Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cum sa dau divort de un japonez


Recommended Posts

Imi pare rau prin ce treci chiar acum 5 minute am mai citi un subiect asemanator ca al tau ..ia rom ..el jap si vrea sa divorteze dar ia este de 3 ani in tara . Ce pot sa-ti zic decat daca esti asa hotarata poti divorta si in tara ,bine asta in caz daca nu mai vrei sa ramai de loc in jap,daca nu te mai intereseaza pers lui depui actele si astepti in tara decizia,sincer nu ma prea pricep ca nu am avut d aface si nici cunostinte dar sunt o gramada de fete dragute care te pot ajuta cu un sfat. Iti dorest bafta [foto]http://community.webshots.com/user/danyyyyy39
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 121
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by ken
TITULEL iarta-ma daca ceea ce voi scrie va parea absurd.SI eu am trait 3 ani cu un japonez. SA sti ca nu toti sint precum sotul tau[SAU FOSTUL MA ROG].MAI sint o gramada de japoneji cumsecade si la locul lor.NU crezi ca te pripesti putin?IN ROM. ce situatie ai? nu crezi ca se mai poate sta de vorba cu el?NU stiu ce parere ai dar mie una nu cred ca totusi va-ti acordat si o a doua sansa.SI mie mi-a fost tare greu ,dar el nu mi-a ingredit nici un drept pt ca am stiut sa imi exprim punctul de vedere de la inceput[DE CIND ma cunoscut si pina am plecat din japonia eu am fost cu contract de dancer si in tot acest timp am locuit impreuna in casa facuta de noi...el parasind domiciliul conjagal,facind cu mine alta casa si mai tirziu divortind.
Ken, tu m-ai criticat ca am stat cu sotul meu numai din interes. FALS! In schimb, tu ii dai lui titulelu sfaturi gen: "NU crezi ca te pripesti putin?IN ROM. ce situatie ai?" Sau "Nu crezi ca puteti ajunge la un compromis?DE exemplu sa nu divortati...sa iti cauti un job...sa te muti in alta parte...iar in locul divortului tu sa ii platesti lui niste bani contra vizei?" Deci, se pare ca TU pui SITUATIA MATERIALA pe primul plan! Crede-ma, eu si sotul meu am fost prieteni timp de 3 ani, dupa care ne-am casatorit. Chiar daca va cunoasteti ani de zile inainte de casatorie, nu exista certitudinea ca va fi o casatorie reusita. Sfatul meu este sa nu iti mai dai cu parerea in necunostinta de cauza despre relatii esuate, cum este a mea sau a lui titulelu, pana nu treci printr-o situatie similara. Eu sper sa ai noroc, sa fii fericita in casnicie si sa nu cunosti ce e acela divort, pentru ca sunt sigura ca ti-ar schimba conceptia despre viata. Titulelu, [pup]pupici si mult succes! Sa dea Dumnezeu sa rezolvi situatia cat mai repede posibil! Te inteleg si sunt alaturi de tine![flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ken
si inca ceva si inchei...nu crezi ca de fapt voi nici nu va cunoasteti cu adevarat?CHIAR daca a fost dragoste la prima vedere cum spui tu.JAPONEZI sint prin felul lor niste firi mai reci dar daca ii modelezi si ai rabdare cu ei ...ai sa vezi rezultate bune.SPUNEAI CA NU SE POARTA BINE CU TINE?PT CA NICI FOSTA LUI NEVASTA NU SE PURTA BINE CU EL.si nu la invatat ce inseamna armonia intr-o familie.NU INCERC SA LE TIN PARTEA LA JAPONEZI DAR DAR AM INCEPUT SA II CUNOSC CA OAMENI.Ar mai fi multe de spus dar nu Vreau sa te ranesc sau sa te plictisesc[poate tot ce am spus ti se pare o aberatie}INCA O DATA IERTARE ken
Ken,nu toata lumea se pricepe la "modelare".Si decit sa stai linga un sot care te trateaza cu batai si dat afara din casa .Mai bine divort.
quote:
EU chiar daca nu m-am casatorit inca o voi face la anul iar cei 3 ani petrecuti cu el m-au invatat ca e bine sa mai lasam unul de la altul.
