Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cum sa dau divort de un japonez


Recommended Posts

fetelor va tot citesc si mi se zbarleste parul in cap ca la arici[bang][alcool] fugiti mai repede de cei care nu va merita si uitatii(mai greu cand ai copii)!!!, dar nici asa sa stati sa suferiti nu se merita, nici cand ai copii! stiu si eu un caz, in care exista un copil, tipa a fugit cu copil cu tot, la lasat in tara la ai ei, ea s-a intors singura, s-a ascuns la cunostinte si a bagat divort de sot rapid, i-a castigat pensia alimentara prin hotarare judecatoreasca, si ea bine merci lucreaza aici, locuind in alta parte, departe de el, iar baiatul este aici, acum fiind la scoala, intalnindu-se la cate-va luni bune cu el, primind bani; el nici mana la el nu o poate ridica ptr. ca imediat il ridica politia, asa ca tace si face, oricum ii convine situatia, nu are dureri de cap cu cpikil, are amanta sii cel mai fericit[bang] Jojo draga mea ai maaare grija de tine si de baiat!!! Ganbate!!! mai dat gata cu prietena rusoaica, care s-a dus la primarie[bang][bang][bang] in Japonia gasesti loc de munca la coada maturii, chiar daca ai studii[bang], cica nu-i intereseaza diplomele care le avem; oricum esti privit ca ultimul om si daca ti-ai gasi un loc undeva, cat de mult ti-ai da silinta, ba inca cer sa faci muuuult mai multa munca, ba chiar si pe-a lor daca s-ar putea[bang], si tot prost esti vazut, de esti gaijin, vii dintr-o tara saraca fara nume si prestigiu......[bang] iar discriminarile astea dintre copii, IJIME ma terorizeaza la culme; iti rad cu toti dintii lor lati in fata, dar in spate te rod precum moliile[bang][xx(] oare din japonia nu poti emigra in canada, australia, nowa zeelanda??? ionela-roxana mamica celor doua cucuiete http://photos.yahoo.com/nlroxana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 121
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

nu vreau sa fiu off topic dar am ramas cu gura cascata la ceea ce spuneti despre viata voastra cu japonezii.eu ma rog sunt barbat dar am fost pana acum de 2 ori in japonia sa muncesc si ceea ce spuneti voi aici(nu spun ca nu ar fi adevarat) parca e din alt film.deci de cand m-a facut mama nu am vazut oameni mmai respectuosi ca astia.mai aveau un pic si ma pupau si in dos.nu ca as fi eu cine stie cine dar asa se purtau cu mine si cu colegul meu.straini fiind nu stiau cum sa ne faca mai bine pe plac ca pana la urma m-am uitat in pasaport sa vad daca nu cumva e scris vreun nume de vedeta.eu am fost in zona okayama mai precis kurashiki. si acei oameni carora le datorez multe m-au ajutat intr-un conflict de munca aparut intre noi si intermediarul japonez.si multe multe altele numai de bine. de aceea am ramas socat de povestirile voastre. inca o data scuze de off topic. espiritu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

espiritu san, fetele cu siguranta, 100% nu au de ce sa minta, sau sa construiasca povasti pe seama lor, mai ales pline de tristete; da asa este fatada pe care ai vazut-o tu la jap. este una dintre ele, una de plan profesional, dar uneori sau in cele mai multe cazuri se asterne aceasta fatada murdara, plina de ura fata de straini, mai ales daca nu faci cum vor ei; tu ai venit pe o anumita perioada de timp, cu contract de munca, esti barbat, poate si insurat si cu copii, deci ei iti cunosteau situatia, deci stiau ca oricum te vei intoarce acasa, dar nici atunci n-as fi atat de sigura 100% ca te iubeau atat de mult, era pe plan profesional, dar ea sa fi spus un NU hotarat, eu stiu la ceva care nu-ti convenea tie, ca nu vrei sa faci ca ei ci ca tine, ca asa crezi tu ca este mai bine, atunci te-ai fi lovit putintel de mentalitatea diferita a lor, si te-ai fi dat seama ca nu suntem noi europenii pe aceasi unda cu ei; bine ca si in tara daca ai fi, America, Canada etc, mentalitati sunt destule, dar ei sunt ALTFEL!!!, la modul de a gandii; despica firul in zeci de mii de idei, nu