Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cum sa dau divort de un japonez


Recommended Posts

Luminita,din cate discutii au avut loc pe aceasta tema pana acum (a japonezilor),recunosc ca esti singura care mi-ai atras atentia in mod deosebit.Nu pot intelege de unde atata razvratire impotriva a ceva ce nu ai vazut cu ochii tai ?Cum poti sa bagi mana in foc si sa generalizezi pentru ceva ce doar ai auzit?Referitor la barbatii japonezi,intr-o discutie avuta cu profesoara mea (care nu a fost in Japonia sa danseze pe masa!!)mi-a spus ca ea nu a intalnit pana acum un cuplu mixt care sa fie 100% implinit si ea sa spuna ca nu mai poate de fericire.(nu cred ca e cazul sa-ti spun ca nu e vorba de cupluri care s-au "agatat" in baruri.)Si asta din cauza mentalitatii diferite.Desi ambii si-au asumat constient aceasta responsabilitate,ca in orice relatie apar si probleme.Cu atat mai mult in cazul unui japonez care,desi ii place sa fie la brat cu o straina,s-ar putea sa tanjeasca la un moment dat dupa ce i-ar fi putut oferi o relatie cu o japoneza.Si invers poate fi valabil.Dar nu este o regula si nu putem generaliza.Din cate am citit pe acest forum,am remarcat ca sunt multe cupluri care s-au cunoscut in baruri si au o relatie frumoasa.Asa ca se poate! E pacat sa arunci cu pietre mai ales in postul Pastelui.Sa ne amintim cum a procedat Isus cu Maria Magdalena.Chiar daca am gresit,asta nu inseamna ca suntem infierati pentru totdeauna. Inainte de a face o afirmatie (mai ales in public)verifica de mai multe ori.Eventual da o fuga la Tokyo ca sa te convingi. Iti doresc un Paste fericit si lumina lui Isus sa coboare asupra ta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 121
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cred mai degraba ca ar trebui deschis un alt topic:Judeca si vei fi judecat! Doamna Luminita,[asa trebuie sa ma adresez eu o prostituata din Japonia unei femei ca d-ta ,cu FACULTATE],sa stii-ca scoala pe care pretinzi ca o ai nu-ti da dreptul sa jignesti persoane care nu ti-au facut nimic si mai ales nu le cunosti.Sa stii ca avem aceeasi virsta,in plus eu avind si scoala vietii care face mai mult decit toate facultatile pe care le-ai urmat sau le vei urma. Pt cultura ta generala,cluburile din Japonia in care lucreaza europence sint scumpe.Nu isi pot permite toti sa intre.In plus,obiceiul aici este ca dupa ce se termina munca sa se mearga la un pahar de vorba,la masa eventual.A fi dansatoare in Japonia nu inseamna ca vine un nea Vasile in club si seful te trimite sa-l ,,satisfaci,, la masa unde maninca s-au bea.Eu de exemplu am lucrat in club ,dar nu am dansat...asta ma face mai putin prostituata?Sa stii multe fete au iubiti,sint tinere si hormonii le-o cere!Sint multe si cele care ,,isi traiesc viata,,...Insa PROSTITUATA inseamna a face sex pt bani,ori asta nu cred ca este cazul sa afirmi despre cele care se casatoresc cu japonezi.Cele care ,,isi traiesc viata,,sa fim serioase,nu se casatoresc si vor sa aibe copii,de dragul banilor. M-a suparat f. tare cele scrise de tine.Ai jignit familii intregi,parintii nostri,cultura noastra...Pun pariu ca esti mult mai slaba ca mine in multe domenii,cu toata facultatea