Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cum sa dau divort de un japonez


Recommended Posts

quote:
Originally posted by miria_cristina
Eu cred ca poti veni aici si sa bagi actele de divort din tara. Nu cred, ca mai conteaza de unde bagi divortul. Si daca iti este atat de rau nimic n-ar trebui sa te impiedice sa te sui intr-un avion si sa vii acasa. Cristina si D[bibe]amiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina "Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."
pai daca spune ca nu are bani, cu ce sa vina in tara? ________________________ Fetita mea Diana-Maria are de acum, 5 anisori! [url="http://s34.photobucket.com/albums/d116/danielac/concediu%202006/"]POZE[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 121
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

jojolica pai cum sa-si schimbe locul un jap., cum sa plece el din tara lui in alta tara si sa o ia de la zero, cu mancare, limba si altele, ca noi rom.; ii muzkashi= dificil, greu, rau de tot!!![bang]; in primul rand ei sunt axati pe-o singura meserie, de fapt sunt precum caii, care vad doar inainte, nici in stanga, nici in dreapta, ar murii de foame in alta tara, ptr. ca nu stiu alta meserie(de exemplu: maturar, dar specializat pe matura cu coade lunga, daca-i dai de-aia cu coada scurta s-a rupt firul), asa si cu ei; asta-i baiul cu samuraii!; si-apoi in tara la ei curge lapte si miere, tara noastra nu are nici mancare, pe gustul lor! al meu samurai, am tras o mica ciufuleala, ca i-am propus sa ne mutam in alt oras, dar ii prea greu si a facut precum trenu` in gara, si multe altelea[bang][bang][bang], asa ca sunt ffff. puti jap. pe care sa-i convingi sa mearga dupa tine unde vrei tu, sau sa face cum vrei tu! ionela-roxana mamica celor doua cucuiete http://photos.yahoo.com/nlroxana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
titulelu acum am citit ceea ce ai scris si iti spun sincer k mi-au dat lacrimile imi pare f rau pentru ceea ce ti s-a intamplat si ce e in sufletul tau iti dau dreptate k ai luat decizia asta,fericirea ti-o faci cu mana ta si dak ai dat gres odata nu inseamna k tre sa continui in ritmul asta,st convinsa k ai facut tot posibilul ca relatia dintre voi sa mearga dar asta nu inseamna sa iti sacrifici fericirea si linistea sufleteasca,viata merge inainte si tre sa lupti sa fie bine nu dispera, o solutie pt a scapa din asta sigur exista,totul e sa ai rabdare nu sunt in masura sa te ajut cu ceva in legatura cu actele dar sper ca ceea ce ti-am spus sa te ajute si sa te faca sa tii capul sus si sa lupti pana vei fi din nou fericita sa auzim de bine[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

