Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

soacra noastra "cea de toate zilele"


Recommended Posts

Hai sa imi dau si eu cu parerea despre subiectul soacra-nora, ca tot e 2 noaptea la mine si nu plec la culcare pana la ziua. Asa ca citii subiectul asta. Eu am baiat, e destul de mic acum, 5 ani jumate, am si soacra si a stat si cu noi un an si mai bine. Cine ma stie de acum vreo 4 ani, din 2003, stie ca am deschis chiar eu subiecte de plans de soacra. :)) Problema se pune asa dpdv al soacrei. Cat e mic copilul, el e universul tau, tu esti universul lui. In casa ta, tu faci, tu desfaci, tu decizi ce se face si cum se face, esti stapana casei. Creste baiatul, se insoara si pleaca de langa tine. Daca ai o fata chiar si dupa ce se casatoreste, tot e apropiata de tine, e dispusa sa iti asculte sfaturile si acum ea este stapana in casa ei si tu ai o influenta, nu o pierzi chiar de tot. Un baiat se insoara, se muta cu nevasta. Care nevasta conduce acum noua casa si nu doreste nici un fel de legatura cu soacra. Nu cere si nu accepta sfaturi, baiatul tau se raceste si se indeparteaza fata de tine, tu nu mai ai nici un control, te simti exclusa din viata lui. Si nora face tot posibilul sa fii exclusa, pentru ca natural, nu e loc de doi stapani intr-o gospodarie. Prin urmare soacra incepe sa o urasca pe nora care pur si simplu i-a luat locul si o da complet la o parte. Unele soacre raspund cu rautati, baga strambe pe cat posibil. Uneori nora raspunde pe masura. Razboiul e gata! Soacra din pacate pt. ea nu prea are sanse de izbanda, sau foarte rar. In legatura cu crescutul copiilor. O mama de fata va sta inca juma' de ora cu copilul, dupa venirea fetei de la servici, pana se spala si ea, isi trage suflarea, eventual mananca ceva sau gateste/trebaluieste ceva in casa. E obosita, dar ii e mila de fata ei si o intelege. Are grija de nepot ca ii e drag si ca sa isi ajute fata. O mama de baiat vede lucrurile altfel. Ingrijind de nepot o ajuta pe EA pe nora, nu pe baiatul ei, ca doar e datoria norei sa aiba grija de copil, nu datoria baiatului. NU o lasa nici sa isi lase geanta jos, "arunca" imediat copilul, in mai putin de trei secunde. Dc. stau impreuna nu face nimic din ceea ce ar intra in atributiile norei. Isi ajuta baiatul, sta acolo ca sa fie cu baiatul ei, nu ca sa o ajute pe ea, nu pentru ea e acolo. Face tot ce poate ca sa ii fie greu nurorii. Si primeste uneori o reactie pe masura. Eu le inteleg pe amandoua. Cu toate ca inteleg f. bine de ce soacra face/ simte ceea ce face/simte, totusi vorba ceea, mila mi-e de tine, dar de mine mi se rupe inima. Asa ca intr-adevar din pacate simt la fel ca orice nora, soacra imi doresc sa fie cat mai departe posibil si sa nu mai locuiasca cu noi niciodata. Cand o sa fiu soacra, o sa sufar sigur cand baiatul se va indeparta de mine. Dar sigur nu voi reactiona conform sentimentelor mele pentru ca, asa cum am spus mai sus, sansele de reusita sunt f. mici cu o atitudine ostila fata de nora. Poate o sa o plac, probabil ca nu, dar nu ii voi arata ca nu o plac si voi incerca sa ma port cu ea cat se poate de frumos si de cald, voi incerca sa ii gasesc partile bune, pentru ca stiu ca numai asa am sansa sa fiu mai aproape de baiatul meu. Aud prea multe cazuri in care soacra ajunge sa nu isi mai vada baiatul cu anii si nu vreau sa mi se intample asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ruxij de la mine [flo][flo][flo][flo].Ai mare dreptate in tot ceea ce spui dar nu e intotdeauna asa.Unele soacre isi ajuta nurorile cu cea mai mare placere pentru ca sunt ca si fetele lor si asa trebuie sa fie.Nu ca a mea ca se bate cu pumnii in piept ca eu sunt ca si fata ei si dupa aia ma face curva in fata sotului si in toate felurile, eu sunt de vina pentru orice face baiatul ei.Daca el a gresit fata de ea sau asa in general eu sunt de vina pentru tot, la mine vine si imi reproseaza tot de parca eu sunt vinovata si pe baiatul ei il lasa in pace.Si daca se cearta cu soacrul meu nu se poate sa nu se ia si de mine sa nu imi reproseze ceva.E clar femeia asta ma uraste de moarte si mai are pretentia sa ii zic mama, ea e soacra perfecta vrea sa demonstreze la toti asta insa da cu bata in balta mereu si toata lumea stie ce viata am cu ea. alexia_07