ta.Cele scrise de tine nu denota decit ca esti o incuiata,ori o frustata.Te-o fi inselat barbatul cu vreo prostituata din Japonia[:D][:D][:D] Lasind gluma la o parte,eu cred ca ar trebui sa-ti ceri scuze,indiferent de ceea ce ai tu in cerebel bine cimentat.Nu ma priveste.Dupa cum ai vazut fata care a deschis subiectul avea probleme in casnicie.Nu pt ca sotul a luat-o dintr-un club,nici pt ca o trata ca pe un obiect...poate nu ai citi cum trebuie!Nu generaliza.La inceput exista probleme in casnicie mixta,mai ales din cauza adaptarii.Daca ai deschide o carte despre ASIA ,ai vedea ca este diferenta de la cer la pamint in toate cele.Drumul pe care l-am ales noi,cele care dorim sa traim aici sau in oricare alta tara,nu te priveste.Asa cum bine spunea cineva:nu arunca cu pietre! Hannen a fost draguta,ti-a dat nota 4.Eu te-as lasa repetenta ca altadata sa nu te mai joci cu vorbele in necunostiinta de cauza. Ca sa nu mai cauti la profil,sint casatorita cu un japonel care ,,m-a luat din club,,si nu ma trateaza ca pe un obiect.Si nu m-a scos din mizerie deloc,in Romania avind o situatie destul de buna.Asta si fara facultate,si fara prostitutie![}:)] Fetele care scriu pe acest forum despre problemele care le au cu sotii japonezi nu au problemele scrise de tine.Nu stiu de unde ai scos-o! Si apropo, cu mult inainte de Japonia ,a fost Liban,Cipru,Turcia,Italia,Olanda...De ce ti s-a pus pata doar pe ,,usuraticele,,din Japonia? Rog sa mi se scuze greselile de ortografie.Nu am scoala multa[:D] si ma si grabesc! Astept scuze! ...Si imi cer iertare ca am intrat in subiectul tau Lavinia vorbind asa,dar chiar nu m-am putut abtine,pt ca nu a avut bunul simt sa scrie doar un mesaj.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by luminita74
Stii ceva ELISE nici ptr mine nu au importanta studiile conteaza caracterul iar fetele care danseaza in baruri si mai sunt si platite ptr asta ptr mine si nu au nici o valoare.Vorbeam si de tipul de barbat care frecventeaza asemenea cluburi (valoare 0)poate si eu am fost in cluburi si poate mai merg si acum ,Dar sotul nu m-a agatat cand dansam pe mese .Vorbesti in necunostinta de cauza sau stii tu ce vorbesti si cui iei apararea?In primul rand la acest capitol nu vad sa intervina de cat fete tot din JP care au fost in aceeasi situatie sau asemanatoare.Asa ca tu si eu poate nici nu avem ce cauta mai ales ca "nu stium cu ce se mananca munca in cluburi".Tu vrei sa-mi spui ca o astfel de tipa care isi cunoaste sotul intr-un asfel de club ar trebui sa fie tradata ca o femeie normala care isi doreste o familie normala?Tu crezi ca un barbat de asemenea factura se v-a schimba doar ca s-a casatorit?Uita-te pe forum si vezi cate asemenea cazuri sunt si trage concluzi atunci.Priveste in jurul tau si analizeaza oameni si abia atunci poti sa arunci cu rosii in mine.Eu stiu ca fetele care au plecat in diverse tari ca si dansatoare au plecat din saracie financiara si au ajuns intr-o altfel de saracie(a sufletului),Si pana la urma asta e parerea mea si o sustin daca ai ceva de comentat putem sa comentam dar mai bine ai deschide alta tema decat aici unde sigur cine a postat vede si ii facem si mai rau ..............

