Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ce facetzi contra stressului?


Recommended Posts

Monica draga mea iti mc din suflet pt incurajarile tale,ai spus ceea ce gindeam si eu asa ca nu mai am cum sa te completez,este adevarat ca mi-a luat ceva timp sa ajung la acest stadiu dar am reusit,hai sa va spun pe scurt dc el e asa;sotul meu inainte de a ma cunoaste a mai fost cas cu o alta rom.timp de 4 ani,dar pe ea o lasa in casa si mergea in cluburi de noapte,cind dormea acasa il suna iubitalui rusoaica din club sa se duca la ea iar el o mintea pe sotia lui ca iese sa verifice masina desi ea auzea,liniste fiind in noapte,voce de femeie,el umbla cu tot felul de femei,pina ea s-a hotarit sa-si gaseasca de munca intr-o cafenea unde si-a facut noi prieteni,incepuse sa iasa cu prietenele ei noaptea iar el cind o suna ea nu raspundea pina si-a facut un iubit olandez cu care a si plecat spunindu-i sotului ca merge in tara sa-si vada mama si sora dar nu s-a mai intors,i-a trimis o scrisoare din olanda unde i-a spus cit a suferit din cauza lui(il stia f mult de frica)chiar eu am citit acea scrisoare,vb cu ea si la tel,a sunat in primul nostru an de cas de ziua lui sa-i ureze ceva dar el nu era acasa si asa am inceput sa vb zilnik la tel si mi-a spus ce nu stiam de la el,cit a suferit biata fata...[bang]atunci m-am hotarit sa nu fiu ca ea si sa nu-si bata joc si de tineretea mea(eu aveam 25 ani,el 51)si am inceput sa fac ce stiam eu ca-l multumeste,era un tiran pt ca deja nu mai avea incredere in rom.dar nu am vrut sa ma las batuta,ma controla zilnik sa vada unde am sters praful si unde nu,pina si deasupra galeriei de la perdea controla zilnik,in fine,am stat ca o stinca desi recunosc ca-mi era f greu,eu fiind f capricioasa si obisnuita sa fiu tratata ca o rasfatata,a trecut cca 1 an,deja boala lui (e diabetic)incepuse sa se agraveze,nu ma asculta sa tina regim,spunea ca mincarea mea cea rom pe care o gatesc f bine e mincare de caini[V]ma facea proasta din orice,asta pina am prins un mom,el fiind fotbalist(portar)eram in korea la un festival sportiv si de fata cu echipa de fotb jr am inceput sa-i spun ce cred despre el,se enervase f tare dar nu putea sa tipe la mine cum facea de obicei de rusinea celor din echipa,asa ca l-am atins unde-l durea mai rau ca pina la urma sa spuna sa divortam cind ne intoarcem in jap,eu fiind de acord,cind am revenit imi spune"nu iei nimik de aici,pleci cu ce-i pe tine"la care eu zimbind i-am spus ca e perfect,atunci mi-a ceur toate bijuteriile si ceasurile,(el e maniac cu ceasurile si mi-a cumparat si mie o multime)si imi spune ca le va sparge pe toate in fata mea,atunci eu i-am adus si ciocanul,daca a vazut ca sunt hotarita sa plec s-a schimbat peste noapte brusc,a facut dragoste cu mine,dupa 8 luni,si a acceptat ca el a gresit,acum citeva luni i-am spus ca vreau sa muncesc dar iar au inceput prb spunindu-mi ca mai bine plec in tara decit sa muncesc,buuuun plec i-am spus,daca a vazut ca nu tine nici asa mi-a propus s amuncim impreuna la el la birou,el are o agentie imobiliara,am acceptat si iata-ma aici cu el in birou,plecam impreuna venim impreuna,de iesit nu mai are scuze cum facea inainte ca iese cu clientii,ca sta la jocuri,acum l-am imblinzit dar pina cind inca nu stiu,slava d-lui ca nu avem bb desi mi-as fi dorit,sunt multe de pov dar sunt la birou si cind mai fac cite ceva imi pierd ideea asa ca daca vreti sa ma cunoasteti mai bine va pot scrie zilnik cite o povestioara de-a sotului meu(pokemonu)asa-i spun eu,chiar daca inima-mi plinge ochii-mi zimbesc,nu-i voi da satisfactie niciodata ca ma domina sau ca sufar,par emultumit cind ma vede trista,asa ca....am sa-i arat eu ce inseamna sa te pui cu mindria de roman,chiar daca suntem saraci asta nu inseamna ca trebuie sa ne umilim sau sa fim sclavi nu?asa ca...PUTEREEEEE si[si-eu]va doresc muuulta fericire si multumire in suflet[pup]