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ruxij, teoria ta e bine fundamentata!!! ai dreptate in mare masura. TOTUSI...sunt si exceptii de la regula. Citind topicul cap-coada nu am putut sa nu observ "anomalia" din cazul meu: soacra mea (mama sotului, deci, si mama de baiat-copil unic) este cea mai buna soacra din lume: ma rasfata, ma ajuta cu mancarea (desi nu stam impreuna), este foarte saritoare (PREA saritoare chiar), nu se baga in problemele, ne da sfaturi daca le cerem dar daca nu tinem cont de ele nu este nici o suparare. IN schimb mama mea........AOLEU....ea e soacra-soacra nene. Si eu avand si un frate....este de 2 ori soacra. Cum ai da-o, copiii ei (adecatelea moi si frate-miu) nu suntem asa bine cum ar vrea ea...mereu i se pare ba ca muncim prea mult (asa e, dar cine nu munceste in ziua de azi?? ca si consortii nostri muncesc la fel), ba ca nora/ginerele nu stiu ce a zis etc....tot felul de scenarii care nu stau in picioare si, mai nasol, tine mortis sa-si bage nasul (desigur, cu cele mai bune intentii) unde nu-i fierbe nimic...si daca ceri un sfat, jar mananci de nu tii cont de el...se lasa cu amenintari....si daca nu-l ceri, tot asa!!!! ca de primit il primesti...si desi ii zice "sfat", de fapt e mai mult o porunca...durerea mare e ca eu fac tot ce cred eu ca e mai bine pentru mine si sotul meu ca familie si sa vezi jale de-aici si suparari si ofuscari ca vacarul pe sat. Si peste astea...as trece usor....deja nu ma mai afecteaza asa tare...DAR cel mai nasol e ca a inceput sa-l suceasca si pe tata care, de felul lui, nu se baga niciodata in viata noastra si daca nu tineam cont de sfatul lui zicea doar "lasa-i sa faca cum vor, daca se lovesc cu capul de sus poate invata ceva"...dar nu ne scotea niciodata ochii ca n-am facut ca el. Dar acuma bietul om, ca sa scape de gura ei....n-are incotro si ii tine isonul, ca doar sta cu ea in casa. De unde toate astea? Firea omului: mama mereu a fost invatata sa tina fraiele in casa, tata a fost cu serviciul, ea cu serviciul+copiii+casa+administrarea finantelor....si acuma ca noi am plecat....si ea este si la pensie...cu ce sa-si ocupe timpul decat cu incercarea de a-si continua "misiunea" de "doamna general"? S-a trezit brusc intr-un vacuum de responsabilitati si isi cauta "sarcini" inchipuite care, din pacate, incurca pe toata lumea. Nici nu vreau sa ma gandesc ce-o sa fie cand vom avea un copil.....parca vad cele 9 luni de sarcina pline de sfaturi! Iepumic [iepu] [url="http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/ankadam_2000/album?.dir=61c2re2&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//fr.pg.photos.yahoo.com/ph//my_photos"]Noi pozici cu Iepi-Mici[/url] [url="http://family.webshots.com/album/560575706QeorwD"]CONCEDIU 2007[/url] All's Well That Ends Well.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
daca ceri un sfat, jar mananci de nu tii cont de el...se lasa cu amenintari....si daca nu-l ceri, tot asa!!!!
Asa face si a mea soacra desi eu nu-i cer sfatul niciodata am facut prostia asta o data si am regretat asa ca o las sa vorbeasca si eu tot ca mine fac.
quote:
.DAR cel mai nasol e ca a inceput sa-l suceasca si pe tata care, de felul lui, nu se baga niciodata in viata noastra si daca nu tineam cont de sfatul lui zicea doar "lasa-i sa faca cum vor, daca se lovesc cu capul de sus poate invata ceva"...dar nu ne scotea niciodata ochii ca n-am facut ca el. Dar acuma bietul om, ca sa scape de gura ei....n-are incotro si ii tine isonul, ca doar sta cu ea in casa.
