Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Despre toleranta uneori cu intoleranta


Recommended Posts

buna seara, dragii mei! am si eu un gand mai vechi pe care vreau sa-l discut cu voi la cat sunt de obosita nu stiu daca voi reusi sa-l desenez complet, dar incerc si poate mai retusez maine cum vi se pare cand cineva - pt. faptul ca nu ii impartasiti parerea sau opinia sau convingerea - va sare la gat, indignat, suparat, cinic, malitios, chiar innebunit de furie, ca de! "ce! esti tampit(a)? nu pricepi? asta-i mersu', istoria, viata! ca te stiu eu ca esti din aia, care asa si pe dincolo, ..." Mi se pare cam mult. Si asta se intampla pe forum uneori si discutiile aluneca in derizoriu sau in penibil. Cum se asteapta acel cineva ca - dupa ce mi-a dat un cap in gura si trei pumni in abdomen - sa il mai ascult si sa ii mai si raspund sau sa ii raspund calm? E ca si cum, pt. a invata sa inot (in situatia data - pt. a ma ajuta sa inteleg parerea/opinia/convingerea) ma leaga de maini si de picioare si ma arunca in apa inghetata. Adica nu ma ajuta, iar regulile dialogului sunt demult innecate. Si cred eu ca daca imi spune cu frumosu' care ii sunt argumentele, zau ca imi deschid urechile si sufletul. Din fericire, nu mi s-a intamplat mie pe forum, ci altora. Avea cineva o intrebare la un alt topic despre cat de frustrate suntem. Cred ca uneori forumul subiectelor fiebinti, contradictorii devine locul in care refulam frustrarile acumulate in viata de afara. Un pic de harta, de strigat virtual, ca sa ne intoarcem pisicute cuminti la ale noastre. Poate gresesc, dar asta e pt. ca doresc sa inteleg motivul pt. care se adreseaza rautati i-nu-ti-le colegilor de dialog, in situatia in care ei nu sunt deschisi la MAREA IDEE din discutie. Imi amintesc ca tot pe www.desprecopii.com in urma cu 4 ani se discuta despre vegetarieni. Discutia a alunecat feroce in favoarea "normalilor" si s-au spus atatea rautati si aberatii la adresa celor care se opun bucuriei de a savura carne, branzeturi etc. (Din nefericire pt. mine, eu mananc destula carne, dar mi-a ramas in minte. Delirul - ca nu mai era dialog - a fost notoriu!) Stiu ca subiectul a fost scos din unda ca prea galagios. Sper ca acum sa nu fi deschis un subiect "nociv" si "politically incorrect". Zau ca nu am vrut sa ma aflu in treaba. Chiar mi se pare important, pt. ca au fost dati in care am decis pt. o vreme sa ma retrag de pe site (ca simplu cititor) intristata fiind de intoleranta marilor tolerantilor la ideile "gresite" ale celorlalti. Sa aveti un iunie inmiresmat si calm. Culorile sunt inca vii. Nu le-a stins soarele cu dogoarea. Cu bine! L. mi-e dor de mare si de soarele de acasa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Eu cred ca toleranta tine de educatie, cultura, experienta de viata si intelepciune. Si, un pic, de temperament. Ea vine (daca vine!) in general cu inainterea in varsta, cu acumularea experientelor (in special cele mai putin placute), cu maturizarea. Este normal ca tinerii in special sa fie mai putin toleranti, e in firea lucrurilor din pacate. Dar este intr-adevar trist ca unele subiecte bune sunt distruse in felul asta si ca persoane interesante sunt efectiv alungate de pe forum asa. Mie mi s-a parut tipic cazul lui in_trecere, care a venit aici cu o pledoarie chiar despre deschidere si toleranta, discutia a alunecat in urma intrebarilor puse spre altceva, apoi subiectul a fost rebotezat total neinspirat "open marriage" si in final autoarea a fost practic alungata cu pietre fara nici o vina. Cred ca cei mai intoleranti sunt si cei mai superficiali: nici macar nu citesc cu atentie tot, sa prinda adevaratele sensuri ale mesajului. Le pica ochii pe ceva ce e impotriva parerilor lor, nu incearca sa inteleaga tot contextul, sa gandeasca asupra argumentelor si se apuca sa arunce cu cuvinte la intamplare tunand si fulgerand. Asta e parerea mea de simplu inginer, asa ca ma pot insela, nu e partea mea tare. Mai interesant ar fi de vazut parerea unui psiholog pe tema asta!

 

Life stinks

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mda, se pare ca unii (nu ma refer la comunitatea de pe forum) inca mai merg dupa principiul: cine nu este cu mine este impotriva mea, si daca este impotriva mea atunci este dusmanul meu, si daca tot este dusmanul meu atunci de ce sa stau cuminte sa-l ignor sau sa-l apreciez cand pot sa-l injur si sa-l scuip ori de cate ori ma intalnesc cu el??

Exista o anumita categorie de oameni care TREBUIE sa aiba dreptate...

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu personal detest nu neaparat agresivitatea, cit jignirile in lipsa argumentelor... adik daca X n-are cu ce sa combata rational ideea incepe si da cu cratitza ref. "persoana".

 

Asta e chiar o prostie, dat fiind faptul ca "personal" majoritatea nu ne cunoastem.

Probabil cei care boscorodesc gospodareste ar fi foarte surprinsi sa se trezeasca fatza in fatza in realitate cu "tintele", si la pariu ca ar avea alte reactzii!

Mai putin eroice! [:D]

 

Si mai detest ceva: daca vreun Y a injurat pe cineva, musai mai trebe sa vina 5 oglinzi, altfel fara opinii proprii, sa injure si ei tot atunci, tot acolo, din spirit de solidaritate.

Preiei o idee si lovesti impreuna cu altii, ca e mai simplu sa fii in asentimentul turmei, nu?

Iti faci noi prieteni la modul asta.... :)

Si demonstrezi o gindire sanatoasa, unanim acceptata! [:p]

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...