 

stefy

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns

deserted draga mea simtul umorului nu il voi pierde niciodata pt ca nu voi uita ca sunt romanca cit despre suferinta nu am motive sa sufar,daca nu e cum vreau eu mai bine delok,nu crezi?chiar daca imi ofera totul,am cartile de credit din contul lui si plus bani pe mina dar singura era ca nu ma lasa in fuste deasupra genunchiului,acum l-am schimbat,ma imbrac cum vreau,fiind mereu impreuna gelozia nu mai are loc,asa ca nu ma las la nimeni pt nimik in lume,daca-i convine bine,daca nu sa-si ia un pui de pikaciu,paroasa(stii la ce ma refer)sa-l lase in casa si sa iasa la[alcool]cu amicele,eu nu am dc sa sufar si sa fiu sclava lui,nu-mi bat joc de viata mea,doar una avem nu?asa ca zimbeste mai mult chiar daca nu asta simti nu da satisfactie celor care te vor jos(sunt sigura ca sunt destui ca oricare)fii taaaaareeeee[pup]

 

stefy

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mai Stefyid="red"> pacat ca nu stau mai aproape de tine!; dupa cate am inteles ai acumulat fffff. mult stres, sii ffff. bun lucru ca ai intrat aici sa stai la vorba cu fetele; sotiorul tau ii ffff. dictator dupa cum pare, c-am toti asa sunt, dar NU TE LASA!!!

mai povesteste despre tine si sotiorul tau!

unele dintre povesti mi se par fff. familiare, le-am intalnit de n-mii de ori, nu neaparat la al meu sot, dar si la alte prietene;

oricum incearca sa iei legatura cu fetele din Tokyo si stati la povestiti, ca asa o sa mai scapi de stres; este greu cand nu ai nici un prieten aproape, o stiu pe propriam pele, dar eu le am pe cucuiete si-mi cheltui muuuulta energie, dar ma si incarc cu muuuuult stres, dar asta este;

te [pup] si mai vorbim[pup][pup][pup]

NU TE DA BATUTA!!![pup]

 

mamica celor doua cucuiete.

