Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Gravidele d-nei doctor Magda Petrache/ Polizu


Recommended Posts

Am gasit un articol referitor la constipatie, poate te ajuta:

 

Tulburarile tranzitului intestinal

 

In ultima vreme numeroase cititoare au trimis intrebari referiroare la tulburarile de tranzit intestinal, cel mai adesea acestea plangandu-se de simptome precum balonarea si constipatia. Se pare ca acestea ar fi "bolile omului modern", alimentatia fiind in multe cazuri "vinovatul" principal.

 

Constipatia presupune existenta a mai putin de 3 scaune pe saptamana, cu volum redus si consistenta dura, insotite de cele mai multe ori de durere.

Constipatia cronica habituala apare frecvent datorita unei incapacitati cronice de evacuare a intestinului gros, aceasta fiind de multe ori influentata de alimentatie (in general este vorba de o dieta saraca in fibre).

 

Foarte importanta insa este diferentierea de constipatia deteminata de boli organice care afecteaza tubul digestiv precum:

- hemoroizii;

- fisurile anale;

- ruptura de perineu;

- cancerul de colon;

- megacolon;

- diverticuli colonici;

- colita de iradiere sau colita ischemica.

 

De asemenea, constipatia poate aparea in boli extradigestive:

- hipotiroidie;

- diabet zaharat;

- boala Parkinson;

- scleroza in placi;

- leziuni ale maduvei spinarii;

- stari depresive.

 

De aceea, mai ales atunci cand aceasta tulburare de tranzit a aparut brusc si relativ recent, este obligatoriu un consult de specialitate pentru a exclude posibilitatea unei astfel de boli. In aceste cazuri, trebuie tratata boala de baza, care a determinat aparitia constipatiei.

 

Trebuie sa stiti si ca numeroase medicamente pot produce constipatie:

- codeina;

- antihipertensivele;

- calciul;

- fierul;

- clonidina;

- antidepresivele;

- antiparkinsonienele;

- morfina;

- preparatele cu aluminiu.

 

Sarcina si colonul iritabil pot fi alte cauze ce pot determina aparitia constipatiei. In ceea ce priveste tratamentul, prima etapa o constituie cresterea proportiei de fibre in alimentatie, chiar daca persoana respectiva are o dieta echilibrata. Aceasta modificare a regimului duce adesea la o ameliorare a simptomelor, fibrele determinand o accentuare a peristalticii.

 

Incercati sa consumati cat mai mult urmatoarele alimente:

~ paine neagra;

~ zarzavaturi;

~ salata verde;

~ legume verzi (fierte sau crude, mai ales rase);

~ fructe proaspete sau uscate si apoi inmuiate (prune uscate, smochine);

~ paste fainoase;

~ miere.

 

Alimentele grase au de asemenea actiune laxativa - uleiul de masline, folosit mai ales in salate, dar si in stare pura (1-2 linguri dimineata pe nemancate). Frisca, smantana, galbenusurile de ou au o actiune similara, dar mai putin intensa.

 

Pentru cele care urmeaza concomitent si o cura de slabire, este recomandata adaugarea la salata a 1-2 linguri de ulei de parafina, care va inlocui partial sau total uleiul de floarea-soarelui. Indicatia este valabila doar pentru un timp limitat pentru ca uleiul de parafina impiedica absorbtia vitaminelor liposolubile (A,D,E,K).

 

O situatie particulara este atunci cand constipatia se complica si cu colita cronica, situatie de care s-au plans cateva dintre cititoare. Se vor consuma in special urmatoarele alimente:

 

- iaurt, branza de vaci, cas, telemea desarata;

- peste slab;

- omleta dietetica (din albusuri);

- unt, margarina, ulei, frisca;

- paine alba prajita;

- fainoase cu lapte (gris cu lapte, orez cu lapte, fulgi de ovaz);

- legume ca: morcovi, cartofi, sfecla coapta - sub forma de sufleuri, soteuri, salate;

- sucuri de fructe sau pireuri de fructe coapte;

- supe de carne slabe, cu adaos de fainoase sau albus de ou;

- supe-crema de legume.

 

De foarte multe ori constipatia se datoreaza unui abuz de laxative, creandu-se un cerc vicios care duce la o adevarata depedenta de aceste medicamente. De aceea trebuie evitata folosirea in exces a acestora, optandu-se in schimb pentru modificarea dietei si a stilului de viata (sportul precum si masajul pot determina accelerarea tranzitului intestinal).

 

Ocazional (de exemplu in perioada concediilor, cand plecati din localitate) puteti apela la anumite laxative precum: bisacodilul (Dulcolax, Stadalax), lactuloza, uleiul de parafina sau de ricin, glicerina, ceaiul de crusin. Important este sa nu abuzati si sa tineti cont ca, oricat ar parea de inofensive, acestea raman totusi medicamente care pot avea efecte adverse, mai ales utilizate pe termen lung.

 

 

de Maria Savin, medic nutritionist

 

 

Sanziana & Marina (03/10/2004) Cand s-a nascut Marina... Poze

 

Dragostea ne-a fost data ca sa invatam sa ne depasim egoismul, sa invatam sa ne pese mai mult de altcineva decat de propria fiinta.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 45
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Sanziana, doctorita Petrache este considerata printre cei mai buni, si obstretic si ca ginecolog. Eu am avut probleme destul de naspa si pana sa raman insarcinata si tot cu dumneaei le-am rezolvat. Fa-ti programare la Medicover la tel.310.15.99, specificand clar pentru d-na doctor Petrache, la ginecologie (daca nu esti insarcinata). Dupa control, va decide daca-ti face ecografie sau anumite tipuri de analize. Te va chema si la Polizu, daca e nevoie. Aici, insa, o astepti cam mult, pentru ca e foarte prinsa. Uneori m-a prins ora 13.00 asteptand la ecografie, deci aloca-ti cel putin o jumatate de zi atunci cand te cheama la Polizu. Eu, cam pe parcursul unui an, mi-am rezolvat problemele hormonale si am ramas insarcinata. Ti-o recomand cu caldura. Cu drag, Cod.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos pentru precizari Cod. Am reusit sa ma programez la dna Petrache prin 19 septembrie. Dar nu am precizat ca la ginecologie, ca nu sunt insarcinata. Sper ca nu fie greo problema.

