Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

soacra noastra "cea de toate zilele"


Recommended Posts

La comentariile visavis de telefoane nu ma pot abtine: desi ii mai zic sotului "mai suna si tu la ai tai" cred ca i-a disparut de mult elanul, deoarece socrela mea are un stil inconfundabil de-a raspunde. Cu toate ca locuim peste mari si tari si fiu-sau n-o suna in fiecare zi, poate nici macar in fiecare saptamana, raspunde extrem de acra "acum am atipit", "acum mancam", "acum de-abia am venit de la serviciu si sunt obosita", etc, "acum mi-a intrat un bat in c..r". Va spun fetelor ca numai daca auziti asa o voce acra si plecati pe pustii, dar sa mai purtati si conversatie! Si normal ca ii cam taie si pofta de conversatie sotului si convorbirile nu dureaza mai mult de 2 min, iar la orice o intreaba (fiind pe speaker aud si eu) raspunde "bine". Nu detalii, nu comentarii, doar bine. Ce ma innebuneste efectiv este ca pe de alta parte vorbeste cu fiica-sa toate detaliile posibile si imposibile (desi nu sunt chiar modelul de prietenie mama-fiica), insa cand vorbeste cu sotul meu am senzatia ca vad bruma pe telefon. Detaliile le stim de la cumnata: "m-a sunat mama si mi-a spus cum a fost in X loc sau la Y eveniment". Cat despre mine indiferent ce am facut am NUMAI bile negre si am incetat sa mai ma gandesc unde am gresit! Pur si simplu cred ca indiferent pe cine ar fi luat fiu-sau ar fi fost la fel de napastuita. Mi-a dovedit in n ocazii ca efectiv "nu exist". Cred ca sotul meu e singurul barbat care a conceput singur un copil, in ochii socrelei desigur. Si nu ma laud, dar sunt o persoana f. rabdatoare si diplomata. Cand am fost in R anul trecut am fost in vizita la parintii lui si ne-am intalnit in fata casei. Ei bine pe sot l-a luat de mijloc, iar mie mi-a intors brusc spatele ca si cum nu as fi fost acolo. Deci nici tu "buna ziua" nici vorba ailalta [:D]. Si sotul si socrul au realizat "scaparea", eu nu [:D]. Pur si simplu am ajuns sa ma obisnuiesc cu magariile ei si nu vad ce-as rezolva daca i-as raspunde la fel. Fiecare primeste dupa sufletul lui/ei, insa uneori am senzatia ca nici oceanul asta nu-i suficient de mare, Doamne iarta-ma. Ce stiu sigur este ca data viitoare cand mergem in R o sa le fac O SINGURA VIZITA socrilor si cu asta basta. Dupa ce ca mergem atat de rar, probabil nu vom sta mai mult de 3-4 saptamani, alergatura, vizite, etc stiti cum este, pentru ce sa accept mofturile ei? Ca doar ma duc in concediu nu sa ma enervez si sa fiu jignita de fumurile ei. Sotului deja i-am spus si nu a protestat, i-am spus ca daca vrea sa se duca singur de mai multe ori foarte bine, la urma urmei sunt parintii lui. Socrelul meu tot viseaza cai verzi pe pereti ca "soacra-mea e ea mai dificila...dar are asa o inima buna [:D]". Of, mititca[bang] I-am spus direct ca dpd meu de vedere este rea atat timp cat poate fi politicoasa si mieroasa cat are interese, insa numai cu mine este rea! Nu a proetstat pt. ca stie ca m-a jignit de atatea ori incat efectiv n-o poate apara. El tot zice ca sa vezi ca o sa fie bine, dar eu sincera sa fiu ma astept la mai rau, dar la mai bine din partea socrelei...ptiu cred ca mai bine isi musca limba decat sa imi faca ea mie vreun bine! Asa ca defilam cu ce avem sau cu alte cuvinte mai rarut ca-i mai dragut. Sunt atatea cazuri particulare incat efectiv nu poti trage concluzii citind despre cele mai bune sau rele de soacre. Mama de ce poate sa fie o soacra buna ??? Nu mai intru in detalii, dar cumnata mea a zis ca e o "soacra model" ??? ca e tot mama de baiat! M-am lungit, dar efectiv am simtit nevoia sa scriu un pic si despre socrosenia mea[bang] Multa rabdare si intelepciune la toate nurorile, Carolyne
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