http://photos.yahoo.com/nlroxana

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

asa este ionela am acumulat f mult stress din partea fiarei mele si neavind cu cine discuta mi-am distrus stomacul pt ca plingeam,nu mincam,fumam mult si acum nu mai stiu cum sa-mi recapat sanatatea desi acum s-a mai potolit si nu prea mai am batai de cap dar a reusit sa-mi ucida cele mai frumoase sentimente,de lasat nu ma las la el cum nu am facut-o nici pina acum dar uneori din cauza ambitiei mele idioate sufar dar pe cealalta parte ma multumesc cind vad rezultatele,am vrut sa-i dovedesc ca nu toate romancele sunt la fel asa cum credea el,avea o impresie f urita despre noi si am vrut sa-i dau aerele afara,sa-l umilesc se pare ca am reusit dar de iubire...nu stiu daca mai exista cel putin din partea mea,el sustine ca ma iubeste,e adevarat ca nu iese noaptea din casa cum facea cu fosta,nu rasp.la tel care nu cunoaste nr.venim impreuna acasa,dar asta nu ma face sa-mi schimb parerea despre el,e sotul meu si uneori imi este mila de el dar cind imi aduc aminte cit a facut-o sa sufere pe fosta[bang]asta e...se spune ca pina nu te pui in pielea unei pers nu vei intelege niciodata ce simte,ei bine,eu nu pot si nu vreau sa devin egoista ca ei asa ca-l las in pace,nu prea vb cind ajungem acasa,el la tv eu la pc doar la munca ce mai vb si chiar imi convine sit.asa ca imboldul pe care mi l-ai dat te asigur ca a avut inca un efect,realizez ca nu sunt singura si ca romancele indiferent de sit nu-si uita patrioatele,va multumesc din suflet ca sunteti alaturi de mine nu vreau sa par o lasha ba chiar vreau sa ajut,poate sunt fete cu necazuri mult mai mari decit ale mele,deocamndata il stapinesc pe pokemon,pina cind...nu stiu dar am gasit metoda cu care sa-l imblinzesc va mc inca o data pt sprijinul vostru si hai sa le dovedim tuturor ca nu se poate juca cu noi si ca suntem si vom ramine unite chiar daca suntem departe de fam.capul sus fetelor si sa nu-i lasam sa domine,sexul frumos trebuie sa ramina frumos[pup]pt toata lumea si sa auzim numai de bine.

 

stefy

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga Stefy,

crede-ma ca nici nu am putut minca micul dejun cind am vazut raspunsul tau,am stat pina l-am citit si vreau sa-ti spun un lucru important.Nu e vorba nici pe de-oparte de-a domina sexul frumos sau vai de noi romancele!..De ce ? ca suntem mult mai destepte ca ei si mult mai hotarite.Nu noi suntem de vina ca tara e asa cum e,eu stiu ca e mult mai frumoasa ca toate tarile ,numai ,,altii''sunt de vina.Suntem oamenii,avem drepturi egale si nimeni nu ne poate dirija viata decit noi,ca stam si le rabdam prostiile lor asta e cu totul altceva.Adevarul este ca te gindesti ca: vai doamne iar sa iau viata de la capat,oare cum va fie,de ce ,,animal'' mai dau...etc.FRICA,asta de a lua viata in piept singura,mii de intrebari puse in cap,nopti nedormite ,stiu exact ce inseamna asta.Am trait sub acelasi acoperis cu pers. de care ti-am spus,toata ziua ma intreba ce si cum sa faca,erau niste oameni foarte destepti(profesori}dar el era un tiran,pe cuvint.Sa stii ca in tineretele bune nu a avut comportamentul acesta dar in timp s-a schimbat ,nu a fost aventurier sau sa umble prin cluburi de noapte,nici vorba.Facea exact ce face sotul tau ,dirija,controla,deranja ,teroriza intr-un cuvint.

Nu e deloc bine sa rabzi atitea si sa stai cu gindul ca oare s-a schimbat ,cum va fi mai tirziu cu noi,gindeste-te la viata ta ,daca ajungi batrinetele ce te faci cu un asemenea om,toti asteptam linistea ,o vorba buna,un pahar cu apa sa-ti dea nu?. Sa nu te gindesti ca vai doamne isi gaseste alta,sa tot gaseasca ca tot asa va face si cu ea cum a facut cu toate.

