Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce lectie de viata invata aceste personaje???


Recommended Posts

Se pare ca am fost inteleasa gresit de multe dintre voi. Poate e si vina mea ca mesajul meu a fost cam agresiv si fara prea multe detalii despre ceea ce m-a facut sa il postez. Am sa va explic acum si sper ca am sa ma fac inteleasa de aceasta data.

Postarea mea se afla sub semnul indignarii si a durerii pe care o simt de ficare data cand aud sau citesc aici, la aceasata sectiune, si NU sub semnul mandriei si a lipsei de sensibilitate, asa cum mi s-a reprosat...

Ca sa fiu mai clara, am postat aici in urma unei dicutii avute aseara cu o prietena foarte buna, dar nu ne mai vazuseram de cateva luni(locuieste in alta localitate). Din vorba in vorba am ajuns sa discutam si despre cele doua casatorii care i-au lasat mari sechele in suflet. Primul sot nu numai ca nu a apreciat ca avea o sotie exemplar, de o mare finete, dar a si reusit sa calce in picioare dragostea ei cum a putut el mai bine. Int-o zi de 8 martie, la o petrecere organizata de grupul lor de prieteni, si-a descoperit sotul in plin act cu o prietena comuna.

Al doilea sot o insela cu oricine apuca inca de la inceputul casniciei lor. Desi multi o atentionau, ea refuza sa creada, ba mai mult, cu finetea si dragalasenia caracteristica nu ii punea intrebari, nu ii facea scandaluri nici atunci cand el uita sa mai ajunga acasa. Dupa scurt timp, ea incepuse "sa aiba tupeul" sa ii mai puna cate o intrebare, drept pentru care PERSONAJUL (pentru ca eu nu pot sa il numesc om) a inceput abuzurile fizice. De multe ori o batea in asa hal incat ea refuza sa mai iasa din casa de rusine[bang]. Si ca sa fie tacamul complet, "domnul"[xx(]cazuse si in patima betiei in asa fel incat confunda televizorul cu wc-ul[xx(].

Cand ea a vut in cele din urma curajul sa-i spuna ca vrea divotul, i-a administrat o bataie crunta, timp in care ii urla:" TU ESTI FEMEIE SI TREBUIE SA SUPORTI TOATE ASTEA CA DE ASTA SUNTETI FEMEI"[bang]CINE CREZI CA TE MAI IA?? O SA TE MANANCE CAINII FARA MINE"!!!!

Tin sa mentionez ca acum este la al treilea mariaj si de data asta si-a gasit sufletul pereche, e foarte iubita si respectata asa cum merita, si e foarte fericita.

Un al doilea motiv care m-a determinat sa postez acest mesaj ar fi povestea ce o urmaresc cu sufletul la gura a uneia dintre noi - Elas.

M-au emotionat enorm chinurile prin care trece, si nu pot sa spun decat ca o admir pentru puterea de care da dovada. Eu nu cred ca as putea sa trec timp de 2 ani prin asa chinuri, ba mai mult cred ca as ajunge in scurt timp la spitalul de nebuni.

Va admir pe toate cele care sunteti asa de puternice si reusiti sa treceti peste asa ceva, insa eu nu cred ca EI INVATA CEVA DIN ACESTE SITUATII, SI NU CRED CA AU HABAR PRIN CE CHINURI TREC PARTENERELE LOR.

Si celor care m-ati pus la zid ca eu nu stiu nimic atata timp cat nu am copii, vreau sa le zic ca intentionez cat mai curand sa am si eu minunea mea, si nu mi-as supune copilul chnului de a face parte dint-o atmosfera otravita si plina de durere in casa.

Parintii mei au divortat cand eu aveam 7 ani si pot spune ca mereu am considerat ca mama mea a luat decizia cea mai buna. Si am tinut sa-i spun de si ei acest lucru.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:Originally posted by ymcar

Poate invata mai multe decat ati fi tentate sa credeti. Si o spun din experienta.


id="quote">id="quote">Sint de acord. Unii invata pur si simplu pina unde se intinde coarda.Altii nu....si cind coarda se rupe privesc in urma si considera ca a fost viatza prea dura. Uneori... poate chiar a fost.Elise
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca depinde de fiecare, de personalitate, educatie, caracter, incredere ... si multe altele.

 

Nu toate reactionam la fel, nu toate avem acelasi punct al durerii si al satisfactiei.

