Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cum sa dau divort de un japonez


Recommended Posts

In primul rand,buna ziua tuturor! Vreau sa spun ca si eu sunt casatorita ,de aproape 3 ani,cu un japonez,si ca ,intr-adevar nu ii poti baga pe toti in aceeasi oala. in ceea ce te priveste,Titilel(daca am gresit numele,te rog sa ma scuzi),din cate imi spune sotul meu,atata timp cat cat si tu si sotul tau sunteti de acord cu divortul,tot ceea ce ai nevoie este o hartie de la primarie,semnatura sotului si a unui martor(asa cum a fost nevoie si la casatorie),In cazul asta ,casatoria este incheiata exact din momentul in care ai depus documentele in primarie.Pe de alta parte,daca tu vrei sa primesti bani de la sot,pentru faptul ca ti-ai irosit un an din viata stand cu el ,inainte de a merge la primarie,trebuie sa mergi la tribunal,unde exista un mediator,care va incerca sa-l convinga sa-ti plateasca acei bani(se pare ca poti sa primesti chiar si un milion de yeni pt.un an stat cu el).Daca la tribunal nu se rezolva ,va trebui sa mergi in alt loc,pe care nu stiu sa-ti spun cum se cheama,pt.ca nu reusesc sa-l inteleg,si nici in dictionar nu-l gasesc.Oricum ,avand in vedere ca "sotul" are asa un trecut,este posibil sa nu vrea sa-ti plateasca acesti bani si astfel va trebui sa stai mult mai mult in tara asta si sa te lupti din toate puterile.Si daca nu ai pe cineva de incredere care te poate ajuta,eu una,iti recomand sa te multumesti doar cu divortul si cu un bilet de avion,pe care il poti procura eventual santajind-l pe dumnealui("daca nu-mi cumperi biletul,care te costa maxim 200.000 de yenima duc la tribunal si te fac sa platesti 1.000.000").Acum,sa ma ierte Dumnezeu ca te invat lucruri de genul asta,dar daca altfel nu vrea sa inteleaga... Eu iti doresc multa bafta si multa putere de a lupta! Apropo,in ce oras locuiesti in Japonia?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 121
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Lavinia ,imi pare sincer rau prin ceea ce treci dar nu pot sa-ti zic decat sa fi puternica ,totul se v-a termina cu bine ,sper ,intelegi prin ce treci ,din cate am inteles ai scris ca ai semnat actele,am o intrebare ;daca le-a si depus ?mergi la city hall si intreaba daca el nu ti-a zis nimik caci poate sa si minta ca le-a depus si tu sa fi casatorita inca,si daca ai sa mergi la city hall exista un loc unde se poate vorbi si in engleza,un loc special pt.straini ,cand este el plecat .DAca sunteti deja divortati si nu ai bani de bilet ai putea cum te-au sfatuit si fetele sa mergi la cytyy hall si sa le spui care este toata poveste un loc de cazare iti vor asigura si ai putea sa lucrezi in bar ,perioada cat ti-a mai ramas din viza .Sau incearca sa-l mai convingi sa-ti dea bani ,dupa cum zici ca e violent nu stiu cat de violent asta tu stii cel mai bine cat poti sa mai suporti nu stiu foarte multe ca sa te pot sfatui ceva anume si ce este cel mai bine,poate o sa ne dai mai multe amanunte si astept rraspunsul la intrebarea daca ati depus actele pt.divort.Iti doresc multa bafta si ai grija de tine ,am uitat sa-ti zic incaz ca ai vreun semn de la bataie ai putea sa faci niste poze sau sa mergi direct la politie si sa il denunti ti-ai mai scoate si niste bani si i-ai da cu flit.Bafta multa e o nulitate omul asta,mult curaj .