Multe povesti de viata am auzit de la colege chiar tinerele:ea, 26 de ani,el 28 si cu doi copilasi ca doi ingeri,care la fel a procedat ,a lasat-o cind nici nu s-a asteptat.Dar ea il iubea la nebunie si a suferit ca un ciine.Iti spun pe scurt povestea:Intr-o seara cind el credea ca nu-i nimeni acasa ,a venit cu alta si cum se zice pe la noi ca <<D-zeu nu culca-te''ea era acasa si venise si tata-l ei in vizita.El a ramas cu gura deschisa,mintind ca este o colega de servici si ca a trecut in scurt timp sa-si ea ceva.Dar de unde o minciuna mai mare nu se putea sa spuna,zile intregi au fost vazuti pe strada si in baruri,la birou ,etc.El ii gasea tot felul de motive ca nu face bine nimic,o teroriza si uite asa dupa ani buni de casatorie au divortat.Ea ,era asa de frumoasa ziceai ca e o zina si el era dragut dar cealata era asa si asa,vreau sa zic ca nu asta conteaza ci faptul ca ia stricat capul si nici macar de copii nu ia pasat.Imi spunea ex-colega ca inainte o iubea si o respecta dar uite ca barbatii se schimba ca ,,leii in padure''si aschia nu s-are departe de buturuga,asa era si taica-so in familie,adica socrul ex-colegei.

Ce sa-ti spun de mine ca de un an sunt in SUA si ma mir cumaici barbatii ajuta femeiile ,spala vase,calca,duc copii la scoala,gatesc unii,taie iarba cu doi copii in spate si ea sta la masa pe terasa si isi bea cafeluta ,brov-o ei.Ei ,au servici si dupa servici fac astea,cunosc vecini si am vazut ce si cum impart lucrurile intre ei,asa e bine nu cearta si frica ca oare ce imi zice cind ajung acasa.Deci cred ca ti-am zis destule si sper sa nu te fi plictisit,ti-as fi spus mii de cazuri,eu am lucrat cu oamenii care multi sau plins si au suferit si stiu ce rau e sa treci prin asa ceva,mai ales noi femeile care incercam sa dominam tot ce putem numai ca sa fie bine in familie.GINDESTE-TE BINE,GINDESTE-TE SI LA TINE ,LA VIATA TA,MILA O AVEM TOTI DAR DE TINE{SAU NOI } CINE ARE MILA,NUMAI D-ZEU.

MULTA PUTERE SI MAI MULTA INCREDERE IN VIATA.

TE PUP,MONI

 

 