Foarte frumos. Stai sa vezi adevarata distractie.[cool] Te asteptam cu povesti de la nunta si ce inseamna sa iei "friiele in mina "intr-o casatorie cu un strain.Asta ca exemplu pentru cei care nu cunosc.Eu una sint curioasa.[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[quote]Originally posted by KSorana Te asteptam cu povesti de la nunta si ce inseamna sa iei "friiele in mina "intr-o casatorie cu un strain.Asta ca exemplu pentru cei care nu cunosc.Eu una sint curioasa.[flo] Curioasa???...de ce?,si tu tot in Japonia esti casatorita(deci tot sotz strain ai)si povestea deja o sti din propia experienta[:D],asa ca nu inteleg ce ar putea sa te faca curioasa[alcool]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi spuneti si mie chiar credeti ca ati putea conduce un sot japonez??de unde atita incredere in sine??? Ce nai face nu cred ca o sa fii total indipendenta ,mai ales in Jp,dupa conceptiya lor de familie si viata,(care am inteleso cam tirziu)patru ani mia luat,ce,cum ai putea ceva shimba???[bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DE fapt si eu sint in prag de divort,dar eu mai am si un copil,cu care sunt santajata ca mil ea familionul,asa ca nu fac mare zarva,pina ajung in tara cu copilul evident,si de acolo divortez,Inainte ca sa ne casatorim cu straini,trebuie sa le cunoastem obicieyurile,traditiile,si apoi sa riskam.Familiya nu se bazeaza doar pe dragoste,contract prenuptial,asta trebuia facut in primul rind,sa nu ajunjem ca mine,si poate ca alte romance prin japoniya,care nu stiu cum sa fuga acasa,cum sa divorteze,sa nu li se ea gitul mai apoi,etc.Trist....am plins cind am vazut postat subiectul,l-as ca va povesrtesc eu ce inseamna control in familie si dependenta totala...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Jojo, eu te inteleg perfect. Si eu tot 4 ani de casnicie am si tot atata timp mi-a luat ca sa vad ca de fapt japonezii sunt firi reci si este foarte dificil sa intemeiezi o familie cu ei. Depinde acum, unele romance au gasit japonezi buni, cu care se impaca de minune. Sa dea Dumnezeu sa nu intampine necazuri mai tarziu. Si eu am fost fericita cu actualul sot la inceput, in primii 3 ani inainte de casatorie. Dupa casatorie insa, s-a stricat totul. Devenisem total dependenta de el. Inainte de casatorie munceam, aveam banul meu, dar dupa, nu m-a mai lasat sotul sa muncesc. Oricum ma mutasem la el in Tokyo si nu mai aveam cum sa ma intorc la vechiul loc de munca din Osaka. M-a pacalit cu o afacere, care sa fie chipurile, a noastra. Am muncit degeaba la firma lui fara sa ma plateasca. Imi spunea sus si tare ca muncesc pentru familie. Ca el ma intretine si trebuie sa am respect. Pentru ce? Nu s-a meritat si nu ma simteam fericita. Avea control total asupra mea. Vroiam sa muncesc in alta parte, sa simt ca am contact cu lumea, nu sa stau tot timpul in casa. Cu toate ca am incercat de nenumarate ori sa-l fac sa ma lase sa muncesc si sa ma ajute sa imi gasesc un serviciu, nu am reusit. Pentru cei care nu cunosc Japonia, ar trebui sa stie ca nu poti sa iti gasesti usor serviciu. Japonezii fac diferente cand vad ca esti strain si nu te angajeaza. Poti sa iti gasesti numai prin relatii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DA,IZANAMI,ai perfecta dreptate,pentru noi strainii nu sunt mari sanse de a te angaja unde ai putea face o cariera ,sau moral macar sa ne simtim impliniti.Am o prietena rusoaica,careia i sa spus verde in ochi,ca tot badea drumul la primarie sa si gaseasca loc de munca"Voi strainii sa fiti multumiti si cu spalatul veceelor,si curatatul camerelor la hotele"sa uitati de mincare buna,haine frumoase,sa dati capun jos si sa spuneti ARIGATO,ca stati in asa tara,si ca v-am primit.Tipa a fost in shok 3 zile...Este foarte greu in Japonia,poate mai greu celor cu pretentii mai mari decit a avea o casa,o cratita,o plimbare simbata cu "papa"si obentou pregatit la 5 dimineata...of ,mam abatut de la subiect,va rog sa ma iertati....am asa o stare...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...