 

Cred ca o situatie care uneia din noi i-ar parea de neconceput, o alta ar considera ca e ceva ce se poate accepta.

 

Asa cum fiecare din noi ne iubim sotul sau partenerul pentru anume calitati (care ptr. altele par poate chiar defecte), asa si acceptarea lor se face de fiecare altfel.

 

Ca uneori sint cazuri extreme cind defectele sau comportamentul lor sint ptr. ele adevarate calvaruri, cosmaruri, cred ca intervin si alte motive ptr. a nu renunta la respectiva relatie, motive pe care fiecare le intelege prin prisma situatiei sale.

 

De aceea cred ca generalizarile acestea de tipul "lasati-i" sau "asa sint ei" ... sint mai mult ....

 

"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Karamely, intai de toate tin sa precizez ca denumirea data de tine acestui subiect nu a fost destul de clara pentru mine.

Ideea ca cineva ne face PERSONAJE , pe noi , femeile cere suferimi ma scotea din minti .Dupa cea de-a doua postare a ta mi-am dat seama ca te referi la unii barbati care pe langa faptul ca insala sunt mai mult decat niste animale.

Eu ma refeream la faptul ca o familie trebuie tinuta unita chiar cand se greseste , dar pastrandu-ne sufletul nemurdarit.Adica cu decenta.Dar atata timp cat eu , nu stiu ce inseamna bataie si copilul meu nu a auzit certa in casa noastra , dar el s-a schimbat si sincer nu stiu unde am gresit amandoi , consider ca merita sa incerc sa mai salvez ceva.

Nu am spus niciodata sa sufere femeia pana nu mai poate , dar , dragele mele nici sa sarim cu divortul cum sarim sa ne programam la dentist.

Nici eu nu sunt deacord ca femeie sa indure batai si umilinte .Asta categoric , nu.

Dar sunt PENTRU salvarea casniciei acolo unde mai merita acest lucru.

Si ma repet ce m-a indignat pe mine a fost faptul ca am inteles ca am fost numite PERSONAJE...iar ceea ce s-a postat la acest topic nu era deloc fictiune.Imi cer scuze.Am inteles eu gresit.

Iar IREN , eu nu consider lipsa de respect , faptul ca , cu calm si RESPECT de sine cineva incearca sa recastige o casnicie ...binenteles in limitele bunului simt si al decentei.

 

Alexmona

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alexmona, scuzele sunt acceptate. [flo]Acum iti inteleg si eu indignarea. A fost vorba de o neintelegere. Cum as putea sa pun la zid femeile care sufera si sa le mai numesc si "personaje"???

Eu ma refer la acei barbati care sunt iertati si asteptati cu bratele deschise, iar ei in mod sigur nu inteleg garavitatea faptelor lor. Drept exemplu: o cunostinta de-a prietenei mele s-a intalnit cu cel de-al doilea sot si stii ce i-a spus? ...ca daca o prinde pe fosta nevasta o omoara...ca i-a provocat asa o rusine sa divorteze de el.

Deci, trage singura concluziile...

Crezi ca a inteles ceva din toata povestea asta?? Crezi ca are remuscari? Nicidecum[bang]

Nici eu nu cred ca trebuie sa divortam la primul nor ce apare intr-o casnicie, sunt de acord ca trebuie sa luptam, dar eu ma refeream la alt fel de situatii - acelea in care femeile suporta prea multe umilinte, iar ei nu dau nici un semn ca ar vrea sa se schimbe.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca vorbiti despre abuzurile in familie , sa stiti ca cred ca ati gresit topicul.Aici ,parca vorbeam despre "personajele care stau sa sufere de dragul familiei".

Draga Kamely eu am inteles sa nu vorbesti despre copii abuzati si sotii batute ci despre unele "personaje" care in loc sa fuga la tribunal sa bage divort stau si nu dau bir cu fugitii la prima dificultate.

Lipsa de respect pentru sine este atunci cand fugi mancand pamantul in loc sa infrunti cu demnitate greutatile, de orice natura ar fi ele. In familie dragostea le invinge pe toate si familia este cel mai frumos miracol dupa nasterea unui copil. Si, asa cum de copil nu bagi divort oricat de rau ar fi, ci incerci sa-l iubesti si sa-l educi, nici de sot nu divortezi asa numai de placerea de a il lasa asa gratis alteia! si in plus este si tatal copiilor tai! Ce mai! Prima data i l-as sufla amantei si dupa poate l-as lasa!