chivuta

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moni iti multumesc din suflet pt mes tau de incurajare,exact cum ai spus si tu imi este teama uneori sa incep o alta viata,uneori e mila,el fiind batrin si bolnav dar cind ajung la limita uit de tot si-i cer divortul dar in acel mom se schimba,e dragut parca ar fi un catel abandonat si iar ma intorc ca moaca,sunt 100% de acord cu tine,ai perfecta dreptate,sunt costienta ca nu fac decit sa ma leg la cap fara s ama doara dar mila nu-mi da pace,mi-e frica sa nu fac un pacat prea mare in fata lui d-zeu abandonindu-l singur si bolnav desi eu simt ca ma topesc pe zi ce trece,am migrene care nu-mi dau pace nici cind dorm,stomacul la fel ma chinuie zi si noapte,am slabit f mult,dar tot imi este mila de el mai ales cind se simte rau enu pot dormi pe cind el habar nu are,mai imi face un masaj pt dureri de cap dar mai rau ma doare de la puterea lui si daca nu vreau sa stau spunindu-i ca apasa prea tare ma pune fortat pe canapea si-mi face iar eu urlu ca din gura de sarpe ca doare dar el nimik,cind nu mai suportam durerile de stomac a trebuit sa caut singura spital intern sa merg singura la medic ca el era ocupat,desi lucram impreuna si stiu ca nu se intimpla nimik daca mergea cu mine el poate rezolva totul prin tel.chiar nu stiu ce sa fac credeti-ma,uneori stau inchisa la mine in camera si ma gindesc ore in sir dar degeaba,acum cca 2 sapt.i-am spus calma ce nu-mi convenea la el,tonul rastit,ignoranta si multe altele apoi i-am spus ca plec,sa nu incerce sa se schimbe ca e prea tirziu,nu mai vreau sa stiu nimik de el pt ca nu-l mai iubesc si nu mai simt nimik pt el si ca stiu ca nici el nu ma mai iubeste,pe mom nu a zis nimik dar a2a zi de la munca a oprit la rest meu preferat si mi-a spus ca el inca ma iubeste si ca de luna viitoare se interneaza in spital pt analize dar eu banuiesc ca va intra la dializa si nu a vrut sa-mi spuna,a vazut ca fata de caine abandonat nu ma inmoaie a inceput cu santaj sentimental,chiar nu mai stiu ce sa fac,sunt confunza,acum se poarta frumos,face glume cu mine dar e prea tirziu,ma lasa rece,anul trecut a venit o fosta colega de a mea aici si m-a invitat la ea acasa,acolo mai erau alte fete cu care lucra si au inceput sa ma intrebe de el,cind am ajuns la partea cu fotbal(el e portar)una dintre ele m-a intrebat daca am poze cu el ca are si ea un client fotbalist,cind i-am aratat poze cu el de pe tel meu l-a recunoscut ca fiind clientul ei si mi-a spus multe despre el pe care numai eu le stiam,asa am crezut-o,mi-a spus ca se ducea la ea in bar zilnik de cind incepea munca si pina pe la 2-3 noaptea,atunci mi-am adus aminte ca ea vb de perioada in care el imi spunea ca ramine la jocuri cu amicii lui,nu i-am spus nimik atunci lui pt ca stiam ca-i va face ei rau,ea mi-a zis ca stia ca el e insurat cu o rom si-i spusese ca ma iubeste f mult(nu facuse dragoste cu ea)asa mi-a zis ea,s-a dus la ea cca 1 sapt zilnik,pe urma nu i-a mai rasp la tel.eu nu i-am spus lui nimik cind m-am intors dar eram plina de nervi si umilinta pt ca el cind ne-am cas.a spus ca nu mai vrea baruri ca e neinteresant el nu bea alcool si ca nu are ce face acolo,in fine,am rabdat pina a plecat ea in tara si apoi i-am spus la care el a zis ca il luau amicii fortat(aiurea)de atunci am inceput sa lucram impreuna dar acum cca 1 luna eram la cumparaturi tot cu fosta colega si ne-am intilnit cu alta rom.bineinteles aceeasi pov,atit ca asta mi-a spus de tatuajele pe care le are scumpul meu sotzior deasupra genunchiului pe ambele picioare[bang],am simtit ca intru sub masa(eram in cafenea)de rusine pt ca analizind am realizat ca el fusese la ea in bar cind eu eram in tara in vizita,am intrebat-o daca au facut dragoste si ea mi-a zis ca nu,ca tatuajele le-a aratat el in bar,dar nu cred sub nici o forma acest lucru pt ca o fi el cum o fi dar sa se dezbrace in chiloti intr-un bar de femei...bineinteles ca l-am intrebat si mi-a zis ca poate ea a aflat de la vreo fosta iubita de a lui si ca sa nu mai vb cu toate proastele ca aia nu stie ce vb,asa ca toate astea acumulindu-se(si nu numai)duc un razboi cumplit intre divort si mila,ce pot face?acum,asa cum reiese de mai sus se comporta exemplar,tot ce vreau e lege pt el,cer lucruri care inainte il deranjau acum zimbeste si-mi ofera orice,ba mai mult a inceput sa calce rufe,sa spele,(cam neobisnuit pt koreeni)el e nascut aici dar e korean,in fine sa vedem urmatorul episod,pina atunci liniste si pace in sufletele celor care citesc acest mes.inca o data mii de multumiri celor care sunt alaturi de mine va doresc din tot sufletul fericire si sanatate,sa auzim numai de bine,cu respect.