urat din partea ta....de unde stii tu marog viata fetelor ce danseaza pe masa??????????de unde stii tu ca o dansatoare ..nu poate sa aiba o familie fericita si un sot minunat??? vorbesti lucruri pe care nu le stii nu ma doare cu nimic ca ai spus vorbele pe care le-ai spus ...dar imi iau doar apararea.. pe mine de pe masa unde dansam ma luat de sotie ..si nu regreta si de cand suntem casatoriti niciodata nu mia reprosat nimic...eu nam plecat din romania de saracie ...ca nu muream de foame....era visul meu sa ajung sa vad aceasta minunata tara...si stiam ca aici imi va fi destinul[japan]chiar daca lucram in club de noapte ..asta nu inseamna prostitutie..ma simteam ca o zeita ..... a si daca zici ca mergi in cluburi ...vrei sa zici in in cluburi romanesti care este diferenta mare de la cer pana la pamant de cluburile japoneze....[asia] numai bine si liniste sufleteasca [url="http://new.photos.yahoo.com/fujiosan2007/album/576460762394365048/"]POZICI "' luna Martie..vacanta in paradis SAIPAN[/url] [url="http://photos.yahoo.com/fujiosan2007/"]POZICI NOI[zana][/url] [url="http://photos.yahoo.com/ionela_emilica/"]LA bucatarie[papica][/url][pofta] Mami si ingerasul EMILy.2005.01.06[copil] [gravi]0[fuga]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[wow] de unde sa inceput si unde sa ajuns...[alcool][alcool][alcool] Lavinia ma bucur ca sa rezolvat totul...asta este cel mai important...iti doresc multa fericire,noroc si sa dai peste persoana potrivita. ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ Andreea, [url="http://blog.360.yahoo.com/blog-WLalfXQ8equ0PneS_iGZL0qrd9eWeEP_YJaDrA--?cq=1&p=6"]mamica[/url] de [copil][url="http://tickers.baby-gaga.com/t/bunbunadb200609101Sebastian-Mihai.png"] Sebastian-Mihai[/url] [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/bunbunabu20060910_1_Sebastian.png"]( 10.09.2006 )[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Toate japonicile care ati intrat pe acest subiect aveti nota 10 cu steluta de la mine cate un buchetel de [flo]. P.S. sunt si eu casatorita cu un Japonez care m-a luat dintr-un bar (oarecare ) si pot sa spun cu mana peinima ca sunt FERICITA cu nu am mai fost niciodata in viata mea . [URL=http://good-times.webshots.com/album/557356798IdXxoI][IMG]http://thumb16.webshots.net/t/57/657/8/50/13/2122850130100416876bMeoYr_th.jpg[/IMG][/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by luminita74
Elise si toate care ati sarit in capul meu si eu merg in baruri cu sotul meu dar si la fel nu inseamna ca ma prostituez.Iar ca sa ma intelegeti mai bine vreau sa spun ca JP este recunoscuta ca si tara a prostituatelor romance .Degeaba va suparati pe mine dar asta e adevarul.De ce ati plecat din RO ?Ce studii aveti?Din ce familii proveniti?Eu nu judec pe nimeni pentru ca nu ma intereseaza ce faceti cu viata voastra dar cand vad ca suferiti din vina voastra ma enerveaza.Daca ati ales drumul asta de ce va plangeti acum de greutatile intalnite.De ce nu veniti in RO pur si simplu?Sau si aici este la fel?Nu sunt o batrana cum s-a spus ci am doar 33 de ani dar spre norocul meu cand am dat de greu nu am plecat sa fac cea mai josnica meserie in alta tara.Am si eu o facultate si stiu ce vorbesc exact si cred ca sunt oameni care imi dau dreptate.Stiu cate ceva despre ceea ce faceti voi pe acolo ptr ca am locuit in Belgia 2 ani (dar lucram la o firma respectabila)si am vazut ce inseamna munca in baruri de noapte ptr ca am ajutat cateva fete care erau dansatoare sau care venise in BE ptr a lucra pur si simplu .Iar ce ma spus repet nu este o acuza doar am spus ca odata ce te-a luat dintr-un bar nu poti sa ai pretenti prea mari prt ca vei fii tratata intotdeauna ca si o prostituata indiferent cum esti tu ca om sau indiferent ce caracter ai.Puneti-va in locul lor si veti ajunge la aceeasi concluzie ca si a mea dar fiti obiective.Si in RO se intampla acelasi lucru cu fetele care lucreaza in astfel de locuri poate multe dintre voi stiti lucrul asta.Un barbat care frecventeaza asemenea loc nu este un barbat cu care sa poti avea o familie normala si de la care sa ai pretenti ca te va aprecia ptr cea ce esti ci te v-a trata intotdeuna ca pe o jucarie cu care poate face ce vrea cand vrea.Repet nu vreau sa va jignesc dar ganditi si voi gand faceti un asemenea pas important.Nu va casatoriti niciodata cu un fost"client"ptr ca asta se v-a imtampla mereu :veti fii tratate ca si cum ati fii proprietate lor si e valabil oriunde in lume .....
