Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cum sa dau divort de un japonez


Recommended Posts

  • Răspunsuri 121
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by Guestus
Pare extrem de ciudata situatia....te mariti in Ro divortezi simplu tot in Ro...in Jp ai depus certificatul doar sa obtii viza de sedere...nu inseamna ca te-ai mai maritat inca 1 data. [:D] Are japonezul toate degetele?
Exact, asa zic si eu. In plus, daca sa zicem ..exista ceva, vreo prevedere legala care sa recunoasca casatoria din Ro si in Jp, si sa fiti casatoriti si acolo... nu inteleg cu ce te-ar afecta pe tine daca ai fi deja acasa in Ro si divortata in Ro. Pt ca (dac esti isteaza) acolo nu te mai intorci... deloc sau poate decat dupa divortz, cand deja iti vei recapata numele tau de fata. Iar el in Ro daca vine... doar nu te taraste inapoi in Jp... Nu? Si ce inseamna "yakuza" ??? [url="http://daisyPath.com/days/060729/0/1/+0/0/.png"]Nunta noastra: 29 iulie 2006[/url] "Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

asa este.fiind in pericol ar trebui sa plec oricum,dar nu pot baga divortul in romania pt. ca ar costa f. mult si de unde sa iau eu banii aia cand nu am lucrat deloc in perioada asta de un an ca nu au vrut parintii lui si plus ca el mi-a spus ca serviciul meu e in casa(si nu am vazut nici un ban"daca intelegeti"ca sa pot scapa cumva).pana acum de fiecare data cand se enerva i-mi spunea sa plec si ca nu-mi cumpara nici un bilet,sa ma descurc singura.ca nu pot sa fac nimic singura si ca de ce trebuie sa cer ajutorul cuiva?ca sunt proasta,nebuna,ca ce e d-zeul meu,ca cine e familia mea,si multe altele.ma trimitea acasa dar fara sa faca ceva in sensul asta.acum am reusit sa-l fac sa inteleaga ca trebuie sa ma ajute sa-mi trimit bagajele si sa-mi cumpere biletul de avion.ca inainte cand am facut avortul si trebuia sa plec parintii lui m-au pus sa ma rog de el sa-mi cumpere.si daca stam sa ne gandim era de datoria lui.asa ca avand sansa asta nu vreau sa o pierd.totul e ca as vrea sa stiu cat dureaza ca sa pot sa-i spun ca stiu si sa-mi ia biletul mai repede.iar tie guestus nu pot sa-ti spun ca noi am legalizat casatoria si in japonia caci altfel nu as fi putut obtine viza de un an.nicidecum ca suntem casatoriti de 2 ori. p.s.stefania multumesc frumos si astept raspunsul tau[pup] mfl
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

elara am mai explicat ca divortul costa f.mult in romania fara se mnatura lui.din cate stiu totul ar putea costa 3000 de dolari si nu am banii astia.iar iakuza inseamna mafia japoneza.cele care au fost aici pot intelege mai bine tot ce spun.este putin mai complicat decat ar fi intre 2 romani.poate nu am fost mai explicita si atunci i-mi cer scuze. mfl
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

OF,of,draga de tine...din pacate nu am nici o informatie care ti-ar putea fi de folos.. Atita doar,sa-ti pastrezi calmul,sa ai rabdarea din lume pina iti vezi sacii in caruta(ca sa nu spun sa te faci frate cu stii tu cine pina treci puntea)...pt ca deja a mers mult prea departe.. Imi tot imaginez situatia inversa...oare cum s-ar fi simtit el daca l-ai fi dat tu afara din casa in plina noapte(in Romania fiind)in chiloti(si eventual in plina iarna![:D]),sa-i fi interzis sa mearga la munca si sa-i numeri fiecare banut,izolat de toti si de toate,si eventual sa-i mai incalzeasca oscioarele un frate/cumnat,asa din cind in cind,preventiv...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

idaria nici nu poti sa-ti imaginezi cat de bine ma fac sa ma simt cuvintele tale.ca ma intelege si pe mine cineva.pai bine cred ca i-ar fi prins un tratament de care ai spus.ideea e ca la 3 zile dupa ce a venit in romania deja nu mai putea si vroia sa plece acasa la care i-am spus sa plece.dar eu nu am voie sa-i spun ca mie greu sau ca vreau acasa.defapt mi-a spus ca nu vrea sa spun niciodata ca un bagaj e greu,ca mi-e dificil ceva si multe altele.el vrea o sotie care sa se lupte.deci cu alte cuvinte sa fie un robot.doamne si daca nu as fi discutat cu el si nu i-as fi explicat cum au sa stea treburile.dar asta e.astia sunt japonezii.eu am trecut prin multe dar asta o sa fie povestea din care am invatat cred ca totul despre viata[ups] mfl
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ia expune tu frumos situatia ta la "PROBLEME LEGISLATIVE" si vezi exact daca un divort in lipsa costa chiar 3000 dolari.[:0] Personal, mi se pare aberanta suma aceasta, plus ca nici explicatiile tale nu stau in picioare. Langa un astfel de om PLECI si gata! Te imprumuti de banii necesari intoarcerii in tara de la prieteni, cunostiinte si pleci cat de repede poti!!!![ups] Numai sta sa te gandesti ca o fi, ca o pati! Lasa psihanaliza pe cand esti deja in tara, departe de el! Hai ca te vrem intreaga si sanatoasa, nu....[B)] Si intre timp citeste subiectul cu abuzurile de aici! Poate iti va da o alta imagine a vietii alaturi de un astfel de individ [V]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of, Lavinia. De-abia acum am citit subiectul postat de tine si imi dau seama ca te afli intr-o situatie mult mai grava decat a mea. De fapt, io ma plang de singuratate, dar in niciun caz nu m-a batut sotul. In cel mai rau caz urla la mine si imi facea morala pana plangeam, dar nu ma dadea afara. Intr-adevar, divortul in Romania costa 3000 dolari, dar asta inseamna sa apelezi la un avocat bun si in 24 h esti libera! Din moment ce nu ai acesti bani,nu ai cum sa divortezi atat de repede. Totusi, din moment ce ati semnat amandoi actele de divort, trebuie sa rezisti alaturi de el o perioada, pentru ca nu ai garantia ca iti va trimite hotararea de divort. Spuneai ca ai o prietena japoneza; nu te poate ajuta ea, sa dormi la ea o perioada? Sau la socrii? Incerc sa ma pun in situatia ta si imi dau seama ca iti este de greu. Iti doresc mult curaj si rabdare pana se termina totul.[pup][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

titulelu, toate te intelegem prin ce treci si tocmai de-aia mi se pare mai urgent sa pleci din casa lui decat sa obtii o hartie. Nu cred ca poate fi atat de greu sa obtii divortul in Romania si sincera sa fiu nici nu cred ca poti divorta in Japonia, din moment ce casatoria a fost oficiata in Romania. Ai un avocat in Japonia? The problem with happiness is that you don't know when you have it. You remember it.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...