 

Diego

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Karamely - pai tu acum ai dezvoltat ideea de la care ai plecat, si e vorba de cu totul altceva decit generalitatile cu care ai initiat subiectul. Ce i s-a intimplat prietenei tale e de neinteles, eu nu pot sa inteleg de pilda cum cind toti ii spuneau ce se intimpla ea era asa de "finuta" sa nu priceapa sau sa evite discutiile... pai normal atunci ca el a considerat ca i se cuvine si ca e normal sa lungeasca povestea cit de mult a tinut coarda. Normal din punctul meu de vedere e sa nu se ajunga acolo, normal e ca sotii sa stie unul de celalalt (ca doar daca nu stii ce face celalalt te poti trezi inselat ani de zile), normal e ca sotii sa doarma in acelasi pat si in aceeasi casa, normal e ca sotii sa aiba prieteni comuni cu care sa-si petreaca timpul, dar acei prieteni sa nu ajunga amantii lor, normal... ceea ce ptr mine pare total absurd vad aici ca ptr unii poate fi normal. Daca e sa generalizam, eu nu pricep cum o femeie se poate marita cu 2 barbati care au inselat-o ulterior, poate are ea un soi de atractie distructiva spre acest tip de relatii, am mai vazut cazuri, dar iarasi poate ca e doar o coincidenta nefericita... la ce e buna generalizarea asta?!...

 

Pe de alta parte, situatiile pot fi foarte diferite: inselata e si cea al carui sot are o amanta "oficiala" de 5 ani, in casa careia are deja dulapul lui si papucii de iarna, inselata e si cea al carui sot a baut prea mult la team-building-ul firmei si a ajuns in pat cu o colega din provincie, pe care de-a doua zi nu o mai vede; inselata e si cea care s-a maritat dupa 3 luni de cind l-a cunoscut pe "barbatul perfect" desi toata lumea i-a spus ca e nebuna, inselata e si cea care dupa o relatie de 5 ani s-a casatorit si dupa alti 3 au facut un copil, care are acum 2 ani; inselata e si cea de 22 de ani care are toata viata inainte, si cea de 45 de ani care stie ca viitorul poate fi un lung sir de seri singura in fata televizorului...atitea si atitea circumstante in jurul acestui cuvint. Exemple din viata am si eu citeva, cum sigur avem toate pe aici, si tocmai asta ma face atit de analitica cu subiectul, desi la 20 de ani si eu eram sigura ca l-as parasi in secunda 2...

 

Eu una ma gindesc la mine: ca uneori m-a sagetat poate privirea admirativa a unui prieten, ca poate uneori am visat continuarea unui dans cu sotul unei prietene la o petrecere, ca uneori am visat sa-l am in patul meu pe Brad, si cred ca e posibil ca, odata, intr-un context propice, sa am o aventura care sa ma uimeasca si pe mine...Asta insa nu ar da la o parte anii pe care ii am impreuna cu sotul meu, asta nu ar sterge faptul ca sintem parintii unui copil minunat, asta nu ar insemna ca nu-l mai iubesc pe cel alaturi de care m-am transformat dintr-o pustoaica rebela intr-o femeie, ar putea fi o nebunie de moment sau o refulare finala, o linistire de orgoliu sau o razbunare a unei "crime" construita de mintea mea sofisticata...Si nu sint sigura ca asta nu e valabit si din capatul celalalt daca privesti, sincer am considerat ca intotdeauna relatia dintre 2 oameni doar ei o pot stii si intelege, oricit mi s-a plinge o prietena de nefericirile ei n-as fi sigura ca asta e tot, ptr ca deja stiu ca a doua zi e foarte probabil ca o partida de sex si o lamurire intre ei sa o aduca din nou la starea de "sotul meu e cel mai bun" de pina atunci. E greu sa judeci relatia dintre 2 oameni din afara, aproape la fel de greu cum e si cind esti inauntrul ei.

 

parerea mea,

Andra

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andra , consider ca si tine ca toti suntem oameni si suntem vrem nu vrem supusi greseli.Si ma gandesc ...cum vrem noi iertare vor si altii , si dragele mele daca nu putem ierta pe cei pe care ii iubim ...de restul nu mai vorbim.