iarta NEVER, chiar daca ti-o spune, iti readuce aminte de acea probl. atuci cand nu te astepti, unii sunt sufletisti, altii CALICI, si lista ar continua, dar obosesc scriind; in mom. cand te casat., fie ca esti fata, sau baiat(am vazut si cazuri de barbati casat. aici cu jap.), te lovesti de mentalitatea "a ast-i GAIJIN, nu-i dea-l nostru!!!", chiar daca nu ti-o spun sau arata din prima, treptat-treptat isi dau arama pe fata, si-atunci cand le cunosti adev colti iti vine un gust atat de amar in gura, incat iti vine sa[vom], DAR NU DATORITA TUTUROR PERSOANELOR!!! eu le inteleg perfect pe fete!; am avut si cateva dusuri cu apa rece pana acu`, dar de la un timp nu prea mai plec capu` la orice, doar la ceea ce cred eu ca ii omenesc, si ma c-am reped in ei; de ce, ptr. ca isi i-au nasu` la purtare rau, crezand ca daca venim dintr-o tara straina, n-avem nici dupa ce bea apa, ptr. ca sa nu ne fie cu suparare primul loc unde lasam o amprenta oribila in fata jap. este ambasada romana[xx(] spui ca va ave-ati(te aveai) bine cu lucratorii, sau ca la un moment dat ati(ai) avut un conflict cu seful; sa nu uiti ca japonezii se acopera unii pe altii, si mei ales nu le place sa se faca de rusine, la ei rusine fiind=moartea; iti spun asta ptr. ca am trecut si eu si alte fete prin asta si ca sa fac o mica-mare paranteza; jap. le este rusine daca nu pleaca capu` in semn de ARIGATO, la orice fleac, si daca nu-si cer mii si mii de SUIMASE-uri(mai ales cand sunt in fata sefilor, tre` sa aiba ochii in pamant, si n-au voie sa spuna BA, ptr. ca a doua zi la job pot spune byby, sau in cel mai nefericit caz poate a doua zi nici nu mai sunt, dispar in ceata, sau ii gasesti ori spanzurati, ori cine stie prin ce padure aruncati, dar sa nu intram in amanunte, ca la cate cazuri am vazut la tv. mi se face rau[xx(][vom]; in ultimii 2-3 ani treburile legata de mentalitate la ei s-au c-am incalcit rau de tot, si c-am bate la ochi rau de tot, ptr. ca au inceput sa se i-a de-o baza);dar ceea ce vroiam sa spun este ca ptr. jap. este o maaaaaare rusine daca nu realizeaza aceste lucruri(c-am asta ar fi unica educatie a copiilor), dar de a ragai la masa, de a trage basini la masa, pe strada in fata ta, de a merge pe strada si a nu se da la o parte sa-ti faca loc mai ales daca esti gravida, sau daca ai copil mic, sau in metrou, autobuz sa-ti ofere locul cand esti gravida sau daca ai bebe mic in brate, sau daca pur si simplu iti este rau si se vede clar, NEVER, sau poate 5%; ooooooooh, si lista poate continua, si fetele stiu prea bine; ei bine eu prima oara venind in jap. m-am crucit, chiar daca pers. respectiva are faculte, deci este un om cult, trecut prin viata, dar.......[xx(], l-am catalogat cu unul din satul xxx, care pote ca stie ca aceste lucruri in public nu s-ar face: oricum tara lor(ptr. ca a noastra, a gaijinilor nu va devenii NEVER, chiar daca ai devenii cetatean de-al lor, TOT GAIJIN RAMAI, SI TOT CA PRIMA TE VOR PRIVII!!!), este o tara superba, iar tot ceea ce au realizat, au realizat prin munca, munca oamenilor, un capitol de care nu vreau sa-mi amintesc ca mi se face[xx(], dar este o tara ffff. scumpa!!! sper sa nu fi plictisit prea tare, pe tine sau pe altcineva, sau sa se supere cineva la ceea ce am spus! mii de scuze!!![asia][asia][asia] ionela-roxana mamica celor doua cucuiete http://photos.yahoo.com/nlroxana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa este,ADEVARUL ADEVARAT!!!!Am venit doar cu munca de doua ori pina a ma marita si sunt foarte diferiti fata de tine ,mergi acasa nu? si-ti faci impresii si le duci vorba in lume,niciodata nu-ti zic nimic atita timp cit esti doar un vizitator....In cazul cind le-ai intrat in societate sa vezi cum te umilesc CU ZIMBETUL PE FATA !!!! Japonia tara soarelui rasare???NU,Japonia tara fatarnicilor!!!!!!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Espiritu,nu te speria;mai sunt si exceptii[8D];de exemplu eu.[hopsieu] Si eu sunt casatorita de 6 ani cu japonez.Pot sa scriu,sincer,ca sunt foarte fericita.[il]Nu mi-as mai putea inchipui viata fara sotul meu. Titulelu,m-a intristat foarte mult ceea ce ai scris tu.[V]Ai grija de tine si,sper ca vei reusi sa pleci acasa cat mai curand.[pup] Bianca http://community.webshots.com/user/ayumi118
