de noapte te uzeaza si poate fi plicticoasa, ca focurile de artificii sint ptr nunta, nu ptr anii care urmeaza, ca sotul tau poate avea o serie de calitati care te atrag initial, dar cu care odata obisnuita nu te mai minunezi, ba chiar incepe sa te enerveze un barbat prea ordonat, daca tu nu esti, sau unul prea de gasca, cind gasca se stringe zilnic in sufrageria ta. Aproape nimeni nu-ti spune "hei, nu esti perfecta nici tu, nu astepta de la nimeni sa fie", toata lumea in jur spune "lasa-l, ca orice sut in fund e un pas inainte", in timp ce inainte vreme se spunea "mai gindeste-te"; acum nu zic ca e valabil "l-ai luat, cu el ramii pina la moarte", dar nici sa te desparti instant ca te enerveaza ca "nu te intelege si nu te asculta". Casnicia e o munca grea, la care trebuie sa tragi macar cu schimbul, in care nu te poti culca pe o ureche in speranta ca iubirea merge de la sine, ptr ca ea se poate poticni cind n-o mai bagi in seama, trebuie ca ambii parteneri sa fie dispusi sa faca compromisuri mai mari sau mai mici, pe scurt e de munca, fetelor. In general e foarte greu sa ramii, sa incerci sa refaci lucrurile din cioburi, sa treci peste ceea ce ti-a sfisiat sufletul, sa speri ca intr-o zi ai sa poti adormi linistita din nou.

 

Si tocmai, ptr ca sint multe femei inselate si mintite, intr-o mie de feluri, asta face problema mereu actuala si complexa in fiecare caz in parte. Pentru ca totul a inceput de la iubire, si unde e sufletul implicat, retetele nu functioneaza ca la carte. Exista in viata tuturor acel EL mai important decit restul de 6 miliarde, or pentru EL fiecare ne pierdem capul si ratiunea nu mai are loc in momentul in care EL poate disparea din viata noastra. Nu e usor sa judeci, nu e usor sa fii in pielea personajului, nu e usor sa fii copilul cu parintii divortati, si-n general "viata e complexa si are multe aspecte" [:D], de-aia nu se poate spune totul intr-o propozitie.

 

Cit despre ce invata barbatii, eu cred ca daca citesc aici invata cit de mult inseamna ptr cea de linga ei, aia pisaloaga care seara de seara le reproseaza ca n-au dus gunoiul sau cu care se cearta pe telecomanda, vad ca EI ii pasa, ca ptr ea tonul iritat din seara aia de acum 3 luni a fost un semn care-a macinat-o urmatoarele saptamini, vad ca ea e dispusa sa schimbe ceva ca lucrurile sa mearga, ca desi face o mie de alte chestii cotidiene are timp sa se preocupe de relatia lor, poate se mai gindesc o data inainte de a se arunca intr-un nou pat la copilul lor pe care il chinuie cosmarele in patutul lui de-acasa, poate ceva ii pune pe ginduri si se opresc sa se gindeasca la noi, cum noi ne tot gindim la ei.

 

last but not least: nu doresc nimanui sa ajunga in situatia de a se intreba "sa-l iert sau sa plec"

 

parerea mea,

Andra

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...