STII CEVA MAMAIE nu compara tu belgia cu japonia ca e diferenta mare mamaie.......[xx(]belgia este o tara renumita pt asa ceva...daca tot zici ca ai fost zic ca sigur ai practicato si tu de aia o ai pe constiinta[help] vorbele pe care le-ai spus sunt niste vorbe urate dar le zici din rautate ...esti o femeie rea ....si urata la suflet te invit eu in japonia si sa vezi cum o duc fetele aici si cat de fericite sunt fostele dansatare..poate nici una ce a stat la birou nu traieste asa si nu sunt ata de respectate....zau ca iti fac o invitatie si in barurile japoneze sa vezi tu cum este viata de dansatoare si atunci sa mai vb tu ...mamaie dumnezeu sa te ierte pt toate vb adresate ......baka [url="http://new.photos.yahoo.com/fujiosan2007/album/576460762394365048/"]POZICI "' luna Martie..vacanta in paradis SAIPAN[/url] [url="http://photos.yahoo.com/fujiosan2007/"]POZICI NOI[zana][/url] [url="http://photos.yahoo.com/ionela_emilica/"]LA bucatarie[papica][/url][pofta] Mami si ingerasul EMILy.2005.01.06[copil] [gravi]0[fuga]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"BUNA FETELOR, VA FELICIT CA SUNTETI CURAJOASE.EU NU SUNT MAMICA SINGURA DAR IN ULTIMUL TIMP MA GANDESC DIN CE IN CE MAI SERIOS LA UN DIVORT.POVESTEA MEA INCEPE IN URMA CU 10 ANI CAND AM DEVENIT PRIETENI SI CREDEAM CA NIMIC NU NE V-A UMBRI FERICIREA DAR DE 4 ANI DE CAND NE-AM CASATORIT TOTUL S-A SCHIMBAT SI NE E TOT MAI RAU IAR VIATA CARE AM CREZUT CA O SA O AM ALATURI DE EL A DEVENIT APROAPE UN CALVAR.SOTUL MEU ARE UN VICIIU (ALCOOLUL)LA CARE NU VREA SA RENUNTE .CAND NU BEA E UN SOT BUN ATAT CATE POATE SA FIE CU CATE PROBLEME ARE DAR CAND SE OPRESTE LA "BERE"CU PRIETENI UITA SA MAI VINA ACASA.MA INTREB DACA MA MAI IUBESTE SAU DACA EU IL MAI IUBESC.AVEM UN BAIETEL DE 3 ANI SI 9 LUNI PE CARE IL IUBIM SI PT.CARE ZIC EU CA SUPORT COMPORTAMENTUL SOTULUI MEU.NU STIU CE SA FAC,MA GANDESC CA DACA VOI DIVORTA COPILUL V-A SUFERI.DAR VIATA MEA ,EU DE CAND AM COPILUL AM RENUNTAT LA TOT,NU CELASI LUCRU POT SA SPUN DESPRE SOTUL MEU CARE ATUNCI CAND ARE CHEF SE OPRESTE LA O BERE CU PRITENI. VA MULTUMESC PT.ACEST SUBIECT,CITINDU-L MA SIMT MAI BINE LUMINITA" AICI ESTE O POVESTE AI LUMINITEI ...deci nui a mea[help] uite cAt de fericita esti tu..cu tot cu studile tale..... [url="http://new.photos.yahoo.com/fujiosan2007/album/576460762394365048/"]POZICI "' luna Martie..vacanta in paradis SAIPAN[/url] [url="http://photos.yahoo.com/fujiosan2007/"]POZICI NOI[zana][/url] [url="http://photos.yahoo.com/ionela_emilica/"]LA bucatarie[papica][/url][pofta] Mami si ingerasul EMILy.2005.01.06[copil] [gravi]0[fuga] hanako2004,(re)citeste regulamentul-punctul 10,acolo unde se povesteste despre MAJUSCULE si culori/marime font. multumesc pentru intelegere
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by luminita74
Elise si toate care ati sarit in capul meu si eu merg in baruri cu sotul meu dar si la fel nu inseamna ca ma prostituez.Iar ca sa ma intelegeti mai bine vreau sa spun ca JP este recunoscuta ca si tara a prostituatelor romance .Degeaba va suparati pe mine dar asta e adevarul.De ce ati plecat din RO ?Ce studii aveti?Din ce familii proveniti?Eu nu judec pe nimeni pentru ca nu ma intereseaza ce faceti cu viata voastra dar cand vad ca suferiti din vina voastra ma enerveaza.Daca ati ales drumul asta de ce va plangeti acum de greutatile intalnite.De ce nu veniti in RO pur si simplu?Sau