 

stefy

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga mea stefyid="red"> am un respect imens ptr. tine ca ai atat de muuuulta rabdare cu marele tiran[flo][flo][flo] eu pana acum imi luam catrafusele si plecam fara sa stie nimic, il schinuiam putin ca pe jar sa vedem cum se manifesta, si daca intra-devar ma iubea dupa cum delara ma intorceam, daca nu pa!!!; o fi el diabetic, dar tu cu starea de rau si stomacul ce faci???; daca o sa fii si mai rau?; sa stii ca ei sunt ffff. duri si n-au prea multa mila in fata unui om bolnav, la ei mentalitatea fiind "te misti pana cazi";

adevarul ca mila asta ne da peste cap pe c-am toate fetele(cel putin cele pe care le cunosc), asta poate din cauza educatiei pe care am primit-o, acasa, tara de care ei fac haz de necaz si rad atat;

ueori al meu samurai ma tot intreaba de ce ma lupt atat, si cu copii, si cu piata si gatit, stiti si voi, atatea si atatea cate are o femeie pe cap, si cum de-l mai suport si pe el pe cap, ca nu-s destule cate am, si i-am explicat si i-am dovedit, ca parintii mei s-au respectat, nu s-au batut, nu si-au adresat vorbe urate unul altuia, nu s-au ascuns unul fata de altul cu NUMIC, nu s-au mintit, intr-un cuv. s-au RESPECTAT! si se respecta si acum dupa 4o de ani de casnicie; asa ca TREBUIE sa ne respectam si noi, si sa dam o educatie buna cucuietelor, ptr. ca de educatia asta depinde viitorul lor;

in ultima vreme la noi rafuielile sunt din cauza cucuietei nr. 1, care uneori o c-am ia pe aratura, i-ar cum mentalitatea la noi una este hai si alta cea, n-am mai rezistat si am pus pct-ul pe "I"; chiar aseara a fost un episod, cum ca, cucuiata nr.1 mi-a adresat un cuv. ffff. urat, tot de pe la el l-a invatat sau din parc[bang], iar eu am ripostat fffff. dur, l-a care mi-a propus s-o las mai moale, dar eu NU categoric!, si in final azi de dim. si-a cerut scuze de reactia lui de-aseara; dar la care i-am spus ca daca n-o sa fim amandoi pe aceasi lungime de unda in privinta asta si in a altora eu imi i-am manutele de pe tot si-l las singurel sa se descurce cu totul, si-atunci DESIGUR CA VA FI DE-ACORD!;

de fiecare data i-am explicat ca o fi el samurai, dar eu pot fi si mai samuraica decat el; acu` na, nu pot sti cat ii este teama de mine, dar momentan lucrurile sunt linistete, eu bine-anteles cautand sa fac totul cat de cat bine;

ai maaare grija de tine si nu-mai pune totul la suflet(chiar al meu samurai mereu imi spune, ca el cand se enerveaza, eu sa nu pun totul la suflet, sa ma prefac ca nu-l aud)

[pup][pup][pup]

 

 

mamica celor doua cucuiete.

http://photos.yahoo.com/nlroxana

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea Stefy,

....ma faci sa oftez cind ti-am citit dinou mesajul mai ales ca m-au trecut fiorii.DE CE? Ai scris o fraza c-am asa;duc un razboi cumplit itre divort si mila.Exact acest lucru imi spunea si pers. de care ti-am povestit.Se plingea tot timpul ca ce va mai fi cu el cum se descurca ,ca nu putea sa se intoarca la ai lui om la 48 de ani,este o rusine.Dar la ea nu se mai gindea,mai ales ca avea niste migrene si a slabit si ea in ultimul hal,am crezut ca nu-si mai revine veci.Am fost cu ea la medic a facut diverse probleme din cauza stresului si-a distrus stomacul...imi zicea :am tot timpul un ghem de nervi la stomac si o sa mor.Eu imi spuneam :las ca nu ai sa mori d-zeu te ajuta si o sa te faci bine si o sa aranzezi la casa ta si asa a si fost.

