Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

soacra noastra "cea de toate zilele"


Recommended Posts

quote:
Originally posted by Lemoni
Katharsys in primul rand bine ai venit, imi pare rau ca nu te intelegi cu soacra ta ,dar cu atitudinea asta nici nu ma mir.Exemple dupa ora 5 nu se mai uita la copil ca a terminat jobul ,cred si eu e obosita numai are rabdarea ta, eu mai am putin si fac 40 ani numai, rabdarea mea e dusa mai ales ca pana acum am crescut 2 ai mei (fara ajutoare ), cand ma vad si eu singura si fara grija ce ar fi sa imi puna fimiu unul in brate si sa o iau de la capat ......... pei tu poti ca esti la inceput si iti e drag ce mic si frumushel ,eu am nevoie de ceva timp pt mine........ poate sa zica nora ce o vrea sa o ajute maicasa daca are putere mai mare ca mine. Esti egoista sa iti mearga tie bine , schimba atitudinea daca ai ales-o pe ea sa vina in casa la tine a fost pt binele copilului si asta ar trebui sa te faca fericita ca bunica are grija mult mai bine de el decat o bona!A fost alegerea ............. "To acquire love...fill your self up with it until you become a magnet." Charles Haanel
hauliu Lemoni mama,vezi ca ai microbu' da' socrela-n cap mamica! si eu am aproape ...37 ,am doi baieti fromosi si dastepti da nu sa ezista copii ca ai mei nu mai are niminea ,da'... eu abia astept sa-i ajut si m-am jurat ca n-o sa ma comport in veci cu nora mea de parca i-as fi facut vre-un favor ca i-am nascut barbatu'!daca ii ajut sau nu e alegerea mea dar de aici si pana la jigniri ...eheee ...e drum lung , nu-ti convine ce face ea LA EA IN CASA...STAI FRATE ACASA LA TINE si vezi cine-ti mai deschide usa sa te-ntrebe ce mai faci!!??!vezi ca era ceva in urma cu cateva pagini despre blestemul de nurori!!!nici nu sti cand te loveste si te vad ca deshizi vre-un subect "ajutor !!!nora mea e cea mai rea!" [help][help] dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna fetelor! Ce bine imi pare ca am reusit sa gasesc intelegere la unele dintre voi...Poate unele dintre voi, si aici ma refer la Lemoni, au uitat cum e sa cresti singura un copil fara ajutor...Chiar cel mai mic semn de ajutor este necesar...Daca ar putea mama m-ar ajuta cu cel mai mare drag, dar din pacate nu poate din doua motive: lucreaza si nu se afla in acelasi oras cu noi..Normal ca imi este drag de copilul meu, dar si ei ar trebui sa-i fie, doar e nepotul ei..Si eu nu am nicio atitudine fata de ea...din contra tot ce fac este sa nu o supar pentru ca stiu ca nu are prietenele si familia aproape si stiu cum este, ca e mama sotului si nici mie nu mi-ar conveni ca el sa se comporte cu a mea urat.. de cate ori a venit mama la mine a iesit cu baiatelul meu in parc, s-a pus pe covor cu el si s-au jucat cu masinile, are mai multa rabdare decat eu care sunt mama lui( si are mama mea doar 48 ani)...Asta asteptam si din partea soacrei mele..Eu cand vin de la birou trebuie sa fac mancare, sa fac putin de ordine in casa(dupa care gasesc timp si pentru puiul meu) ca ea nu poate, ca a zis ca daca vreau sa faca asta sa-mi angajez o sluga..deci eu asta sunt ca fac de mancare pentru toti ai casei.. In fine, sunt asa de multe de spus..Multumesc ca macar gasesc alinare la voi si la colegele de birou.. O zi placuta si un week-end frumos va doresc!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate socrul meu este mort de mult timp..si oricum erau divortati, el o inselase..Ar vrea ea sa se intoarca, dar are biletul de avion deschis pe un an( bilet platit de noi, 1300 euro)si daca l-ar schimba ar trebui sa dam ceva bani in plus..si mai e ceva..i-am spus sotului ca eu n-o mai suport si ca vreau sa plece, dar el nu vrea..ca de aia am cheltuit o gramada de bani sa o aducem aici..si lui ii place..ii place..ca doar e cocolosit de ma-sa..saracu ce mai munceste si ce stresat de mine mai e...ca eu nu-l inteleg ca el are nevoie de liniste, ca eu nu trebuie sa cracnesc in fata lui, ca eu trebuie sa fiu cu capul plecat in fata lui si doar sa execut..fraze memorabile a la soacra..[zz]..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar eu nu inteleg de ce daca nu vrea sa va ajute si mai ales nu ii place,nu se simte bine in postura de bunica implicata in viata copilului de ce nu pleaca acasa? nu este obligata sa va ajute cu copilul ,asta inteleg f bine,nici nu simte nevoia sa o faca ,atunci de ce sta la voi?de ce nu se intoarce acasa la ea unde traieste dupa regulile ei?aici ...este nevoie ca sotul tau sa se implice nu sa te lase pe tine sa te descurci cu ea ca ajungi ca mine sa vrei s-o arunci pe geam[}:)][drac]...si sa fi gata,gata s-o faci ... dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in caz ca te ajuta eu am vazut ca mai era o cusca libera la gradina zoologica......poate vrei sa o scoti la aer la baneasa si o uiti pe acolo! PS a mea nu vine la mine decat o data pe an si atunci invitata, la ziua lui vladut! Asa ca citesc ce scrieti voi aici si constat ca a mea e pui mic pe langa ale voastre soacre! [URL="http://s81.photobucket.com/albums/j201/vladut05112003/"]POZE VLADUT[/URL] "Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am o colega de servici cu care ne plangem de "soacrele" noastre. Azi soacra ei a iesit castigatoare: Ce-i spune: sa veniti sambata la masa la mine, unde vine un unchi care pleaca definitiv din Romania. Da ce ne facem cu copilasul ei de numai 2,5 ani care tb sa doarma la pranz? Colega mea: venim la 11, si pe la 14.00 plecam. - nu e bine cum sa dam omu afara? Dar uite ce s-a gandit soacra: mai bine venim la voi. Colega mea din nou: sigur ca puteti veni, dar veniti cu o zi mai repede sa faceti curat si mancare ca eu n-am timp. Stiti cum s-a razgandit soacra? Rapid! Tin sa va spun ca noi avem program destul de lung la servici, ea nu ajunge inainte de 19.00 acasa, unde baietelul o ia de proaspata si in weekend poate vrea sa faca altceva decat sa pregateasca masa pentru soacra si rudele ei!!!! cristiama
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu tocmai ca nu am uitat ca e greu sa-ti cresti copii singur dar uite asa nu imi reproseaza nimeni si tare ma bucura.Nu e vorba ca nu au vrut sa aiba grija de ei ci distantza asta bat-o focul m-a pus in situatia asta , daca eram acasa cred ca se omora soacramea cu mama pe copii mei care sa stea cu ei mai mult. Eu nu condamn pe nimeni , va ascult oful si va spun ce simt eu poate vedeti mai bine cum interpreteaza soacra , ma gandesc ca poate va ajuta sa vedeti cum gandesc ele.Nu e din rautate si nici nu am timp sa stau sa ma cert cu voi ,dar nu imi place cum uneori impuneti sa-mi dea sa-mi faca sa aiba grija de copil, sorry mi se pune pe creier iti dau si sufletul daca nu ma obligi.Si alta chestie vedeti voi vre-o soacra pe forum care se plange de nora ? Am deschis eu odata un subiect cu clubul soacrelor tot din cauza ca eram ofesanta de alte postari dar a murit ca nu era nici una!Dar subiecte cu soacra soacra poama acra cred ca sunt 1000 daca cautati in archiva. Aici nici nu cred ca e vorba de soacra-nora relatie este vorba de femeie -femeie relatie unde intodeauna o sa fie o concurentza . "To acquire love...fill your self up with it until you become a magnet." Charles Haanel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