Asa incearca si a mea soacra cu socru miu sa il influenteze sa ne mai zica cate ceva insa el e prea a bun sa faca asta.Mai zice cate ceva dar numai din cauza ei, eu stiu ca nu zice cu rautate. alexia_07
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa fac fetelor? Tocmai m-am certat cu soacra si s-au lasat cu multe cuvinte dure din partea ei la adresa mea si a familiei mele.Sotul nu este acasa ce sa fac cand vine de la serviciu sa ii spun sau nu?M-am saturat de situatia asta, el e singurul care sufera in situatia asta e vorba de mama si de sotia lui care nu se inteleg.Eu nu am fost cu nimic de vina pur si simplu a inceput sa tipe pe hol multe lucruri despre mine, era nervoasa nu stiu de ce si nici nu ma intereseaza sincer.Nu vreau sa il indepartez de parintii lui pentru ca nici mie nu mi-ar conveni ca el sa ma indeparteze de parintii.Ce sa fac pentru ca situatia ma depaseste nu vreau sa l astept acasa iar cu neplaceri dar nici nu vreau sa ii ascund toate astea. alexia_07
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ruxij mare dreptate ai-probabil ca avind soacra cu tine pe timp indelungat ai putut studia in amanunt specimenul. A mea nu mai este,Dumnezeu sa o ierte dar citind ce ai scris tu mi-am amintit ca exact asa era-maica-mea a stat 2 luni cu copilul si nu stia cum sa ma ajute si ce sa-mi faca;soacra a stat o luna si cind ajugeam acasa de la servici rupta de oboseala mi-l punea in brate si ei plecau la magazine sau la plimbare.Niciodata nu am inteles substratul comportamentului,dar acum m-ai luminat-a sta cu nepotul inseamna a ajuta nora si cum nora este inamicul nr 1 nora nu se ajuta ci se sapa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici va contrazic putin soacra mea era topita dupa copilul meu , chiar se supara daca nu il lasam la ea si il lasam la mama(locuiam toti in acelasi bloc), ce sa mai zic cand am nascut al doilea baiat care ii semana leit , nu stiu cat de mult ma iubea pe mine dar copiii mi i-a iubit extraordinar de mult. Deci nu gandea ca ma ajuta pe mine ii era drag de ei si isi dadea sufletul asa face si mama si sunt sigura ca asa voi fi si eu ca bunica . Eu zic ca nora are o vina foarte mare ca treaba nu merge bine in familie eu sunt genul de femeie atunci cand fimiu are o prietena ma agit ma duc si ii ia-u o gramada de cadouri si ii le dau lui fimiu sa ii faca tot felul de surprize il invat sa fie romantic ii spun ca noi fetele gandim diferit avem nevoie de o floare de un parfum asa numai ca existam nu ca e ceva special . Daca eu vreau ca relatia lor sa fie speciala sa fie fericiti asta nu inseamna ca ma bag in viatza lor ,dar stiti ce as vrea eu de la nora sa il puna sa imi dea un telefon odata pe saptamina pt ca asa cum spunea cineva mai sus baiatul se raceste atunci cand ajunge la casa lui, sau sa il puna sa vina cu un buchet de flori la mine din an in paste ar conta foarte mult. acum sa ne uitam la relatia fata -mama de cate ori vorbiti cu ea la telefon pe zi? aici as vrea raspunsul vostru sincer apoi baiat-mama la cate saptamini vorbesc ei la telefon? Eu ma gandeam mereu la asta si de cate ori vorbeam eu cu mama , formam numarul si la soacramea si ii puneam telefonul in brate sa vorbeasca si el cu maicasa , el nu gandea ca mine si nu simtea nevoia sa vorbeasca saptaminal dar eu simteam ca ma topesc daca nu vorbesc cu mama si atunci ma puneam si in locul la soacra si stiam ca cea mai mare bucurie pt ea era sa il auda la telefon macar 2 minute . Diplomatia ar ajuta la multe si v-ar face viatza mult mai usoara .Si pt Elyda ca tot zici de blesteme , spre exemplu fosta lui fimiu vena la mine dupa ce a terminat cu fimiu pt ca eram "best friends " chiar daca nu o placeam la nebunie nu i-am zis niciodata date mai incolo! si sentimentele le-am pastrat pt mine nu am apucat sa ii zic ei nu te plac cat de stupida as fi putut sa fiu.Daca baiatul meu ii facea o faza naspa mereu ii luam apararea ei.Daca pe asta am tratat-o ca pe o printeza si nu o placeam ,va da-ti seama de una de