M-am dus si pe la biserici sa fac slujbe sa fie liniste si bine dar el tot asa era,exact cum spune-ai tu ,cind ii zicea de divort se comp.ca si un miel dar nu tinea mult ca iar facea ceva urit si ameninta si nu o lasa sa doarma si parca de a dracului le facea in contra ei.II ducea apa la pat fara sa ceara si daca nu vroia o arunca pe ea,un tiran ce sa-ti spun.Ce iti lipseste tie este sa ai un sprijin adica o prietene buna care sa te bazezi pe ea si in caz ca vrei sa divortezi sa te sustina moral,sa te ajute cum poate.,,MILA"-Gindeste-te ca toti v-om fi batrini cu diverse probleme ,nu numai el dar sa ai macar o batrinete linistita,nu lasa sa te ingroape cu zile.Chiar daca divortezi o sa te linistesti in timp ,o sa te ocupi mai mult de tine,esti tinara si meriti o viata mult mai buna.

,,DIVORTUL'',NU STIU CUM SUNT LEGIILE ACOLO dar trebuie sa stii si sa te informezi,nu esti nici prima nici ultima,asa ca viata merge inainte.Nu mai suntem pe vremurile acelea in care se zicea:vai doamne ce zice lumea,ti-am zis gura lumii nu o poti astupa,asa ca fiecare se descurca si lupta in viata pentru binele si sanatatea lui.

D-zeu nu iti vine la usa sa-ti spuna sa divortezi,de asta tie frica tie vad.D-zeu ne da rabdare sa infruntam multe in viata dar cind nu mai poti ce te faci,atunci il intrebi tu :Doamne de ce am stat atita si am rabdat,ce ma fac acum? Asa-i sau nu?Asa a zis un calugar tare cumsecade ,ca D-zeu nu vine la usa nimanui ,sa intrebe de ce faci asta ,el ne da rabdare care noi trebuie s-o folosim atunci cind e nevoie si nu sa ne distrugem singuri viata.

Eu, vreau sa te ajut moral ,te-as ajuta si mai mult daca asi fi acolo dar macar prin e-mail mai putem sa ne ajutam unii pe altii.

Sa ai putere mare,sa te gindesti ca viata ti-a daruit-o D-zeu si nu el sa-si bata joc de tine si lasa mila,ca nu e omul pentru care sa ai mila.D-zeu sa-l ajute sa fie bine dar daca are atitea probleme nu trebuie sa chinuie si pe altii,nu?El de ce nu are mila,poti sa-mi spui mai ales ca tu esti in stare sa faci ce poti si cit poti pentru ca sa fie bine.Vezi ,aici e problema lui,e egoist cu oamenii si nu pune pret decit pt. binele lui,lui sa -i fie bine nu si la altii.

O cite ti-asi zice Stefy draga.

Am vrut sa-ti scriu un e-mail pe mess.ti-am vazut adresa dar nu stiu exact cind sa te apelez.Poate o sa-mi spui tu.

Te intrebi poate de ce eu iti raspund la un asemenea subiect dar sincer sa-ti spun ca am trecut prin asa ceva cu pers,din familie ,am trait 10 ani cu ea si am ajutat-o cit am putut,imi place sa ajut oamenii care sunt cumsecade si au suflet mare.

Gindeste-te de 100 de ori mai mult si nu lasa timpul sa treaca pe linga tine.

Te pup[flo],Moni

 