pe mine toate "soacrele" m-au regretat dupa ce m-am desp de fii lor. in timpul relatiei, nu ne suportam, ma rog, cu mici exceptii...ca desi taceam din gura nu eram buna, apoi fiecare a dat peste una de le-a facut cu ou si otet si s-au linistit. am devenit din lup, miel. exceptia a fost ultima "soacra", care avusese inainte o "nora" super isterica (avea dreptate, baiatul asta e de-a dreptul nebun) si cand a dat de mine, era f fericita ca in sf o femeie de treaba care poate il ia pe fi-su. n-a avut noroc. am fugit si io... insa culmea, soacra mea oficiala, acum ma super regreta, desi mi-a facut zile amare, nu stie cum sa se mai bage in vorba cu mine si sa ma ceara iar pt fi-su...bleah... _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! "Dorintele neimplinite sunt sursa dramatismului interior. (Cioran)" -
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De un an si jumatate am inceput sa gust si eu din deliciile de a fi nora. Si ne-am vazut doar de trei ori in acesta perioada! (ce bine!) Cea mai simpatica faza a fost la nunta. Cu trei luni inaite de nunta noastra au vandut o casa in Bucuresti, si-au luat o masina mare-mare, casa la 30 km de Buucuresti. La nunta, nici nu intrasem in biserica si soacra mea ii sopteste sotului (uf, am ureche "fina", aud multe): "auzi, din ce va ramane si voua la nunta, sa ne dati si noua vreo mie de euro, ca ne mai trebuie si noua". De mentionat ca doar parinii mei si noi am participat la organizarea nuntii. Dar au reusit sa ne dea la masa 200 de euro (cred ca si acum sunt tristi ca nu si-au scos investitia de la nunta). Ultima dragalasenie Cadru: nunta unui var din partea sotului. Noi suntem impreuna de sase ani. Cu trei ani inainte sa ne cunoastem, sotul meu a avut o alta iubita (normal) Claudia. Fata simpatica, pe care am cunoscut-o, pentru ca lumea e mica si e sotia unui prieten de-al meu. De cate ori ma intalneam cu cumnata mea trebuia sa pomeneasca de Claudia. Cand i-am zis sa nu mai incerce faze din astea ieftine, i-a trecut). Dar, revenind: soacra, impreuna cu alte 10 doamne, la bucatarie. Aud un racnet, de-am crezut ca s-a daramat ceaunul cu sarmale: "Raluca, Raluca, vino repede!". Raluca, galop bland (ca doar ma striga soacra)ajunge la bucatarie. Acolo, linste. Soacra: "Auzi, draga, ce problema are Mihai (un var de-al sotului, pe care il vedea a doua oara in viata mea, baiat simpatic de altfel): ii tot vine sa-ti spuna Clauidia (mda, nu erau decat 9 ani de cand se despartise de biata fata). Si eu i-am spus: spune-i, mama, linistit, ca nu se supara. Poti s-a strigi asa!". Dupa care, liniste si zambete din partea tuturor doamnelor ..." I-am raspuns ca, intradevar, nu m-as supara pe Mihai pentru ca n-ar fi reavointa sau nesimtire, dar ca as prefera sa-si invete rudele sa ma strige pe numele meu. Daca nu reusesc, macare sa se straduiasca, poate in urmatorii 20 de ani retin. De prisos sa spun ca pe Claudia, fosta iubita, nici Dunarea nu o spala, saraca, de cat noroi a aruncat pe ea cat a umblat cu sotul meu. Apoi, la aceeasi nunta, eu eram "fotograful oficial". Si aud soacra: "hai sa-mi faci si mie o poza cu copiii mei". La faza asta, ma asteptam sa-l ia pe sotul meu de-o aripa si pe fiica ei de alta si sa-mizambeasca frumos. Dar nu, l-a luat pe cumnatelul meu si pe fiica si ... gata. I-am comunicat, sfatos, ca a uitat pe cineva, in peisaj. Nimic. Si-am strigat si eu la sot ca mama lui vrea sa faca poza cu copiii ei. E, iluminare atunci. "Vai, mama, dar nu am vrut sa-l deranjez" (mda, sprijinitul gardului era o activitate profunda a lui Iubi, in acel momen) Ce nu pot intelege, este de ce se comporta urat cu fiul ei, adica sotul meu? De crescut, l-a crescut o matusa, isi aduce aminte de el doar cand are nevoie de bani, s-au mutat din Bucuresti si nici macar nu i-au spus, cu toate ca avea si el domiciliul legal acolo (noi stam cu chirie), e vegetarian de 7 ani, dar singura data cand am fost pe la ei, invitati, de Pasti, am rabdat de foame cu stoicisam, pentru ca facuse totul cu carne (cat cozonac si oua sa mancam si noi????) Au cumparat si vandut case, il tot mint ca ii dau si lui o parte din avans, sa ne luam si noi un ap. Ii inteleg daca nu vor sa ii dea banii, dar nu inteleg de ce il mint tot timpul. In fine, noi sa fim sanatoase si intelepte! [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, Hai ca m-a apucat rasul: sa-l pun pe sot sa o sune pe socrela! Cand ne-am mutat impreuna soacra ne suna si de 20 de ori pe zi, nu am tastat gresit, incepea cu suantul sambata pe la 6-7 dimineata sa verifice ce planuri avem, dupa alt tel sa ne intrebe daca si ce am mancat, sa ne anunte ca e cald/frig afara, tel pt pranz cu sfaturi ce sa mancam, si tel dupa sa vada daca si cat am mancat!!!!!! Credeti ca exagerez, noooo. Si dupa ce punea tel jos isi mai aducea aminte ceva si suna din nou. De ajunsesem sa urasc tel. Au trecut multi ani de atunci dar inca, aseara suna la noi acasa, unde laocuim singuri de vreo 5-6 ani, si zice: - Cristina tu esti? cine putea fi? robotul? Ce buna seara, ce intrebare de sanatate? Vreau cu fisu si atata tot!!!! Era f important, fisu dormea, tb sa-i citeasca horoscopul. Da poate, asa cum zice Lemoni, il mai pun pe sot sa o sune, in cele 5 min intregi in care nu suna ea. Si eu sunt din nurorile acele care sunt de vina ca nu au o relatie buna cu soacra. Cum ce vina am? EXIST!!!! cristiama
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Soacra [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113269"]reloaded[/url]. Oana_B [url="http://www.fertilityfriend.com/home/ysatis"]vesnica aspiranta[greutati][/url] [url="http://community.webshots.com/user/pas_de_nome"]I love[il] pink![/url] [*]Sarbatori Fericite !!![*]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...