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu am pus nici o clipa la indoiala cuvantul vostru.scuze daca asa s-a inteles.eu am trait alaturi de niste oameni care m-au impresionat si m-au pus pe ganduri daca eu as putea sa fac tot ce au facut ei pt mine.am trait la ei in familie eram de al casei cum s-ar zice.niste oameni deosebiti.nu contest ca am inatlnit un grup de dansatori japonezi pt care eram gaijin rau de tot.adica batuti in cap.dar tot acei oameni mi-au aratat din nou ca aia sunt o minoritate si ca sa nu ii iau in seama.in afara de acest episod eu nu m-am simtit nici o clipa gaijin.mai mult acolo unde am lucrat lucrau permanent 2 tipi din bangladesh si un indonezian care erau tratati absolut normal.indonezianul chiar mi-a fost translator toata perioada. si ca un mic amanunt picant si mai happy in toata chestia pt japoneze nu eram catusi de putin gaijin[:)] espiritu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca poti veni aici si sa bagi actele de divort din tara. Nu cred, ca mai conteaza de unde bagi divortul. Si daca iti este atat de rau nimic n-ar trebui sa te impiedice sa te sui intr-un avion si sa vii acasa. Cristina si D[bibe]amiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina "Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor ma bag si eu ca musca in lapte....[biz] si eu am avut probleme cu sotul..insa sau terminat cu bine si acum suntem ca doi porumbei....multumesc lui dumnezeu sincer si eu aveam o impresie proasta la inceput si apoi cand am avut probleme de casnicie insa trebuie sai luati dupa voi ..sunt si oameni buni..oameni rai sunt peste tot si in romania si in america si in canada..nu poti spune ca japoneji sunt chiar niste caini... oriunde in lume sunt fel si fel de specimene..dar nui putem baga pe toti in aceiasi oala..... si al meu a fost ca un salbatic insa a invatat lectia si nu cred ca va mai calca stramb vreodata[hot] despre oameni am o parere destul de buna...nu sunt toti raiii asa cum spuneti voi[bang] eu am lucrat aici si la serviciu de zi si chiar nu am avut probleme cu ei ....stiu fete care au servici ffoarte bune(ex...una din prietene lucra ...la un coafor...cu japoneji...o alta prietena de a mea lucreaza ca traducatoare la un birou de avoccati...este bine privita si o iubesc foarte mult cei care lucra cu ea..deci asta nu inseamna ca noi straini avem loc doar la spalat de WC sau la hoteluri sai slavim pe alti..acum depinde de ce esti in stare sa faci.... hai nu mai vb de pe pereti....lasati tara asta asa cum este..si nu o mai criticati atata[:I]nu va zic cu rautate dar sincer la ce mai stati aici daca ii urati si nu va place stilul de viata.... ]credeti ca in alta tara var astepta cani cu colaci in coada? fara suparare dar toti avem dreptul sa ne dam cu parerea ...si asta este parerea mea o zi buna shitureshimashita[asia][B)] [red]mama ana...ken.2001.05.17[copil]si fuka.2003.02.21[red][copil][majoreta]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai ci cit mai mult stai cu atit mai mult vezi lucrurile pe fata,Si sincer,ca imi mergea mult mai bine in tara decit in Jp.Si nu am facut tot posibilul sa raminaici,chiar nu m-a incintat ideeia niciodata,insa al meu nu a vut curajul sa inceapa undeva totul de la zero,de ce nu? in europa de exemplu!!!!Deci,unicul lucru care m-a tinut in Jp este sotul,acum ca nici nu mai avem nimic in comun,sunt fericita ca merg in in tara.Este super sa muncesti in Jp nu si sa ai de-a face cu ei pe lunga durata!!! Asta este parerea mea,si sunt ferm convinsa cu nu mi-o schimb!!! In Jp de 6 ani,casatorita de 4....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...