chivuta

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ionela am citit mes tau si ma bucur nespus de mult ca tu reusesti sa-l tii in friu,cit despre respect...al meu a crescut fara mama de la 3 ani,desi tatal lui i-a oferit totul i-a lipsit dragostea de mama si tot ce numai o mama poate invata un copil,cind avea 20 ani a plecat in SUA pt 10 ani apoi prin filipine alti 10 asa ca omul meu nu prea cunoaste cuvintul respect,eu am incercat si incerc din rasputeri sa-i arat ca viata de cuplu nu inseamna munca si comenzi dar pt el stabilitatea financiara e totul,daca-i spun ceva imi raspunde la fel mereu"ce mai vrei de la casnicie?ai bani,iti permiti orice,asa trebuie sa fie o casnicie"si crede-ma ca nici putere nu mai am sa mai ma lupt cu vb lui imi spune mereu ca viata de cuplu nu e ca in filme si multe altele care efectiv ma indeparteaza si mai mult de el cunoscindu-i felul de a gindi in leg cu casatoria noastra,cind citesc despre fetele care sunt fericite cu pokemonii astia ma simt tare mindra si fericita ca macar unele dintre noi reusesc sa-si impuna respectul pe care f putini dintre ei il cunosc,ma bucur sincer pt tine si continua tot asa,nu te lasa pt ca asa am facut eu si s-a invatat prost boul meu,te pupic dulce si muuuulta sanatate si fericire in caminul tau,cu respect.

 

stefy

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

moni nu vreau sa te impovarez cu prb mele desi vad ca ai experienta,cunosti destul de bine sentimentul ce ma domina,este exact ce simt,deocamdata sunt f confuza,referitor la faza cu apa despre care spuneai al meu desi cana cu ceai e pe masuta linga el ma cheama pe mine de pe unde sunt sa-i dau cana,baia trebuie sa i-o pregatesc ca la bebei,sa-i dau cu crema,daca o data uit sa fac ceva minor schimba tonul vocii cind vb cu mine sau nu mai vb delok,cind au venit parintii mei aici el se dezbraca in chiloti de fata cu mama,nu mai spus de bashini,ma terorizeaza,uneori nici el nu suporta mirosul,eu stau cu spray de camera linga mine peste tot,e un ticalos,nu are nici un pic de rusine,in fata prietenilor e cel mai bun,face glume,ride,toti il iubesc dar cind intra in casa devine tiran,hitler a fost mic copil pe linga el,uneori chiar obosesc sa mai spun aceleasi lucruri si-l las in pace pina ajung la limita si-i spun ca plec,atunci se poarta frumos,eu imi revin cu stomacul dar cind reusesc sa scap de dureri(in cca 1-2 sapt)incepe iar,asa ca eu tot timpul am dureri pt ca ar eel grija de acest lucru,eu vrei nu vrei trebuie sa fac ce spune el ca e barb iar noi femeile trebuie sa ne supunem(in ideea lui)cit despre legi m-am interesat la un avocat,el ma tot ameninta ca-mi anuleaza viza,am aflat ca nu o poate face nimeni iar daca divortez de el abia dupa 6 luni ma pot recasatori aici(dar cine mai vrea?)norocul meu este ca nu am declarat casatoria in Ro,deci acolo ma pot casatori oricind,in cazul unui divort el vrea ca eu sa plec in tara si sa-mi trimita actele acolo(se teme ca-l deposedez de jumatate din avere,e obligat de lege daca eu ramin aici sa ma intretina)dar i-am dovedit ca ma doare-n cot de banii lui si avere,mesajele voastre au un efect pozitiv asupra mea din cite vad pt ca din zi in zi devin mai rece cu el si mila incep sa uit de ea cind il vad asa egoist,ieri ma durea capul ingrozitor de tare,de fapt cu o seara in urma incepuse si desi am dormit tot persista,o durere de nici capul nu-l puteam misca si ochii ma dureau,cind a ajuns la birou il durea si pe el si i-am propus ca dupa munca sa mergem la masaj la care el spune"e prea tirziu atunci,eu ma duc acum ca ma doare rau"si a plecat desi stia ca si pe mine ma durea la fel de rau,cred ca in ritmul acesta va ramine singur cit de curind pt ca nu merita nici mila nici respectul meu,asa cum spunea Ionela mai sus de respect,asta e prea mindru de el,le stie pe toate,eu sunt un copil pe care el trebuie sa-l invete totul,cam atit pt azi,va doresc un weekend placut si o viata plina de sanatate fericire si caldura sufleteasca,cu respect.

 

stefy

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...