si aici este la fel?Nu sunt o batrana cum s-a spus ci am doar 33 de ani dar spre norocul meu cand am dat de greu nu am plecat sa fac cea mai josnica meserie in alta tara.Am si eu o facultate si stiu ce vorbesc exact si cred ca sunt oameni care imi dau dreptate.Stiu cate ceva despre ceea ce faceti voi pe acolo ptr ca am locuit in Belgia 2 ani (dar lucram la o firma respectabila)si am vazut ce inseamna munca in baruri de noapte ptr ca am ajutat cateva fete care erau dansatoare sau care venise in BE ptr a lucra pur si simplu .Iar ce ma spus repet nu este o acuza doar am spus ca odata ce te-a luat dintr-un bar nu poti sa ai pretenti prea mari prt ca vei fii tratata intotdeauna ca si o prostituata indiferent cum esti tu ca om sau indiferent ce caracter ai.Puneti-va in locul lor si veti ajunge la aceeasi concluzie ca si a mea dar fiti obiective.Si in RO se intampla acelasi lucru cu fetele care lucreaza in astfel de locuri poate multe dintre voi stiti lucrul asta.Un barbat care frecventeaza asemenea loc nu este un barbat cu care sa poti avea o familie normala si de la care sa ai pretenti ca te va aprecia ptr cea ce esti ci te v-a trata intotdeuna ca pe o jucarie cu care poate face ce vrea cand vrea.Repet nu vreau sa va jignesc dar ganditi si voi gand faceti un asemenea pas important.Nu va casatoriti niciodata cu un fost"client"ptr ca asta se v-a imtampla mereu :veti fii tratate ca si cum ati fii proprietate lor si e valabil oriunde in lume .....
eu din ce familie provin?parca asa intrabai mata[hot] provin dintr-o famile foarte buna..oameni muncitori si cunoscuti cand am plecat de acasa ..catre destin ..aveam de toate pe tava si masina si casa si bani si o meserie buna insa destinul ma adus aici nu din saracie,,,si eu am avut esecuri in casnicie se intampla peste tot in lumea asta...insa din greseli inveti [amoras]noi ne iubim mult ..sotului nui este rusine cu mine chiar e mandru ..si nu mia reprosat niciodata de unde ma luat[il]sa zic unde eram cand ma cerut de sotie...chiar pe masa de dans[ispita][japan] sa-ti fie rusine .. [red]mama ana...ken.2001.05.17[copil]si fuka.2003.02.21[red][copil][majoreta]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am stat si-am privit de pe margine toata discutia, dar deja nu mai tine treaba... Hanako chiar ca ai fost tare si la faza de pe pagina anterioara, dar mai ales cu descoperirea mesajului Luminitei! Pana la urma s-a aflat si cauza frustrarii "doamnei" care vad ca nu mai are curajul sa mai zica nimik... Rusine sa-ti fie tanti Luminita ptr afirmatiile facute, ai o anumita varsta, dar degeaba... Imi pari un caz prea pierdut ca sa incerc sa ma justific in fata ta, dar poate ca vei deschide ochii intr-o zi si-ti vei da seama singura de realitatea care te inconjoara! Si eu sunt o fosta dansatoare dupa cum ti-ai dat seama, dar pot spune ca ma bucur de mult mai mult respect din partea sotului meu decat se pare ca ai tu...Nici nu-i de mirare ca al tau sot prefera compania prietenilor sau chiar a berii in favoarea ta! Dupa cum vezi e mult mai usor sa jignesti pe cineva, mai greu e sa spui o vorba buna... Sau mai e cazul sa-ti spun ca injosindu-i pe altii nu te face pe tine sa pari mai desteapta in ochii altora? O tii sus si tare ca ai studii superioare, dar exprimarea ta denota lipsa unor importante reguli de ortografie...Esti de toata jena!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...