[flo] lidia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Imi cer scuze daca jignesc pe cineva dar simt ca trebuie sa spun ce am de spus.Nu cred ca in JP toti oameni sunt asa cum ii descrieti voi adica rai si ff reci,eu cred ca depinde ff mult si de locul unde ii intalnesti (baruri)si de pregatirea profesionala pe care o ai .Daca ai fost dansatoare intr-un bar e normal sa se intample asa ptr.ca stati si voi si ganditi-va ce fel de oameni vin acolo(lucru valabil in orice colt al lumi)si normal sa va trateze ca atare.Am si eu o prietena care e casatorita in Jp de 8 ani dar spre diferenta de multe fete ea lucra la o companie cunoscuta in lume si acolo si-a cunoscut sotul,si normal ca nu au probleme ptr ca o trateaza ca pe un egal nu ca pe una luata dintr-un bar.Asa ca eu nu cred ca ei sunt devina ci fetele noastre care se prostituiaza efectiv in Japonia.Acest lucru este valabil si in RO.Imi cer scuze inca odata daca am spu ceva nelalocul lui dar asta e parerea mea si nu cred ca doar a mea.Asa ca veniti acasa toate care aveti probleme si incercati sa va faceti fete de casa daca se poate si eventual mai faceti si o scoala si abia atunci mergeti in JP si veti vedea ca nu mai sunteti tratate la fel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Luminita, ai dat cu bata-n balta... da' rau de tot. Nu te supara, dar cati ani ai? Ca dai impresia unei babe nu foarte inteligenta; tu chiar crezi ca toate care lucreaza in baruri se prostitueaza??? [bang] Ai lucrat vreodata in Japonia, sa stii cu ce se mananca munca intr-un bar japonez??? Du-te si tu intr-un contract de 6 luni si dupa ce termini contractul poti sa iti exprimi o asemenea parere... tz tz tz Ce usor judeca cate unii, fara sa aiba habar ce vorbesc!!! AI merita o bila neagra ptr. mesajul asta. Ai idee cate fete ai jignit pe-aici? Si femeile din Romania care si-au cunoscut sotii in birou si sunt abuzate... alea de ce? Ca doar nu-s ca 'alea luate din bar'... vaaaaai de mineeeeee, ce conceptii!!![bang] _____________________________________________ Mai bine mor neinteleasa de nimeni,decat sa ma tot explic toata viata!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by luminita74
Imi cer scuze daca jignesc pe cineva dar simt ca trebuie sa spun ce am de spus.Nu cred ca in JP toti oameni sunt asa cum ii descrieti voi adica rai si ff reci,eu cred ca depinde ff mult si de locul unde ii intalnesti (baruri)si de pregatirea profesionala pe care o ai .Daca ai fost dansatoare intr-un bar e normal sa se intample asa ptr.ca stati si voi si ganditi-va ce fel de oameni vin acolo(lucru valabil in orice colt al lumi)si normal sa va trateze ca atare.Am si eu o prietena care e casatorita in Jp de 8 ani dar spre diferenta de multe fete ea lucra la o companie cunoscuta in lume si acolo si-a cunoscut sotul,si normal ca nu au probleme ptr ca o trateaza ca pe un egal nu ca pe una luata dintr-un bar.Asa ca eu nu cred ca ei sunt devina ci fetele noastre care se prostituiaza efectiv in Japonia.Acest lucru este valabil si in RO.Imi cer scuze inca odata daca am spu ceva nelalocul lui dar asta e parerea mea si nu cred ca doar a mea.Asa ca veniti acasa toate care aveti probleme si incercati sa va faceti fete de casa daca se poate si eventual mai faceti si o scoala si abia atunci mergeti in JP si veti vedea ca nu mai sunteti tratate la fel.
[bang][bang] [V]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Luminita,stai jos,ai nota 4!!! Si ca o paranteza,in barurile din japonia merg uamini normali ca toti ceilalti.Adica uomu dupa ci termina munca merge si el la masa si la un pahar di vorba cu colegii lui,culmea toti angajati sau clienti ai unei companii,mai mult sau mai putin faimoasa. Asa-i pi aici!Daca tu cunosti alta situatiune maica, nu tzin sa te contrazic[:D] Si fetele,stati linistite ,Luminita nu-i singura care crede asta,cind vad steagul japoniei ,aaaa curva !Da` nu-i asa ca din cauza asta nu puteati voi dormi?[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...