imi place ca ma fac pres!Eu imi vreau baietii aproape cum am zis si in alte postari si ca sa ii am o sa fiu o dragutza cu nevestele lor. "To acquire love...fill your self up with it until you become a magnet." Charles Haanel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lemoni din punctul meu de vedere o sa fii o soacra model dar nu generaliza cand spui ca nurorile sunt de vina intotdeauna intr-o disputa cu soacra.Si eu ii spun sotului mereu sa ii spuna lui maica sa cand pleca iar el spune lasa ca vede ea ca am plecat,insa eu insist pana se duce si ii spune.De multe ori el vorbeste cu maica sa impins de mine de la spate dar tot nu sunt o nora buna : sunt o curva, parintii si neamurile mele sunt niste depravati iar soacra mea detine adevarul absolut.De ce nu spun si de socrul meu acelasi lucru, pentru ca el este un om excelent care nu mi-a zis niciodata nimic.Eu sunt cea care ii mananca banii la baiatul ei desi eu muncesc, pe mine ma barfeste peste tot iar eu sunt vinovata daca cumva baiatul ei se cearta cu ea ca sigur l-am influentat.Poate tu ai avut o relatie buna cu soacra nu stiu, si de aceea nu iti dai seama prin ce trecem noi cu soacrele noastre si cat sunt de rele uneori.Poate si eu am o parte din vina in relatia cu soacra nu stiu, insa am respectat-o intotdeuana si nu pot sa spun acelasi lucru despre ea, nu m-a respectat niciodata.Este geloasa ca ma duc la parintii mei si imi reproseaza si mai am o multime de lucruri sa adaug la aceasta lista asa ca acum judeca tu mai bine cum sa ma apropii de aceasta femeie.Eu nu vreau sa il indepartez pe sot de ea in nici un caz insa el vede toate astea si se indeparteaza singur.Nu imi place sa se certe cu ea pentru ca nici mie nu mi-ar placea sa ma tot cert cu parintii mei insa este inevitabil la ce caracter are ea si mai stiu ca sotul este la mijloc in toata treaba asta si nu imi place deloc.Sincer daca as avea o soacra cum vrei tu sa fii as fi cea mai fericita dar nu am si nu voi avea niciodata.Pentru ca soacra mea ma uraste asa de mult incat orice fac nu este bine.Asa ca mai reflecteaza la ceea ce ai spus fiecare om are o personalitate a lui si nu si-o modeleaza dupa dorinta soacrei poate de aici ies scantei mereu pentru ca nu ma modelez dupa cum ar vrea ea sa fiu. alexia_07
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diplomatia ar tb sa existe de ambele parti. Eu una am fost extra super diplomata cu a mea si cred ca in felul asta cred ca am evitat multe conflicte, dar de placut tot nu ma place of course, din motivele amintite de mine mai sus si pentru ca nu face parte dintre acele soacre speciale. Unele sunt cum trebuie, altele, majoritatea, ostile orice ai face. Totusi mi se nerealista asteptarea ca nevasta sa ii puna cu forta telefonul in mana sotului, in afara cazului in care esti o soacra speciala si desigur si ea e o nora speciala. Eu cu mama vb zilnic la telefon si dc. nu e telefon, e un email. Barbata-miu o data pe saptamana cu maica-sa. Dc. vad ca nu suna il indemn eu intr-adevar, dar dc. nu o suna de regula e el intr-o periaoda cand e prost dispus si nu prea am sanse de succes. In orice caz, "partea adversa" nu o putem schimba (nora sau soacra). Sfatul meu pentru oricine este ca in loc sa aiba asteptari (sa faca asta, sa faca aialalata), sa inteleaga cum gandeste partea adversa si, neputand sa o schimbe pe ea, singura schimbare pe care o poate face e sa se schimbe pe sine intr-o directie care i-ar servi interesele. Din pacate pt. ele, unele soacre nu isi dau seama ca sunt intodeauna in dezavantaj fata de nurori, asa ca tb sa faca ele primul pas, sa arate ele bunavointa primele si sa fie gata sa treaca peste neplaceri si frustrare, altfel asteapta degeaba sa ii vina nora in intampinarea doleantelor. Nora are mai putin interes sa faca asta. Eu una asa am de gand sa fac, va tin la curent [:lol:] Iar cu telefoanele, o sa lucrez cu fi-miu, nu ma astept la nor-mea sa il indemne pana nu mai poate :))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...