Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

hellllllllllllllllp


Recommended Posts

Tlory,

 

Eu sunt din nurorile care au crezut, ce naiva!, ca pot discuta prieteneste cu soacra, ca putem sa ne intelegem ca 2 femei mature.

 

Asa ca am facut masa rotunda eu-soacra-sotul. Sotul era ca sa nu degenereze discutia, ca soacra-mea le cam minciuneste si le intoarce in favoarea ei.

 

Si la ce concluzie am ajuns, de ce nu ma place:

- acum 5-6 ani i-am spus ca vrea sa para mai bolnava decat e

Vroiam sa plecam in weekend si ne cheama la ea ca ii e foarte rau, ca a chemat salvarea, ca vomita continuu.

Ca sa aflam de fapt ca mancase 1 litru de smantana, ca sa nu se strice si i se aplecase!!! Si nu vomase da avea senzatie de voma.

- la nunta noastra am ranit-o ingrozitor si s-a abtinut sa nu planga toata nunta. Ce-i spusesem:

Avea o punga de pantofi de schimb in mana si m-a intrebat cine ii tine ei pantofii.

eu eram imbracata mireasa cu buchetul in mana si-i zic, lasa ca ii tin eu!!!

Asta a fost toata dicutia noastra la nunta, in rest n-am mai avut ocazia sa vorbim si i s-a parut un raspuns ironic.

 

- si....asezativa bine in scaune....acum iese la iveala adevarata mea rautate....ii gatesc prajit sotului, care nu are nici o problema de sanatate si prajitesc cate odata mancarea pt ca eu chiar gatesc.

 

Asa ca avem o relatie minima, vine la noi o data pe luna cand se indoapa din mancarea mea "prajita", ii multumeste sotului pt masa, vorbim cat mai putin.

 

Si fac efortul asta pt ca imi iubesc sotul si el merita!

 

cristiama

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 37
  • Creat
  • Ultimul răspuns
buna fetele, multumesc de incurajari. poate m/ati inteles gresit. sotul meu tine cu mine si ma apara tot timpul in fata lor. oricum el a avut probleme cu ei si inainte sa ma cunoasca pe mine. dar acum si/au gasit alt motiv. el mai are un frate mai mare si ai lui parca sunt cu doua fete, il fac pe fratele lui nebun, prost si alte alea dar in schimb au mare grija sa nu/i lipseasca nimic copilului, el este cel alintat si rasfatat iar pe sotul meu tot timpul il impung. nu ne certam tot timpul pe acest subiect dar uneori ma oftic ca nu ma vad asa cum trebuie. oricum incercam acum sa se desprinda si el din firma si sa lucreze pe cont propriu. pana reusim a inceput sa nu mai vorbeasca cu ei si sa fie mai distant. dar problema e ca ei dau vina tot pe mine si pt acest comportamnet al lui, cu toate ca a fost numai decizia lui. nu stiu, dar parca nu am vazut parinti care sa se oftice ca fiul lor se ridica, ar vrea sa ramana la acelasi nivel sa nu cumva sa il intreaca pe fratele lui.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cristiama, interesante rautati ai facut. probabil ca si tine am spus s eu cate ceva in cei 8 ani de cand suntem impreuna. la mine problema cred ca este alta. nurorile din partea fratelui (e la a 2 a casatorie) au fost fete care u aveau nici dupa ce sa bea apa. adica le/a luat soacramea si le/a imbracat din cap pana in picioare. iar al meu sot in loc sa fie la nivelul fratelui si/a luat nevasta care are si bani, parinti buni si care lucreaza si mai are si scoala. eu astea le consider rautati nu ca sunt de moda veche. ar vrea sa nu/l depaseasca pe al lui fratior si atat. eu oricum am 1 an de cand nu am fost la ei si nici ei la mine in casa, asa ca nu ma streseaza asa tare cu prezenta[:D]ma gandeam si eu sa stau la o discutie cu soacra/mea dar sotul a zis ca nu ar fi bine. poate mai vad.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ei, n-ai vazut parinti care sa nu vrea ca odorul sa "se ridice"....

Eu am vazut.

Soacra-mea mi-a zis din start ca unicul rol al fiului ei (adik barbatu-meu) va fi sa o ajute pe sora-sa.

In rest nu conteaza ce face el.

Asta-i misiunea de baza.

 

De ce sa o ajute pe sora-sa?

Pentru ca are niste copii din flori (flori insurate) si "n-a avut noroc".

A avut noroc, dar norocul era intotdeauna luat....

I-a putut fortza pe dlor sa plateasca pensie, nu sa si stea cu ea.

Asa ca, atunci cind avea nevoie sa bata un cui in perete, il chema pe barbatu-meu din delegatie sa o faca.