SALUTARE TUTUROR!
Am stat si am citit cu atentie ceea ce ati scris, si sincer imi pare foarte rau pentru tineTITELU, ca treci printr-o asa amara experienta!Totusi, imi cer scuze daca te deranjez prea tare...vreau sa te intreb, cum de ai ajuns sa te indragostesti de un yacuza?Sau mai bine zis, cum de nu-ti dai seama daca mai este sau nu, yacuza?Eu stiu ca pana si japonezele fug de mafioti, cum de ai ajuns tocmai tu sa-ti doresti sa fii fericita langa asa un om? Presupun ca ti-ai asumat toate riscurile, nu?
Eu nu vreau sa mi-o iei in nume de rau, si vreau sa-ti spun ca si eu traiesc in JP de sase ani(adica sunt casatorita cu un super japonez!), avem si un copil de trei anisori, si suntem super fericiti!
M-a deranjat faptul ca atat tu cat si JOJO ati bagat toti japonezii in aceeasi oala, si va rog cu scuzele de rigoare sa-mi dati voie sa va contrazic!
Sincer, imi pare super rau de situatia ta si iti urez bafta in continuare sa se rezolve lucrurile asa cum vrei tu si sa fii fericita![pup]
Nu inchei inainte sa-l felicit pe ESPIRITU[pup] ca a reusit sa se simta atat de bine in aceasta tara! Si eu ma simt la fel de bine aici si sunt apreciata pentru tot ceea ce fac!
AYUMI[pup]si tie!
Ma retrag, astept sa aruncati cu rosii in mine sau sa ma felicitati, va doresc tuturor o duminica frumoasa si sa auzim numai de bine!
Lory_k
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lory, Espiritu... asa e peste tot cand te duci in vizitsa sau in interes de servici.Cum bine vedeti eu sunt in alta tara si cam tot asa s-a intamplat cu gasirea unui loc de munca, dar poate eu nu le iau asa tragic. Ceea ce mi se pare exagerat e felul in care ii prezentati pe bastinasi si suma care Titelu spune ca e necesara pentru un divort in Ro.Nu cred ca in 4 ani de cand am plecat eu sa fii crescut atat de exorbitant mai ales ca daca nu ai servici taxa e mai mica. E drept ca nu cunosc legile japoneze, dar casatoria ta in Ro cu un cetatean strain trebuie recunoscuta in tara respectivului.Am o prietene in aceeasi situatie aici in De, iar eu am fost in aceeasi situatie acum 4 ani cand casatoria noastra din Germania a trebuit sa fie recunoscuta in Ro.Urmare a acestui fapt am primit si un certificat de casatorie romanesc pentru a-mi putea face actele cu noul nume, respectiv B.I si pasaportul pe care la-ntoarcere mi s-a pus viza de sedere, inca limitatä.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Buna Lavinia.situatia ta e groaznica dar se poate rezolva usor ... te poti duce la primaria orasului si declari plangand ca tu ne te mai poti duce acasa pt.ca sotul este violent. cei de la primarie te vor caza intr'un centru special .bineinteles ca nu ai voie sa il suni sau sa te vezi cu el . ai la dispzitie o perioada de timp sa iti gasasti propriul apartament. o prietena a procedat asa. divortul este f. usor. eu sant divortata am o fetita .daca tu ai actele de divort semnate ...este totul ok. mai iti trebuie doi martori.pe care ii poti gasi tu,si te poti duce tu la primarie sa depui actul de divort
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-a impresionat f. tare povestea ta si drept sa-ti spun, mi s-a facut frica sa nu ti se intample ceva. De aceea ma bucur ca ai reusit sa intri si sa mai dai un semn de viata. Nu stiu ce sfaturi sa iti dau pentru ca, pana sa intru pe acest site, nu am avut deloc legatura cu romani care locuiesc in Japonia sau cu alte persoane care sa aiba asemenea probleme. Iti doresc sa se termine totul cu bine. Pe de alta parte sunt eternele discutii care se ivesc in aceste ocazii, in care se generalizeaza experiente izolate. Sotul meu este japonez si suntem casatoriti de 5 ani. Este linistit si foarte familist. Nu mi-a interzis niciodata sa lucrez. In Romania am predat engleza si in Japonia fac acelasi lucru, dar particular, pentru ca fetita cea mica nu merge inca la gradinita. Cunostintele mele japoneze nu se deosebesc mult de romani. Chiar ieri, una dintre ele, al carei baietel este in aceeasi grupa la gradinita cu fetita mea cea mare, imi spunea cum procedeaza ea pentru a economisi timpul petrecut la bucatarie. M-a impresionat f. tare gestul ei. Eu pot sa spun ca nu regret deloc pasul facut atunci cand m-am casatorit aici. Cristina, mamica lui Mayo (11.06.2002) si Riyo (27.05.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by titulelu
elara am mai explicat ca divortul costa f.mult in romania fara se mnatura lui.din cate stiu totul ar putea costa 3000 de dolari si nu am banii astia.iar iakuza inseamna mafia japoneza.cele care au fost aici pot intelege mai bine tot ce spun.este putin mai complicat decat ar fi intre 2 romani.poate nu am fost mai explicita si atunci i-mi cer scuze. mfl
Desi situatia e diferita, iti spun o frantura din povestea mea: M-am casatorit cu roman in mai 2002. In noiembrie 2002 am venit in Canada si in iunie 2003 am divortat. Avocatul m-a costat $1000, dar e adevarat ca fostul meu sot a fost de acord cu divortul si s-a prezentat la tribunal. M-au divortat de la prima infatisare, am trimis act de la notar ca nu o sa contest decizia, a dat si el la notar aceelasi tip de declaratie si intr-o saptamana am avut decizia de divort... e drept ca e diferit de cazul tau, dar decat cu un yacuza (am stat si eu in Japonia un an) si cu frica-n san zilnic, mai bine (parerea mea) pleci, chiar si nedivortata; pleaca, oriunde, cum a mai spus cineva, la Primarie, ei iti vor da un adapost pana poti sa te intorci in Ro. In timpul asta poti lucra si iti poti strange bani. Iti spun din proprie experienta ca (acum 5 ani) eu lucram in Sanyo, in Gunma Ken, Oizumi Machi si din salariul pe o luna mi-am platit biletul de Romania, deci, lucrezi 4-5 luni si ai bani si de bilet si de avocat... Te pup si iti doresc toate cele bune!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...