 

Eu as prefera sa ma trateze la Medicover ca sunt abonata acolo prin firma si e si mai aproape de mine. De fapt, unde e Polizu ?

Eu as vrea sa imi faca un test HPV si ce o mai fi de facut ca mi se pare mie ca am niste probleme cu colul.

 

Momentan am o fetita tare dulce de crescut si inca nu e programat urmatorul bebelus. Dar pe viitor as vrea sa ii fac si un fratior, asa ca trebuie sa mentin aparatul reproductiv in stare de functionare.[:D]

 

Sarcina usoara si asteptare placuta![flo]

 

 

 

Sanziana & Marina (03/10/2004) Cand s-a nascut Marina... Poze

 

Dragostea ne-a fost data ca sa invatam sa ne depasim egoismul, sa invatam sa ne pese mai mult de altcineva decat de propria fiinta.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, nu stiu care e treaba cu miscarile fetale, dar bebelusul meu sughite foarte mult (de 4-5 ori pe zi, in reprize de cateva minute bune) si acum, la 29 de saptamani, parca se misca mai putin si face pauze de somn mai dese. E normal? Voi cum contorizati miscarile fetale in asa fel incat sa se inscrie in normalitate? Conteaza si forta cu care loveste bebelusul? [bb]

Scrieti-mi si mie despre experienta voastra pentru ca stau ingrijorata, avand in vedere faptul ca, la ultima ecogafie, bebe avea o circulara de cordon. [tel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Buna fetelor! Sunt in saptamana 31 si sunt mare! 15 kg am luat pana acum! Voi ce mai faceti? Cum va descurcati? Cum dormiti? A facut vreuna din voi cezariana inainte de 36 de saptamani? Cum a fost? A stat bebe la incubator? Au fost probleme? Va intreb ptr ca la a doua nastere prin cezariana, se intervine mai devreme decat la prima cezariana, din cate am auzit. Ati avut asemenea experiente? Scrieti-mi! Cu drag, Cod!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A mai trecut o saptamana - acum - 32 +. Nu stiu de ce nu-mi dati nici un semn de viata... Nu cred ca sunt singura gravida a d-nei doctor Petrache, la ce aglomeratie e la dansa la cabinet. Si nu cred ca sunt singura in prenatal, astfel ca am mai mult timp sa navighez pe net.[bb] bebita mea este din ce in ce mai puternica si-mi loveste ficatul cu picioarele - e un sport nou, preferat de ea. Inca am probleme mari cu [consti] si am dureri mari unde impinge cu capul, jos. Nu ma lasa sa ma aplec - se incordeaza puternic si ma izbeste cu picioarele. [grasa] Am luat in greutate destul de mult, aprox. 16 kg. si, cand ma asez, simt ca ma rostogolesc. Toate astea or fi normale, dar ma obosesc teribil. Si in plus, nu pot sa dorm prea bine. Uneori stau ca zuza si astept sa vina somnul, da' nimic! Si timpul trece, bebe danseaza in burta... In fine, cam atat despre mine, spuneti-mi de voi! Cu drag, Cod.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:Originally posted by Cod

A mai trecut o saptamana - acum - 32 +. Nu stiu de ce nu-mi dati nici un semn de viata... Nu cred ca sunt singura gravida a d-nei doctor Petrache, la ce aglomeratie e la dansa la cabinet. Si nu cred ca sunt singura in prenatal, astfel ca am mai mult timp sa navighez pe net.[bb] bebita mea este din ce in ce mai puternica si-mi loveste ficatul cu picioarele - e un sport nou, preferat de ea. Inca am probleme mari cu [consti] si am dureri mari unde impinge cu capul, jos. Nu ma lasa sa ma aplec - se incordeaza puternic si ma izbeste cu picioarele. [grasa] Am luat in greutate destul de mult, aprox. 16 kg. si, cand ma asez, simt ca ma rostogolesc. Toate astea or fi normale, dar ma obosesc teribil. Si in plus, nu pot sa dorm prea bine. Uneori stau ca zuza si astept sa vina somnul, da' nimic! Si timpul trece, bebe danseaza in burta... In fine, cam atat despre mine, spuneti-mi de voi! Cu drag, Cod.


id="quote">id="quote">Servus Cod,Am si eu o bebelusa jucausa si sunt pacienta Doamnei Doctor. Nu am ajuns inca la spital sa vad rezervele dar trebuie sa vorbesc pentru o rezervare cat de curand. Ma gadeam sa dau de ea la spital numai ca mi-a spus ca nu mai este voie sa intrii in spital, doar in sala de asteptare....S-au adunat o sumedenie de intrebari mai ales ca trebuie sa fac cezariana. Daca ai timp si vrei, mi-ar face placere sa vorbim pe messenger. Imi trimiti tu sau iti scriu eu id-ul? Si eu am luat in greutate si nu i-a placut Doamnei Doctor dar asa a vrut organismul sa asmilieze pentru ca nu am exagerat cu mancarea. Mi-ar prinde bine mai multa plimbare dar nu am avut vreme, inca lucrez si am mai amanat concediul prenatal. Sarcina usoara si multa BAFTA!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...