 

Dupa o criza macabra, in care a facut istericale ca n-o intereseaza ce treaba avem noi, sa venim IMEDIAT sa-i montam aerul conditionat, am lasat-o balta.

 

N-aveam ce sa-i explicam, oricum in conceptia ei restul lumii traieste ca sa o serveasca.

Asa ca i-am inchis de atunci telefonul pur si simplu.

 

Iar soacra-mea... alt scandal, alta distractie.

Tot cu ignore s-a rezolvat.

 

Partea FOARTE buna este ca nu depindem de altcineva.

Si putem sa disparem imediat de pe firmament daca asa ne tuna.

 

 

 

Elise

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa-mi explice si mie cineva dc parintii baietilor, in general, sunt atat de batuti in cap, va rog! Adik de ce au asa mari pretentii asupra fetelor cu care se iau? Mai frate, adik dak vezi ca baiatul tau e cu o fata de mai mult timp, o iubeste si e iubit, nu inteleg ce nu le convine!! Pe cine ar vrea s-o aiba ca nora, pe Miss Univers? Si mai aiurea e ca eu trebuie sa suport toate intrebarile tampite ale rudelor si prietenilor mei care nu inceteaza cu chestii de genul: " Ce-ai vazut mai fata la el???" " tu vezi cum arata?", "De ce nu-ti cauti un baiat asa ca pentru tine... sa arate mai bine ca uita-te la tine ce scumpik esti.." Deci cred ca v-ati dat seama ca el nu arata asa bine ( k si eu am fugit de el la inceput ca draq de tamaie).. Si mie mi-e tare ciuda pe tata-su, care in loc sa se multumeasca ca are o nora frumusica si cuminte, crede ca nu-s de nasul lui fecior-su!!!![mariaj] Adik nu e corect ce face si nu cred ca nu sunt eu fata pentru baiatul lui din moment ce restul rudelor lui zic de mine ca-s o papusica[:D]. Nu-i asa ca-i ticnit?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, v-am citit si m-am distrat la unele raspunsuri!

Am intrat, off topic, sa va zic ca am si eu un baiat de 1 an jumate [il] si Doamne ajuta sa nu ajung o astfel de soacra, ca ma impusc!Si eu mai am discutii cu soacra, dar nu de genul ca nu-s prea buna ci ca nu fac ce zice ea. Insa eu tot ca mine fac si recunosc ca ne-a si ajutat mult!

 

Oana si [bonjovi] Vladutz (2 ianuarie 2005)

[foto]Poze cu Vladutz

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tlory...bine te-am gasit...am citit cam ce problema ai si exact aceeasi chestie o am eu dar invers adica ai mei nu pot accepta ca ma marit si mai ales ca l-am ales pe el sa il iau de barbat....ma crezi ca de un an jumate poate chiar mai mult am incercat sa ii fac s ail accepte cu bratele deschise...am reusit sa il accepte cat de cat in familie dar mereu se mai gaseste maica mea sa zica dar ii inchid gura instantaneu...nici nu stiu de cate ori am plans ...dar m-a facut mai puternica sa lupt....eu imi iubesc barbatul si suntem impreuna la bine si rau...

in comparatie cu socrii mei care sunt niste oameni simpli si fara multe pretentii de la o nora...ai mei au fost si sunt uneori un adevarat dezastru...cu ai lui ma inteleg nu am nici un fel de problema...

tlory....ce as putea eu sa zic este ca timpul le va rezolva pe toate...aici degeaba incercati sa ii faceti sa inteleaga ca tu nu esti cu el pt baniii lui si ca nu il vei parasii...aici este vorba ca schimbarea sa vina din partea lor dar sa isi dea ei seama ca tu esi o femeie la locul tau...cred ca o discutie cu soacra ta nu stiu daca ar fi tocmai buna ar putea inrautati lucrurile...

 

Nunta noastra:19 august

Poze

Luna de miere...mult asteptata

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bebi, bine ai venit pe forum. asa zice si sotul meu ca lucrurile s/ar inrautati daca m/asi conversa cu soacra. nu stiu daca timpul chiar le rezolva pe toate dar ramane de vazut. sa stii ca in cazul alor tai, eu cred ca se vor mai domoli, cand ne/am hotarat sa ne casatorim si ai mei au avut de comentat, cred ca vroiau ceva mai bun, dar dupa nunta au inteles ca ne e bine impreuna si acum vreau sa/ti spun ca tin la el foarte mult. chiar de multe ori tata ii face lui cadouri si discuta "ca intre barbati" cum spun ei. asa ca parintii de fete cedeazaand vad ca fata lor e fericita. bafta si sper sa/ti rezolvi problemele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...