Si , Karamely...viata prin definitie e o lupta.Eu , imi mentin ideea ca o casnicie nu se abandoneaza la prima COTITURA .Va aduceti aminte ...cela acre sunteti casatorite...LA BINE SI LA RAU.Asta neinsemnand ca trebuie sa suportam umilinte ,dar nici sa dam asa usor cu piciorul.E usor sa zici celui de langa tine ...DIVORTEAZA, atata timp cat tu ai o familie unita si bineneteles nu te afecteaza ruptura celui sau celei care poate isi pierde o parte din el /ea.

Greu , credeti-ma.

Iar referitor la prietena ta ,pai fiind la a treia casnicie ...ce sa zic???Sa fie fericita .Curios este insa faptul ca desi in prima a avut un esec , acest esec este continuat in cea de-a doua casnicie.Ma intreb , daca i-a fost viata asa de nedreapta si a esuat de doua ori cum de a avut incredere sa incerce a treia oara???

Scuza-ma , pe de alta parte ceea ce atrait ea se poate clasa la abuz in familie.Asta e ...

Cineva a mai zis aici ca DACA NU AI RESPECT DE SINE ....ATUNCI CUM SA TE RESPECTE ALTII.

Pentru ca simt directia ironica spre cele care cred in pastrarea casniciei , printre care ma numar si eu , tin sa precizez ca respectul de sine nu este un act care ti-l ofera instanta , si nicidecum nu se numeste DIVORT.Respectul de sine nu se vede in sala de tribunal , draga doamna , ti-l castigi odata cu scara de valori morale.

va pup

 

Alexmona

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Beh... Fiecare are dreptate in felul ei, nu ca zic, dar vreau sa spun, acea dragalasa care la a treia casnicie, ma bucur ca in sfarsit si-a gasit jumatatea. Dar avand experiente negative cu sexul opus, de ce se inversuneaza sa se casatoresca.Se practica convivenza, intai vezi din ce aluat e.Vai de pacatele aluia care ar fi incercat sa dea in mine, cred ca nu mai exista cutit in bucatarie.Poate ca nu mai stiu eu ce se intampla in Romania, dar imi pot imagina.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

karamely...io iti ofer o[flo]

 

deci...sunt maritata de 4 ani...suntem impreuna de 4 ani jumate...

 

...i.am spus de la inceput ca orice pb.intre noi se poate rezolva...de catre amandoi...

 

...i.am mai spus de la inceput ca sunt anumite lucruri pentru care dc le.ar face n.as mai lupta pentru casnicia noastra...inselatul, abuzul de orice fel...bataia de joc...

 

...il iubesc enorm, avem o fetita, vreau ca picea sa cresca cu amandoi...ne mai dorim un bb...dar dc as descoperi ca m.a inselat as divorta in secunda 2...

 

...am avut si noi pb...iscate din te miri ce...au fost luni intregi in care nu ne.am vorbit si nu am facut dragoste...dar nici el nici io nu ne.am gandit sa inselam...desi am avut amandoi ocazia...nu, mint, nenumarate ocazii...

 

...eu stiu de ex.de o tipa care s.a tinut de capul lui multe luni...cateva s.au suprapus peste cele in care noi aveam pb...si nu s.a intamplat nimic...el a incercat in continuare sa salveze casnicia noastra...s.a focusat pe mine...

 

...casatoria este un parteneriat, fiecare vine cu calitati si defecte...dar suntem egali...si "ce tie nu.ti place, altuia nu.i face!"

 

..dc io am pretentia sa nu ma insele sotul...nu.l insel...dc am pretentia sa se poarte frumos cu mie...ma port frumos cu el...

 

..nu pot intelege cum e sa fii ranit, terfelit si batjocorit si tu sa intorci iubire, intelegere...

 

...nu se poate...s.a rupt ceva acolo si acela nu mai e un parteneriat...

 

...orice barbat si orice femeie are ocazia de a insela...daca a facut.o inseamna ca a lui casnicie nu mai reprezinta TOTUL pentru el/ea...s.a rupt ceva...

 

..iar casnicia a fost inventata ca sa ne ajutam, iubim, sa traim impreuna, sa trecem impreuna peste greutatile (si asa multe!) ale vietii...sa ne facem fericiti reciproc atunci cand ne loveste viata...nu sa ne lovim reciproc...

 

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

 

poze:

http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

 

FOARTE IMPORTANT:

http://www.maap.ro/images/afis_gv.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...