katharsys si exemplu tau cu mama ta este normal mai rarut ca-i mai dragut si mie imi place un copil mic odata la 3 luni am rabdarea necesara pt cateva ore , dar daca este in fiecare zi nu este acelasi lucru. Nu stiu daca ai citit mesajle multor fete frustrate care stau acasa si au grija de copil si cand vine sotul de la servici ar vrea sa il pasese sa aiba si consoarta grija de el , dar acestia sunt obositi si nu am chef ..... Cam asa si la soacra 8 ore sa stai cu un copil mic, imi pare rau dar trebuie sa fi destul de tare . Eu am zis intodeauna ca la servici e mai usor decat cand stateam acasa . Acolo mai glumesti mai te imprietenesti mai sunt zile cand o aburesti , acasa treaba multa , copii trebuie sa fie bagati in seama non stop, eu mergeam cu cel mare si la wc dupa mine (imi statea in brate ). Noroc cu al meu ca imi dadea si mie o pauza din cand in cand ,plus ca eram tinara si nu imi aduc aminte sa ma fi plans chiar nu ma deranja. Si sa numai deviez de la subiect daca soacra ta ar sta cu copilul si dupa ora 5 cand vi tu de la servici, tu cand ai mai petrece timp cu copilul? numai o ora pe zi? crezi ca e de ajuns? "To acquire love...fill your self up with it until you become a magnet." Charles Haanel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...